Държавна или частна детска градина??

  • 8 203
  • 49
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 5 255
Не могат да се сложат под един знаменател всички държавни, както и всички частни  Peace
Винаги ще има позитиви и негативи и в двете посоки  Peace
Важното е всеки да намери оптимален вариант за детето си  Peace

С две думи за мен единствената разлика между частна и държавна градина е таксата - а тя е изцяло в полза на държавната градина.

# 16
  • Мнения: 4 877

Може би всеки съди от своя опит и затова вярна формула няма да намерим. Категорично решихме за частна, въпреки че на 2 метра от нас има държавна, за която (направо не мога да повярвам) се "бият" да записват децата си там. Докато големият ми син беше бебе, доста понаблюдавах тази държавна градина и може би това изигра важна роля - НИКОГА държавна. Писъци на госпожите, люпене на семки на двора, децата изкачаха през оградата направо на улицата (аз съм ги събирала, за да ги вкара вътре или казвам на госпожите, а те реагират "Айде прибирайте се, че дразните външните хора"), малко след случая с убитото дете Пепи през 2001 г. изчезна дете от градината (имаше репортажи по ТВ) и никой не беше забелязал докато майка му не дошла да го прибрира (слава богу, детето просто по пантофи излязло от градината и отишло на гости) и още нещо - на двора беше пълно с изпочупени катерушки.
Първата частна градина, която избрахме беше на една известна актриса - първата година беше страхотно, втората - имаше текучество на персонал. Не бяхме никак доволни, махнахме се, но въпреки това градината си имаше много положителни неща.
Обиколихме след това над 20 ЧДГ и според нашите критерии - избрахме най-доброто. Вярвайте ми - извадих си наредбата за ЧДГ и всичко съм проверила - от осигурителни книжки на персонала, до разрешителни от пожарната и ХЕИ. Консултирах се и експерти от Инспектората, МОН и автори на учебници за ДГ. Топлото отношението и прекрасното образование беше като в една чудесна градина от моето/нашето детство + екстра транспорт, страхотна храна, много плодове и сокове, спортове, много английски, логопед, психолог, лекар, индивидуален подход, зелено/бяло училище, посещение на театри, детски опери, зоопарк и най-важното ежедневна пълна информация за детето и възможност за разговор с директора. 
А, да, забравих да кажа, че ми се предлагаше да запиша детето си в някакви много желани държавни градини - отказахме. Нито обичам ходатайство, нито подкупи. Предпочитам честни отношения.
Не искам да обидя никоя мама, която е избрала държавна градина, всеки си преценява според финанси, разбирания, желания, изисквания.

Да, има един голям проблем - децата от ЧДГ и училища са малко- или-много като в оранжерия, но все се надявам докато порастнат, да сме се отърсили от простотията наоколо.

Последна редакция: пт, 07 мар 2008, 14:52 от danybon

# 17
  • Мнения: 2 211
Пред мен също стои въпросът с избора на детско заведение.
Посъбрах малко информация по въпроса, но мненията са доста противоречиви. Просто всеки има различни критерии за доброто отношение към децата...
Не знам как да постъпя и какво да направя. Хич не искам детето ми да попадне в обстановка, където "лелките" ще го третират като нещо досадно свързано с работния им ден и по цял ден ще е принудено да гледа сапунени сериали!
Синът ми е доста палаво дете (но не и непослушно) и се притеснявам да не бъде бит и наказван.
danybon, къде си записала детето си?
Моля да ми препоръчате наистина добра градина. Не искам детето ми от толкова малко да се сблъсква с лошо отношение.

# 18
  • Мнения: 4 877
Пред мен също стои въпросът с избора на детско заведение.
Посъбрах малко информация по въпроса, но мненията са доста противоречиви. Просто всеки има различни критерии за доброто отношение към децата...
Не знам как да постъпя и какво да направя. Хич не искам детето ми да попадне в обстановка, където "лелките" ще го третират като нещо досадно свързано с работния им ден и по цял ден ще е принудено да гледа сапунени сериали!
Синът ми е доста палаво дете (но не и непослушно) и се притеснявам да не бъде бит и наказван.
danybon, къде си записала детето си?
Моля да ми препоръчате наистина добра градина. Не искам детето ми от толкова малко да се сблъсква с лошо отношение.

Съветвам те да отделиш 2-3 дни, вземи детето с теб, ако решиш и пообиколи градините. Добре е да им се обадиш преди това, за да се съобразиш с режима им. Помоли докато разглеждаш, детето да поиграе малко с другите деца. Рзпитвай на воля. Така ще намериш и решението.

