Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 462
Здравейте!

Ние в момента живеем В Русия и сънът ми ходи на детска градина. Сега е на 6 години. Групата, с която ходеше от тригодишна възраст сега е предучилищна, а него не го взеха, защото поставиха условието, че детето трябва е навършило 6 години в началото на септември, когато се сформира новата група. А той има рожден ден на 28-и септември. Така че сега повтаряме последната група в детската градина.

Ако се приберем в България излиза, че той тази година през септември трябва да започне училище. Специално търсих информация за възрастта на приемане в първи клас, но това, което открих, беше твърде оскъдно, а именно:
Цитат
Училищното обучение започва на 7 години, навършени в годината на постъпване в първи клас.
от тук. Не намерих, обаче, цитирано от къде е това и дали, все пак, няма някои "вратички". Накратко търся точния текст на закона по този въпрос. Интересувах се също каква е възрастта на постъпване в училище в другите страни, но темата от библиотеката не беше намерена в архива. И това търся. Конкретно за нас - получава се, че ние, реално ще ходим в училище от 8 години (ако сме тук). Има и не малко други родители, които даже умишлено пускат децата си по-късно в първи клас, така че това тук е нормално. Би ми се искало така да е и в България. НО... дори и да стане така, че Сашо да тръгне в първи клас в България догодина то ме притеснява психологическата страна на въпроса. Т.е. да не вземат да му се подиграват другите деца за това, че е по-голям. Ако пък сега тръгне първи клас (имам предвид през септември) в България какви документи и каква подготовка ще са ни необходими?

Другият вариант е да останем тук още някоя и друга година (засега този въпрос не сме го решили). В такъв случай Сашко ще си ходи по реда си в предучилищната и после в първи клас и после докъдето стигнем... И като се приберем в България (да речем след 1 или две  или три години) какво да правим с неговото училище. Вероятно ще трябва да държи някакви приравнителни изпити, за да го приемат. Това е другият ми въпрос.

Накратко: Как стои въпросът с приемане на първолаци или ученици в по-висок клас в България в случай, че досега са посещавали ДГ или училище в чужбина?

# 1
  • Мнения: 85
Здравей, и мен ме вълнува този въпрос, въпреки че не мога да ти помогна с информация по въпроса, ще  споделя моя опит. Синът ми беше точно на 6 год когато се преместихме във Франция и тръгна в 1-ви клас при това без да говори и една думичка френски. Справя се доста добре, и винаги е бил сред най-добрите ученици в класа. Сега обмисляме евентуално връщане в България (след 5 год прекарани тук) и аз се чудя къде да го запиша и кой ще е най-безболезненият вариант за него...
Така че ти не бива да се притесняваш - само трябва да намериш добро училище, в 1-ви клас не е толкова трудно;
Успех и късмет, ще следя темата с интерес
Simple Smile

# 2
  • Мнения: 3 804
мои познати се върнаха в Бг и записаха децата в бг у4илища,но те бяха в големите класове,доколкото знам приравнителни не се държат и детето се записва в следващ клас

# 3
  • Мнения: 462
isave, dtti, благодаря ви за отговорите!

isave, а как приемаха другите ученици пък и учителите също твоя син? От гледна точка на това, че е чужденец, от гледна точка на това, че не знае езика. А също така, вероятно децата, които са в съответния клас са се познавали отпреди - обикновено поне една част от тях са ходили в една ДГ или са се виждали в квартала. А твоето дете се появява така "отникъде", никой не познава... Учителите имаха ли по-специално отношение към него. Трябваше ли да ходи на някакви допълнителни занятия? Да речем да учи френски? А, иначе, браво на него и на вас също, че се справя и е един от най-добрите. Можеш да приемаш искрените ми поздравления   bouquet! И засега поне ти пожелавам също такова безпроблемно продължаване на училището и в България!

