Малки истини за велики хора

  • 13 141
  • 150
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 161
Целта на тази тема е да напишем малки случки за най-великите хора.Нещо,което ни е разчувствало и впечатлило.Темата може да се приеме и като образователна.Аз започвам с Карузо-удивителна за мен личност.Ще напиша част от книгата на жена му,посветена на него.
Карузо вече е болен и от 10 дни е в безсъзнание.

"По обяд на десетия ден,докато д-р Стела дежуреше с мен при леглото,Зирато съобщи,че италианския посланик е дошъл да изрази уважение.Лекарят излезе от стаята и се върна след малко с посланика Роландо Ричи,висок,слаб мъж със сива брада и розов карамфил на бутониерата си.Той мълчаливо целуна ръката ми и остана дълго до леглото,гледайки Енрико.После се наведе ниско до главата му и произнесе бавно и твърдо:
 -Карузо!Идвам при теб с послание на твяата страна и твоя крал.Те искат ти да живееш.
Стори ми се,че минаха минути и тогава чух един слаб глас:
-Нека да умра в родината си.
-За последен път те слушах в Лисабон,в "кармен"-каза посланика.Той свали карамфила от ревера си и го постави в ръката на Енрико.
-Не в "Кармен",а в "Сид"-прошепна Енрико.
Опита се да поднесе цветето до устните си,но то беше много тежко.Въздъхна дълбоко и заспа естествен сън."

# 1
# 2
  • Мнения: 2 161
Дали да сменя заглавието на Карузо и въздействието му върху свирките?

# 3
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Недей, Шанел.

# 4
  • Мнения: 2 161
Карузо е започвал писмата до жена си с "Моя Доро","Моя сладка Доро" и ги е завършвал с "Твоят собствен Рико".

# 5
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Има и биография на Карузо, издадена от "Музика" преди двадесет и кусур години. И аз съм почитателка.  Hug
Ето я и моята история. Сергей Козлов, руски писател. Автор е на приказките за мечето, таралежчето и зайчето. По-възрастните ще си спомнят страхотните анимационни серии с тези герои. Ето тук има приказки: http://lib.ru/KOZLOW/ezhikwtumane.txt.
Един ден писателят Козлов кара из Москва. Има страшно задръстване, а той бърза за среща с деца. Минава някаква правителствена делегация и той решава да се прикрепи към нея. Да, ама веднага го спират.
- Не виждате ли, че това е делегация? - нахокал го милиционерът. - Това са главният председател на не-знам-кое си, главният не-знам кой-си...
- А аз съм най-главният приказник на Русия!- прекъснал го Сергей Козлов.
Милиционерът млъкнал. После козирувал и го пуснал с делегацията.  Laughing

# 6
  • Мнения: 6 167
ох, че хубава тема!

Ето и от мен една за Верди... ( може би малко в обратна посока, но трогваща ме)

Разбирайки, че е на смъртно легло, миланчани покриват улиците в близост до жилището на Маестрото със слама , за не бъде  притесняван от шума на минаващите каруци, коне...

# 7
  • Мнения: 1 533
от гугле:

Композиторът Р. Вагнер през живота си е бил "съпровождан" от числото "13". Той се е родил през 1813 г. Сумата от цифрите на тази година е равна на 13. Вагнер е написал 13 опери. На 13 септември 1837 година е станал диригент на операта в Рига. 13 години Вагнер е бил в изгнание. На 13 септември 1882 г. се отправил за Венеция, където починал на 13 февруари 1883 г.

# 8
  • Мнения: 2 161
Дороти Карузо за Енрико Карузо:

Употребяваше парфюм Карон,обичаше да обикаля апартамента и да парфюмира стаите.
След всяко представление теглото му намаляваше с килограм и половина.
Никога не се научи да шофира кола.
Никога не преяждаше.
Когато имаше представление ядеше само бялото месо на пиле или два малки агнешки котлета.
Не дъвчеше дъвка.
Пушеше по 2 пакета египетски цигари,винаги с цигаре.
Не разрешаваше да се избиват пойните птици в неговото имение.
Никога не бе чупил огледало или винена чаша със силата на гласа си,както се твърди.
Той запази завинаги италианското си поданство.

# 9
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
И картинки.
Таралежчето:

И от филмчето:

# 10
  • Мнения: 2 161
Сега се сещам за Имре Калман.Синът му отглежда гъска и Калман иска тази гъска да се махне от къщата.Готвачката приготвя вкусно гъската.Калман я пита,откъде е гъската.Тя казва:Това е гъската на Карли.калман бута чинията и казва:Аз лични познати не ям.

# 11
  • Мнения: 1 400
Ако не сте чели биографията на Ван Гог- прочетете я.
Една истинска история за истински творец.

Ето тук част от нея Peace На мен лично ми беше страшно интересно.

# 12
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Ето един възхитителен владетел, живял през 10 век: Абдул Касим Исмаил. Бил велик везир на Персия. Където и да пътувал, си взимал библиотеката. А тя съдържала близо 117 хиляди книжни тома!
Товарели ги на камили, подредени по азбучен ред. Laughing
П.П. После аз мъкна много книги, нали... Crossing Arms Що не съм велик везир!

# 13
  • Мнения: 1 134
Линкълн е спечелил първото си дело, без да каже нито една дума в съда. Обвинението се позовавало основно на свидетел, който твърдял как острието на ножа блеснало на лунна светлина преди клиентът на Линкълн на го забие в жертвата си.
Бъдещият президент мълчал през всички заседания, а в последното - предоставил метеорологична справка, от която било видно, че през въпросната нощ не е имало никаква лунна светлина и следователно свидетелят нищо не е могъл да види.

# 14
  • Мнения: 2 161
Чела съм я.А който не е чел Страдание и възторг на Ървинг Стоун,препоръчвам му я горещо.

# 15
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Балзак пишел само ако краката му са потопени в леген. Mr. Green
Дикенс пък спял винаги с глава на север.

# 16
  • Мнения: X
Чела съм я.А който не е чел Страдание и възторг на Ървинг Стоун,препоръчвам му я горещо.
страхотна книга Peace

# 17
  • Countryside
  • Мнения: 11 633
Ооо, ще се разпиша и аз тук. В момента обаче не се сещам за нищо конкретно ooooh!
Иначе съм чела биографията на Ван Гог, казваше се "Жажда за живот". Наистина страхотна книга. И Ван Гог съвсем не е бил луд, както много хора си мислят.  Както и биографиите на Рембранд, Гоген, Бетховен, Моцарт, Хемингуей и Стинг.
Ама пусто дърто, нищо не помня  ooooh!

# 18
  • Мнения: 2 161
Според мен Ван Гог е бил луд.Особено накрая се влошава доста.Защо да не е бил луд?


Аз харесвам историята между Гойя и Алба.Как рисува голата  и облечената маха.И как може да си кралски художник,но всъщност да си никой пред една жена.

# 19
  • Мнения: 1 400
Определено си е бил луд Ван Гог. Дори е бил лекуван в клиника за душевно болни.
Но то като се замисля - доста гении са били или много или малко луди....

