Каква шевна машина и откъде

  • 548 866
  • 3 995
  •   2
Отговори
# 2 895
  • Мнения: 1 848
Eulalia, ти направо ме застреля! Имаш такъв добър Пфафф и искаш да купуваш друга машина? Светотатство! Тази машина има всякакви оверлочни и разтегливи шевове. Шевове G, H и J са оверлочни, а F е разтеглив оверлочен шев. Всичките са на бял фон. Шев J се води още и като имитация на покривен шев. Шевовете на пурпурен фон, са разтегливи. Разтегливи платове се шият с игли стреч или супер стреч и то само ако имаш пропуски за зиг заг шевовете. Ако машината не шие както трябва, намери майстор да я оправи, а не търси друга машина! Трябва ти един четириконечен оверлог, а не шевна машина. За платове да кажат дамите от тази тема или питай тук: https://www.bg-mamma.com/?topic=1309962.msg42663878&utm_sour … Mails#msg42663878

# 2 896
  • Мнения: 135
Eulalia, ти направо ме застреля! Имаш такъв добър Пфафф и искаш да купуваш друга машина? Светотатство! Тази машина има всякакви оверлочни и разтегливи шевове. Шевове G, H и J са оверлочни, а F е разтеглив оверлочен шев. Всичките са на бял фон. Шев J се води още и като имитация на покривен шев. Шевовете на пурпурен фон, са разтегливи. Разтегливи платове се шият с игли стреч или супер стреч и то само ако имаш пропуски за зиг заг шевовете. Ако машината не шие както трябва, намери майстор да я оправи, а не търси друга машина! Трябва ти един четириконечен оверлог, а не шевна машина. За платове да кажат дамите от тази тема или питай тук: https://www.bg-mamma.com/?topic=1309962.msg42663878&utm_sour … Mails#msg42663878

Хаха, аз пък мислех, че имам съвсем базова машиана. Лаик съм, дебело подчертавам. Значи с един оверлог, какъвто ти ми препорчваш, и мога да шия еластични материи? Или пак не съм разбрала?
Машината си шие, може би има нужда от добро смазване, но не мисля, че има други проблеми.

# 2 897
  • Мнения: 1 848
Искам да бъда разбран правилно. Не съм казвал, че това е най-добрият оверлог, защото Елна 664 про, определено е доста по-добър, но е три пъти по-скъп. Какво предпочиташ? 30 години да шиеш с марков оверлог, който вече трака и хлопа, или на всеки 10 години, да купуваш чисто нов, но по-евтин с перфектен шев? Това си е чиста психология. Има хора, които предпочитат да карат стар Мерцедес, но има хора които предпочитат да карат новичка Хонда. Да шиеш трико за художествена гимнастика, е изкуство. Но нали си представяш, че жената от Варна, която шие триката на момичетата от националния отбор, също е започнала от нулата? Искам да кажа, че това начинание е трудно, но с много желание, човеците вървим нагоре. Ще се сблъскаш с много трудности. Дали ще се откажеш, е твое решение. Вчера ремонтирах такъв Медион. Проблемът е дошъл от това, че собственикът е шил дебело одеяло с него. Ако беше професионален оверлог, нямаше да е проблем, но за домашен, дори марков, не трябва да се прави такова издевателство. Ако напреднеш с шиенето, ще те консултирам каква покривна машина да си купиш. Макар машината ти да е много добра, ще се наложи да си купиш и други крачета. Но всяко нещо, с времето си. Малко по малко. Южните ни съседи казват: ,, - Яваш, яваш''!

# 2 898
  • Мнения: 135
... Какво предпочиташ? ...
Идеята ми е да се опитам да шия дрехи за фигурно пързаляне на дъщеря ми. Затова вариантът с по-евтин оверлог ми се струва по-приемлив. Ако има после, ще го мисля тогава Simple Smile
Смятам да занеса Pfaff-a на профилактика, защото има нужда, но и да поръчам оверлога Medion, за който писахте, да го занеса и него на профилактика и смазване и да видя какво ще стане Simple Smile

Последна редакция: сб, 17 апр 2021, 20:49 от Eulalia

# 2 899
  • Мнения: 1 848
Това с профилактиката е добра идея за Пфаффа, но не знам дали ще отворят оверлога за смазване. Ще си кажат, че щом е нов, е смазан. Ще смажат само видимите места и ще ти вземат парите. Поне така си мисля. Затова е добре, оверлогът да го смаже някой технически грамотен мъж около теб. Жалко, че у нас няма такава практика, продавачът на шевни машини, да е и техник. Има такова нещо в друга страна. Харесал си, платил си машината вече и му я оставяш. Той отваря чисто новата машина и ако е необходимо й прави настройка, след което я вземаш. Сегашните машини излизат от завода в повечето случаи зле настроени. Тъй като той взема парите за гаранцията, има сметка да я направи добре, а да не му я върнеш за гаранционен ремонт. Пфафф, които са произведени в Германия, са много изпипани машини. Да отвориш такъв Пфафф от 90-те години е подвиг. Този ми се вижда нов и не вярвам да е правен в Германия. Ако не си шила с оверлог, първото ти впечатление ще е, че е нещо доста сложно и, че това нещо не ще можеш да го накараш да шие. Огромна част от купените оверлози са от жени и те се оправят с тях. И ти ще се оправиш с наша помощ.