dtti, май за малките (имам предвид от основното училище)  не са нужни приравнителни. Но май съм чувала за по-големите, че държат такива изпити. Изглежда трябва да се пита на място. Днес помолих майка да пита в училището за подробности. Май информация от извора е най-доброто. Но ми се щеше да имам и чисто законовата подготовка по въпроса, а нещо с търсенето по този въпрос ми е трудно да се оправя. По това, което майка ми каза (тя е била учителка в математическа гимназия) са приемали децата ходили досега в друга държава в у-ще, като само са искали диплома за завършен предишен клас. И още нещо, което не ви го казах съвсем правилно в първия си пост, за да не се впускам в ненужни обяснения. Писах, че следващата година Сашо ще е предучилищна, но тук се нарича първи клас и се кара в детската градина, но вече в друга група. Като сутрин си имат занятия до обяд, а следобед пак си спят и си е като детска градина (то и сега си има занятия... но малко по-малко).  И вече втори клас отиват в училището. Та след като се нарича "първи клас" значи, може би, наистина си е първи клас. Трябва да ида при завеждащата и да питам дали се дават дипломи за завършен такъв. Ако е така, значи нямаме проблеми в тази насока.



# 4
  • Мнения: 613
Много болен въпрос е и за мен в момента.
Пред абсолютно същата дилема съм. Дъщеря ми тази година е първолаче, тръгна на 6г /родена е 2001/, така както всички тръгват тук. Английският и е доминиращ, (говори/чете/пише). Български разбира не достатъчно.

Аз също се опитвах да намеря информация от българските учебни и министерски сайтове, за съжаление без успех. До сега даже не съм успяла да намеря каква е учебната програма за първи клас в БГ. Информацията ми е само от този форум. Това по въпроса ти за подготовката. Каквото и ти да направиш, обаче няма да е достатъчно, просто защото системите на обучение са различни. Въпреки всичко, не съм чула за приравнителни изпити за малките /дано не греша  Sad/. За съжаление, информацията от училищните бг сайтове е крайно недостатъчна и хаотична. /искрено се надявам да не е така и с цялостната учебна програма/

Имам възможност следващата година в Бг да я върна в първи клас, защото нейният набор тепърва ще започва първи клас там наесен. Но, предпочитам да я запиша във втори клас в българско училище, въпреки че ще е най-малка в класа и не знае достатъчно български. Но, тук има много имигранти и през годините съм била свидетел колко бързо децата свикват с новият език и среда.

Предполагам, че и дъщеря ми ще "получи" подигравки заради английският си акцент, което най-много ме притеснява.  В който и клас да я запиша, обаче такива неизбежно ще има. Ако втори клас я затрудни по някакви причини, съм решила да я оставя една година като частна ученичка, но въпреки всичко да си продължи напред с класовете, въпреки че ще е по-малка в българският си клас.

Разбирам те напълно в притесненията. Стрес, за децата, неминуемо ще има. Остава да си пожелаем много сили, ако ще трябва да поемем този път.

# 5
  • Мнения: 384
Поли, ако се приберете в БГ, синът ти ще бъде 1 клас в основно  училище. Ако го оставите предучилищна, ще започне 1 година по късно от свойте връсници. / работила са като учител в БГ преди това/
В САЩ системата е при навършени 5 години/ през сепрември/ започва предучилищна, а на 6 е 1 клас.Ако сетето е родено през септември родителите преценяват, а ако е октомври- декември на 6 е предучилищна, а на 7 първи клас/ започва училище и 1-3 месеца по късно навършва 7 години/Малей че го написах едно объркано Embarassed
За себе си съм решела, че синът ми тръгва възможно най- бързо, можеби 1-2 година ще има нужда от повече помощ, но след това вече ще е добре.
Поздрави  bouquet

# 6
  • Мнения: X
ами ние бяхме в същата ситуация
върнахме се в БГ след 2год престой в Скандинавието
детето почна предучилищна в БГ, после изкара до средата на 3 клас в БГ и заминахме отново
сега като гледам как се разминават тотално вече програмите в 4 и 5 клас се съмнявам, че ако се върнем ще може да продължи без проблем
и за мен лично учебната система в БГ е меко казано безумна
учи се много и предимно безсмислени работи, написани на ужасно високопарен и несмилаем стил
на мен в 3 клас ми отнемаше целия уикенд да му преведа урока по история напр на човешки език за да може да го разбере

тук нещата са много по-разбираеми и плавни, въпреки чуждия език

успех в решението

# 7
  • Мнения: 1 630
Поли, къде в Русия сте?
Има ли българско училище при вас?  От тези, които са към посолството и мисиите и се ходи по 1-2 пъти седмично? Ако има, го запиши. Със свидетелството от съответния клас в руското училище и свидетелството от българското няма да се налага да държи приравнителни изпити в България.

