Въпроси за приемното семейство- 2

  • 28 916
  • 204
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 1 466
Напълно е възможно. Целта е точно децата да не остават в институции. Ако има одобрени приемни семейства, първо се опитва да се настани детето в някое от тях. Това е за всички деца, не само за новородените. От 0 до 3 са с приоритет само за професионалната приемна грижа. При нея обаче нямаш възможност да избираш дали детето да е настанено краткосрочно или дългосрочно. Нямаш право и на повече от два отказа на дете, т.е. ако два пъти ти предложат дете за краткосрочно настаняване, а ти не искаш, те заличават от регистъра. При доброволната приемна грижа можеш да гледаш дългосрочно дете, като в заявлението посочиш желаната възраст, но ако е от 0 до 3, детето първо ще бъде предложено на професионалните приемни семейства. В България обаче все още няма много приемни семейства и това увеличава шанса ти сравнително бързо да настанят у вас подходящото дете.
Законовия срок от подаване на молбата до вписването в регистъра е 4 месеца, но не се спазва. Аз чаках 7. На 8-ия месец ми предложиха дете. Ако кандидатстваш за точно определено дете, процедурата е доста по-кратка, но пък тогава трябва да имаш съгласието на биологичната майка.
Преди да решиш, посети отдел "Закрила на детето" и питай всичко, за което се сетиш!
Успех!

Колкото до подкрепата... Семейството и най-близките ми ме подкрепят. Баба ми се вълнува най-много, тъй като тя е осиновена и самата тя е осиновила вуйчо ми. Приятелите - за едни е супер, други са "за", но се притесняват от общественото мнение, а трети направо си казват, че не го приемат. Обществото и най-вече комшиите от квартала ще създават най-много проблеми, но ще говорят зад гърба ми, а аз с клюки не се занимавам и за това няма да успеят да наранят мен или детето. За сега около мен знаят много малко странични хора - директорката на яслата, продавачката в бебешкия магазин, от който пазарувам, директорката на дирекция "Просвета и култура", кмета на града, личната ми лекарка (и сестрата, която е твърдо против, защото хората щели да говорят), комисията по "Закрила на детето" и някои колеги. Тези всичките хора, освен 2-3 от комисията, са ми близки и трябваше да ги уведомя. Освен сестрата, всички останали много се радват и за мен и за детето.

Мариана, как така ти дават всеки ден да я посещаваш? На мен ми казаха, че срещите ще са само във вторник и четвъртък.  Sad
Колко време ще отнеме приблизително от първата ти среща с нея до настаняването и у вас? Аз вече нямам търпение. Знам, че днес говорят с биологичната майка и стискам палци нещо да не се обърка. Не съм виждала още Александър, но вече искам да си го взема в къщи. Предчувствам, че той е "моят" син. Преди него обмисляха вариант да ми настанят едно момиченце и тогава въобще не се чувствах така. Сега просто знам, че е той.

Последна редакция: пн, 14 апр 2008, 10:11 от Stillness

# 76
  • Мнения: 61
Първо се събрахме ние,персонала на дома,екипа ни от приемна грижа и отдела за закрила на детето. Направихме план и той се състои в следното-посещения на детенце всеки ден по един час първоначално,след това извеждане от дома и посещение в къщи за малко,за да види къщата ни,после евентуално едно преспиване и после си я прибираме,ако всичко е наред. Този план все пак не е твърд-всичко зависи как реагира детето. Ако по-бързо ни приеме и поиска да е с нас, си я вземаме по-рано. Ако има проблеми,се удължава срока на срещите. Това е планирано за около две седмици. Засега всичко е наред. Утре ако успеем ще я изведем за малко.Проблема обаче е ,че тя е в дом"майка и дете",който е на подчинение на министерството на здравеопазването и извеждането е със специално разрешение,което май трудно ще получим. Така,че сигурно ще рискуваме направо да си я заведем в къщи. Може би това ще стане в края на седмицата. Така,че Дай Боже,ще боядисвам яйца за две малки маймунчета!!!! И разбира се ,за сина ми,който е далеч от мен в момента.

