разходна книга на семейния бюджет

  • 7 000
  • 68
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 216
Правила сьм. И то около година и половина сьс запис на всяка една стотинка ,даже и дьвките записвах. Обаче стигнах до извода,че и да павя и да не правя няма смисьл,парите,така или иначе са похарчени,описвайки ги ,не стават повече,а само хабя нерви и времне,което мога да ползвам за по-полезни неща.

Иначе аз пишех в един голям разграфен тефтер ,после и екселска табилца си правих, и от нета свалих една програмка.

# 16
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
автогол няма да си вкарвам ...

# 17
  • Мнения: 234
Аз явно съм живяла досега, без да се контролирам, късно е да се променям предполагам.

Ами и при мен е така,но сигурно сме от редките екземпляри щом си позволяваме да живеем по-различно от другите.

Цитат
Глупости?!?!? Наистина съм изумена ... Ами как тогава контролирате бюджета?  Как давате "тежест" на едни или други преоритети? Нямам предвид всяка стотинка да бъде "отчетена", но и безконтролно да се действа, не ми е сьвсем понятно.

А лично контролирам определено разходите. Повечето от тях са на кредитната ми карта и това облекчава технически процедурата. Получавам добри пари, но това далеч не означава, че мога да безконтролнича.

Аз пък не получавам добри пари и сигурно затова ми е толкова розов живота.
Тежест на приоритетите си придавам много лесно.Като вземем "големите" си заплати с моя мъж заделяме настрани предполагаема сума за месечните разходи/ток,вода,телефон...../.А сумата е почти еднаква всеки месец.Останалото  от двете заплати стои в общо протмоне и двамата бъркаме за каквото ни потрябва в него.
Като бръкнеш и видиш колко   Mr. Green  "много" остава сам си  преценяваш за какво ще ги харчиш.
Ще уточня,че нито пием,нито пушим/за третото няма да казвам  Mr. Green/ и пари за глезотийки не даваме.Пари на заем не даваме и не ни се налага никога да вземаме.
След като вече 11 години и половина живеем по този начин,значи не безконтролничим .Нищо жизнено важно не ни липсва.Така,че и без нагледни писания стават нещата.
Който не може да си прави сметката и сто книги да изпише с таблици и изчисления,няма да е добре.   Twisted Evil

# 18
  • Мнения: 346
Многократно съм записвала как изчезват парите ни, но в крайна сметка това само е утежнявало мен - да следя всеки лев, да прибирам всяка касова бележка, да седя и да се мъча да си спомня къде са отишли още 8 лева примерно, защото не ми се равнява "касата" за деня...  newsm78

Резултатът винаги е бил, че аз зная отлично къде отиват парите на семейството, но съпружеството не е проявявало никакъв интерес да види записките и да разбере КЪДЕ НАИСТИНА ПОТЪВАТ ТЕ. То (съпружеството Simple Smile) винаги е смятало, че парите ни се харчат  безцелно! #Cussing out #2gunfire... Тоест смисъл от записки при нас - НИКАКЪВ.

Но за да съм полезна на майчето, което започна темата, ще дам разбивка (номенклатура на разходите) и проценти (относителен дял на видовете разходи в общите) за последното ми записване:


запиване за 1 седмица за периода 2-9 декември 2007:

храна - 16.79%
образование (керсове и кръжоци, детска градина, учебници и др.) - 27.33%
комунални разходи (ток, телефон, вода, режийни вход, интернет, сателитна тв и т.н.) - 27.91%
развлечения - 5.23 %
подаръци (рожден ден и имен ден в периода) - 5.23%
гориво кола-5.14%
лекарства 2.75%
други - химическо чистене, книги и списания, транспортни разходи др. - остатъка

Тази едноседмична извадка  не е особено представителна като период, но съвпада с наблюденията ми за основните ни разходни пера:
- комунални разходи
- образование и занимания на децата
- храна

Поздрави и хубав ден
КаНиМа

# 19
  • Мнения: 2 309
Бях направила преди 3-4 години, като се изнесохме с мъж ми да жиеем заедно. Ужасявах се как ще се справяме да живеем с 420 лв. на месец. Записвах и последната стотинка, почти се бях побъркала от сметки. Бързо ми писна.

Сега нямам представа какви разходи правим на месец. Сметките ги плаща мъжът ми през ипей, толкова механично го прави, че ако го питам колко е тока този месец, няма да знае. За храна е абсурд да направя сметка - пазаруваме всяка седмица във Фантастико, почти всяка вечер също, отделно се купуват плодове и зеленчуци. Всеки яде за различна сума на работа, а неговата хич и не искам да я знам, че ще ми стане лошо. Дрехи се купуват почти непрекъснато, разни джвъчки, играчки и бонбони за малката също. Тъй че при нас няма край.