Сина ми учи в Белгия. Когато беше 2ри клас - на 7 години, се прибрахме за 1/2 година в България.
Беше частен ученик в Белгийското си училище + го записахме на училище в България.
Беше доста труден период за него, но се справи.
- децата ми се подиграваха, че е малък (той е дребничък по принцип, а пък те бяха с година по-големи)
- учителката беше си втълпила, че щом идваме от чужбина значи имаме много пари и трябва да му дава частни уроци
- системата е съвсем различна. 

Не се притеснявай, децата имат много добри способности да се приспособяват.
Моите родители пътуваха много и като дете съм сменила много училища и образователни системи.

# 8
  • Мнения: 85
Поли, в начален курс 1-ви клас е лесно - всички започват с буквичките и езикът се научава, бих казала, че е идеалната възраст за тръгване на училище на дете в чужбина. Детето ми беше много добре прието от всички - имали сме късмет просто, не съм усетила расистко отношение от никой, напротив, французите са доста толерантни в това отношение, или поне това демонстрират  Grinning
частни уроци не сме взимали, аз доста помагах в къщи, филолог съм по образование и съм се инвестирала изцяло в децата си, та съмнения не съм имала, че ще се справи, сега обаче ако се върнем назад, не знам дали ще мога да помагам толкова - в 5-ти клас вече става по- сериозно...Simple Smile


# 9
  • Мнения: 462
Исках да ви кажа, че питах в ДГ тук и ми казаха, че т.нар. първи клас си е истински първи клас. Т.е. децата се водят към еди кое си училище, но просто първата година това училище така да се каже взима под наем помещение в детската градина. Така че свидетелство за завършена учебна година си има. Още, обаче, не съм получила информация за обратната връзка от училището в БГ, където по-нататък ще продължава.

raly, съвсем се бях улисила и съм забравила за твоя съвет. Не съм питала още в посолството. Иначе живеем в Московска облас, град Дубна (на около 150 км от Москва е)

Вече съм по-спокойна като цяло. В крайна сметка ние ще решим кое е най-добро за цялото семейство, а на детето навсякъде ще му е добре стига ние да му създадем съответна нагласа за това. Освен това нямам повод за притеснения по повод материала, защото той си чете, пише (печатно) и смята.

Това, което разправя Mma Ramotswe и мен ме безпокои. Колко пъти съм си мислила въобще за друга форма на обучение или друг вид училище... Ама май ще си караме като "нормалните" хора Simple Smile

Благодаря на всички за подкрепата   bouquet ! Ще Ви пиша пак като науча подробности от българското училище и от посолството.

# 10
  • Мнения: 1 630
Иначе живеем в Московска облас, град Дубна (на около 150 км от Москва е)

Е Поли, така кажи  Hug
Преди имаше българско училище в Дубна (срам ме е да кажа преди колко години.... станаха повече от 20)   Mr. Green Mr. Green
Имам много приятни спомени от него.
Каква билярдна маса имаше в училището .... Laughing що билярд сме играли вместо да учим.
 

# 11
  • Мнения: 1 783
E, ама какво е това бг присъствие в наукогород Дубна за което аз не съм осведомена??  Laughing Утре отивам точно там да си прибера детето от баба и дядо дубненци.

# 12
  • Bristol
  • Мнения: 9 367
Поли, ако имаш българко училище под ръка си направо уредена! Завидях ти! Основното изоставане обикновено се получава, при четенето и писането на български, както и българската история. Ако имаш нерви сама да го обучаваш в къщи, според българската програма пак ще е ок, аз лично не можах да се преборя  Rolling Eyes

# 13
  • Мнения: 1 630
(много офф)
Дайте малко снимки от съвременно изглеждаща Дубна, че ме обхванаха едни пред тинейджърски спомени   Laughing

# 14
  • Мнения: 462
(много офф)
Дайте малко снимки от съвременно изглеждаща Дубна, че ме обхванаха едни пред тинейджърски спомени   Laughing


виж на www.dubna.ru Wink

# 15
  • Мнения: 1 630
Мерси Поли,

Има ли много българи сега в Дубна?
През 80те бяха едно постоянно присъствие от над 100 семейства + краткосрочните

