Френска селска торта?

  • 178 935
  • 616
  •   1
Отговори
# 435
  • Мнения: 22 867
Здравейте момичета, хванах се да правя френската селска торта но сякаш имам проблем с тестото за блатовете.
Правя я по тази рецепта
http://gotvarski.com/%D1%84%D1%80%D0%B5%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B0- … 1%80%D1%82%D0%B0/

Според твоята рецепта тестото трябва да е твърдо, така, че можеш да го премесиш с още брашно. Все пак не го прави на бетон, защото ще трябва да го точиш. А тук във форума не помня коя от момичетата беше писала, че е оставила по-меко тестото и го е размазвала във формата за печене - с лъжица, с мокра ръка, но не знам дали това точно тесто ще стане така.
Тестото, което е дала фирма Канея за тортата е много благодатно за работа, става меко, еластично, не лепи и лесно се точи. Пробвай го някой път, ще ти хареса.

# 436
  • София
  • Мнения: 541
Тестото, което е дала фирма Канея за тортата е много благодатно за работа, става меко, еластично, не лепи и лесно се точи. Пробвай го някой път, ще ти хареса.
Абсолютно подкрепям!  Peace
И аз направих тортата по тяхната рецепта и се получи много добра тортичка!  Peace

# 437
  • Мнения: 22 473
Направих тортата. ) Надявам се да става и за ядене. ))))

На тестото му добавих допълнително брашно, може би още около 100гр, или по-малко, за да стане твърда топка.
Намесих я малко и от количеството излязоха 10-11кори (забравих точно). )))
Интересното е, че ги разточвах толкова тънко, че едва ги хващах така че да не се скъсат, за да ги сложа в тавата. А те ставаха сигурно 2но по-големи, тоест дебели. Аз си мислех, че ще останат такива тънички...странно...)
Сега съм изнесла тортата на терасата, тъй като няма как да я събера в хладилника, стана си височка. )))

# 438
  • Мнения: 12
Здравейте, Гениални момичета! От дълго време ви чета и невероятно много се възхищавам от ВСИЧКО което правите-било готвене, благотворителност, помощ и т.н. Много неща съм си ,, изплагиатствала,,  от тук и радвам семейството си на масата. Може би никога нямаше да се влкюча във този форум, докато не попаднах на тази тема за ФРЕНСКА СЕЛСКА ТОРТА  и не стигнах до наглите изказвания от сладкарници ТЕЯ   smile3515. И така: не можах да разбера кой точно претендира за оригинална рецепта??!! Оригиналност в рецептата Naughty- да , но нищо повече! Много години съм живяла в Росия и с ръка на сърце мога да заявя, че тази торта  е тамошния РИЖИК или така наречената торта МЕДОВИК.  С малки изменения -да- защото, руската сметана е сигурно около 20-тина вида и всяка с различно предназначение, а тази торта определено се прави с такава сметана с гъстота на кексово тесто и невероятно вусна ( най-върви да се консумира с техните пряники) и варено сгъстено мляко тип сгущенка.  Тортата е смного блатове и има вкус на карамел, мед и високо маслена сметана. Крема варира от сметанов, сгущенка, краве масло с висока масленост с  нещо като познатото ни маскарпоне. Това е нищо трудно или тайно, просто експерементирайте с вкусове и ще стигнете до този който предпочитате и харесвате. Похвално за сладкарници КАНЕЯ, жеста беше колегиален , а вие ,, колеги ,, от сладкарници ТЕЯ чий го дирите тук при ,, аматьорите,,??!! Аз ще ви кажа - УЧИТЕ СЕ !!! Тук има толкова самоуки професионалисти на , които можете просто тайничко да завиждате Mr. Green И още нещо ще ви кажа, най-добрата защита е атаката- точно това и направихте , нападнахте! А защо - защото само с професионалният си усет тия момичета сами стигнаха до ,, оригиналната ,, ви рецепта без да ви искат ,, компетентната,, помощ!!! Така че продължавайте да ги четете на воля, учите се !! И само ако имате нужда от съвет се намесете тук , защото просто разваляте въздуха и спамите територията . А вие момичета дерзайте, невероятни сте!!! smile3501

# 439
  • София
  • Мнения: 1 312
 Mirama , вече си я направила тортата,но за улеснение да знаеш за след.път,ако ти  е харесала... Simple Smileблатовете ги разточвам върху хартия за печене -  стават много тънки и направо ги печа.
 aligra , аз не съм от майсторките,а ...тук изобилства от такива.Даже се чудя какви скрити таланти има и защо не се заемат с производство...може би срещу поръчки или друга форма.Но,така ще ядем качествени и красиви сладкиши и ястия.
 За сладкарница ТЕя.. колко торти излапах,за да хвана рецептата,но...не успявам...В корите има нещо,според мен има орехи и така се пекат с тях. Но...ще си правя Медовик ...това си мога... Simple Smile

# 440
  • Мнения: 12
аз лично съм голям фен на тази торта, не мога да докарам вкуса който обичам, затова когато я сглобявам си правя крокан от орехи и захар, начуквам го на ситно и ръся обилно между блатовете, крема ми е прясно мляко +брашно+нишесте, когато изстине разбивам добре пакетче краве масло и с миксер го добавям към млечния крем, става невероятно пухкав и вкусен крем, а с кроканта става нещо вълшебно. Крема е много гъст и може да се маже лесно без да изтича. Ако иска някой нека рискува с този вариант, при мен е доказан хит.