# 20
  • Мнения: X
Математически анализ на творбите на Винсент ван Гог доказва, че изобразените в тях модели на завихряния учудващо точно съвпадат с реалните турбуленции, които се наблюдават във водовъртежите или във въздуха, излизащ от реактивен двигател.
Физикът Хосе Луис Арагон и негови колеги от Националния автономен университет на Мексико с изненада установили, че налудничавият холандски художник е използвал модели за съчетаване на светлина и тъмнина, които отговарят на математическата структура на турбулентния поток.
При това Ван Гог е проявил тази невероятна дарба в свои късни платна, създадени в период, когато умственото му състояние е било най-нестабилно и се е изразявало в близки до симптомите на епилепсията халюцинации, припадъци и загуба на съзнание, разкрива сп. "Нейчър".

Става дума за прочутите му картини "Звездна нощ" (1889 г.), "Път с кипариси" (1890 г.) и "Житно поле" (1890 г.).
http://truden.com/article530.html

# 21
  • Countryside
  • Мнения: 11 633
Tова, че е правил неща неразбираеми за хората не значи, че е бил луд, още по-малко пък душевно болен. Преди да реши да стане художник е работил с брат си и не помня точно, но бяха богаташи и той беше учен за времето си, нещо с минно дело беше свързано. Той затова и почва първо да рисува с въглен. Те повечето гении са луди, оттам се ражда и гениалността им. Не очакваш от един луд/душевно болен да има такива картини нали?
Тя и Жана Дарк е била обявена за луда и за вещица, ама не е била нали  Wink

# 22
  • Мнения: X
За мен това дали е бил луд или не,не е толкова важно. По-важното е ,че ми харесват картините му.

# 23
  • Мнения: 936
Страхотна тема!  bouquet Ще пиша, когато мога.

# 24
  • Мнения: 1 400
С минно дело е била свързана донякъде само дейността му - бил е проповедник в една мина. Жана д'Арк и Винсент ван Гог са съвсем, съвсем различни неща Stop
Докато не се е развила болестта му - е рисувал почти некадърно. Едното е свързано с другото като че ли. Никога не е ясно какво можеш или не можеш да очакваш от един душевно болен.... Wink

За мен това дали е бил луд или не,не е толкова важно. По-важното е ,че ми харесват картините му.
Разбира се, че не е толкова важно. Но си е факт.

# 25
  • Мнения: 2 716
Аристотел е имал лична библиотека, за което е бил обект на подигравки. Освен това, си е четял сам.

# 26
  • Мнения: 1 400
Аристотел е имал лична библиотека, за което е бил обект на подигравки. Освен това, си е четял сам.
Знаточкова, това сериозно ли? Laughing Laughing Laughing

# 27
  • Countryside
  • Мнения: 11 633
С минно дело е била свързана донякъде само дейността му - бил е проповедник в една мина. Жана д'Арк и Винсент ван Гог са съвсем, съвсем различни неща Stop
Докато не се е развила болестта му - е рисувал почти некадърно. Едното е свързано с другото като че ли. Никога не е ясно какво можеш или не можеш да очакваш от един душевно болен.... Wink

Ти каква биография се чела на ван Гог? "Жажда за живот" ли?
Колкото до Жана д'Арк, не съм казала,че имат нещо общо, а че е важна гледната точка  Laughing

# 28
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
Исак Нютон е умрял девствен .....

# 29
  • Countryside
  • Мнения: 11 633
Исак Нютон е умрял девствен .....
На преклонна възраст при това, около 90г

# 30
  • Countryside
  • Мнения: 11 633
Някъде четох, че Вазов е починал от инфаркт пак на преклонна възраст около 80-90г, след като се опитал да прави секс със значително по-млада дама, даже девойче...

# 31
  • София
  • Мнения: 6 144
Като прочетох случката с гъската, и се сетих. Имам спомен от някакъв филм за Де Гол... В къщата (или имението), където живеел, се гледали овце, кокошки... Той ги имал за домашни любимци, познавал ги и им говорел. Когато му предлагали да заколят и сготвят някой петел, например, той не разрешавал - защото са лични познати  Simple Smile Стана ми мило...

# 32
  • Мнения: 1 400
Ти каква биография се чела на ван Гог? "Жажда за живот" ли?
Колкото до Жана д'Арк, не съм казала,че имат нещо общо, а че е важна гледната точка  Laughing
Да, нея. А за гледните точки съм съгласна напълно Peace Grinning

Това за Нютон ме разби Shocked

А знаете ли от къде е тръгнало дебелеенето на Демис Русос? Като дете страдал от остра форма на дизентерия . След това е започнал да яде в огромни количества храна. На седем години е закусвал с цяла франзела натъпкана с шунка и кашкавал ooooh!

# 33
  • Мнения: 2 161
Някъде четох, че Вазов е починал от инфаркт пак на преклонна възраст около 80-90г, след като се опитал да прави секс със значително по-млада дама, даже девойче...
Ако е вярно,браво на Вазов.

# 34
  • Мнения: 836
Няма да забравя разказите на баба ми за любимите й Паганини и Пучини.
Легендите за Паганини - изпълнявал цяла пиеса само на четвъртата си струна, с което изумявал публиката. А слушателите смятали, че някъде зад сцената скришом свири втора цигулка.
Също, веднъж колегите му музиканти решили да си направят груба шега с него, като обърнат партитурата му, но това за миг не го смутило - изсвирил виртуозно произведението, като гледал нотите наобратно.
Впечатление правел и външният му вид - блед, с восъчно лице, хлътнали очи, изключително слаб, с неестествено дълги, подвижни пръсти. Тези признаци напомняли на синдрома на Марфан, затова сега се предполага, че е имал тази болест по наследство.
А, скоро четох, че след концертите си ставал неконтактен за 1-2 часа.

За Пучини - животът му ставал за сюжет за опера - драматична любов, ревност, любимата се самоубива...

Много пушел, почива от рак.

Последна редакция: чт, 20 мар 2008, 15:10 от Silvy A

# 35
  • Бургас
  • Мнения: 213
Сократ е бил неграмотен. Затова и имало малко останали неща за него, защото не можел да пише. Shocked

# 36
  • Мнения: 2 716
Когато Александър Македонски срещнал Диоген(оня, живеещия в бъчва), той лежал на земята.
- Аз съм Александър Македонски - представил се - какво мога да направя за теб?
- Мръдни, че ми закриваш слънцето -отвърнал Диоген

rolela колко малко?  Joy Joy Joy Joy Чела си Сократ?
Той не е написал нито ред  Peace

# 37
  • Countryside
  • Мнения: 11 633
Бах е имал 19 деца  Mr. Green

# 38
  • Мнения: 1 400
Joy Joy JoyТова ме подсети за един ученичешки лаф - "Един е Бах (да се чете слято Blush) и той умря!" Mr. Green

Ще ме извинявате, но не се стърпях Joy Joy Joy

# 39
  • Мнения: 836
...Това ме подсети за един ученичешки лаф...
И мен...

Още любопитни факти:
http://www-it.fmi.uni-sofia.bg/u-night/pub-curios.html

# 40
  • София
  • Мнения: 2 245
Някъде четох, че Вазов е починал от инфаркт пак на преклонна възраст около 80-90г, след като се опитал да прави секс със значително по-млада дама, даже девойче...
Ако е вярно,браво на Вазов.

