Примерна схема за захранване 6

  • 48 198
  • 586
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 19 323
Чували ли сте за нещо като промито или измито краве масло?
Как се прави?

# 106
  • Мнения: 1 449
На много места пише, че пълнозърнестите са за предпочитане и е добре още от най-ранна детска възраст да се моделира вкусът

От гледна точка на детското хранене пълнозърнестите продукти също са полезни. Обаче има няколко важни "но":

Фибри
Неразтворимите фибри стимулират храносмилането (принуждават храната да се движи по-бързо) и товарят нежното детско стомахче. Зависи и какво е съотношението разтворими-неразтворими фибри. Например овесените ядки имат доста високо съдържание на фибри (средно около 8-9 г /100 г), но голяма част от тях са разтворими, за разлика от пълнозърнестите пшенични храни.

Ситост
Пълнозърнестите продукти създават чувство за ситост - това може да ограничи приема на нужната доза храна за едно ядене, както и да разреди храненията. Детенцето трябва да поема често и достатъчно храна, с която да покрива повишените си енергийни нужди и ускорения растеж.

Колко често
Пълнозърнестите се смесват наполовина с рафинирани зърнени продукти или се редуват през ядене пълнозърнести-непълнозърнести. Изключение са бебешките продукти. Тази схема е подходяща за възрастта 1-3 години.
Когато детето е на около 5 години, всички рафинирани продукти могат да се заместят с пълнозърнести. Преди тази възраст се предлагат и двата вида (според детето и други фактори). Това е препоръка на британски специалисти по детско хранене.

Железен дефицит
Продължителният прием на пълнозърнести продукти (които не са преминали процес на ферментация или накисване – като хляба и макаронените изделия) могат да спомогнат за минералния дефицит в организма, включително железен дефицит.

Алергии
Пълнозърнестите продукти по правило са алерген. 

# 107
  • Мнения: 1 449
Аз давам почти само пълнозърнести бебешки каши-овес, пшеница, просо, елда и т.н.
В крайна сметка това добре ли е или не е?
Щом е бебешка каша предполага ли се, че е направена по-лесно смилаема и не се налага киснене и др., за да се повиши хранителната й стойност?

Подходящи са, щом са специално предназначени за детско хранене (освен ако няма основания за някакъв индивидуален хранителен режим). Могат да се въведат от 6-8 месец.

Независимо дали са от житни или нежитни зърна, те са обработени до степен, в която ензимите (които се активизират при накисване и освобождават минералите) на практика са унищожени или не са био-активни. Това важи особено за инстантните каши. Няма смисъл от накисване.

Някои от кашите могат да бъдат "пълнозърнести обогатени" – към рафинираните зърна е добавена обратно част от външната обвивка на зърната. Те не са пълнозърнести в истинския смисъл на понятието.

По-предпазливо и доста по-късно трябва да сe въвеждат пълнозърнестите продукти за стандартна кулинарна употреба - ядки, пълнозърнесто брашно и т.н. Дълга тема. Пълнозърнестият хляб и подобни тестени изделия са отделна категория - те се препоръчват не по-рано от 12 месеца, най-добре след 15-18 месеца. Има препоръки за пълнозърнест хляб чак след 2-3 годишна възраст - най-срещаният аргумент е, че това е предпоставка за анемия. Няма проблем пълнозърнест хляб да се включи и по-рано, при условие, че детето има здравословен и балансиран хранителен режим.

# 108
  • Мнения: 1 449
Препоръчайте ми какви храни да давам за увеличение на хемоглобина.

Съдържание на желязо в различните видове храни
Освен самите храни, за по-ефективно усвояване на желязото има значение начинът на предлагане и приготвяне.

При нисък хемоглобин задължително се прави втора кръвна картина + изследване на серумно желязо. Едва тогава се предприемат мерки. Стойностите на хемоглобина могат да варират с 10-12 единици, в зависимост от лабораторията и начинът на изстискване на кръв от пръстчето. Ниският хемоглобин не означава автоматично ниско желязо.
Част от последните теми за хемоглобина:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=270386.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=267148.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=267655.0

# 109
  • Мнения: 60
Да попитам попара още не съм давало ,но си мисля да давам попара с АМ ,сухари ,сирене и малко захар,нали може да я правя така вместо с 4ай ????Защото аз не я оби4ам по стандартната рецепта .Та съм ж 4уденка,а ина4е сирене и 4ай съм давала само сухари още не съм. Rolling Eyes

# 110
  • София
  • Мнения: 5 737
 sweetmama,въвела ли си глутена?

# 111
  • Мнения: 4 546
в домашните пюрета какви подправки могат да се слагат? аз само за лук се сещам, магданоз дали може? newsm78 че не иска вече да ми яде моите манджи  Confused и за месото да питам - ако няма от къде да вземете домашно, готвите ли с такова от магазина?  newsm78

# 112
  • София
  • Мнения: 5 737
Тонка,аз взимам охладено пилешко Peace няма от къде да взема домашно!
За подправките си мисля,че може копър за магданоза не знам,нека някоя мам да каже и на мен ми е интересно!

# 113
  • Мнения: 60
глутенът съм го въвела отдавна,а за подправките знам ,4е само магданоз може преди годинката да се дава

# 114
  • Пловдив
  • Мнения: 972
Добро утро на всички. Аз се включвам с въпросче пак. Като варите грах, отделяте ли люспичката преди да пасирате, или направо с нея  newsm78 Мисля днес да сваря на Вики и се чудя  Thinking
Иначе и аз само магданоз съм й давала до сега.

# 115
  • Мнения: 60
Мисля 4е няма проблем да не ги махнеш нали бебето има зъбки ве4е Grinning

# 116
  • Пловдив
  • Мнения: 972
Мисля 4е няма проблем да не ги махнеш нали бебето има зъбки ве4е Grinning
има 2 зъбчета само  Peace

# 117
  • София
  • Мнения: 3 524
за подправките- не съм добавяла, но в пюренцата има по малко та вче не им се кося Peace

за купешкото месо- ами не  смея още, но след някой и друг месец може би ще дам ( в
крайна сметка не може само пюрета). засега съм на фаза проучване има ли някъде в Сф био месце- ако някоя мама знае, моля да пише Peace

натали, намерих тези на Хип за които ми каза и преди да пристъпя към кашата реших все пак да дам от тях Peace

В_и_В_и- може би се има предвид маслото приготвено ан водна пара newsm78 аз не го правих така, просто не бях погледнала, но нямахме проблем, а и количеството е символично Peace но нека каже мама която е правила маслоо така (ако за това иде рече де) Thinking

за граха- домашно не съм правила, но моя близка мама е правила и каза че първите пъти е махала люспичките на грахчетата Peace

# 118
  • Мнения: 60
е щом са само два ги махни ,а когато станат и отгоре и отдолу по два мисля ,4е няма да има проблем пък и детенцето трябва да се у4и да дъв4е! Mr. Green

# 119
  • Мнения: 4 546
ами на пилето бялото месо ли се дава?

Общи условия

Активация на акаунт