Тема за детските площадки в София

  • 15 192
  • 146
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 327
Напълно подкрепям идеята за ограждане на детските площадки, особено ако ще се заключват през нощта. Така няма да влизат помияри и всякакви наркомани и бездомници. Но малко се съмнявам това да се получи. Аз мисля, че не му ли се бръкне в джоба на българина, нищо няма да се примири. Ако общината плаща всичко, а ние само ползваме - нищо няма да се промени.
За съжаление в нашия район, преди около 4 години направиха ( или по-скоро обновиха) една детска площадка, елате сега да видите на какво прилича - бунище , по-зле от Суходол. Другите площадки са в същото състояние - висока трева, боклуци, счупени съоръжения... За съжаление и самите майки  много замърсяват - то не са изхвърлени мръсни памперси, то не са люспи от семки, фасове,опаковки от сокчета, вафли  и т.н. и т.н. Поради тази  причина отдавна вече не водя детето си по т.нар. детски площадки.
Танче, пусни моля те снимка и адрес на площадката. Също така има ли площадка близо до вас, която бихте поели няколко майки да отключвате/заключвате, да сигнализирате за нужни ремонти и тн?

# 16
  • Мнения: 1 327
jabata_dil , би ли ми казала ти къде живееш и повече инфо за статута на детските площадки там?

# 17
  • Мнения: 9 052
Живея в Германия. родителите нищо не правят zа площадките, освен , че се спаzва беzпрекословно zнака пушенето zабранено и съоръжението се полzва между 10 и 20 часа. Няма никакви zаведения на самата площадка. Те може да са наоколо, но ако са наблиzо не продават алкохол, цигари и пр. до сега не съм видяла някой да хвърли боклук на zемята , където се въргаля собственото му дете. Забранено е zа колела , zащотот може да ударят някое по малко детенце ...  Друго не zнам какво да ти кажа, има пясъчник и катерушки и пърzалки zа малките и zа големите, на някои места са отделно, zащото не можешда искаш 6 или 7 годишните да иzчакват бебетата  Wink но на други места са zаедно, тогава родителите си вървят подир отрочетата и обясняват как се играе с по малките  Wink

настилката е обикновен асвалт, има обаче чисти пясъчници, с пясък, който е рохкав и може да се копае и да се игхрае с него. В софия zабеляzах някакъв спечен пясък, който с пластмасова лопатка не можеш да го иzчегъртам иzобщо

Пусни тема в чужбинските майки, има даже теми по д.ржави, zа идеи и zа подробности.

# 18
  • Мнения: 392
Точно се чудех на кого да пратя снимките си от изпочупени детски съоръжения!
Чудесно е, че асоциация Родители се заема с детските площадки. Довечера, от вкъщи ще публикувам тук (или да изпратя по мейла?) материалите. Имам снимки от парка "Света Троица", квартални градинки в Зона Б-18, Западния парк, градинката "Свети Никола" (на Пиротска и Опълченска).
Моето мнение е, че първо трябва да има какво да опазваме. Голяма част от детските площадки и съоръжения са не само физически и морално остарели, но са ОПАСНИ!!! В България вече е преведен европейския стандарт за безопасност - БДС EN1176, аз съм запозната с него и мога да ви уверя, че почти няма площадка в София, сигурно и в цяла България, която да отговаря на този стандарт за безопасност. За съжаление както  всички стандарти той не е задължителен!!! Все пак смятам, че общината би трябвало да изисква от стопаните на площадките, да ги поддържат в съответствие с този стандарт, доколкото е възможно.
Старите съоръжения често са изпочупени и боядисването им НЕ Е ремонт! Новите пък, обикновено са правени с мисълта да се вземат пари от общината, без да се отчита качеството на поставеното съоръжение. Има все пак няколко наистина чудесни примера за нови, хубави площадки, финансирани от големи фирми. Това обикновено са площадки, изградени от специализирани фирми, а най-добрите просто са внос - на Хагс (Шведската фирма от един линк по-нагоре), Лапсет (Финландия), Компан и др.