# 77
  • Мнения: 1 466
Искам да попитам, някой знае ли дали има законов срок, в който биологичната майка да се яви и да даде съгласието си детето и да се премести от дом в приемно семейство? Аз разбрах, че ще говорят с нея в понеделник, но тя не се е явила. Ако въобще не се яви, какво ще стане? Въобще защо трябва да искат нейното съгласие? Като бях на обучението гледах филмче за приемната грижа. Разказаха ми, че биологичнта майка от филма е била много против приемното семейство и като цяло биологичните родители не одобрявали приемната грижа. Въпреки това, обаче детето на тази майка беше настанено в приемно семейство. За това и не мога да разбера защо я чакат да даде съгласието си. Ами ако не го даде?
Моля, някой минал по пътя да ми каже как стоят нещата с този момент!

# 78
  • Мнения: 128
Stillness,и на мен ми звучи парадоксално да се иска мнението й и съгласието й.При нас ЗД отиде лично при БР,за да подпишат.След това бяха призовани на делото,но никой не се яви.Въпреки това делото мина добре и получихме съдебното решение.

# 79
Stillness, настаняването в приемно семейство е мярка за закрила на детето, така че няма как да се търси мнение или съгласие на биологичния родител, ако Отдела е решил, че това е най-доброто за детето. След решението на Съда биологичните родители имат право да обжалват в седемдневен срок и ако успеят да докажат, че могат да полагат адекватни грижи за детето си, то ще им бъде "върнато". Това обаче е съмнително, особено когато се отнася за родители, които не са си потърсили детето дълго време. Така че това не трябва ви притеснява. Важно е детето да бъде отглеждано в т.нар. "здравословна среда".
Успех!!!

# 80
  • Мнения: 1 466
Няма как да не ме притеснява, защото дори не ми дават да видя детето, докато майката не подпише. Обещала е, че ще дойде в първия си свободен ден, но от "Закрила на детето" ми казаха, че ако тя не е съгласна, ще ми търсят друго дете, а дори и да е съгласна, докато не подпише няма да видя детето, камо ли да го взема. В случая търсят и мнение и съгласие на БР, а през това време се увеличава престоя на детето в институция.
Надявам се на великденско чудо.  Praynig

Последна редакция: пн, 21 апр 2008, 17:16 от Stillness

# 81
  • Мнения: 13 512
Аз пък имам писмо от бащата, който ми пише, че е готов да се откаже от детето, да отида с адвокат при него, за да го направи. В момента той е в затвора и като излелел, щял да замине за чужбина. И понеже знаел,че съм щяла да я гледам добре, бил готов да се откаже. Днес получих писмото/ тази вечер/, утре е делото. Трябва май бързо да действам, преди да се е разкандърдисал. След това ще остане да се издири майката, която не я е виждала от 7 години.

# 82
  • Мнения: 4 138
.

Последна редакция: вт, 22 апр 2008, 03:24 от matakosmata

# 83
 Grinning Здравейте и от мен.

Имам един въпрос и се надявам някой да може да ми помогне. - Има ли възможност дете, което е с отказ да бъде настанено в приемно семейство? Постарах се да прочета всички постове, но вече се обърках и за това си питам направо. До колкото ми е известна историята на това дете, то е изоставено още от бебе и вече 6 години никой не го е потърсил.

Извинявам се предварително, ако въпросчето ми не е за тази тема, но се регистрирах скоро и още не мога да се ориентирам.  Embarassed

# 84
  • Мнения: 1 466
Да, serpente, може да бъде настатено в приемно семейство.

# 85
  • Мнения: 61
Великденското чудо стана! Маги вече е втори ден у нас!

# 86
  • Мнения: 13 512
Великденското чудо стана! Маги вече е втори ден у нас!
Честито , Мариана!
По Коледа и Великден стават най-големите чудеса!
Много щастливи дни заедно ви пожелавам Hug

# 87
  • на път
  • Мнения: 2 804
Великденското чудо стана! Маги вече е втори ден у нас!

  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet
Честито! Много радости и усмивки!!!!

# 88
  • Мнения: 1 652
Великденското чудо стана! Маги вече е втори ден у нас!

Честито!  Hug И Весел Великден с Маги!  bouquet

# 89
  • Мнения: 128
Честито Мариана и от мен!Поздравления!Бъдете честити!  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт