разходна книга на семейния бюджет

  • 7 010
  • 68
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 234
Който иска да се "връзва".Който не иска,да се го прави.Който иска да си прави таблици,който не иска да не го прави.
Това че не си записвам подробно или не толкова подробно къде и за какво отиват парите ми,не означава,че съм безотговорна.Децата ми не са били лишавани от абсолютно нищо досега и нищо не им липсва.Парите винаги са ни стигали.
Цитат
.....дъщеричката и е с конюктивит, но тя няма пари да и купи лекарството. В същото време ми казваше " Аз за Х лева, няма да има работя"  Shocked
Та ей за такива дреболии говоря. Отговорност му викат.....

А това,че приятелката ти е такъв чешит не означава,че всички са като нея.    Naughty

# 31
  • Мнения: 412
Е, не всички хора, които не ползват таблици и тефтери са безотговорни и не си купуват лекарства на децата, мисля си аз. Или без таблиците задължително всички изкукваме, харчим по 1000 лева дневно и се чудим после защо не ни излизат сметките, пък то заради таблиците било...

Не си спомням да съм правила подобни обобщения ...
Не, но обобщи, че говоря глупости. И тО, с хиляда въпросителни и удивителни. Вместо да ми даваш наклон, да си беше отговорила по темата, пропускайки какво ти харесва или не в живота на останалите.
P.S. И мисля, че обърка воденето на разходите в таблица с планирането на семейния бюджет, които може да са взаимосвързани, но не са едно и също нещо.

# 32
  • Мнения: 3 216

Смисъла ли? (ако искаш се "връзвай"), е преди всичко отговорност.


Отговорността в един човек не се вьзпитава с два тефтера или 10 таблици. Това може би вьзпитава на ред,но не и на отговорост. Изненадите не ме вадят от баланса-имаме графа непедвидени разходи Joy,т.е човек винаги си има едно наум,има няколко кредитни карти или един буркан в мазето сьс бели пари за черни дни. трудно ще е да изхарча повее отколкото има,не че не сьм способна,но при липса на средства ще е невьзможно.

И всичкото туй ,което си пишем води до едно-единствено нещо-ЛИЧНА ОТГОВОРНОСТ. Ако ти липсва и 20 таблици няма да те оправят.

 коментирам толкова разпалено,защото сьм пробвала двата начина-сьс и бз отчитане и мнението ми е обективно.
Пьк и в момента уча за изпит по счетоводство,та сьвсем ми се вьрзват нещата.

# 33
  • Мнения: 1 366
Пьк и в момента уча за изпит по счетоводство .....

Успех!!!  Peace

# 34
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Не виждам смисъл, нито пък ми се занимава.

# 35
  • Мнения: 769
От няколко години си водим семейно счетоводство в екселски файлове, отделно от официалното счетоводство на фирмата разбира се. Не става дума за контрол, кой какво е изхарчил и защо, а да сме наясно къде отиват парите. Имахме до скоро семейна фирма, плащахме заплати, осигурновки, различни разходи, от една сметка в друга, лични, фирмени, просто е невъзможно да следиш и помниш всично на ум.
Сега го правим чисто статистически и информационно. Знаем в Х месец колко ни е бил тока или колко телефон сме навъртяли, колко ни е струвала почивката или подръжката на колата.
Парите ни винаги са били общи, никой не държи сметка на другия колко харчи, по скоро е въпрос на организация.
Занимаваме се с различни неща едновременно и искаме да знаем кое колко средства прави или поглъща.
И както някой писа по нагоре - не е нужно да се описва еди колко си стотинки за кисело мляко или кафе с приятелка - достатъчно е перо храна за вкъщи, хранене на вън или нещо такова..
Основните ни пера са - сметки, храна, разходи за колата, дрехи, домашни потреби/дреболии/ремонти, излизания/хобита, почивки, медицински разходи и др.

# 36
  • Мнения: 148
Никога сме нямали и няма да имаме такова чудо, но се каня да направя засечка на харчените за месеца пари, защото нямам представа колко харчим. Във всеки случай повече, отколкото получаваме в момента месечно.

# 37
  • Мнения: 105
Правих си едни списъци по едно време  Whistling .. имаше ефект.Не е лошо като идея, но по добре да не знам  ooooh!

# 38
  • Мнения: 137
maikata, има много стрес в постингите ти. Ако парите не стигат е нормално да се правят някакви разчети, но си представи, че има хора, които не мислят постоянно от какво да спестят, за да купят друго. Въобще не знаем колко сме изхарчили, нито ни интересува. За каквото сме решили, за това сме дали.

Това не означава, че се харчи неразумно.Но аз да си водя такива сметки е абсурдно  Stop. Дори не знам и колко пари имам в момента, нито пък по якетата какво има. Не че са много, но пък ми е спокойно на душата.  /И като си купя дреха или парфюм не се отчитам на мъжа ми, нито ме интересува той колко е похарчил /

# 39
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 716
Минала съм вече през такъв период. Полза никаква. И да ги смяташ, и да не ги смяташ, парите наистина не стават повече. По-добре е да се мисли как да се печели повече, разходите край нямат.

# 40
  • Мнения: 3 423
За първи път чувам за такова нещо  newsm78
Може би има смисъл само при по ограничен бюджет.

# 41
  • София
  • Мнения: 11 756
Прочетох някои от отговорите,не всичките.
Ние правихме такова разпределние на разходите в екселска таблица.Правихме го не защото ни е ограничен бюджета,а за да видим за кое перо колко пари отиват/.
Таблицата беше разделена на различни графи,в началото ми беше трудно да не забравям да вписвам разходите. Сега от няколко месеца не правим такъв отчет,ами направо ми липсва и това го казвам съвсем сериозно.
И затова от 1.03 провокирана от темата за месечния разход за храна съм решила,че пак започвам.
И знаете ли от опит ще споделя,че не големите разходи товарят бюджета!
Нито пък е пострадало моето щастие или психичното здраве на мъжа ми  Joy.Просто знаехме за какво и колко пари са отишли!

# 42
  • Мнения: 1 366
maikata, има много стрес в постингите ти.

Трогната съм от дълбокия психоанализ. А по темата вече няма да взема отношение по разбираеми причини  Party

# 43
  • София
  • Мнения: 11 756
Аз пък не усетих никакъв стрес в постинга на majkata.Всеки има право на избор да води или не домашно счетоводство,но не мислете,че тези които го правят са с ограничен бюджет или иначе казано имат малки доходи.
А за 10-те лева за обяд с колежката,ами мога и да ги впиша,мога и да не го правя.Целта ни не е била до стотинка да се записва всичко,а за кое колко пари отиват приблизително.
Не съм се крила като съм си купувала нещо,дори и да е било много скъпо.Не съм и стисната,напротив!
И пак Ви казвам от няколко месеца не го водим това счетоводство и сега ми липсва,дали и в моя пост не се долавя стрес  newsm78?

# 44
  • Мнения: 3 423
има стрес да
пък и сякаш на една Мечтателка някак не подхожда да води такава книга Wink
шега-нищо лично  bouquet

Сетих се за нещо подобно
Моя чичо-военен,имаше книга за какво ще се хранят следващата седмица
Правят си менюта и купуват само продуктите по тях и ако примерно в Четвъртък ти се хапват палачинки,няма да те огрее,щото по списък десерта е сладолед Crazy

Общи условия

Активация на акаунт