# 2 900
  • Мнения: 135
... Затова е добре, оверлогът да го смаже някой технически грамотен мъж около теб.

Много благодаря за окуражителните думи! И изобщо - за насоките и подкрепата.  Вече направих поръчка от един варненски сайт, където цената е 219 лв. Доколкото разбирам, оверлогът има някакъв козметичен дефект, но, освен него, всичко останало било наред. Пише в сайта, че ще я тестват машинката преди да я изпратят. Мога да попитам дали не могат да я отворят и да я смажат изцяло. За съжаление не мисля, че мъжът ми ще се справи да  отвори  оверлога и да го смаже у дома. Намерих в нета човек в София (техник на шевни машини), за който има много добри отзиви и много се надявам да ми помогне. Надявам се да ми обясни и как точно да го използвам оверлога. Ако не, ще видим какво ще измислим. Ще досаждам тук, ще гледам видеа и все донякъде ще го докарам Simple Smile На мен ми харесва да уча нови неща, особено, когато го правя за удоволствие, а не по принуда. Миналата година реших да ушия маски за семейството и извадих Пфафа, след като не го бях докосвала години наред. Наложи се да гледам туториали в ютуб дори за това как се вдява иглата - абсолютно всичко бях забравила. В началото маските ми излизаха  зле,  с лоши шевове, но после свикнах и накрая ми се получаваха страхотно. Предполагам, че и с оверлога ще стане така - първо криза, после, ако кризата не ме откаже, малко по малко нещата ще започнат да се получават  криво-ляво Simple Smile  Сега, докато чакам оверлога, се ограмотявам за това как се кроят костюми за фигурно пързаляне и как се шият. Подготвям си кройките и нямам търпение да започна да ги сглобявам.
Което ми напомня да попитам за конците - от къде се купуват подходящи конци? Аз четох назад в темата за бобините, но не ми стана ясно къде човек може да намери еластични конци.

Последна редакция: нд, 18 апр 2021, 14:32 от Eulalia

# 2 901
  • Мнения: 1 848
Ето клип на Сингер, който до довечера да научиш наизуст немедленно: https://www.youtube.com/watch?v=h9t5UlT4ypA
Този модел Медион, е почти точно копие на този Сингер. И тъй като инструкцията е на немски, добре е да изтеглиш клипа и да го запазиш. Има указание как се прави пико. Добре е половинката да види как се разглобява и смазва, защото да даваш пари всяка година за тази процедура е глупаво. Няма кой знае каква трудност, в разглобяването и смазването. Май както повечето дами от форума, ще си я разглобяваш и смазваш сама. Запретявам да се отказваш, като изникне някаква трудност с оверлога! Като взех нова игла от комплекта на машината да я сменя и като лицесъзрях какви игли са поставили, щях да падна от коня. Игли, които безкрайно некадърно са изпилени на шмиргел. Ако иглите са такива, не ги ползвай, а си купи игли №90 Орган, или Шмец. За тънки платове си купи и №80, но ако прескача бодове, постави пак 90! Те стават и за шевната машина, така, че ще ги ползваш. Много досадно е, че няма контейнерче за изрезките и трябва и това да помислиш. Ето идея от една оправна руска мома, за такова контейнерче: https://stranamasterov.ru/node/1068652
Можеш да вземеш прозрачна кутия с капак, в които в хранителните магазини поставят салати. Капакът да е на масата, а машината да се постави върху него. Самата кутия виси до масата.
Запретявам повдигането на лапичката на крачето отпред, както го правят всички моми! Крачето се повдига от лостчето. Аамаха! Трябват ти конуси №120 бели и черни по 4 броя. Комплект светлосиви бобини стават за сиви, сини, кафяви и др. платове. Шиенето не е евтин занаят. На иглите можеш да поставяш макари, но на двата грайфера трябват конуси (бобини). За Пфаффът ти трябват повече калерчета.