# 19
  • Мнения: 2 211

Съветвам те да отделиш 2-3 дни, вземи детето с теб, ако решиш и пообиколи градините. Добре е да им се обадиш преди това, за да се съобразиш с режима им. Помоли докато разглеждаш, детето да поиграе малко с другите деца. Рзпитвай на воля. Така ще намериш и решението.

Много благодаря за съвета!

# 20
  • Мнения: 5 255
Съветвам те да отделиш 2-3 дни, вземи детето с теб, ако решиш и пообиколи градините. Добре е да им се обадиш преди това, за да се съобразиш с режима им. Помоли докато разглеждаш, детето да поиграе малко с другите деца. Рзпитвай на воля. Така ще намериш и решението.
Същото направихме  Peace
Личните впечатления и разговор очи в очи е съвсем различно от писанията по форумите  Peace

# 21
  • Мнения: 170
Не съм съгласна с това за простотията.... мисля, че простотия има и в държавните, и в частните институции. тя не зависи от това дали си плащаш.

# 22
  • Мнения: 4 877
Не съм съгласна с това за простотията.... мисля, че простотия има и в държавните, и в частните институции. тя не зависи от това дали си плащаш.

говорих за простотията в държавата, която е очебийна. Не искам да изместваме темата с други дискусии, моля те. Ако искаш, пиши ми на ЛС.

# 23
  • Мнения: 170
Исках да кажа, че на тържествата в частната детска градина видях доста простотия от страна на разни новобогаташки, която доста се толерира от учителките

# 24
  • София
  • Мнения: 6 999
Исках да кажа, че на тържествата в частната детска градина видях доста простотия от страна на разни новобогаташки, която доста се толерира от учителките

Хубаво.  Peace
С какво изказването ти допринася за темата?  newsm78

# 25
  • Мнения: 5 255
Исках да кажа, че на тържествата в частната детска градина видях доста простотия от страна на разни новобогаташки, която доста се толерира от учителките

Хубаво.  Peace
С какво изказването ти допринася за темата?  newsm78
Олекна и на душата, че го сподели  Grinning

# 26
  • Мнения: 170
Виж, всеки тук си има мнение - и май е нормално да го изразява? Или греша? Така, както някои абсолютизират превъзходството на частните учебни заведедния и детски градини, а - други - на държавните, аз пък смятам, че и двата вида имат своите недостатъци. Съответно и предимства. Просто не приемам като предимство това, че в частните децата са като "в оранжерия", обградени от останалия груб и просташки свят. Или може би само тези, които могат да си плащат не са простаци? Има съвсем други критерии, според които се взима решението "часта vs.държавна".

# 27
  • Мнения: 636
Детето ми ходи в държавна - не сме много доволни, чудим се дали да не я запишем в частна, затова съм на същата вълна. Имай предвид, че огромната част от учителките в частните градини идват от държавни и са "натрупали" от същия манталитет, който толкова дразни родителите. От друга страна, не се съмнявам, че в някои държавни също има свестни учителки /разбирам, че отношението на учителките е най-важното нещо за теб/. Хубавото на частната е, че преди да запишеш детето, си в правото си да се срещнеш с госпожите и надълго и нашироко да обсъждаш с тях изискванита си или да ги разпитваш за педагогическите им подходи, а в държавната едва ли някой ще подходи с охота към подобен тип разпит.

# 28
  • Мнения: 4 877
Стигнахме и до проблема с "новобогаташите", в смисъл на "мутри". Не искам да се задълбавам тук, а да бъда полезна. За толкова години не видях една "мутра" нито в частните ни градини, нито в училището ни. Определено не съм от комисията за разследване на престъпни капитали. Имаше известни хора, но и те си бяха нормални хора. Докато пред входа на въпросната държавна ДГ, за която говорих, си е направо "парад на суетата" (не завиждам Simple Smile ).
Мога доста да обяснявам и за професиите на родителите от ЧДГ или училища, но няма смисъл. Но ето нещо интересно, повечето татковци се оказаха от математически гимназии.

# 29
  • Мнения: 170
Абсолютно си права за това. И за манталитета и за възможността за предварително проучване и поставяне на условия. И двете ми деца са били и в държавни, и в частни училища. Не съжалявам за нищо, което съм избрала в даден момент според обстоятелствата. Когато сина ми беше малък го записах в частна детска градина, защото вярвах /вярвам и досега/, че там биха се грижили по-добре за едно 3-годишно дете. най-малкото - когато децата са 7-8 е едно, когато са 30 - съвсем друго. Така че, аз не съм противник на частните детски градини. Но не вярвам в така наречената "идеална среда", която те създават.

Общи условия

Активация на акаунт