Здравната система по света ( и у нас)

  • 7 733
  • 44
  •   1
Отговори
# 15
само някои уто4нения към написаното от Лени:

направлението може и да не е от ли4ния ти лекар

имаШ право да си избираШ специалиста

 

# 16
  • Мнения: 2 563
хайде да не стравняваме с България, много е лесно така
аз искам примерно с Германия да сравнявам или с Белгия ....

Не сравняваме. Просто съм благодарна за това, което имам в САЩ.

# 17
  • Мнения: 558
Как е организирана застраховката ви- плаща се от данъците, плащате вноска или?
има държавни и частни застраховки, при различните държавни месечната такса се движи м/у 14-16% от заплатата... 1/2 плаща работодателят и 1/2 аз
- Кой покрива разноските по престой в болницата? Горе-долу в какъв размер са?
здравната каса поема разходите по престоя, но мисля,че за нощувките има някакъв личен дял доплащане, май 7-10? на нощ
- Как е организирана и как се плаща за спешната помощ? Колко чакате средно за преглед в спешен център?
линейка не ми се е налагало да викам...2X  съм придружавала приятели до близката болница и не се е налагало да чакаме...
- Плащате ли някаква такса за всеки преглед, който получавате?
плаща се потребителска такса от 10? за тримесечие за всякакви лекари (обикновено при личния лекар,защото от него се вземат направления за други лекари) , за зъболекар също 10?
- Как се заплащат ( ако се плащат) лекарствата, от които се нуждаете?
мисля,че пациентът доплаща някаква част за предписани лекарства, аз повече от 4? за лекарство не съм доплащала, но и не съм пила кой знае какви лекарства
- Имате ли нужда от направления за да посетите специалист?
да, направлението важи за съответното тримесечие, за което е платена потребителската такса
- Имате ли организирани профилактични прегледи?
при различните специалисти има брошури с инфо, какви прегледи е добре да си направим...и което е изумително, много от по-сериозните (по-специфични ли да ги нарека) профилактични прегледи не се поемат от държавните каси ...какво имам предвид: ПАП теста например се поема от здравната каса, но той не е 100% сигурен,а HPV теста, който е по-надежден, трябва да си го плащам....
- Какво влиза безплатно в застраховката ви?
не съм много наясно,но за едно и също нещо може 1път да платиш,а следващия път да е безплатно..аз исках да ми направят елементарна кръвна картина и ми казаха,че струва 60?, 3 месеца след това ми правиха доста по-подробна съвсем без пари,т.е. без да доплащам...та май всяко нещо,което искаш да ти изследват,без лекарят да смята,че е необходимо се заплаща..antybaby-хапчетата до 20г се поемат от касата,после сам си ги плащаш...
при зъболекар почистването на зъбен камък се поема от касата, но пък фотополимерните пломби се плащат, брекетите на деца до 18г ги поема касата, по-възрастните ги плащат..мисля,че като цяло касата поема работата на зъболекаря и най-евтините материали...
- Колко чакате нормално за преглед при специалист?
когато за пръв път отиваш при даден специалист,
чакаш повече, може и месец... веднъж станал техен пациент,не ми се е налагало да чакам повече от 2-3 седмици... а при спешност са ме приемали още същия ден,дори и без направление..просто там плащам потребителската такса, те ми дават бележка,че е платена и направление за личен лекар, от който след това си искам направления за други лекари,ако имам нужда...

Последна редакция: пн, 03 мар 2008, 13:49 от pepelja6ka

# 18
  • Мнения: 2 563

- Имате ли организирани профилактични прегледи?
при различните специалисти има брошури с инфо, какви прегледи е добре да си направим...и което е изумително, много от по-сериозните (по-специфични ли да ги нарека) профилактични прегледи не се поемат от държавните каси ...какво имам предвид: ПАП теста например се поема от здравната каса, но той не е 100% сигурен,а HPV теста, който е по-надежден, трябва да си го плащам....
- Какво влиза безплатно в застраховката ви?
не съм много наясно,но за едно и също нещо може 1път да платиш,а следващия път да е безплатно..аз исках да ми направят елементарна кръвна картина и ми казаха,че струва 60?, 3 месеца след това ми правиха доста по-подробна съвсем без пари,т.е. без да доплащам...та май всяко нещо,което искаш да ти изследват,без лекарят да смята,че е необходимо се заплаща..antybaby-хапчетата до 20г се поемат от касата,после сам си ги плащаш...
при зъболекар почистването на зъбен камък се поема от касата, но пък фотополимерните пломби се плащат, брекетите на деца до 18г ги поема касата, по-възрастните ги плащат..мисля,че като цяло касата поема работата на зъболекаря и най-евтините материали...
- Колко чакате нормално за преглед при специалист?
когато за пръв път отиваш при даден специалист,
чакаш повече, може и месец... веднъж станал техен пациент,не ми се е налагало да чакам повече от 2-3 седмици... а при спешност са ме приемали още същия ден,дори и без направление..просто там плащам потребителската такса, те ми дават бележка,че е платена и направление за личен лекар, от който след това си искам направления за други лекари,ако имам нужда...