# 441
  • Мнения: 1 965
аз лично съм голям фен на тази торта, не мога да докарам вкуса който обичам...........................
Има нещо, на което рядко се обръща внимание и често се забравя. В тортата има доста продукти. Нали се сещате, че всеки от тях има милион разновидности и производители. Брашно- много видове, различни вкусове. Мед - още по-голям избор. Да не говорим, че половината е менте и съвсем променя вкуса. Дори печките пекат различно и променят вкусовете. От години  правя едни и същи рецепти, често вкуса е различен. Едно време печах на Раховец. Блатове, кексове, всичко ставаше по различен начин. Сега на тази печка, според програмата става различен резултат. Достатъчно е да смениш брашното и моментално променяш вкуса. Сметаните са 100 вида. Дори и да ползваш само 1 вид, той също е различен понякога. Купувала съм рядка сметана от една марка. Разбива се различно и вкуса се променя.
Орехите са си орехи, но и те са различни породи. Някои са по-сладки, други по-тръпчиви. Яйцата също биха променили вкуса. Ако този път използваш еди-какъв си размер, другия път различен..... В единия случай слагаш повече яйце заради големината. Домашните яйца пък са съвсем различен продукт.
Пак опираме до въпроса КОЯ Е ИСТИНСКАТА ОРИГИНАЛНА РЕЦЕПТА? Ами няма да намерим отговор.

Правих тортата в почвините дни. По моята си рецепта. Която си знам и не сменям. Ами, по-различна беше. Платките станаха по-тънки този път. Незнам защо. Еднакво ги точих както друг път. Някой продукт е различен. Незнам кой.  Решила съм да пробвам някой път и да добавя царевично брашно към пшеничното. Имм чувството, че ще се получи добре.

# 442
  • Мнения: 7 420
   van444eto,има още един нюанс!
    Дай една и съща рецепта,едни и същи продукти,в едно и също качество и количество,една и съща печка и т.н.. на двама различни кулинари и ще се получат 2 различни торти! Laughing Peace
     Енергията,която вдъхваме във всяко наше "творение" често има най-решаващо значение! Wink

# 443
  • Мнения: 622
     Енергията,която вдъхваме във всяко наше "творение" често има най-решаващо значение! Wink

Определено съм съгласна с това! Забелязала съм, че ако ми е криво и не съм в настроение, това което готвя не се получава добре.  Shocked

# 444
  • Мнения: 1 965
  van444eto,има още един нюанс!
    Дай една и съща рецепта,едни и същи продукти,в едно и също качество и количество,една и съща печка и т.н.. на двама различни кулинари и ще се получат 2 различни торти! Laughing Peace
Абсолютно съм съгласна. Написах това, защото постоянно попадам на постове в които се спори за ОРИГИНАЛНА рецепта, "тайни продукти" и какво ли още не. Глупаво е. Аз чета темата постоянно. И не само тази. Пробвам различни неща. Променям разни неща, но не мога да кажа че аз съм "автора" на дадена рецепта. Дори и да се наложи като любима сред останалите, тя не е моя. Кой знае кой преди мен е стигнал до същата рецепта и току виж извадил пушката да ме стреля че съм крадец на рецепти.
Така де!!!! Дайте да си правим ФренскоСелскоРускоМедовиковата торта и да си измисляме нови модификации, без да се караме и да търсим първоизточника.

# 445
  • Vaudreuil Canada
  • Мнения: 2 609
Аааа няма да се караме - правете като мен! За рождения ден на детето спретнах първи етаж тройна доза френска селска на Канея и втори етаж голяма доза френска селска на Ванчето и си облизахме пръстите. Важното е торти да има пък всеки да си избере рецептата която най-му изнася и да я практикува.

# 446
  • София
  • Мнения: 2 658
аз миналата седмица спретнах един Медовик, ама не на Канея, но кремът го препоръчвам горещо: яйчено- млечен с една консерва варено кондензирано мляко. Peace Блатовете са много подходящи за различни кремове според мен. Хем вкусни, хем приготвени траят по месеци в шкафа или фризера и с всеки крем - различна торта.

# 447
  • Vaudreuil Canada
  • Мнения: 2 609
Петя дай пропорциите на крема.

# 448
  • София
  • Мнения: 2 658
Петя дай пропорциите на крема.
ами аз пробвах този на джемма от темата за Медовика : http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=80742 , само че драстично намалих захарта. Може би сложих 3-4 с.л Нали вареното кондензирано мляко става много сладко. Получи се разкошна комбинация от медените блатове и карамеления крем.  Wink

# 449
  • Мнения: 7 420
   Никога не съм се осмелила да сложа сгущенка в крема за Медовик.Струва ми се,че ще е адски сладко..... Rolling Eyes

Общи условия

Активация на акаунт