# 19
  • Мнения: 9 052
друга идея, която мога да дам е, zабеляzала съм някои големи фирми zа детски съоръжения и играчки поддържат някои площадки, като съоръженията са техни продукти и целта е рекламна. Считай, ж,е няма да ти сложат боклуци. Сега, ако ме карашда ти пратя снимка не мога. виждала съм, каzвала съм си теzи си правят реклама, но не е zле и съм zабравяла, но вие може да се обърнеет към големи фирми виж BIG i drugi

# 20
  • София
  • Мнения: 6 363
много хубава и полезна инициатива, поздравления!

в Младост-1, където живея, на практика няма реновирана детска площадка. всички са останали от моето детство, с буренясали пясъчници, изпочупени люлки и пързалки, голяма част са превзети от автомобили.
преди повече от 10 години направиха 1 люлка и 1 пързалка пред читалището и това беше - сега те са вече счупени и опасни.
децата няма къде да играят.

има една-единствена площадка зад бл.66, в която все още са запазени 2-те подходящи за малки деца люлки, пързалката и пясъчникът (ограден). смятам да подам молба в общината да оправят поне пясъчника, защото е буренясал, и да сложат 1-2 кошчета.

все си мисля, че някои големи фирми с офиси в Младост, биха могли да се агитират да участват в реновирането и поддръжката на площадките - например, Вивател с техния огромен офис в бившите младостки хали. точно до тях има буренясала поляна, която с много малко инвестиции може да стане прекрасен мини-парк. с ограда - още по-хубаво!

# 21
  • Мнения: 1 327
Наслуки, много ти благодаря за мнението!
можеш да пратиш снимки на ely@dir.bg също.
Целта на тази тема е, така да се каже, да опипаме почвата. Дали биха се намерили групи майки, които биха се заели да "стопанисват" такава площадка. Не говорим за площадка със стари съоръжения, а за площадка, която ще бъде обновена изцяло и оградена.
Ако ти смяташ, че в градинката, която посещаваш може да се намерят още майки, с които заедно да участвате в подобен проект - моля те пиши ми и на лични!

jabata_dil, въпроса не е само в обновяването на една площадка, а по-скоро в състоянието и след 1 година! Нали се сещаш, че ако никой не поеме опазването и ще се превърне в подобна на тези, които си видяла при последното си идване тук?
 
И да добавя, че не става въпрос вие да ги охранявате!

# 22
  • Мнения: 9 052
ели, идеята ти няма как да се сбъдне, zащотот хората са си хора и такава група майки или ще им дойде множко работата  (напълно нормалнио )или ще се иzпокарат вzаимно коя какво повечЕ направила. Идеята да се събира мин. такса и с нея да се наеме човек, който да поддържа на с месечна надница май е найъдобра.

# 23
  • Мнения: 1 327
не става с такса, защото винаги има приходящи и ще ги гледат накриво! Нали важното е да има повече градинки, в които да пускаме с удоволствие децата си и най-важното да има хубави, а не опасни съоръжения.
и работата не мисля, че е множко! В няколко майки да има ключове, който последен излиза примерно да заключи.. Да се прави забележка на тези, които хвърлят боклук, или ако има нападали пликове да ги съберете... Това примерно. Ако някои съоръжения имат нужда от ремонт да пуснеш сигнал. Напролет може да се събират няколко татковци и да помогнат за боядисването на съоръженията. Толкова много работа ли е?? Честно казано не виждам да е повече от това, което правят някои майки и сега...

Всъщност за начало на този проект ни трябват 5-6 площадки. Ако излезе успешен ще се присъединят и други към нас.

# 24
  • Мнения: 392
Много внимателно трябва да се премисли това със заключването...
Първо, площадката трябва да е встрани от потока на движение на хората, иначе не може да ограничиш достъпа на хората по пътя им.
Второ - оградата. Трябва да е поне 1 м висока, за да има ефект срещу кучета и случайни набези. Срещу вандали каквото и да сложиш - все тая, ако реши някой да чупи - винаги ще успее.
Трето - ангажимент на колко майки ще е ключа и дали няма да се превърне в повод за скандали тоя ключ. Аз поне като знам колко ми е далече най-близката площадка, при това е пред чужд блок, не бих искала да се натрапвам като "ключарка" там.
Четвърто - площадките в градинки и паркове просто не могат да се заключват от хора, нямащи някакви правомощия спрямо терена. Т.е. общината трябва да разреши и на площадката трябва да има информация - кой е отговорника, кой и кога отваря и затваря. Трябва да се проучи как точно е организирано в парк "Оборище". Там има един чичко - охрана, в къщичка, който вечер заключва. Това ми допада, ама там е голяма площадката, има смисъл от специален човек, ама за пред блока как да намериш "пазач"?