# 20
  • Мнения: 682
Все се каня, ама ми се струва излишно затормозяване.

# 21
  • Мнения: 1 350
Ами неговите лични разходи, дани? Joy
те са включени в графата - кола /бензин Joy
наскоро имахме спор,нещо ми нятякна ,че не съм разпределяла правилно парите и като му отворих една уста ,малиииии #2gunfire То за него само това са разходи ,не вижда все едно ,че се готви всеки ден,че всеки ден с ракията има и салата ,без значение от сезона newsm78.

# 22
  • Мнения: 3 216


Глупости?!?!? Наистина съм изумена ... Ами как тогава контролирате бюджета?  Как давате "тежест" на едни или други преоритети? Нямам предвид всяка стотинка да бъде "отчетена", но и безконтролно да се действа, не ми е сьвсем понятно.

Добре,де какьв е смисьла от тоя "контрол"?! И какво ще рече безконтролно?

# 23
  • Мнения: 234


Глупости?!?!? Наистина съм изумена ... Ами как тогава контролирате бюджета?  Как давате "тежест" на едни или други преоритети? Нямам предвид всяка стотинка да бъде "отчетена", но и безконтролно да се действа, не ми е сьвсем понятно.

Добре,де какьв е смисьла от тоя "контрол"?! И какво ще рече безконтролно?

Миличка,не се връзвай на това.  Mr. Green

# 24
  • Мнения: 3 216
Аз не се  вьрзвам,този период сьм го минала преди години,когато си правех сметката на всяка една стотинка,но те бяха и малко,та може би за това. Но думата "контрол" ми избоде очите-човек ако сам си няма доверие за какво колко ще похарчи какво да говорим за другите членове на семейството. Това е само тормоз за теб и останалите,сьс запис " за обяд с колежка" 10 лв само ще накараш някого да се почувства неловко за това,че си го е позволил ooooh! пази Боже от такива роднини.
 Пак ще се повтроя . Дано не остана неразбрана. С такова домашно счетоводство парите Ви няма да станат повече,само нерви и време се хабят.

# 25
  • Ботевград
  • Мнения: 2 289
Не си водим книга, но и сметките никога не ни излизат правилни ooooh!
Винаги в края на месеца преди заплати сме на червено Rolling Eyes

# 26
  • Мнения: 1 366

Добре,де какьв е смисьла от тоя "контрол"?! И какво ще рече безконтролно?

Смисъла ли? (ако искаш се "връзвай"), е преди всичко отговорност. После има и по-практична страна. Ако се случат "изненади", те никога не те изваждат от баланс. Означава, че не харчиш повече отколкото изкарваш и заедно с това, не си лишен нито от културни мероприятия, нито от празнуване на празници, нито от почивки. Децата ти растат с кръжоци, книжки и детски спектакли, обогатяващи личността им.

Аз бях свидетел преди години на приятелка от България, която не бях виждала доста години. Покани ме да се видим (гостувах за седмица там). През деня говорихме по телефона, за да уточним гостуването ми и тя ми каза, че дъщеричката и е с конюктивит, но тя няма пари да и купи лекарството. В същото време ми казваше " Аз за Х лева, няма да има работя"  Shocked
Та ей за такива дреболии говоря. Отговорност му викат .. ма ти не се врьзвай!!!

Кремена, сега прочетох постинга ти и си позволявам да добавя към своя. Не съм казала всяка стотинка да се отчита - 10 лв с колежка мойе да са към "джобни" или нещо подобно. Но в обчти линии би следвало да имаш представа къде колко отива и дали това е "нормално". Защото ако за "излизния" отиват 40% от семейния бюджет, това е меко казано неправилно. Аз изрично написах, че не водя бележки. 95-97% от плащанията ми минават през кредитната карта, което означава, че всичко се "изсипва" в един ексел и се "анализира".

Последна редакция: ср, 20 фев 2008, 12:44 от maikata

# 27
  • Мнения: 1 744
Аз също от няколко месеца си имам две екселски таблици: едната е Планирани разходи, а другата: Направени разходи, по месеци.Описала съм десетина пера. Като целта не е да се контролираме взаимно с мъжа ми, а просто да не забравим да предвидим пари за някой кредит или лизинг или сметка, защото са ни доста.
Сумите, които харчим през деня за обяд, кафета, са в графа Работа, и там добавям само като суми, не точно за какво са дадени.
Имаме и графа Други, тя е за непредвидени разходи.
Не мисля, че отнема много време, пък е отрезняващо.  Wink

# 28
  • Мнения: 2 556
Е, не всички хора, които не ползват таблици и тефтери са безотговорни и не си купуват лекарства на децата, мисля си аз. Или без таблиците задължително всички изкукваме, харчим по 1000 лева дневно и се чудим после защо не ни излизат сметките, пък то заради таблиците било...

# 29
  • Мнения: 1 366
Е, не всички хора, които не ползват таблици и тефтери са безотговорни и не си купуват лекарства на децата, мисля си аз. Или без таблиците задължително всички изкукваме, харчим по 1000 лева дневно и се чудим после защо не ни излизат сметките, пък то заради таблиците било...

Не си спомням да съм правила подобни обобщения ...

Общи условия

Активация на акаунт