Отговори
# 15
който може да ми каже как да се свържа със понсети ще съм безкрайно благодарен. Rolling Eyes

ЛИНК към формата за връзка с Ponseti International.
Виж и тук. Успех!
Ако искаш, свържи се и с д-р Живков. По-горе има негови координати.
блягодаря сега ми остава само да се надявам...

# 16
  • София
  • Мнения: 135
който може да ми каже как да се свържа със понсети ще съм безкрайно благодарен. Rolling Eyes
Zdravei Stoiancho. Ne iskam da davam prazni nadejdi, no mernah pri nashiq doktor edno momiche s drugo zabolqvane na kraka $nelechimo$. Tq beshe na 14-15 godini, mnogo hubava, no ediniq krak s 15-tina cm po-kas. Taka che ne znam kakvo e vazmojno i kakvo ne, no popitai d-r Jivkov.  Simple Smile

# 17
  • София
  • Мнения: 135
Единсвеното което ме притеснява, че крачетата от коляното на надолу са по-слабички, като че ли мускулатурата не е достатъчно развита.А и другото което е, че петичката е по-малка в сравнение с деца които нямата проблем със стъпалото, но пък това няма как да се корегира.

Здравей Faith,
това е при всички деца с удължен ахилес, но крака е еднакво силен. За момичетата - може би е по-проблемно. Може би може леко да се коригира с физиотерапия. Трябва да се пита ортопеда първо, да не навреди нещо.
За кривването на стъпалото навътре... Мисля, че точно за да не се появи това ние носим години наред шини с обувки нощем, за да предодвратим склонността на мускула да приеме предишно положение. Макари не чак първоначалното.
Имах един съсед, който се е родил с криво стъпало - лека форма. Не е лекуван. Майка му ми каза че и той замята навътре стъпалото, а е вече на 15г. Но иначе е висок и строен и видимо нищо не личи в походката. май само те си знаят.

# 18
  • София
  • Мнения: 135
Чувала съм хубави неща за  д-р Кехайов и кинезитерапевта Евгений Медникаров. Simple Smile

Само искам да допълня от личен опит за метода на Понсети. Понеже в БГ още не е така наложен като консервативните, то се носят най-различни слухове newsm78 за него, повечето от които научих с изненада от майките, които ми звънят и пишат тук.
Метода е много лесен, 7-8 гипсчета, операция - само ако се налага. След това се сваля последното гипсче и крачето е нормално. Всичко това приключи при нас за около 50 дена. Тоест на 2 месечна възраст ние вече бяхме въздъхнали облекчено и видяхме резултата.  Носят се обувки, свързани с лайсна по 23 часа за 3 месеца, а след това само нощем до 2 годишна възраст. Обувките струват 135 лв горе-долу, като се поръчват през около 3-4 месеца с порастването на крачето. Може да сметнете, че за 2 години се дават за обувки около 1000 лв. Тоест метода не е скъп, както се шири мълвата.
Крачето не се обездвижва с гипсчетата, защото детето спокойно си вдигаше крачетата и си ги движеше, включително в колената  newsm32 /въпреки че до два месеца бебетата не са кой знае колко шавливи  Laughing/. Предимството на гипсчетата е, че крака не се скъсява от продължително лечение.
Обувките с лайсната можете да видите тук: http://www.lifebridgehealth.org/sinaibody.cfm?id=1530 /
Естествено ние сега сме на близо годинка и нямаме дълъг стаж, но метода се практикува в света /в САЩ и Европа/ много широко и то над 40 години. Ако това не е стаж. Има подробна информация със снимки за гипсчетата, различни изкривявания и операция на ахилеса на снимка ooooh!, обувките, излекувани краченца, предишния оперативен метод на Илизаров със страховити шини, забити в детската кожа  Sick. Така, че моля не гледайте линка, ако сте със слаби нерви: http://www.wheelessonline.com/ortho/casting_for_club_foot
Дано да съм била изчерпателна.