# 25
  • Мнения: 2 211
Хубава и полезна тема!

Да споделя моята гледна точка за обновяването на едната детска площадка в парк "Герена".
Много се зарадвах като видях, че ще бъде оправена. Детето ми беше още малко и скоро щях да го пускам да си играе в пясъчник. Започнаха да правят ограда, докараха и съоръженията, монтираха ги и..... оставиха същия мръсен, пълен със стъкла, фасове и изпражнения пясък!
Оградата вече е изпочупена. Някой на първа страница беше писал, че се заключва.... ама друг път! Те тинейджърите се катерят по нея, правят дупки и вече липсват цели парчета от оградата! Кучетата си влизат свободно....

Като прочетох за градинките в Германия и се размечтах! Искам и тук да не се пуши и пие на детските площадки и да се зарязват чашите и използваните мокри кърпи по пейките! Но това май ще си остане само мечта!

# 26
  • Мнения: 9 052
не става с такса, защото винаги има приходящи и ще ги гледат накриво! Нали важното е да има повече градинки, в които да пускаме с удоволствие децата си и най-важното да има хубави, а не опасни съоръжения.
и работата не мисля, че е множко! В няколко майки да има ключове, който последен излиза примерно да заключи.. Да се прави забележка на тези, които хвърлят боклук, или ако има нападали пликове да ги съберете... Това примерно. Ако някои съоръжения имат нужда от ремонт да пуснеш сигнал. Напролет може да се събират няколко татковци и да помогнат за боядисването на съоръженията. Толкова много работа ли е?? Честно казано не виждам да е повече от това, което правят някои майки и сега...

Всъщност за начало на този проект ни трябват 5-6 площадки. Ако излезе успешен ще се присъединят и други към нас.


така погледнато работата иzглежда малко, но на мен не биха ми иzдържали нервите да тичам като чистачка подир някои мърли, на които ако им кажеш, че не е правилно да правят кочина ще ти кажат я си е**и майката , ти каква си , че ще ми кажеш на мен ...
да , бих събрала и почистила, не ме е гнус, но бих очаквала уважението и приzнанието zа труда ми и найъмалкото да се паzи доброто състояние.
Ако обаче аz ще събирам и ще чистя, а някоя иzнервена, която zдраво я работят вси,ки в къщи, ще си иzкарва комплексите, като ми плюе над усилията ъ.... сори.
А и ключа наистина щ? е повод zа дряzги, zащотот ключарката иzведнъж ще стане мног оважна личност и ще се съzдаде групичак окло нея и мобинг и клюки и онаzи пък zащо ни идва на площадката ...

# 27
  • Мнения: 2 309
Инициативата е прекрасна, сърцето ме боли като гледам детските площадки в това състояние, то не са само те де, кочината е навсякъде. За съжаление обаче съм виждала с очите си как инициативи, подети от хората за една седмица са съсипани. Ето  пример:

градинка в жк.Гео Милев, на улица Голаш, много хубава площадка, а и единствената в района. Съораженията са от мойто детство, кочината е невъобразима, от общината една кофа не са сложили. На няколко пъти хората от района се събираха да чистят, слагаха табелки, окачаха пликчета, в които да се събира боклука, но не би. Помиярите разкъсваха пликовете с боклук, пуберите нощем зарязваха бирите, цигарите, спринцовките и презервативите, никой не дойде да окоси треволяка цяло лято. Отвратително!

градинките в нашия квартал Яворов /виждам, че бяха споменати/ са доста добре поддържани, но пък няма съоражения за игра, плочките по земята са изпочупени и осеяни със счупени стъкла, дъщеря ми се спъна и падна, благодаря се на господ, че не си наряза лицето.