# 16
  • Мнения: 462
raly , много е бедствено положението сега тук в Дубна. Никого, който е с деца не бих посъветвала да дойде. Землячеството е от 20 човека. Децата са общо 6, от които 3 са родени миналата и поминалата година тук, т.е. са още почти бебета.  Моите са две и има още едно момиче с година по-малка от Сашо. Така, че ученици въобще няма. Даже въпросът с детските градини въобще не беше решен когато дойдохме преди 3 години и беше голям зор докато запиша сина на градинка. Затова СИЛНО се съмнявам, че българско у-ще тук има. Тук имаше едно семейство с три деца, две от които бяха ученичета (1-2 клас) и ходеха в руско у-ще. Но те и бързичко си тръгнаха. Моите родители също са живели тук преди около 30 год. и нещата наистина в това отношение (с децата) са били различни. И като цяло финансовото ни положение не е за завиждане. Ами това е...

# 17
  • Bristol
  • Мнения: 9 367
Поли, ето още една мама с проблем подобен на твоя. Даже май при нея е много по-сложно.
Кое е най-подходящото училище за моето 15 годишно "китайче"

# 18
  • Мнения: 462
Мерси! Да, наистина на нея й е къде къде по-тежко.

# 19
  • Мнения: 12
доколкото може да се разчита на информацията-дадена от едно училище,за по-малките т.е. началното образование, е по-лесно взимате си досието на детето от там където е учило и го носите в България (предполагам, че ще трябва да се преведе),подава се молба в регионалния инспекторат,проверяват нивото на българския език и се записва в следващия клас. Поне това е казал директорът на сестра ми.
Това е за деца, които учат в рамките на Европейския съюз

# 20
  • София/Осло
  • Мнения: 4 541
Големият ми син завърши първи клас в чужбина..в английско училище. Втори клас го записахме в БГ, без изпити , без проблеми...отначало му беше трудно, пишеше с латински букви...и така до 4 клас..сега е във френско училище  Laughing, не знаеше бъкел френски като го записахме...Ще се връщаме в Бг обаче и пак ще трябва да е в БГ у-ще..този път обаче ще трябва да държи приравнителни изпити  Tired / не ми е ясно как ще се справи/ или.............да продължи във френския лицей срещу 3 000 евро на година ooooh!

# 21
  • Мнения: 85
И ние сме пред същата дилема, деата, уфф, не ми се мисли просто....

# 22
Здравейте,
Аз също  съм изправена пред   подобна ситуациа.  Синът ми навърши  7 г.  на  01 . 01 . 2008г.  Тои   все още е в БГ  ,гледа го  майка ми.  Ние с  мъжът ми  сме  от 1 г. и половина   в  САЩ.  Сега  или  трябва да си  го вземем при нас   за да е в първи клас  или  да  го оставя  в БГ  поне да се нау4и  да 4ете и пише  на родния  си език.  Мислим  като си  изкараме паспорта да се прибираме защото тук не ни харесва особено много.   Но как да го  дам после  (след  3-4 Г)  да  продължи  в БГ   у4илище.  Системата  е много разли4на.  Незнам какво да правя.  Моля някой  ако е имал  същия  проблем  да ми се обади или пише.  Благодаря предварително на  вси4ки

# 23
Имаме сходен проблем. Ние сме в Латинска Америка и детето ни израстна тук. След като обаче видяхме разликите в системите ре6ихме да го прехвърлим да учи в Бг.
Детето чете и пи6е на български, за6тото се занимавах през годините с него. Купих учебници от България и така кара успоредно поне по математика и български, за да няма големи сътресения когато продължи там.
За мен - това бе6е начина.
Вярно е,че системите са безкрайно различни. Трябва да разберете какво искате за ва6ето дете и кое е най-добре за него.
Аз поне така го ре6их, колкото и да ми излиза солено- 6те трябва да патуваме заради работата.

Сега съм в търсене на учили6та и пред дилемата частно или държавно. Виждам, че и сроковете за записване са до края на Май.....сложно при положение, че ни6то не знам за промените в образованието в Бг.

Ако някой може да каже възможно ли да се запи6ем август или септември?