# 2 902
  • Мнения: 135
Ето клип на Сингер, който до довечера да научиш наизуст немедленно: https://www.youtube.com/watch?v=h9t5UlT4ypA
Този модел Медион, е почти точно копие на този Сингер. И тъй като инструкцията е на немски, добре е да изтеглиш клипа и да го запазиш. Има указание как се прави пико. Добре е половинката да види как се разглобява и смазва, защото да даваш пари всяка година за тази процедура е глупаво. Няма кой знае каква трудност, в разглобяването и смазването. Май както повечето дами от форума, ще си я разглобяваш и смазваш сама. Запретявам да се отказваш, като изникне някаква трудност с оверлога! Като взех нова игла от комплекта на машината да я сменя и като лицесъзрях какви игли са поставили, щях да падна от коня. Игли, които безкрайно некадърно са изпилени на шмиргел. Ако иглите са такива, не ги ползвай, а си купи игли №90 Орган, или Шмец. За тънки платове си купи и №80, но ако прескача бодове, постави пак 90! Те стават и за шевната машина, така, че ще ги ползваш. Много досадно е, че няма контейнерче за изрезките и трябва и това да помислиш. Ето идея от една оправна руска мома, за такова контейнерче: https://stranamasterov.ru/node/1068652
Можеш да вземеш прозрачна кутия с капак, в които в хранителните магазини поставят салати. Капакът да е на масата, а машината да се постави върху него. Самата кутия виси до масата.
Запретявам повдигането на лапичката на крачето отпред, както го правят всички моми! Крачето се повдига от лостчето. Аамаха! Трябват ти конуси №120 бели и черни по 4 броя. Комплект светлосиви бобини стават за сиви, сини, кафяви и др. платове. Шиенето не е евтин занаят. На иглите можеш да поставяш макари, но на двата грайфера трябват конуси (бобини). За Пфаффът ти трябват повече калерчета.

Електричарю, ти си невероятен! Почти нищо не разбирам от това, което ми казваш, но така се нахъсвам, че дори обикновена пишеща машина да ми попадне в момента, ще изкарам от нея поне три потника Smiling Imp
Благодаря, ще сваля видеото и ще прочета всичко останало, като ми падне малко адреналина Simple Smile Освен за кошче, аз имам да мисля и за маса, на която да стои машинката. Смятам, че семейството (5 човека) може да се храни и на малката холна масичка, за какво им е цяла голяма маса за хранене?! Innocent

# 2 903
  • Мнения: 5 582
Eulalia,  с тоя спортен хъс,да те вземат да надъхваш отбора преди състезания. Heart

# 2 904
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
Eulalia, жестоко ме разсмя! Вкъщи сме в същата конфигурация и всички ядат вече на холната масичка или където сварят заради моите неща. 😁
Бифлекс трябва да е силно разтегателно трико, което се разтяга във всички посоки. В Еуротерм на бул. Европа има много цветове (малко като рекламен агент звуча, че втори път ги споменавам, но разтегливи платове наистина имат мнооого). На място ще те ориентират консултантите. Виж си и наличните бански, за да се ориентираш за материята. В Какаду също сигурно има такива платове, но не съм обръщала толкова  внимание.

# 2 905
  • Мнения: 135
Трапезица, в никакъв случай! Всичко това трябва да си остане между нас Simple Smile
szervusz , значи съм на прав път в разсъжденията за масата Laughing
Какаду го знам, ще отида и до другия магазин, благодаря за информацията!
Допълвам поста си днес: след много мислене, четене, мислене, четене, в крайна сметка реших да скоча в дълбокото - отказах поръчания оверлог и поръчах Elna 664 Pro, който в момента е намален с 50 лв. И да става каквото ще! За 12 часа минах през обяви в olx, още чудене, писах лично съобщение на Електричаря, защото ме досрамя да споделя тук, че съм се разколебала в първоначалното си решение и, тъй като той явно не го видя през деня, реших да действам импулсивно. И така, в сряда би трябвало да се срещно очи в очи със страшилището Elna.

Последна редакция: пн, 19 апр 2021, 16:41 от Eulalia

# 2 906
  • Down Under
  • Мнения: 1 128
Eulalia, няма да съжаляваш за решението си. Аз имам Елна про от почти две години и я използвам ежедневно. Не бих я сменила с друга машина. Няма абсолютно нищо страшно и незнам защо всички толкова плашат, че с оверлог се работи сложно. Има видео в YouTube как да си я вденеш и след първият път ще ти е песен, защото е супер елементарно. Аз започнах абсолютно от нулата, никога не виждала шевна машина в живота си и сега имам собствен бизнес и шия професионално, така да се каже. Ако имаш въпроси относно Елна, можеш да ми пишеш. Важно е да я почистваш и смазваш редовно. В книжката всичко си пише. Успех и само прекрасни неща да твориш и да ти служи вярно!

Последна редакция: вт, 20 апр 2021, 07:54 от gordi

# 2 907
  • Мнения: 135
gordi, в тази тема хората, които питат какъв оверлог да си вземат, после много мистериозно изчезват и (с малки изключения) никога повече не се връщат. Как да не го е страх човек?! Аз много ти благодаря и наистина ще те питам, ако нещо не ми е ясно.

# 2 908
  • Мнения: 135
Моето оверлогче пристигна. Утре ще се опитам да го подкарам Simple Smile Иначе, кройката за костюма за фигурно е готова и чака Simple Smile

# 2 909
  • Мнения: 159
Коя от двете машини бихте купили за момиче, което иска да се учи да шие, JANOME Sakura95 или Brother CS 10S?

Общи условия

Активация на акаунт