Моля за помощ специалистите по правопис!

  • 18 119
  • 48
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 2 792
 Не мисля, че има смисъл от разправия и размахване на речници и мерене на дипломи при конкретната проява на некомпетентност или по-точно на заблуждаваща компетентност. В конкретния случай най-добре е единадесетокласничката да си направи съответния извод за това кой е правилния начин и да си  знае кое е правилно. Ако сметне за необходимо да го обясни/докаже на госпожата си, моето мнение е, че на тази възраст тези битки си се водят лично и родителите нямат място в спора ученик срещу учител, ако не се бъркам говорим за 17-18 годишен човек, нали.

# 31
  • Мнения: 2 577
baibibi, аз съм учител от 9 до 12 клас по БЕЛ , макар да съм сега в майчинство, но съм в час, защото се занимавам с подготовка на ученици за матура в момента. Та да знаеш, че това за пунктуацията  го няма заложено в уч. материал по български език в 11 клас. Просто много учители, за да ограмотяват децата, им дават допълнителни задачи. Предполагам, че става въпрос точно за такава самоинициатива на даскалицата, което е похвално. Въпросът е , че нещо се е объркала жената.
А и още нещо - ти убедена ли си, че дъщеря ти правилно е записала и разбрала правилото. Да питам за всеки случай Rolling Eyes

# 32
  • Мнения: 636
Вижте, аз съм филолог по образование, така че знам със сигурност, че докато следвах в СУ, такова правило нямаше. Също така, дори и интонационно, тази запетая е абсолютно нелогична, да не кажа противоречаща на мелодиката на изречението.
Ще добавя още, че българският народ е достатъчно зле с правописа, за да бъде объркван с несъществуващи досега правила. Нека не забравяме, че болшинството от хората не знаят кога се пише пълен член, камо ли да се съобразят с такова противоречащо на всяка логика правило. Учила съм по учебника на Пашов, сив е на цвят, но това не беше съвсем скоро... Може да е написал нов Confused

# 33
Темата ми стана интересна и се допитах до специалист. Цитирам:
"Tова правило не е ново и може да бъде прочетено в предговора на правописния речник, издаден през 1983 година,  който има няколко по-късни издания, мисля, че 1990 (на БАН) и там е уточнен този въпрос. Aко подчиненото отпред изречение се свързва с главното с как и пояснява съществително или местоимението това, се пише запетая пред как. Hапример: Не зная само това, как ще се разберем без преводач."
 Grinning

# 34
  • Мнения: 8 999
Темата ми стана интересна и се допитах до специалист.

Siera , от твоето изказване вече съвсем се обърках! Моля те, попитай специалиста, от когото черпиш информация, дали се пише запетая в конкретните примери, които съм дала. Също ще те помоля и за още примерни изречения.
Нищо вече не разбирам. От "Езикови справки" бяха абсолютно категорични, че в посочените от мен изречения, запетая не се пише.

# 35
  • Мнения: 1 367
baibibi,аз също съм филолог по образование и по моето време /преди малко повече от 10 години/,имаше една граматика на Петър Пашов.Даже ако не ме лъже паметта си я купих,ама къде е...Та искам да ти кажа,че ако въпросното правило го имаше там,може би щях да знам.Категорично-в посочените примери запетая НЕ се пише.Съмнявам се да има нови правила,тенденцията е към опростяване на езика.

# 36
  • Мнения: 335
... правописния речник, издаден през 1983 година,  който има няколко по-късни издания, мисля, че 1990 (на БАН)...

Покрай справките:
През 1983 година е първото издание на Правописния речник на съвременния български книжовен език.
През 1995 година с някои промени в увода той е преиздаден, като словникът му остава непроменен.
През 2002 година е издаден „Нов правописен речник на българския език“ с някои значителни промени в уводната си част, с включена много нова лексика в словника и с приложения, които не съществуват в правописния речник от 1983 и от 1995 година.

# 37
  • Мнения: 1 367
      Те видяха, как той влиза и се насочва към бюрото си.
Е,за първи път чувам,че това се пише със запетайка!Да взема да си направя дипломата на салата.... #Crazy

# 38
  • Мнения: 109
Вчера голямото дете ме сащиса. Госпожата по БЕЛ им обявила, че има ново правило в пунктуацията. Давам пример с изреченията, които преписах от тетрадката и съответното правило, продиктувано от госпожата: Дадоха му съвет, какво да направи. Аз се задъхвам при мисълта, как ще спрем.
Кажете, моля ви, има ли запетая преди "какво" и "как"?
Правилото: когато подчинето изречение се отнася към съществително име в главното изречение и започва с "как", "какво", "защо", "колко", "кога", то винаги се отделя със запетая. Ако подчиненото изречение се отнася към глагола, запетая не се пише. Пример: Той не се сети къде да отиде.