Това е самата истина на преклонна възраст Вазов е бил влюбен в Евгения Марс и й посвещава много стихове. Стихосбирката се казва Люлека ми замириса.

# 41
  • Countryside
  • Мнения: 11 633
Joy Joy JoyТова ме подсети за един ученичешки лаф - "Един е Бах (да се чете слято Blush) и той умря!" Mr. Green

Ще ме извинявате, но не се стърпях Joy Joy Joy
Ами че то си е смешно  hahaha

# 42
  • Мнения: 4 965
Хубава тема, Шанел.  bouquet

Аз тези дни търся повече информация за Тулуз Лотрек - бил е много интересна персона - много скандален и развратен, цинично-гениален.
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D0%BD%D1%80%D0%B8_%D0%B4%D1% … D1%80%D0%B5%D0%BA
Една от любимите ми картини:
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%B0%D1%80%D1%82%D0%B8%D0%B … e-Lautrec_005.jpg

# 43
  • Мнения: 2 161
Малко грозно развратно човече.

# 44
  • Бургас
  • Мнения: 213
Сократ не е можел да пише - вчера го гледах по Дискавъри. Peace
Не съм искала да кажа, че въобще не е "писал" - там обясниха, че всичко, което е останало е написано от учениците му, тоест са го записвали.

# 45
  • Мнения: 2 891
Тъкмо щях да кажа за Евгения Марс  Laughing

Исках да споделя емоциите си от книгата "Романът на Яворов" на Кремен. Не знаех, че любовта между Мина и Яворов е текла 2 години в изпращане на картички, съдържащи само "Поздрави от Елена" и други с по две думи. След тези две г. си правят среща на ул. Шишман. Тя върви с приятелки, той със свои. Разминават се и си разменят погледи. Това е всичко. Уговарят следващата за след година, в пепиниерата в Борисовата градина, като междувременно няма да се виждат и чуват, като така ще докажат любовта си. Мина не отива. Тя умира преди това.

# 46
  • Мнения: 3 268
През 1962г. президентът Кенеди е правил секс с Марлене Дитрих,която тогава е била на 60г.
http://www.segabg.com/online/article.asp?issueid=1860&sectio … d=14&id=00001

# 47
  • Мнения: 2 161

Исках да споделя емоциите си от книгата "Романът на Яворов" на Кремен.
А мен ме впечатли Лора.Много смела и модерна жена за времето си.

# 48
  • Мнения: 3 405
Oт "Анекдоти за велики личности" (която дадох на познат да я чете и не ми я върна):

Един любопитен чужденец, след като се запознал с Александър Дюма, започнал да го разпитва за произхода му.
- Вие сте квартерон, нали?
Дюма никога не скривал своя произход и отговорил утвърдително.
- А баща ви?
- Беше мулат.
- А дядо ви?
- Негър! – отговорил започналият да губи търпение домакин.
Чужденецът, доволен от отговорите, продължил с увлечение:
- А може ли да попитам и за вашия прадядо?
- Разбира се, сър! – кипнал Дюма. – Маймуна! Моето родословие започва оттам, където свършва вашето.


И "Карузо" я сполетя същата съдба като "Анекдотите".

# 49
  • Мнения: 1 134
Моцарт пише толкова произведения, че човек е невъзможно да препише всичките му произведения за времето, което е живял композитора.

# 50
  • Мнения: X
Моцарт пише толкова произведения, че човек е невъзможно да препише всичките му произведения за времето, което е живял композитора.
за него знам,че не е ползвал чернови. Записвал е всичко на прима виста. Но всъщност всеки който е гледал "Амадеус" е запознат със този факт.

# 51
  • София
  • Мнения: 6 210
Здравейте, страхотна тема! Поздравления към авторката  Peace
Знаете за Нобеловите награди, които се присъждат всяка година на хора, които са направили забележителни открития, научни изследвания, разработили са нещо впечатляващо, или са дали ценен принос за развитието на обществото в областите физика, химия, литература, мир и медицина или физиология. Инициатор и техен учредител е Алфред Нобел. Любопитното е защо не се присъжда Нобелова награда в областта "математика"? Това е така, защото съпругата на Нобел му изневерявала с математик и той съвсем умишлено пропуска учените-математици!
И за да не ми е толкова "жълт" поста още нещо: Нобел е изобретателят на динамита.  Неговият брат загива в семейната фабрика за експлозиви и в следствие на този трагичен инцидент, Нобел се амбицира да изобрети по-безопасен такъв.

# 52
  • Мнения: 2 161
Точно щях да пиша за Нобел и динамита.Стефан Цанев в едно стихотворение казва:"Изобретателят на динамита Нобел учреди награда за мир!"

# 53
  • София
  • Мнения: 6 210
Ха-ха! Не съм Стефан Цанев, ама точно същото си мислех, докато пишех поста  Joy И другото, за което се замислих - има ли безопасен динамит!?  newsm78

# 54
  • Мнения: 11 747
запис  Embarassed

# 55
  • София
  • Мнения: 6 210
Така и така подхванах Нобел и наградите му... Скоро четох някъде, че Пенчо Славейков е единственият български писател, номиниран за Нобелова награда, но не я получава, защото умира преди да приключи гласуването. А наградата пък от своя страна не се давала посмъртно... мнооого жалко!

# 56
  • Мнения: 14 654
Това е така, защото съпругата на Нобел му изневерявала с математик и той съвсем умишлено пропуска учените-математици!
И по-точно с Митаг-Лефлер.
Галоа пък умира на 20 години в дуел, на приемните изпити по математика е бил скъсан, защото е отказал да отговаря на въпросите на изпитващите, твърдял е, че са подигравка за него. Все пак е направил великите си открития до тази млада възраст.
А формулите на Кардано са измислени от Тарталя, който е имал проблеми с алкохола и нуждата от пари го е принудила да ги продаде на Кардано.

# 57
  • Мнения: 1 280
     Страхотна тема!   bouquet Записвам се да я следя ще пиша при първа възможност  Peace

# 58
  • Мнения: 994
Здравейте, страхотна тема! Поздравления към авторката  Peace
Знаете за Нобеловите награди, които се присъждат всяка година на хора, които са направили забележителни открития, научни изследвания, разработили са нещо впечатляващо, или са дали ценен принос за развитието на обществото в областите физика, химия, литература, мир и медицина или физиология. Инициатор и техен учредител е Алфред Нобел. Любопитното е защо не се присъжда Нобелова награда в областта "математика"? Това е така, защото съпругата на Нобел му изневерявала с математик и той съвсем умишлено пропуска учените-математици!
И за да не ми е толкова "жълт" поста още нещо: Нобел е изобретателят на динамита.  Неговият брат загива в семейната фабрика за експлозиви и в следствие на този трагичен инцидент, Нобел се амбицира да изобрети по-безопасен такъв.