# 24
  • Мнения: 462
Здравейте, отново!

Ето, че и аз се включвам с окончателното си решение по моя въпрос. Решихме, че детето ни остава при нас да кара първи клас (и евентуално 2-ри, 3-ти - както се получи). Успях да се обадя наааай-накрая в посолството и ми дадоха телефона на директорката на българското училище в Москва. (И, да, няма бг-училище в Дубна... естествено, едно време си е имало, ама и български ученици също е имало Wink). Тя ми каза, че в основното училище, т.е. до 4-ти клас за преминаваме на детето да учи в България е нужен само документ за завършен предишен клас. Отделен е въпросът дали има нужда от превод на този документ. Това вече са го сменяли много пъти, та реших, че до след две години може да сменят тези правила още 20 пъти, та засега това не ми трябва. Програмата в Русия и в България била почти еднаква и ми каза, че дори да има някакви различия те лесно се преодоляват от детето. А това, на което трябва да уча сина си са някои различия в писането на руски и български. Например в руския има три букви повече. За звуковете 'Щ' и 'ШТ', 'Ы', 'Ъ' и подобни. Например бългърчетата в Москва пишели България 'Былгария', защото в руския 'Ъ' не се използва като гласна, а като 'ням' звук. Та неща от този сорт. Моят син вече достатъчно чисто говори и разграничава и двата езика, та затова вече не се притеснявам (имаше един период когато говореше смесено и не правеше разлика кое на какъв език казва).

Ами това е от мен. Оказа се, че моят проблем не е никакъв проблем в сравнение с това, което чета за вас. При нас всичко се решава лесно и удобно за нас и за сина ни, както виждате.

Желая на всички, които се сблъскват с това да намерят най-доброто решение за децата си и за цялото си семейство. И ви го желая от все сърце! Не ви е лесно мили майки. Дерзайте!

# 25
  • Bristol
  • Мнения: 9 367
Значи до 4ти клас, проблемът ти е решен  Grinning
В една друга тема Блажка е дала интересна информация, която може да е полезна:

Друг вариант, за който съм чувала, е да си регистрираш детето като частен ученик в България чрез Агенцията за българите в чужбина. Тогава изпращат безплатно учебниците, защото по закон се полагат. Моя позната го беше направила, и детето в края на учебната година беше положило тест по български език за първи клас, и го издържа успешно.
и
Contacts
Address

2A Dondukov Blvd.
Sofia 1000
Bulgaria
State Agency for Bulgarians Abroad


Phones
00359 2/ 935 06 50
00359 2/ 935 06 74

Fax
00359 2/ 935 06 51

E-mail:
aba@aba.government.bg

За процедурата - не знам повече. Тази моя позната го беше споменала преди година, но не съм любопитствала повече и не знам подробности. Чувала съм обаче добри отзиви за отношението на Агенцията за българите в чужбина, надявам се да дадат добра информация.
Това им е сайта:
http://www.aba.government.bg/

# 26
  • Мнения: 994
Значи до 4ти клас, проблемът ти е решен  Grinning


На теория е така, но май на практика не се получава. Аз лично не съм се опитвала, но една приятелка й се наложи няколко години подред да записва детето си в българско училище след американското и голям зор видя. Първо, че искат документ с апостилна заверка от тукашното училище на не само кой клас е завършила, но и нещо като академична справка. Второ подаваш нещо като заявление в министерстовото на просветата (или както там се казва сега) и чакаш месеци наред да ти дадат някаква бележка, с която може да идеш в училище да си запишеш детето. Едното лято, тя не издържа да чака - на 1.09  все още нямаше разрешение и се отказа - върна се тук.
А има и друг момент, понеже тук започват училище по-рано, в България са измислили, че не може да запишеш ученика в следващия клас, а трябва да повтаря. Това със сигурност важи и за Канада.

Въобще никак не е просто, а след 4ти клас детето задължително трябва да държи приравнителен по български - литература и език...

# 27
  • София/Осло
  • Мнения: 4 541
След 4 клас се държи изпит и по история и география на България..кошмар просто...

# 28
  • Мнения: 45
Синът ми постъпи във втори клас в БГ училище, след завършен първи в Канада. Изискваха документ за завършен клас -преведен и с апостил или подобен на него печат, внесена сума по банкова сметка (такса за приравняване)и молба. Подават се в министерството на образованието(или културата май беше). Бележката от там стана готова след началото на учебната година. Но в училище го приеха и без тази бележка.
Научи се да чете и пише на български. Успеха му е сравнително добър. Сега завършва 3ти клас.
Вече има много такива придошли от някъде деца в училищата.
Нивото на образованието и безсмислените учебници нямя да коментирам - не са по темата.
А дечицата с всичко свикват - по-бързо от нас се приспособяват.