Също, моля не ме разбирайте погрешно - всеки метод или доктор, който помага е прекрасен. Щом дава на едно дете възможност за нормален живот. Много се радвам на всички родители, които са намерили пътя за своето дете. Искрено се радвам. Praynig

# 19
  • София
  • Мнения: 135
Искам да направя съобщение към тези които се лекуват по метода на Понсети. Мога да давам обувчици втора употреба за equinovarus /не стават за нормално ходене, тъй като се ползват само фиксирани с лайсна/, ако нямате финансова възможност да закупите нови. После може да ми ги връщате или да ги давате на други бебета. Изглеждат по този начин:
http://www.chw.edu.au/prof/services/clubfoot/boots_and_bar.jpg

# 20
  • Мнения: 176
Здравейте, момичета!
Благодаря за отворената темичка. Ние осиновихме преди месец детенце с коригиран с операция еквиноварус на лявото краче. Лекарите ме уверяваха, че няма проблем и всичко е о.к., но той стъпва по-накриво с него като ходи.
Искам да го заведа на ортопед, препоръчаха ми в София, но още е дълъг път за него, а не ми се отлага във времето, защото той тъкмо прохожда.
Някой друг лекувал ли е детенцето си при д-р Живков, защото във Варна определено ми е по-добре?
на мен ми казаха, че не му са нужни специални обувки, нито рехабилитация, което ме учудва малко Thinking

# 21
  • Мнения: 524

на мен ми казаха, че не му са нужни специални обувки, нито рехабилитация, което ме учудва малко Thinking
И на нас на времето така ни казаха и сега си носим последствията, че им се доверихме. Моят съвет е да не се доверявате на всеки, да си намерите ортопед на когото имате доверие, а рехабилитациите са важни.

# 22
  • Мнения: 176
Много ви благодаря.
Няма да губим време, просто изчаквахме 2-3 седмици детето да се адаптира. На година и два месеца е, а даже не е излизал навън, ама нали знаете как е по домовете.
Аз съм от хората, които държат дори на профилактичните прегледи (щото съм си патила и въпреки че ходя редовно понякога пак продължавам да си патя).
А детето непременно ще закарам другата седмица, защото на социалните и на докторите там хич не им вярвам, въпреки че горещо ги уверявах да ми кажат ако не са го оправили от операцията (както пише в медицинското че е наред), защото е важно, а това няма да ме откаже от детето.
Още веднъж благодаря.  bouquet Ще пиша като ни прегледат Wink

# 23
  • Мнения: 2 242
sna, непременно първо се обади по телефона на доктора. Често пътува извън БГ и може да отсъства.  Peace

# 24
  • Мнения: 176
Говорих с доктора и вече имам записан час за другата сряда. От това, което му прочетох в медицинското на малкия, каза, че детето трябва да ходи с шини. Колко може да продължи това и тези шини мога ли да ги поръчам тук в България? Имате ли представа колко струват? 
И мерси още веднъж Hug

# 25
  • София
  • Мнения: 135
Сна, ако става въпрос за ортопедичните обувки с шини  - песах по-нагоре. Първия път се плащат 170 долара, ако не се лъжа с фактура се изписват. А за следващите обувчици /шината не се сменя/ кагота сте решили че са му омаляли, около половината, само за обувките. Успех   Peace

# 26
  • Мнения: 71
jiva Ние вече сме почти на 6 години.Стъпалата имат идеална правилна форма(между другото и двете му стъпала бяха в същата позиция като на децата в линковете които си дала)Още в момента в който свалихме гипсовете напълно, изрично попитах д-р Медникаров дали ще има нужда от специални обувки или рехабилитация..Той каза че няма нужда.Аз му се доверих, искренно се надявам и се моля да сме постъпили правилно Praynig
За кривването навътре на стъпалата, надявам се с времето да премине..Само да са ни живи и здрави децата Hug
Между другото, искам да спомена за тези които не знаят че нашите деца с този проблем може да се явят на ТЕЛК комисия и да получавете двойни детски и други допълнителни суми, които не са малко и може да са Ви в полза.

# 27
  • София
  • Мнения: 135
Това е интересна информация за ТЕЛК. Мислех, че като са лекувани вече не са в тази категория.
За краченцата - аз не съм специалист. Само правим това което ни казва доктора и което ни звучи логично.
поздрави   bouquet

# 28
  • Мнения: 71
Най-важното е, да имате доверие на лекаря си.
За ТЕЛК-а говори с личният лекар.Каквото и да ти каже, ще настояваш.Трябва да ти напише становище за ТЕЛК.След което изпращаш всички епикризи на детето и ренгенови снимки ако имате до ТЕЛК.До един месец получавате отговор с дата на която да се явите на комисия.

# 29
  • Мнения: 176
Но нали децата могат да се приемат за излекувани след направени процедури или операция както при нашето? Оказа се,че доктора не разбрал, че е опериран от разговора, така че може да отървем шините.
А и на мен на детето не искат направление за ортопед да дадат (т.е. ослушват се), камо ли за ТЕЛК.
Ама кво се чудя като за детски не ми написаха необходимото, щото първо да съм проверяла дали имам право като осиновител, все едно това дете не е мое, ами съм страничен наблюдател Wink
Благодаря за информацията.

Общи условия

Активация на акаунт