Нобел никога не е бил женен! Историята с математика и жена му е легенда.

http://www.infoplease.com/askeds/nobel-personal-life.html
http://mathforum.org/social/articles/ross.html

# 59
  • Мнения: 994
Така и така подхванах Нобел и наградите му... Скоро четох някъде, че Пенчо Славейков е единственият български писател, номиниран за Нобелова награда, но не я получава, защото умира преди да приключи гласуването. А наградата пък от своя страна не се давала посмъртно... мнооого жалко!

Не зная дали е наистина вярно, но съм чувала версията, че Иван Вазов от завист е попречил на Пенчо да бъде номиниран.

# 60
  • Countryside
  • Мнения: 11 633
Хитлер е кандидатствал в Художествената академия във Виена за художник и не е бил приет. Това е и една от причините да се отдаде на национал-социализма и политиката като цяло.

# 61
  • Мнения: 516
Ницше е страдал от тежка форма на сифилис. Заразил се е на 23 год., когато за пръв път спал с жена в публичен дом.  Отказвал е да се лекува, заради идеята си за "свръхчовека". В последните 10 год. от живота си, благодарение на болестта си е бил направо луд. Последните години преди смъртта си  прекарва в психиатрична клиника.

# 62
  • Мнения: 994
За Гаус се разказва, че още от малък е бил гениален. На 3 г. е поправил грешка в счетоводната книга на баща си. В 1ви клас учителят му имал желанието да занимава учениците достатъчно дълго им дава задачата да съберат числата от 1 до 100. Гаус за голямо съжаление на преподавателя си дава отговор (5050) почти моментално.

# 63
  • Мнения: 6 167
Казват, че Менделеев е прозрял периодичния закон насън.
Бил е обсебен от целта да открие каква е връзката между химичните елементи.

# 64
  • Countryside
  • Мнения: 11 633
За Гаус се разказва, че още от малък е бил гениален. На 3 г. е поправил грешка в счетоводната книга на баща си. В 1ви клас учителят му имал желанието да занимава учениците достатъчно дълго им дава задачата да съберат числата от 1 до 100. Гаус за голямо съжаление на преподавателя си дава отговор (5050) почти моментално.
Учителят ми по математика в гимназията ни разказваше, че в 1ви клас Гаус е измислил аритметичната прогресия (формулата за пресмятането й, въпросните числа от 1 до 100)

# 65
  • Мнения: 1 400
А Чарли Чаплин с е явил на конкурс за двойници на Чарли Чаплин и е спечелил ....трето място  Rolling Eyes

# 66
  • Countryside
  • Мнения: 11 633
Ленин също е умрял от сифилис.

# 67
  • Мнения: 994
За Гаус се разказва, че още от малък е бил гениален. На 3 г. е поправил грешка в счетоводната книга на баща си. В 1ви клас учителят му имал желанието да занимава учениците достатъчно дълго им дава задачата да съберат числата от 1 до 100. Гаус за голямо съжаление на преподавателя си дава отговор (5050) почти моментално.
Учителят ми по математика в гимназията ни разказваше, че в 1ви клас Гаус е измислил аритметичната прогресия (формулата за пресмятането й, въпросните числа от 1 до 100)

1+100 = 101
2+99= 101

и така 50 пъти по 101 Simple Smile

# 68
  • Мнения: 1 492
През 1938 година вестник "Тайм" избрал Адолф Хитлер за "Личност на годината"

Наполеон - знаменитият френски император не е роден във Франция. Родното му място е Корсика, а родителите му са италианци.

Основателят на теорията на комунизма Карл Маркс никога не е бил в Русия. Маркс  е роден в Германия.Живял във Франция и Англия, където написал знаменития "Комунистически манфест".

# 69
  • Мнения: 994
Казват, че Менделеев е прозрял периодичния закон насън.
Бил е обсебен от целта да открие каква е връзката между химичните елементи.


Чела съм, че и Кекуле е "видял" структурата на бензола насън - явно е заразно сред химиците Simple Smile

# 70
  • Мнения: 503
Леонардо е водел записките си с лявата ръка, пишейки огледално. То едва ли има нещо, което да не се знае за него.

# 71
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Хубава тема, Шанел.  bouquet

Аз тези дни търся повече информация за Тулуз Лотрек - бил е много интересна персона - много скандален и развратен, цинично-гениален.
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D0%BD%D1%80%D0%B8_%D0%B4%D1% … D1%80%D0%B5%D0%BA
Една от любимите ми картини:
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%B0%D1%80%D1%82%D0%B8%D0%B … e-Lautrec_005.jpg
Има биография, издадена в началото на 80-те. Потърси я из старите книги или в библиотека.  Peace

# 72
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Съвременни изследователи смятат, че моят любим Гогол е бил погребан жив. Бър-р-р.

# 73
# 74
  • Мнения: 4 965
...
Има биография, издадена в началото на 80-те. Потърси я из старите книги или в библиотека.  Peace

Сърдечно благодаря!  bouquet

# 75
  • Мнения: 6 167
Съвременни изследователи смятат, че моят любим Гогол е бил погребан жив. Бър-р-р.

Дааа, казват, че ковчега му е бил издраскан от вътрешната страна...
виждала съм оригинала на Мъртви души, мн. вълнуващо

Гогол всъщност е бил украинец.

Последна редакция: чт, 20 мар 2008, 21:09 от Lennie

# 76
  • Варна
  • Мнения: 2 268
1+100 = 101
2+99= 101

и така 50 пъти по 101 Simple Smile
Хехе.... гениалното винаги е просто! Laughing
Обратното не важи!

# 77
  • Мнения: 2 759
...А който не е чел Страдание и възторг на Ървинг Стоун,препоръчвам му я горещо...
                    Chanel с два постинга ми бръкна много дълбоко в душата   bouquet. По-късно ще пиша, а дотогава се надявам да не пренебрегнете Шекспир  Blush.

# 78
  • Мнения: 1 551
Микеланджело е правил дисекции на трупове, за да разбере устройството на човешкото тяло.

# 79
  • Мнения: 6 167
Микеланджело е правил дисекции на трупове, за да разбере устройството на човешкото тяло.

Леонардо.

# 80
  • Мнения: 3 271
Страхотна тема!

# 81
  • Пловдив
  • Мнения: 14 081
Joy Joy JoyТова ме подсети за един ученичешки лаф - "Един е Бах (да се чете слято Blush) и той умря!" Mr. Green

Ще ме извинявате, но не се стърпях Joy Joy Joy
Ами че то си е смешно  hahaha

Моите ученици често го казваха в час (музика в техникум по Автотранспорт  Mr. Green ) Много бързо ги отказах, като веднъж след като чух прословутата реплика отговорих: "не ми беше известно, че имаш предпочитания към мъжкия пол". Повече никой не го каза пред мен.

Сократ е бил неграмотен. Затова и имало малко останали неща за него, защото не можел да пише. Shocked

С това направих асоциация за Васил Априлов - не е знаел български език и е ползвал преводач и някой да му пише писмата. А е основоположник на най-старата гимназия в България - Априловската гимназия в Габрово.

# 82
  • Мнения: 6 996
 Shocked Е какъв език е говорел?

# 83
  • Мнения: 1 551
Микеланджело е правил дисекции на трупове, за да разбере устройството на човешкото тяло.

Леонардо.
Микеланджело също! Поне така пише в биографията му.

