Сектите-какво знаете за тях

  • 35 723
  • 364
  •   2
Отговори
# 330
  • Мнения: 2 759
...По въпроса за въздържанието и липсата на разводи. Да, има такива случаи. Обаче аз лично познавам двойки, които са женени на верска основа, не могат да се търпят, но са заедно само и единствено заради страха си от Бога/каноните на съответната религия...
                     Да, за съжаление познавам такава двойка и аз... Но е за сметка на много други с много щастливи бракове... Абе честно казано е хубаво това - спорите с половинката или не, в крайна сметка има нещо, което ви държи заедно и заради което се опитвате да си оправите отношенията... Освен децата... Много се разглезихме вече - за елементарни неща си хващаш багажа и тфа е... По-добре би било, когато решавате въпросите тримата заедно (вие двамата и Бог)... С две думи религиозните семейства полагат повече усилия за запазване на брака си. Не си казват 'следващия е на ред' и туй то... Най-хубавото е, че не си изневеряват  Peace.

# 331
  • Мнения: 8 163
По-добре би било, когато решавате въпросите тримата заедно (вие двамата и Бог)... С две думи религиозните семейства полагат повече усилия за запазване на брака си. Не си казват 'следващия е на ред' и туй то... Най-хубавото е, че не си изневеряват  Peace.
Мислиш ли, че всички въпроси могат да намерят разрешението си така? Ами ако всеки от двамата "получи" различен отговор, като и мъжа, и жената са убедени, че отговорът е от Бог?

Не съм сигурна също дали религиозните като цяло полагат повече услилия за запазване на брака си. Може би правят повече компромиси, преглъщат тегобите си (това се отнася най-вече за жените) и се опитват да се абстрахират от собственото си нещастие, за да не петнят религиозната си група или да не си навлекат Божия гняв. Знаеш ли, че има и такива вероизповедания, чиито ръководители учат последователите си, че е добре жената да се понатупва от време на време, за да си знае мястото?

С изневерите нещата стоят по същия начин: до човек си е.

# 332
  • Мнения: 2 759
...Мислиш ли, че всички въпроси могат да намерят разрешението си така? Ами ако всеки от двамата "получи" различен отговор, като и мъжа, и жената са убедени, че отговорът е от Бог?...
                      Изглежда не си (била) вярваща. Вярващите имам съвсем друг начин на мислене, мироглед... И да, ако беше, щеше да знаеш, че Бог не дава различни отговори.
                      На теб наистина не ти се вярва, но изневерите сред истинските вярващи не са до човек. Просто не са нещо, което се случва, или ако се случи, то е по-скоро изключение от правилото. Вярващ и изневеряващ са взаимоизключващи се понятия освен в църквите/сектите където се практикува безразборен секс...
                      Колкото до усилията в брака - това са твои съмнения, които практиката опровергава. Не бъркай живота на бабите ни и живота на вярващите. Разбира се, не мога да знам всичко и може би има религии, според които жените са бити и обрязвани, но ако ще си говорим за това да си пуснем друга тема  Twisted Evil....

# 333
  • Мнения: 8 163
Портокалово момиче, не искам да започваме верски диспут, защото не е такава темата. Дали аз съм вярваща или не няма никакво отношение към това какво знам за сектите. Ето защо ще кажа само следното:

Отговорите, които вярващите "получават" се определят от разбирането за същността на Бога според религията, която изповядват. Вътре в нейните рамки тези отговори също варират в зависимост от отдадеността на вярващия: екстремист/фанатик, умерен или непрактикуващ.

Заради човешката природа няма двама души, които да са развили идентична връзка с техния Бог (или Богове). В този смисъл няма и двама души, които да вярват еднакво силно.

# 334
  • София
  • Мнения: 2 348
 Цъ, в грешка си. Не един и два случая е имало, когато на хора с различно вероизповедание Бог е говорил и така те от будисти стават католици, от мюсулмани - протестанти и така.

# 335
  • Мнения: 8 163
Не един и два случая е имало, когато на хора с различно вероизповедание Бог е говорил и така те от будисти стават католици, от мюсулмани - протестанти и така.
И обратното - християни са приемали исляма, хиндуизма, будизма или някой култ.

Това за мен доказва само едно: че определящи при избора на религия са личната ценностна система и потребностите на дадения човек, а не към кое вероизповедание спадат родителите му. Също като избора на футболен отбор, който да подкрепяш или партия, към която да принадлежиш.

# 336
  • Мнения: 545
...говорим за сектите... не за отделните монотеистични религии.

Не един и два случая е имало, когато на хора с различно вероизповедание Бог е говорил и така те от будисти стават католици, от мюсулмани - протестанти и така.
И обратното - християни са приемали исляма, хиндуизма, будизма или някой култ.

Това за мен доказва само едно: че определящи при избора на религия са личната ценностна система и потребностите на дадения човек, а не към кое вероизповедание спадат родителите му. Също като избора на футболен отбор, който да подкрепяш или партия, към която да принадлежиш.