Мхм. Във филма Мур е събрал един куп американци, живеещи във Франция, и те се напредварват да говорят как и едно евро не плащат за здравна грижа и гледане на деца. Че и държавата им пращала безплатно жена да гледа детето и да чисти.  newsm78

# 19
  • Мнения: 1 199
Пепеляшка пише не от Франция, а от Германия. Това за жената, която след раждането отива да помага на майката, го чувах за Холандия май. не знам дали и в други страни е така newsm78

# 20
  • Мнения: 7 605
Да допълня само zа Германия.

4астните zастраховки са само zа хора, които не са наzна4ени на работа, т.е. си имат собствени фирми, или имат висока zаплата (мин. 3600?/месец). ИмаШ ли такава zаплата, можеШ да иzбираШ между държавна и 4астна zастраховка.

С 4астна трябва вси4ко самда си плаЩаШ, после праЩаШ вси4ко на zастраховката и ти връЩат (4аст от) парите. Теzи 10? такса и таксите zа лекарствата отпадат, може и на специалист да ходиШ беz направление. Слу4вало ми се е да се обаждам на лекар да zапаzя 4ас zа рутинен преглед, те ми предлагат zа след 3 месеца, но като йм каzах 4е съм с 4астна zастраховка, ми дадоха 4ас zа съЩата седмица. Действително си полу4авам 4ас по бърzо, и ми обръЩат пове4е внимание и наzна4ават пове4е работи. Гинеколожката ми предложи кръвна картина, ей така, беz при4ина. Интересно е да се види колко струват едни прегледи, като държавно zастрахован хи4 не си наясно с тия работи, в кабинета само си покаzваШ картата и вси4ко е платено. На мен един рутинен гин. преглед ми иzлеzе 500?  Money  Трябва да уто4ня, 4е лекарите могат да от4итат само по ниски суми zа държавните пациенти, докато zа 4астните тарифите са други, по високи раzбира се  Wink  и от там идва и по доброто обслужване, zа да не си губят доходоносните пациенти  ooooh!

Ина4е вси4ко си zависи от договора, ние си имаме и иzбор на лекар (може и професор да си иzбирам, плаЩат го) и самостоятелна стая в болницата. За лекарствата, вкл. и ваксините, ни връЩат само 80%. За прегледите пък 100%.

Недостатък спрямо държавната zастраховка е, 4е всеки 4лен на семейството трябва да се осигурява отделно, докато ако бяхме с държавна, детето и аz, като неработеЩа, Щяхме да бъдем zастраховани беzплатно към zастраховката на мъжът ми. Освен това държавната плаЩа и други екстри, примерно ако работеЩ родител трябва да остане вкъЩи zа да си гледа болното дете, полу4ава болни4ни zа таzи цел, а при 4астната го няма, трябва да вzемаШ отпуска  ooooh! Държавната ти плаЩа примерно и помоЩ в домакинството zа опр. време, ако поради болест не можеШ да се справяШ сам, при 4астната това го няма, нито пък плаЩат санаториумите.

# 21
  • Мнения: 7 091
Благодаря на всички, които се включиха, много е интересно! Не само заради филма разбира се, а въобще.

Хиър, ти казваш колко си доволна от застраховката, но да наблегнем на уточнението, колко ти струва застраховката и кой я плаща. Колко от средностатистическите американци мислиш могат да си я позволят тази застраховка? Аз лежах в ЕР с една жена, на която мъжът и беше строителен предприемач ( самоусигуряваше се + семейството си) , жената беше с рак на гърдата 3-та( или 4-та, не съм сигурна) степен.
Това, което показваха във филма на Майкъл Муур за семейството, което си изгуби къщата е правдоподобно според мен.
Докато си здрав, прав и имаш работа, избиват се да ти предлагат застраховки и застраховката ти е "хубава", когато обаче имаш нещастието да се разболееш или да останеш без работа ( което практически може на всеки да се случи) нещата не са съвсем така.
А в крайна сметка, целта на здравната застраховка е да те покрива, когато нямаш възможност да си плащаш, а не да си пълни гушата на твой гръб и като не и изнася да ти бие шута Да не говорим, как умишлено заблуждават клиентите си, като им дават половинчата информация за нещо например. Случвало ми се е не веднъж и ако не си бях отваряла очите, просто щях да се набутам много здраво.
Лекарите предписват тонове ненужни изследвания и лекарства, за да цедят застраховките, застраховките пък се чудят как да не им дадат пари и пациента е между чука и наковалнята.
Минали сме през 4 вида застраховки и това, което казвам го казвам от собствен опит. Не сравнявам с БГ или с други държави, просто правя констатация.

# 22
  • Мнения: 2 563
А, извинявам се, объркала съм се за Пепеляшка.   bouquet

Тандурка, ясни са ми проблемите на здравеопазването в САЩ. Не казвам, че е честна, че е ОК или че няма нужда от промяна. Просто казвам, че при мен работи.