# 84
  • Мнения: 799
Чела съм за някаква зависимост между "Капитан Немо" на Жул Верн и Титаник... Нещо от сорта, че едва ли не Жур Верн е предсказал драмата с Титаник. За съжаление не помня подробности, а нямам време да ровя в Гугъл...

# 85
  • Пловдив
  • Мнения: 14 081
Руски, немски, латински, гръцки, турски Simple Smile  За това, че не знаел български език ни го казаха в Пловдивския университет преподавателите. Показаха ни и писма и документи, които го доказват. Но този факт се крие доста добре. Все пак човекът е направил много за българската просвета и образование.

# 86
  • Мнения: 2 759
Микеланджело е правил дисекции на трупове, за да разбере устройството на човешкото тяло.
                    Правил ги е незаконно, нощем.

# 87
  • Мнения: 6 167
Да, художниците често изучават анатомия.
Мислех че говориш за Леонардо, защото той всъщност прави изследвания, рисунки, атлас, които повлияват науката анатомия,
(Виртуалния човек), докато М. го е правил , за да подобри художествените си творби ( Създаването на Адам напр).
Леонардо е бил с незаконните аутопсии, той се е врял по мазетата, за да изучава анатомия и си е навличал гнева на Църквата.
Двамата имат фундаментална разлика в разбирането за природа - докато за единия тя е  обект на изследване , за другия е била враждебна територия. И т.н. Извинявай, не исках да се заяждам.

Микеланджело е бил и доста добър архитект. Изпечен гей, живял 90ина години!

Освен това въпреки, че е бил супер критичен към себе си , като е правил купола на Сан Пиетро е хвърлил ръкавица към Брунелески " Ще направя сестра й, по-малка, но по-хубава" - заканил се на невероятния купол на Ст. Мария дел Фиоре във Флоренция, с което скрива топката на Брунелески за вечни времена  Laughing

# 88
  • Мнения: 6 996
Чела съм за някаква зависимост между "Капитан Немо" на Жул Верн и Титаник... Нещо от сорта, че едва ли не Жур Верн е предсказал драмата с Титаник. За съжаление не помня подробности, а нямам време да ровя в Гугъл...
Той всъщност е "предсказал" доста неща от съвременната техника, доколкото знам. Мисля, че специално в Капитан Немо ми беше направило впечетление..
А това за Априлов все още ми е странно - майчиният му език какъв е бил? Извинявайте, че задълбавам така, но ми стана много интересно  Grinning

# 89
  • Мнения: 799
Опс, не бил Жул Верн...
Цитат
Април 2002 г., Татяна Томова

Историята, както и всеки отделен човек, изобилства от примери за интуитивно предвиждане на събитията, пророчески сънища и предсказания. Проблемът за възможността да се определи онова, което ще се случи в бъдещето, все по-често се поставя на научна основа. Опит да се намери логично обяснение на това почти мистично явление прави руският писател Вадим Юриевич Емелянов в книгата си "Времеоника. Теорията, на която е съдено да промени живота на човечеството". Той създава цяла наука, свързана с предвиждането на дадени събития, наречена времеоника. Според него този феномен е тясно обвързан с математиката и физиката и с помощта на определени формули може да се докаже способността на частиците, изграждащи информацията, да се пренасят от бъдещето в миналото.

Предвиждането се осъществява чрез предаването на зрителни образи и словесни формулировки, видени или съставени от самия ясновидец. Сведенията, които получава той обаче не винаги са истински, тоест информацията не е обработена. Това означава, че потокът от данни, течащ от бъдещето към настоящето, се явява такова обективно явление, каквото е и гравитацията, смята Емелянов. Според него информацията се предава във вид на вълни. Неин приемник може да стане всеки организъм, попаднал на честотата на предаващия такъв.

Като пример за предвиждане на събитие той посочва, че през 1898 година английският писател Морган Робъртсън създава роман за приказен атлантически лайнер, нямащ равен по размерите си. Натовареният от него с богати и самодоволни хора кораб се сблъсква с айсберг и потъва в студена априлска нощ. Робъртсън нарича своя лайнер "Титан". Четиринадесет години по-късно английската корабоплавателна компания "Уайт Стар Лайн" строи параход, който поразително напомня на този от романа. На 10 април 1912 година истинският кораб напуска Саутхямптън, за да направи своя първи рейс до Ню Йорк. По пътя си той също така се натъква на айсберг и потъва. Компанията е нарекла кораба си "Титаник". Робъртсън успява да предвиди не само размерите на гигантския параход, но и неколкократно по-големия брой на пътниците. Според повечето автори това е просто съвпадение, но Емелянов смята, че узряващата идея за роман, посветен на голям кораб, е "настроила" мозъка на писателя на честотата на отрицателната енергия на голямата катастрофа. В този смисъл се е получил своеобразен резонанс между мислите на Робъртсън и бъдещото събитие.

Предвиждането на бъдещето е възможно и това не е в рамките на мистерията, ако впечатленията оставят ярки, дълбоки следи в мозъка в настоящето. За предаване на информация според съвременните представи на науката е нужен материален носител. Според Емелянов при предвижданията това става с помощта на свръхлеки елементарни частици - антилептони с малка маса. За да бъде предаден сигналът пък са нужни приемник и предавател. За такива могат да се смятат всеки един мозък или организъм, разделени във времето.

Предвиждането се осъществява независимо от това, дали човекът го осъзнава или не. Регистрирани са много случаи, в които субектът успява да определи момента на собствената си смърт. За съжаление не съществува възможност за документално зафиксиране на тези факти. Американският президент Абрахам Линкълн нееднократно имал сънища и видения, предсказващи гибелта му от ръката на наемен убиец. Последните дори били в навечерието на покушението срещу него. Той обаче не обърнал внимание на своеобразните предупреждения. Според легендите гибелта си прозрял и английският крал Ричард III. Той видял в съня си, че загива в битка, а на следващия ден това станало реалност. Съпругата на Юлий Цезар пък имала видение, според което той щял да бъде убит. Пророчеството се сбъднало след три дни.

Феноменът на предвиждането е заложен в самия човек и затова не трябва да се търси в движението на планетите, в карти, бобени зърна или кафе. Това, което трябва да се изучи, е собственото съзнание. Съществуват множество шарлатани, които предлагат да предвидят бъдещето по пощата или телефона. Всъщност обаче, за да се осъществи това, е нужен много по-близък контакт, за да се получи взаимодействие между организмите.

Предсказанията играят голяма роля за развитието на техническия прогрес. Компютърът, киберпространството, роботът, подводницата, сателитната комуникация се раждат първо в романите на писателите фантасти и заживяват свой живот, чакайки търпеливо човечеството да прекрачи поредната граница на познанието. Част от експертите обаче смятат тези предсказания за логика и случайност. Французинът Жул Верн е един от рекордьорите сред фантастите по сбъднали се предсказания. От 96 открития, описани от него между 1863 г. и 1910 г., до момента 57 са вече факт.

