разходна книга на семейния бюджет

  • 7 009
  • 68
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: X
kremena, честно казано не съм се интересувала, нито съм давала оценка ТИ как си водиш домашното счетоводство и колко можеш да си позволяваш в ресторанта. Дадох пример с моето безконтролно харчене в даден период. Може би просто от такъв живот съм имала нужда в този момент. Не съм казала, че трябва да си финансово грамотен, за да знаеш за какво да си харчиш парите.

Обясних, че на мен ми беше полезно финансовото ограмотяване, за да си оптимизирам разходите и да си правя сметката за разни неща. Защото, колкото и да изкарваш, ако от един отвор наливаш, а от от 5 други разливаш, сметката не винаги излиза. Но понеже много българи са научени от времето на соц-а да не си правят сметката, заради многото пари, които нямаше къде да се похарчат, остана в много хора едно такова отношение - не си правя сметката, щото не съм беден, нито скръндза.

# 61
  • Остров Приятелство
  • Мнения: 648
Ууооуу, ооууоо Чакайте, чакайте Вие нещо май бъркате нещата!Започнахте да се карате ли, да се показвате ли що не разбрах!!!
Темата е ясна!Парите и възможностите тук нямат, ама нямат нищо общо.......и да добавя - по често срещано е, тези които по лоши или непредвидени стечения на обстоятелствата в живота им, нямат кой знае колко, НЕ си правят бюджет, поради простата причина, че нямат за какво да правят бюджет - карат до където стигне и това е, за едно огромно съжаление Confused.
Всеки уважаващ себе си и най-вече труда си човек си прави някаква равносметка, ако щете дори само за да види какво изкарва и какво си позволява.
Понякога да те е яд, че си решил да направиш запитване!
Спрете се!

# 62
  • Мнения: 329
s_sunny, абсолютно сте права темата не е да се караме, а по скоро да открием нещо интересно и любопитно. Чувала съм за хора, които съумяват ежемесечно да отделят пари за определено нещо-парно например и кагото дойде зимата, събраните пари се разпределят месечно, с което не им се нарушава месечния бюджет-колкото са харчили лятото(отделяли), толкова харчат и зимата. Вярно е ,че и това не става без пари, но по-важен е момента за рационално разпределение на разходите.

# 63
  • Мнения: X
s_sunny, абсолютно сте права темата не е да се караме, а по скоро да открием нещо интересно и любопитно. Чувала съм за хора, които съумяват ежемесечно да отделят пари за определено нещо-парно например и кагото дойде зимата, събраните пари се разпределят месечно, с което не им се нарушава месечния бюджет-колкото са харчили лятото(отделяли), толкова харчат и зимата. Вярно е ,че и това не става без пари, но по-важен е момента за рационално разпределение на разходите.

Да, за полезни неща мога да дам примери.  Simple Smile
Като забременях направихме фонд "Бебе". Всеки месец отделяхме по 200лв. Събраната накрая сума покри всичко, свързано с бебето, че дори и останаха пари. Сега, според възможностите и нуждите отделям някаква месечна сума, която първо е планирана за нещо - нов лаптоп, хладилник, по-голяма кола и т.н. Така за годината знам какво ни трябва и в кой месец да си го купим. Успяваме да заделим някой лев и дори да се случи нещо непредвидено, знам, че можем да поемем удара. Така се чувстваме много по-спокойни и сигурни, че парите не се харчат за глупости. Моя приятелка на този принцип си планира 3 екскурзии в годината - за Великден, лятната почивка и празниците по Нова година. Правят бюджет в началото на годината, според местата, които са избрали и решават сумата, която се заделя всеки месец. Винаги почиват на хубави места. Това, естествено може да се приложи за разходи за всичко - парно, дрехи за децата, разходи за какво ли не и т.н.

# 64
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 468
Абсолютно ненужно нещо за мен.
И да записвам, и да не записвам, парите са похарчени.

# 65
  • София
  • Мнения: 4 059
Опитвала съм да правя такова нещо, но се отказах. Просто не си създадох навици, постоянно забравях къде, какво, за мъжът ми да не говорим.Според мен , обаче, не е излишно, напротив. Помага да се види нагледно за какво се харчи. Не става въпрос да се стискаме, но пък и 30-40% в графа "Кръчми" е малко прекалено. Може там да отидат 20%, а другите 20-в графа "Екскурзии" примерно. Схванахте мисълта ми, нали.  Grinning
Сега като четях реших, че може пак да опитам. Затова ви моля, вместо да се караме , нека всеки сподели как е при тях.   bouquet Някой беше споменал за програмки...  bouquet

# 66
  • Мнения: 2 966
Eдин по-дебел тефтер или тетрадка също върши работа и не бързай да го изхвърляш, след време можеш да видиш доста интересни неща, които си купувала

# 67
  • Мнения: 3 453
Не виждам смисъл за нас конкретно. Почти всичко отива по клиники, манипулации, процедури и лекарства. От една година даже вече не записвам колко пари харчим за целта. Тази бездънна яма няма запълване! Tired

# 68
  • Мнения: 137
Явно темата е само за хора, които са на заплати ...

Ето това ми стана интересно...Би ли пояснила?

Разбира се. Примерно семейството има бизнес и изкарва 50 000 лв. на месец и харчи 10 000 лв. От нищо не се лишава, прави си сметката и т.н.,  едното не е за сметка на друго. Парите няма как да седят в чекмеджето и всеки да си дърпа, когато му потрябват, защото са много.

Не визирам себе си - ние сме като всяко обикновено семейство, просто мисля, че когато финансите са недостатъчни човек е по-склонен да прави такива сметки и да разпределя.

Общи условия

Активация на акаунт