Последна редакция: пн, 03 мар 2008, 18:43 от Hear Again

# 23
  • Мнения: 1 800
Тандури, познавам лично човек с тумори в главата. До сега е имал няколко операции, води се хай-риск, застраховката на семейството му е висока, но естествено не покрива тези операции. Къща не е продавал, медикейд/медикеър (все ги бъркам) покрива остатъка от операциите и някакви щатски програми.


Едно съм се убедила, че тртябва да работиш в голяма фирма, стабилна, с много хора, за да  е добра застраховката. Не искам да хажа, че всички трябва да са лекари, адвокати и банкери...аз работех в хотел преди няколко години от там застраховката ми беше $68 на месец за мен и мъжа ми, покриваше и бременност, което не е лошо.  Използвала съм я няколко пъти, не съм плащала непоносими цифри, като се има вредвид,че тогава мъжа ми беше студент, и дохода ни е бил под минималния.
 Другия ми опит, че ако си под минимум, щата има програми, голяма част от болниците имат финаншъл ейд, има клиники за социално слаби, също към църкви има  медицински работници, които те преглеждат безплатно (на такива места ваксините за деца са по $5) и т.н ..
Аз предпочитам да плащам  застраховка тук, отколкото да давам 40-50% в такси от заплатата ми както е в някои европейски държави Peace

# 24
Тандури, познавам лично човек с тумори в главата. До сега е имал няколко операции, води се хай-риск, застраховката на семейството му е висока, но естествено не покрива тези операции. Къща не е продавал, медикейд/медикеър (все ги бъркам) покрива остатъка от операциите и някакви щатски програми.


Едно съм се убедила, че тртябва да работиш в голяма фирма, стабилна, с много хора, за да  е добра застраховката. Не искам да хажа, че всички трябва да са лекари, адвокати и банкери...аз работех в хотел преди няколко години от там застраховката ми беше $68 на месец за мен и мъжа ми, покриваше и бременност, което не е лошо.  Използвала съм я няколко пъти, не съм плащала непоносими цифри, като се има вредвид,че тогава мъжа ми беше студент, и дохода ни е бил под минималния.
 Другия ми опит, че ако си под минимум, щата има програми, голяма част от болниците имат финаншъл ейд, има клиники за социално слаби, също към църкви има  медицински работници, които те преглеждат безплатно (на такива места ваксините за деца са по $5) и т.н ..
Аз предпочитам да плащам  застраховка тук, отколкото да давам 40-50% в такси от заплатата ми както е в някои европейски държави Peace

кои са тези държави?

# 25
А, извинявам се, объркала съм се за Пепеляшка.   bouquet

Тандурка, ясни са ми проблемите на здравеопазването в САЩ. Не казвам, че е честна, че е ОК или че няма нужда от промяна. Просто казвам, че при мен работи.

интересна логика  ....

# 26
  • Мнения: 2 563

Аз предпочитам да плащам  застраховка тук, отколкото да давам 40-50% в такси от заплатата ми както е в някои европейски държави Peace

Това е и моето мнение, нека да има избор, но и за социално слабите. Освен това трябва да се реши проблема с надутите цени на лекарствата.

# 27
  • Мнения: 1 800
Тандури, познавам лично човек с тумори в главата. До сега е имал няколко операции, води се хай-риск, застраховката на семейството му е висока, но естествено не покрива тези операции. Къща не е продавал, медикейд/медикеър (все ги бъркам) покрива остатъка от операциите и някакви щатски програми.


Едно съм се убедила, че тртябва да работиш в голяма фирма, стабилна, с много хора, за да  е добра застраховката. Не искам да хажа, че всички трябва да са лекари, адвокати и банкери...аз работех в хотел преди няколко години от там застраховката ми беше $68 на месец за мен и мъжа ми, покриваше и бременност, което не е лошо.  Използвала съм я няколко пъти, не съм плащала непоносими цифри, като се има вредвид,че тогава мъжа ми беше студент, и дохода ни е бил под минималния.
 Другия ми опит, че ако си под минимум, щата има програми, голяма част от болниците имат финаншъл ейд, има клиники за социално слаби, също към църкви има  медицински работници, които те преглеждат безплатно (на такива места ваксините за деца са по $5) и т.н ..
Аз предпочитам да плащам  застраховка тук, отколкото да давам 40-50% в такси от заплатата ми както е в някои европейски държави Peace

кои са тези държави?


Ето тук, по-надолу на страницата има диаграма в коя държава колко се плаща в ин-към такси от 2005 година:

http://en.wikipedia.org/wiki/Income_tax#Denmark

# 28
мерси, Ще я разгледам подробно

# 29
  • Мнения: 1 567
Аз предпочитам да плащам  застраховка тук, отколкото да давам 40-50% в такси от заплатата ми както е в някои европейски държави

Здравната застраховка е едно.

Пенсионната застраховка е друго.

Данък общ доход е трето нещо...

Плюс това има и така нареченото семейно данъчно облагане. Семейство с 3 деца, непълнолетни, плаща едни данъци, а ерген/мома с подобни доходи плаща други данъци...

И как реши, че 40-50 % от заплатата отива за такси?????? #Crazy newsm78 #Crazy

Общи условия

Активация на акаунт