# 337
  • Мнения: 8 163
...говорим за сектите... не за отделните монотеистични религии.
Тъй де, тъй де. Ама то нали сектите все пак са произлезли от тези религии...

Култът според теб задължително ли е монотеистична религия?

А хиндуистите и в частност "Кришна съзнание"?

Сектите съществуват понеже хората имат потребност от тях: създателите им да трупат $$ и власт, последователите - за постигане на вътрешна хармония. Затова обърнах внимание на причнините, поради които човек си избира дадено вероизповедание.

# 338
манджа с грозде, 'подборката' въобще е просто купчина нагребани и изсипани линкове. искаш ли да направиш една такава, и да махна този линк?

еди.

http://sekti.start.bg/

Не всички статии са обективни със сигурност, но има и доста точни попадения- за инфо.

 EmbarassedИзвинявай, но  не те разбрах.Казах само, че има  инфо за различни секти.Ако нещо  бъркам, сори, прави каквото ти се види за добре.

# 339
  • Мнения: 545
gerik, споко бре, просто си казах мнението.имаш ли време и желание да направиш подборка?
фея, темата май беше за сектите (маса време се изясняваше въпроса за какво иде реч), не за идеологическо противопоставяне на религии.
едната тема има място, ако не за друго, то поне да се научат хората да се пазят от злото. другото... другото е разправия на верска основа, и двете са различни неща.

еди.

# 340
  • Мнения: 2 759
                     Ами за съжаление няма как да си говорим само за сектите май, след като аз смятам, че Бог може да отговори на повече от един човек по един и същ начин... Старая се максимално да избягвам религиозни въпроси, но нещата поне до някъде са свързани... И все пак... какъв човек трябва да си, за да влезеш в някаква секта, която се кланя на злото, прави жертвоприношения примерно и т.н.т. гадости... Много нещастен още от ранна детска възраст? С психически отклонения? Много ми е чудно. В България повечето секти са или християнски разклонения, или с почти подобна вяра (е, силно казано подобна, но така или иначе вярват в доброто). АКо има други, те са тайни общества... Е те пък вече как зарибяват - мъгла ми е.

# 341
  • Мнения: 545
проблема е как да отличим това, което още в корена си е измама. пак започваме да се въртим в кръг. не може нещо, което се представя за друго нещо, да е истинско.в много, в твърде много религии измамата е атрибут на Злото. Злото като понятие. Има и други атрибути, но този е най-категоричен.

еди.

# 342
  • Мнения: 1 849
Еди, няма начин как да отличим кое в корена си е измама без да кажем кое е истина...
А като сложим, че всяко вероизповедание има различна дефиниция за добро и зло и кръга става още по-омагьосан...

# 343
  • Мнения: 2
Не знам как на християнска основа има толкова мн секти.Не изхождат ли всички християнски секти от писаното в Библията- ако изхождат трябва да се придържат , ако ли не значи са лъжливи.С другите религии не съм запознат,но мисля, че е правилно да се запознаем с първоизточника на християнските вярвания за да знаем истината и да вярваме или не на това, което ни казват.Как е възможно едно написано да се тълкува по хиляди начини?Защо трябва да слушаме разни проповедници ,когато можем  да отворим и четем?Едно е да разискваме за вярата и вярванията, а друго да ми казват как да живея.За мен и моето дете/по стечение на обстоятелствата и за жена ми/ знам в Кого  да вярваме.
   П.П.  Много интересни мнения прочетох и искам да кажа някои неща   ...например -за този който се отдръпнал ,когато разбрал, че не си вярваща /мисля че минзухар го каза/.Като е толкова вярващ не се ли сети, че ще обиди така човека срещу себе си.Това ли беше най доброто което можа да стори за ближния.....а иначе е СИЛНО вярващ.  ...и за разводите ми се щеше, но може би друг път...верно е,  че за щяло и не щяло се развеждат.Следващите надали ще са по добри -по скоро следващият път ще сме по търпеливи  и  по .... безразлични

# 344
  • Мнения: 545
не е така, може да се каже. под измама разбирам това, което се нарича 'менте' - т.е. претендиращо за нещо друго.

специално култовете, ПРЕТЕНДИРАЩИ за християнство, са сравнително лесни за улавяне. По-трудно е с 'източните' култове, защото в БГ нямаме никакви масови познания.
точно поради тази причина тези (не християнските) секти (в картофения смисъл) са по-успешни в България напоследък.

Както се усещам, обаче, почвам да се повтарям. не претендирам, че съм априори прав, но дали наистина да не опитате да прочетете преди да репликирате?

Трансалп, те изхождат и се придържат. Темата е дълга, и моля, наистина, или погледни какво сме писали за секти и деноминации, или се уточни за какво говориш - за секта в смисъл замаскиран като християнство култ, или за различните течения в християнството.

еди
ПС ще минавам само да почиствам. не виждам какво повече мога да кажа по темата.

Еди, няма начин как да отличим кое в корена си е измама без да кажем кое е истина...
А като сложим, че всяко вероизповедание има различна дефиниция за добро и зло и кръга става още по-омагьосан...

Общи условия

Активация на акаунт