Може да се каже, че българка успява да предвиди клонирането. През 1971 г., 27 години преди учените да създадат овцата Доли, Весела Люцканова пише книгата си "Клонинги". За нея тя получава европейската награда "Еврокон-89" в Сан Марино. У нас романът остава почти незабелязан, но в световен план прави огромно впечатление, преведен е на много езици. В книгата си "Война със саламандрите" пък Карел Чапек предсказва Втората световна война и господството на Хитлер.

Предвидено е и едно от най-големите събития на ХХ век. На 20 юли 1969 година Нийл Армстронг и колегите му остават в историята, като отбелязват първото човешко завоевание в Космоса, стъпвайки на Луната. 22 години по-рано фантастът Артър Кларк описва това с почти хирургическа точност в книгата си "Прелюдия за Космоса". Тази творба се появява две години след друго пророчество на Артър Кларк - теорията му за сателитната комуникация.

Предвижданията не са приоритет само на съвремието. Според запазените сведения, в древността те са били съвсем обичайно явление. Предчувстващият бъдещето човек не е могъл да не търси обяснение за пророческите си сънища. Неизбежно той стигал до разбирането, че тези сведения идват от Бога. По това време не е можел да разбере, че всъщност сам е техен инициатор.

Древните преданията са запазили свидетелства, че в живота на човечеството е имало някаква духовна катастрофа. Различните хора по различен начин преживели загубата на способността да предвиждат бъдещето. Отчетливо тази трагедия присъства в Библията. Бог се обръща към Ной, разкривайки му бъдещето. Именно това е първоначалната функция на Отеца, чак по-късно той става основоположник на нравствени закони. Според митовете пък Прометей открадва огъня, символизиращ познанието, и го дава на човечеството. Той учи хората на различните начини на гадаене, как се тълкуват сънищата, природните знамения, летенето на птиците. За това проявено човеколюбие Прометей е прикован от върховния старогръцки бог Зевс на скала.

Индийската религиозна традиция също е търсела пътища, за да може да преодолее изненадите на бъдещето. Този стремеж намира място в учението за кармата. Според него жизненият път на човека се влияе от прегрешенията, извършени от неговите предци. В този смисъл, със своите действия и постъпки, той може да определи бъдещето на наследниците си.

# 90
  • Мнения: 799
Ейбрахам Линкълн е избран в Конгреса през 1846 г.
Джон Ф. Кенеди е избран в Конгреса през 1946 г.

Ейбрахам Линкълн е избран за президент през 1860 г.
Джон Ф. Кенеди е избран за президент през 1960 г.

Линкълн имал секретар на име Кенеди.
Кенеди имал секретар на име Линкълн.     
           
Имената и на двамата се състоят от седем букви (Lincoln, Kennedy).   
     
И двамата са ангажирани с гражданските права.               
И двамата са загубили дете по време на пребиваването си в Белия дом.
И двамата са застреляни в петък.
И двамата са простреляни в главата.             
Кенеди е застрелян в лимузина „Линкълн”.
           
Наследниците на президенсткия пост и на двамата се казват Джонсън.
Андрю Джонсън, който заема поста на Линкълн, е роден през 1808 г.                 
Линдън Джонсън, който заема поста на Кенеди, е роден през 1908 г.
             
Джон Уилкс Буут, убиецът на Линкълн, е роден през 1839 г.               
Лий Харви Осуалд, убиецът на Кенеди, е роден през 1939 г.
           
И двамата убийци стават известни с трите си имена.                 
   Имената и на двамата се състоят от 15 букви (John Wilkes Booth, Lee Harvey Oswald)           
И двамата са убити преди да започнат съдебните им процеси.
             
Джон Уилкс Буут избягал от театъра и бил заловен в склад.               
Лий Харви Осуалд избягал от склад и бил заловен в театър.
 
И ето едно съвпадение, което направо избива рибата:               
Седмица преди да бъде застрелян, Линкълн бил в Монро, Мериленд.             
Седмица преди да бъде застрелян, Кенеди бил в Монро, Мерилин. 
 
 

# 91
  • Мнения: 3 405
Съвременни изследователи смятат, че моят любим Гогол е бил погребан жив. Бър-р-р.

Дааа, казват, че ковчега му е бил издраскан от вътрешната страна...

Това не го знаех. Настръхна ми врата.

# 92
  • Мнения: 2 161
Сталин дълги години беше обект на моите мисли.Ленин не е искал той да поеме управлението на страната след неговата смърт.Върти ми се в главата,че Сталин с измама се провъзгласява за вожд.Мисля,че е имало писмо,в което Ленин се е противопоставял на Сталин,но това писмо така и не стига до другарите.моля,поправете ме,ако греша,защото отдавна съм чела този материал.
Сталин е говорил лошо руски и изобщо е бил необразован човек.Може би затова е изпитвал такава ненавист към образованите хора.Неговата втора съпруга Алилуева се е самоубила.И после той изтребва целият й род.Въсщност,това е било любимото занимание на Сталин-ако вдигне мерника на някого,то всички негови роднини биват убити или отиват на дълга почивка в Сибир.
Една интересна сцена от Децата на Арбат на Рибаков:
Сталин страда от зъбобол във вилата си.От Кремъл идва зъболекар.Казва,че трябва да се направи нова протеза.Сталин иска златна,зъболекарят съветва да е платинена,мисля.
Сталин скръцва със зъби и зъболекарят му прави златна протеза.Поставя му я на следващият ден и Сталин,доволен,пита своя зъболекар,какво може да направи за него.
-Др.Сталин,бих искал да пробвате и другата протеза,която ви препоръчах.Поставя я в устата на Сталин.Сталин е доволен.
Зъболекарят си тръгва.Сталин вдига телефонната слушалка и нарежда зъболекарят да бъде преместен от Кремъл.След малко размисъл решава да не се предприемат други мерки срещу него.
Само защото е дръзнал да му се противопостави.Но такива късметлии,като въпросният зъболекар,са били твърде малко.
Всички другари,с които Сталин е бил по затворите,с които се е борил рамо до рамо,биват убити.И децата им и внуците,всички,за които можете да се сетите.

# 93
  • София
  • Мнения: 6 210
Здравейте, страхотна тема! Поздравления към авторката  Peace
Знаете за Нобеловите награди, които се присъждат всяка година на хора, които са направили забележителни открития, научни изследвания, разработили са нещо впечатляващо, или са дали ценен принос за развитието на обществото в областите физика, химия, литература, мир и медицина или физиология. Инициатор и техен учредител е Алфред Нобел. Любопитното е защо не се присъжда Нобелова награда в областта "математика"? Това е така, защото съпругата на Нобел му изневерявала с математик и той съвсем умишлено пропуска учените-математици!
И за да не ми е толкова "жълт" поста още нещо: Нобел е изобретателят на динамита.  Неговият брат загива в семейната фабрика за експлозиви и в следствие на този трагичен инцидент, Нобел се амбицира да изобрети по-безопасен такъв.