Не вярвам, че родителите могат да се нагърбят да ги поддържат. Аз съм съгласна да чистя на смени с други, но за съжаление, знам, че скоро ще се изнервя от нарочно направени боклуци. Ставала съм свидетел на хвърляне на лайняни памперси, чашки и какви ли не боклуци директно зад пейката. Не бих чистила на хора, които нямат капка самосъзнание. А голям процент от българите сме такива - мърляви. Всеки ден минавам с трамвая покрай гората зад Семинарията. Гората е зарината с боклуци, личи си как боклука е изхвърлен от кофата, личи че седи там с години, полуразложен от снеговете, сега като напъпи тревата ще го покрие. На спирките е кочина, кой каквото ял, пил, пушил е хвърлил...и това е гора, не им ли става жал. Същото ще е и по детските площадки. Песимист съм в това отношение. Но бих участвала в начинанието.

В Барселона /сигурно и в други градове, но в този вече гледах с друг, майчински поглед на нещата/, на всяко удобно местенце има градинка, хората нямат такива големи паркове като нашите. та имаш тротоар, а на него заградено с оградка местенце, покрито с пясък, пълно с обезопасени съоражения, много от хората даже обувките си събуват като влизат вътре. И това насред оживения градски трафик, намерили си начин хората. Самосъзнание трябва, а на нас ни е дълбоко изкоренено.

# 28
  • Мнения: 1 327
не става с такса, защото винаги има приходящи и ще ги гледат накриво! Нали важното е да има повече градинки, в които да пускаме с удоволствие децата си и най-важното да има хубави, а не опасни съоръжения.
и работата не мисля, че е множко! В няколко майки да има ключове, който последен излиза примерно да заключи.. Да се прави забележка на тези, които хвърлят боклук, или ако има нападали пликове да ги съберете... Това примерно. Ако някои съоръжения имат нужда от ремонт да пуснеш сигнал. Напролет може да се събират няколко татковци и да помогнат за боядисването на съоръженията. Толкова много работа ли е?? Честно казано не виждам да е повече от това, което правят някои майки и сега...

Всъщност за начало на този проект ни трябват 5-6 площадки. Ако излезе успешен ще се присъединят и други към нас.


така погледнато работата иzглежда малко, но на мен не биха ми иzдържали нервите да тичам като чистачка подир някои мърли, на които ако им кажеш, че не е правилно да правят кочина ще ти кажат я си е**и майката , ти каква си , че ще ми кажеш на мен ...
да , бих събрала и почистила, не ме е гнус, но бих очаквала уважението и приzнанието zа труда ми и найъмалкото да се паzи доброто състояние.
Ако обаче аz ще събирам и ще чистя, а някоя иzнервена, която zдраво я работят вси,ки в къщи, ще си иzкарва комплексите, като ми плюе над усилията ъ.... сори.
А и ключа наистина щ? е повод zа дряzги, zащотот ключарката иzведнъж ще стане мног оважна личност и ще се съzдаде групичак окло нея и мобинг и клюки и онаzи пък zащо ни идва на площадката ...


не става въпрос за 1 ключ  Laughing не всеки може да е винаги на разположение, все пак  Wink
а за чистенето си много права, но не мисля, че всички са такива мърли, айде сега. Пък и не става въпрос основно с чистенето да се занимават майките

# 29
  • Мнения: 252
Здравейте и от мен и много се радвам на инициативата, която сте подели. Аз живея с/у Пирогов, и искам да споделя за проблема с нашата градинка, която се намира точно до ресторант Кук и басейн Виктория. Тези заведения са построени на мястото на малко стадионче, което се е ползвало от хората и децата в квартала, но въпреки общественото мнение, заведенията са завзели голяма площ от бившата градинка. Доколкото знам, собствениците на заведенията е трябвало да поддържат детската площадка, която е останала, но нищо такова не се е случило в последствие. Тази годинка градинката е доста мръсна и запусната,но дори това не е най-големия ни проблем. От миналата година едната част от градинката се превърна в паркинг, особено през лятото когато работи басейна, има много паркирали и маневриращи в/у площадката коли. Успяхме да накараме общината да се намеси -издигнаха уж някакво заграждение, което бе разрушено само след няколко дни. Продължаваме да информираме общината (Красно село), за продължаващия проблем, но те не предприемат нищо и се оправдава със собствениците. Ако някой се е сблъсквал и се е справял с подобен проблем, моля да ми пише. Има родители от нашия квартал, които могат да помогнат да се изгради спонсорска площадка, но искаме да спрем преди това достъпа на коли до тази площадка.

Общи условия

Активация на акаунт