Госпожата е напълно права. Не се пише запетая пред въпросителните думи какво и как, ако въвеждат подчинено допълнително изречение:

Посъветваха го какво да направи.
Мисля как ще спрем
.

В примерите, дадени от госпожата, въпросителните думи въвеждат подчинено определително изречение, което пояснява съществително име от главното изречение. Тогава запетая се поставя задължително.
Правилото не е ново, аз съм завършила филология преди 15 години и тогава това правило си го имаше. По-скоро смятам, че рядко се обръща внимание на такива по-специфични правила.

# 39
  • Мнения: 109
Малко примери:

Той се съмняваше дали ще се справи с поставената задача.
Обзе го съмнение, дали ще се справи с поставената задача.

Мислеше дали ще успее да запази самообладание.
Занимаваше го мисълта, дали ще успее да запази самообладание.

Размишляваше как да излезе от тази ситуация.
Размишляваше върху въпроса, как да излезе от тази ситуация.




# 40

Siera , от твоето изказване вече съвсем се обърках! Моля те, попитай специалиста, от когото черпиш информация, дали се пише запетая в конкретните примери, които съм дала. Също ще те помоля и за още примерни изречения.
Нищо вече не разбирам. От "Езикови справки" бяха абсолютно категорични, че в посочените от мен изречения, запетая не се пише.

Пак искам да подчертая, правилото не е ново Grinning, и в примерите, за които питаш, наистина има запетая. Петър Пашов няма нищо общо, т.е. не го е измислил той, както на места в темата звучи..  а мястото за проверка на такива спорни случаи наистина е предговора на правописните речници.
 ralicass е дала чудесни примери Grinning

# 41
  • София
  • Мнения: 177

Siera , от твоето изказване вече съвсем се обърках! Моля те, попитай специалиста, от когото черпиш информация, дали се пише запетая в конкретните примери, които съм дала. Също ще те помоля и за още примерни изречения.
Нищо вече не разбирам. От "Езикови справки" бяха абсолютно категорични, че в посочените от мен изречения, запетая не се пише.

Пак искам да подчертая, правилото не е ново Grinning, и в примерите, за които питаш, наистина има запетая. Петър Пашов няма нищо общо, т.е. не го е измислил той, както на места в темата звучи..  а мястото за проверка на такива спорни случаи наистина е предговора на правописните речници.
 ralicass е дала чудесни примери Grinning

Тогава за какво им плащат на "Езикови справки" и каква е ползата от "компетентната" им помощ срещу 10 импулса в минута?!

# 42
Пак искам да подчертая, правилото не е ново Grinning, и в примерите, за които питаш, наистина има запетая. Петър Пашов няма нищо общо, т.е. не го е измислил той, както на места в темата звучи..  а мястото за проверка на такива спорни случаи наистина е предговора на правописните речници.
 ralicass е дала чудесни примери Grinning

Тогава за какво им плащат на "Езикови справки" и каква е ползата от "компетентната" им помощ срещу 10 импулса в минута?!

Мога само да съчувствам за изгубеното време и пари.

# 43
  • Мнения: 8 999
baibibi, аз съм учител от 9 до 12 клас по БЕЛ , макар да съм сега в майчинство, но съм в час, защото се занимавам с подготовка на ученици за матура в момента. Та да знаеш, че това за пунктуацията  го няма заложено в уч. материал по български език в 11 клас. Просто много учители, за да ограмотяват децата, им дават допълнителни задачи. Предполагам, че става въпрос точно за такава самоинициатива на даскалицата, което е похвално. Въпросът е , че нещо се е объркала жената.
А и още нещо - ти убедена ли си, че дъщеря ти правилно е записала и разбрала правилото. Да питам за всеки случай Rolling Eyes

Първо, не съм убедена, че детето съвсем точно пресъздава думите на учителката. Второ, изобщо не съм сигурна дали госпожата е права или не.
Затова пускам темата - трябва на 100 % да съм убедена в наличието/липсата на такова правило, за да коментирам пред детето.
Но, за съжаление, не получавам  еднозначен и категоричен отговор.
От друга страна дотолкова съм излязла от тази материя, че абсолютно автоматично пиша, без да мога да направя синтактичен анализ или да цитирам правилата. И точно това правило ми се е изплъзнало от  вниманието /може дори и като студентка да не съм го научила като хората, но съм минала между капките тогава, а сега - на, бера ядове и ми иде да се ритна отзад, защото много мразя да съм некомпетентна, при това в област, която познавам добре/.
Офффффф! Ще продължавам да търся отговор на въпроса.

# 44
  • Мнения: 4 534
За първи път чувам/виждам, че в посочените примери трябва да има запетаи!  Shocked Излиза, че маса народ във форума всъщност пише правилно!  hahaha

Общи условия

Активация на акаунт