Нобел никога не е бил женен! Историята с математика и жена му е легенда.

http://www.infoplease.com/askeds/nobel-personal-life.html
http://mathforum.org/social/articles/ross.html

Еее, тогава се извинявам публично за невярната информация, която съм публикувала! В интерес на истината нямам спомен откъде изобщо го знам този факт; когато сме го коментирали с приятели се е оказвало, че някой все е чувал тази история и не съм единствената заблудена!
Английският ми не е на необходимото ниво, за да прочета с лекота линковете, които си дала  Embarassed Разкажи повече, ако знаеш откъде е тръгнал този слух  Peace Ако не - като ми остане време, ще се ограмотявам с гугъл  Heart Eyes

# 94
  • Мнения: 2 161
Сигурно няма човек,който да не знае за трагичните събития около Яворов.Все пак ще ги припомня.
Любовта между него и Лора Каравелова е страстна,бурна,накъсана от ревността,която тя е проявявала постоянно.След скандал между тях,лора се застрелва,Яворов също посяга на себе си,но безуспешно,само ослепява от куршума в слепоочието.След това,срещу него започва да тече процес,който го смазва допълнително.Той не издържа на това,че го наричат "убиец" и взема отрова,след това се застрелва.

# 95
  • Мнения: 122
В началото на кариерата си Rolling Stones са били заключени от техния менажер в една къща и условието да бъдат освободени  е било............ да напишат авторска песен. Причината за да се стигне до там е, че са изпълнявали само кавърверсии.

# 96
  • Мнения: 11 747
Лев Толстой умира на Астаповската гара на път за България.

# 97
  • София
  • Мнения: 6 144
А озни анекдот за Бърнард Шоу и известна красива балерина... (не се сещам за името ́и Blush)... дали е верен... Тя му написала писмо - "Хайде да се оженим, представете си какви деца ще се получат, умни като Вас и красиви като мен!!" Flutter Пък той ́и отговорил: "По-добре не, представете си, ако децата са красиви като мен и умни като Вас..."  Crazy (Не е бил красавец  Wink )

# 98
  • Countryside
  • Мнения: 11 633
А озни анекдот за Бърнард Шоу и известна красива балерина... (не се сещам за името ́и Blush)... дали е верен... Тя му написала писмо - "Хайде да се оженим, представете си какви деца ще се получат, умни като вас и красиви като мен!!" Flutter Пък той ́и отговорил: "По-добре не, представете си, ако децата са красиви като мен и умни като вас..."  Crazy (Не е бил красавец  Wink )
Аз го знам с Айнщайн и Мерлин Монро  hahaha

# 99
  • София
  • Мнения: 1 783
Част от сонетите на Шекспир са поветени на мъж.

"Да убиеш присмехулник" и "Гепардът" са единствените книги на авторите си.

# 100
  • Мнения: 6 996
Харпър Лий всъщност е писала и други неща, но не ги е публикувала, защото не е смятала, че са на нивото на Присмехулника. - тъй пише в предговора към моя Присмехулник.  Grinning

# 101
  • Мнения: 503
Микеланджело е правил дисекции на трупове, за да разбере устройството на човешкото тяло.

Леонардо.
Леонардо го прави преди Микеланджело. Да Винчи има огромен принос към анатомията като наука, в съвременния и вид.

# 102
  • Мнения: 3 405
Ето още от анекдотите:

В Америка често устройвали конкурси за най-сполучливия подражател на Чарли Чаплин. Веднъж на такъв конкурс  в Холивуд се явил инкогнито сам Чаплин, за да разбере какво впечатление ще произведе. Какво било учудването му, когато конкурсната комисия му присъдила едва трета награда за подражание на ... Чарли Чаплин.

лято! и Камамбер, и аз го знам с Б. Шоу, но финалът по мои спомени беше: "Я си представете, че децата с грозни като мен и глупави като вас?"  Grinning

# 103
  • София
  • Мнения: 6 144
То такава е идеята, явно някои го разказват по-завоалирано  - "красиви" в кавички, а други направо  Grinning

# 104
  • Мнения: 558
.... Нобеловите награди, които се присъждат всяка година на хора, които са направили забележителни открития, научни изследвания, разработили са нещо впечатляващо, или са дали ценен принос за развитието на обществото в областите физика, химия, литература, мир и медицина или физиология. Инициатор и техен учредител е Алфред Нобел. Любопитното е защо не се присъжда Нобелова награда в областта "математика"? Това е така, защото съпругата на Нобел му изневерявала с математик и той съвсем умишлено пропуска учените-математици!

Нобел никога не е бил женен! Историята с математика и жена му е легенда.

Еее, тогава се извинявам публично за невярната информация...

доколкото съм чела, няма нобелова награда за принос в областта на математиката, защото Нобел не я е харесвал като наука, не е смятал,че тя допринася за напредъка на човечеството...
по-късно е имало предложение от нобеловия комитет да се учреди награда за математика,обаче водещи математици сами отказали, може би за да не изострят допълнително конкуренцията между учените...

# 105
  • Мнения: 11 747
Нобел е моят човек! Blush

# 106
  • Мнения: 1 134
Изобретателят на телефона - Александър Бел не е могъл никога да използва творението си за връзка със своята майка и своята съпруга, защото те били глухи. Именно работата му с хора, с увреден слух му помага да изследва слуха и да направи откритието си.
Интересно е, че има още доста негови открития, които не са толкова известни: аудиометър, сонда за локализиране на куршум в тялото, нещо като изкуствен бял дроб - "вакуумен жакет" - за хора с дихателни проблеми и пр.

# 107
  • Мнения: 1 400
Ето още от анекдотите:
В Америка често устройвали конкурси за най-сполучливия подражател на Чарли Чаплин. Веднъж на такъв конкурс  в Холивуд се явил инкогнито сам Чаплин, за да разбере какво впечатление ще произведе. Какво било учудването му, когато конкурсната комисия му присъдила едва трета награда за подражание на ... Чарли Чаплин.
Това май си е факт, а не анекдот Laughing

# 108
  • Мнения: 2 161
Срещу Чаплин има унизителен процес за признаване в бащинство.Завежда го някаква луда бари,която все пак е имала мимолетна връзка с него.По време на процеса,чарли Чаплин се жени за Ууна тайно,без официалности и в крайна сметка го оневиняват.Или не?Поне в автобиографичната му книга е оневинен.

# 109
  • Мнения: 14 654
Слуховете твърдят, че теорията на относителността не е откритие на Айнщайн, а на неговата жена-математичката Милева Марич. Айнщайн бил дал всичките пари от нобеловата награда на нея, а за него останала славата.

# 110
  • Мнения: 3 268
Лелеее,това за Айнщайн ако е вярно,ще се обърне на 180 градуса митът,че мъжете са по-умната част от човечеството.Искам реабилитация на всички жени.

# 111
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
Слуховете твърдят, че теорията на относителността не е откритие на Айнщайн, а на неговата жена-математичката Милева Марич. Айнщайн бил дал всичките пари от нобеловата награда на нея, а за него останала славата.

Слухове, разпространени от разни фанатички феминиски ...

# 112
  • Мнения: 2 716
Доколкото си спомням, няма Нобелова награда за Математика, защото се смятало, че физиката, химията и т.н. са отделните й "пера". А наградата за мир, литература .... се появяват по-късно.

