Вярно ли не се връзват мартенички на Задушница?

  • 4 381
  • 41
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 671
Компромисният вариант за тези, които имат някакви предубеждения, е да вържат мартаничка след залез.
Тогава се счита, че задушницата е свършила вече.

# 16
  • Мнения: 183
Днес на ли е Задушница-Ден за почитане на мъртвите.
Затова не се връзват мартенички.Казват че не е хубаво.
На една моя колежка майка и ходи и помага в църквата и каза че попа е казал че не е хубаво,защото е ден за почитане на мъртвите.
А между другото днес като ходих на гробищата никъде не видях да има мартеница.
аз пък също бях на гробища-тези в Бакърена и всички носеха мартеници и баба е питала попа и той е казъл,че едното няма нищо общо с другото,още повече че то по принцип събота си е ден за мъртвите,но хората си се женят нали така #Crazy

# 17
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Кой каквото иска да прави, но аз не нося мартеници на гробища - става дума за това да оставям на гробовете, но виждам много хора го правят.

# 18
  • С най- страхотния човек
  • Мнения: 182
Добре де нали мартениците се слагат за здраве щастие късмет.
Тогава защо се носят на гробищата newsm78

# 19
  • Мнения: 4 292
И аз съм чувала, че не е хубаво. Все пак, днес ме закичваха с мартенички, аз също закичвах. Обаче и през ум не би ми минало да ги нося на гробището.

# 20
  • Варна
  • Мнения: 2 036
И аз я чух днес тази работа, че не се връзвали мартеници на Задушница! Ами глупаво ми се видя, какво общо има еднотос другото? Не може ли хем да си почитаме мъртвите, пък и да си пожелаем здраве, какво толкова?

# 21
  • Варна
  • Мнения: 1 817
.......
Все пак едното е народен обичай, няма много общо с християнската религия... newsm78


Точно така е! Ако трябва да спазваме, църковните правила, значи не само на задушница, а изобщо не трябва да си връзваме мартеници, тъй като Баба Марта и мартеницата са неща в които хората вярват, че ще им донесат здраве, а това е в противоречие с божиите заповеди.

# 22
  • Мнения: 335
Ако пропуснем, че едното е езически обичай (мартеницата е амулет), а другото - християнски, можем да приемем просто, че едното е наричане за здраве, другото - почитане на мъртвите.

В този смисъл църквата си има степенуване в християнската символика и то е обратно на притесненията на авторката на темата.
Когато има радостен повод (също от християнския обичай) и тъжен повод - например помен, отдава се предимство на радостния. Затова има и забрани (отлагане) за отбелязване на помени по време на християнски празници.
Естествено, тук не може да има аналогия с езическото наричане за здраве (езическия обичай да се върже амулет).
Предимството на радостните празници пред тъжните в християнската обредност е заради това, че първите са в прослава на Бог, а вторите - в памет на хората.
А връзването на амулет по принцип е в разрез с каноните.

Но пък народния обичай и християнския може би биха могли да се "помирят", ако приемем логиката на паленето на свещички в църквата.
Винаги можеш да запалиш свещичка и за здраве, и за упокой при посещение в църква, като е прието първо да се пали за здраве.

Така направихме вкъщи - рано сутринта си пожелахме здраве за живите и спазихме традицията с мартеничките.
А в църквата запалихме свещичка за душите на близките ни, които загубихме.

Просто нашата Баба Марта беше малко по-умълчана и сдържана днес.

ПП Да влезеш с мартеница в църква винаги би изглеждало странно обаче - поради споменатите причини.

# 23
  • Мнения: 183
Кой каквото иска да прави, но аз не нося мартеници на гробища - става дума за това да оставям на гробовете, но виждам много хора го правят.
о,не на гробовете не знам,май никои не е оставял,говорех че хората носеха мартеници<закичили са се Wink >

# 24
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Спокойно си се закичвайте. Или който каквото го чувствува. Да сме живи и здрави всички.

# 25
  • Мнения: 117
Е то ние винаги сме по католици и от Папата та за това. Щом без капка угризение смесваме християнската задушница с езическите мартеници защо трябва да си налагаме подобни ограничения,
моите впечатления са, че сме повече еретици от колкото християни и ме срам от това. Покрай раждането на детето си чух толкова нелепи интерпретаци относно това кой и как трябва да го гледа, че ми идеше за се запиша в редиците на Луцифер.

# 26
  • Мнения: 3 886
чух го и аз и не вързах нито на себе си нито на близки .Все пак реших да го с пазя щом е казано  .......... newsm78м/у другото мислех и аз да пусна такава тема ooooh!

# 27
  • Пловдив
  • Мнения: 3 711
А аз чух че можеш да даваш мартеници и да получаваш , но не да връзваш и да ти връзват , знам ли  newsm78

# 28
  • Мнения: 2 070
По принцип в българската традиция червеното се връзва не толкова, за да си "извикаш" здраве, а да се предпазиш от зло и болести. Един вид защита. Ако толкова си приел задушницата като християнски обичай, а не като традиция за почитане на предците от време оно, можеш да си облечеш червени дрехи и да не връзваш мартеница - същата работа върши на символично ниво.
Много малко от обичаите може да приемем като чисто християнски и несвързани с практики, които са се правели преди официалното приемане на религията, така че не би трябвало да има човек проблем със съчетаването на задушницата и мартениците.

# 29
  • София
  • Мнения: 141
За първи път чувам  newsm78

Общи условия

Активация на акаунт