# 29
Какво ви е мнението за 133 учили6ше Пушкин

# 30
Kakvo vi e mnenieto za 127 i 22 u4ili6te

# 31
  • ride my bike...
  • Мнения: 1 145
 моето дете ще е първи клас тази есен, но не в България. Другата година - живот и зраве ще се приберем в България. Дъщеря ми ще е на 7 години и би трябвало да постъпи в първи клас, но тя вече ще е завършила първи клас...Във втори клас ли ще трябва да я запиша или пак да кара първи, но български ? Simple Smile

# 32
  • София/Осло
  • Мнения: 4 541
моето дете ще е първи клас тази есен, но не в България. Другата година - живот и зраве ще се приберем в България. Дъщеря ми ще е на 7 години и би трябвало да постъпи в първи клас, но тя вече ще е завършила първи клас...Във втори клас ли ще трябва да я запиша или пак да кара първи, но български ? Simple Smile
Прецени си сама, ако вече знае да чете и пише на български ще и скучно в първи клас и ще е по -добре да върви напред, ако обаче не може  е по-добре да мине през ченгелчетата  Wink

# 33
  • ride my bike...
  • Мнения: 1 145
Чете и пише без проблем. Умно-като мама Mr. Green
Има време да го обмислим. Надявам се да нямаме проблеми
благодаря на блажка за координатите  Hug

Последна редакция: пт, 13 юни 2008, 15:14 от galuni

# 34
  • Мнения: 462
Синът ми постъпи във втори клас в БГ училище, след завършен първи в Канада. Изискваха документ за завършен клас -преведен и с апостил или подобен на него печат, внесена сума по банкова сметка (такса за приравняване)и молба. Подават се в министерството на образованието(или културата май беше). Бележката от там стана готова след началото на учебната година. Но в училище го приеха и без тази бележка.

След тези коментари аз подадох няколко запитвания тук таме по сайтовете на министерството. Най-после получих отговор. Ето го:

Уважаема госпожо ******,

Във връзка с Ваше запитване от 03.06.2008г. отговаряме следното:

За да бъде признат документ за завършен клас, издаден от училище в Русия е необходимо да представите при нас:
1.   заявление по образец (формулярът се предоставя на място)
2.   оригинал на документа за завършен клас, който да съдържа хорариума на изучаваните учебни предмети и поставените оценки (ако има такива)
3.   превод на български език на документа, направен от заклет преводач, заверен в Министерството на външните работи – Консулски отдел
4.   документ за платена такса

Не се полага приравнителен изпит, когато се признава завършен І, ІІ, ІІІ клас. Приравнителен изпит по български език и литература се полага при признаване на ІV – VІІІ клас.

*********
Ст. експерт по организация на средното образование


Така че с това изцяло се потвърждава казаното от terryberry.

Успех и на всички останали!

# 35
  • Мнения: 264
Ето и моята ситуация, незнам доколко ще съм полезна но това беше моето решение. Налага ни се да се върнем в БГ за половин година а амята дъщеря е първи клас в Германия. Отначало мислех да и намеря само частен учител докато сме там, но реших че ще е по-добре да я учат немци и я записах в частно училище. Срока беше до май както всички пишат но познайте дали не я взеха и юли. т.е. сега. Проблеми няма стига да си плащаш.
От мен искат само свидетелството което ще взема от тукашното училище. Тук си правят всичко необходимо и ми го дават. Там според директорката на училището ще трябва само да го заверя в Министерството и свсичко ще е наред. Доколко е добра обаче БГ системата това е друг въпрос. Аз обаче и не мисля да я тормозя много да учи Български. Тя може и да чете и пише на български а колкото до всичко останало тя ще го научи като порасне сама ако има желание.
Факта че няма да останем там за дълго е достатъчен да не й създавам кой знае колко притеснения относно родният ни език.
Мен по скоро друго ме притеснява отношението към децата там. Не отдавна съм минала през БГ училището и като знам за какво става въпрос просто ми настръхва косата.

Общи условия

Активация на акаунт