Кант никога не е напускал родния си град Кьонингберг (днес Калининград)

Леонардо е смятал, че през кръвоносните съдове минава въздух.

# 113
  • София
  • Мнения: 6 210
Нали знаете как се изчислява възрастта на едно дърво - по броя кръгове, които има дънерът му. Ами отново Леонардо е човекът, открил тази зависимост. И това дължим на него Simple Smile

# 114
  • Мнения: 994
Вени***, и аз я знаех историята за Нобеловата награда по математика така до преди 2 години, когато много учудена разбрах, че никога не е бил женен.  Човекът просто не е считал, че приносът на математиката като наука е достатъчно важен.


Аз пък съм чувала, че ето тази дама има принос към Теорията на относителността,  за съпругата му май все пак няма събрани достатъчно доказателства. За Ейми има публикувани хвалебствия от Айнщайн.

# 115
  • Мнения: 3 094
Слуховете твърдят, че теорията на относителността не е откритие на Айнщайн, а на неговата жена-математичката Милева Марич. Айнщайн бил дал всичките пари от нобеловата награда на нея, а за него останала славата.

Слухове, разпространени от разни фанатички феминиски ...

Не е измишльотина - това са грозните постъпки на гения. Имали са момиченце преди брака, което той е отказал да признае и е принудил Милева Марич да го изостави в приют. След като се женят и тя му помага и ражда 2-ма сина, за благодарност великият учен си намира любовница и иска развод.
When the war finally ended, Mileva agreed to a divorce. And Einstein agreed to sign over to Maric any future Nobel Prize money as part of the divorce settlement. He was now free to marry Elsa. За справка - примерно тук http://www.pbs.org/opb/einsteinswife/milevastory/married.htm..не харесвам този Айнщайн - завършен егоист.....

И за да се посмеем - на един прием бил поканен Лев Толстой, представили го на някакъв човек, който помислил, че графът се шегува и се представя с измислено име. Въпросният човек в отговор се представил като Тигр Худой (демек Тлъст Лъв и Хилав Тигър).

Последна редакция: пт, 21 мар 2008, 20:18 от Bastet

# 116
  • София
  • Мнения: 6 210
КТВ, благодаря за отговора Simple Smile И аз порових днес, че им стана любопитно - наистина не е бил женен Алфред Нобел. На няколко места се споменава, че той и един известен математик /една форумка беше писала името му по-напред в темата, но не го запомних/ са имали симпатии към една и съща дама /любовница/... Ама тоооочно така тръгват слуховете и после ние жените сме виновни за всичко! Wink

# 117
  • Мнения: 14 654
Вени***, и аз я знаех историята за Нобеловата награда по математика така до преди 2 години, когато много учудена разбрах, че никога не е бил женен.  Човекът просто не е считал, че приносът на математиката като наука е достатъчно важен.
Но е имал любима Simple Smile А и Митаг-Лефлер е бил хубавец. Така или иначе нищо не е сигурно, затова и казвам слухове.
За Ковалевска пък казват, че не е открила сама нито една теорема, а е била любовница на Вайерщрас, който е бил и неин учител, и той и подарил теорема в знак на обич.

# 118
  • Мнения: 11 747
а, то стана, че нито един откривател не е открил нищо, а само го е откраднал...  Laughing   хората си обичат конспирациите открай време явно

# 119
  • София
  • Мнения: 6 210
А запознати ли сте историите, слуховете... изобщо цялата одисея около браковете на Хенри VІІІ?
Първата му жена от общо шест - Катерина Арагонска първоначално е съпруга брат му Артър, но той умира страшно млад и баща им преценява, че този династичен съюз задължително трябва да се състои и жени Хенри за Катарина. По-късно именно факта, че тя е била жена на брат му се използва като главен мотив в опитите бракът им да се обяви за недействителен, за да може Хенри да се ожени за Ан Болейн. Другите му съпруги са Джейн Сиймур, Ана Клевска, Катрин Хауърд и Катрин Пар.
Мери Болейн е сестра на Ан и е била любовница на краля. Чела съм, че тяхната майка, Елизабет Хауърд, всъщност е била една от първите жени, посветили младият Хенри в плътските удоволствия! А петата му съпруга - Катрин Хауърд също има родствена връзка с двете Болейн, били са братовчедки. Явно жените от рода Хауърд са били изключително забележителни...

ПС: Янечек, мерси, че пак написа името на тоз човечец Митаг-Лефлер! Ако щеш вярвай, но целия път от офиса до вкъщи прекарах в напъни да се сетя за името му!

# 120
  • Мнения: 3 423
Прочетох само първа страница.
Бързам да ви похваля за темата!
И продължавам да чета.

# 121
  • Мнения: 3 405
Придвижвам темата напред Simple Smile

# 122
  • Мнения: 799
Вчера по БТВ Документите даваха за такива любопитни факти и съвпадения. Казаха и за споменатите от мен зависимости между Линкълн и Кенеди, Титаник и Титан, Жул Верн...
Явно ми е много комерс информацията  Mr. Green

Нещо ново: доколкото знам Карл Май никога не е бил в Америка.

# 123
  • Мнения: 353
супер сте   bouquet

Когато Луи 14 (нямам идея как да напиша римски цифри Embarassed) -Кралят-Слънце умрял намерили 1,5 см кир по тялото му.В онези години къпането е било смятано за не-аристократичен акт.Задължително аристокрацията се е къпела само преди Великден.(те от тук тръгва и развитието на френската парфюмерия Laughing).В музеите може да се види "чесало"-малка вещ ,подобна на ръка,която лесно влизла под перуките,за да разчесва въшлясалите им коси 

Всичките изчисления по време на строежа на Айфеловата кула са направени от асистентката на Айфел.За съжаление не помня името й.
И декоративните арки  между краката на кулата са поставени по-късно.Освен да красят тяхната функция е да "обират " вятъра.В прицеса на строеж се оказало,че конструкцията е малко нестабилна,точно заради силното течение...При силен вятър върхът се отклонява до 3 метра(  Embarassed малко се отплеснах)
Айфел е подарил на Америка така наречената Статуя на Свободата.Тя е била транспортирана на части с танкери(май 8 курса бяха) и сглобена там.   

# 124
  • Мнения: 3 094
Шомон, ще направя малко доуточнение - Айфел прави вътрешната (инженерна) конструкция на статуята, иначе като скулптура е дело на Фредерик Огюст Бартолди. Peace

# 125
  • София
  • Мнения: 6 144
Офф: Шомон, можеш с латиницата да съчиниш римските цифри - XIV    Peace

# 126
  • Мнения: 17 546
Алберт Айнщайн - един от най-великите учени зa всички времена не е говорил до три годишна възраст. Но на 12 години вече разбирал Евклидовата геометрия.

# 127
  • Countryside
  • Мнения: 11 633
Аз пък знам, че Айнщайн имал само тройки по физика в университета, явно не му се е отдавала класическата физика, та човека си е измислил нова  Mr. Green

# 128
  • Мнения: 2 891
Айнщайн кандидатствал за асистентско място при един от неговите професори. Студентите преминавали жесток тест за знания. Всички се провалили, освен Айнщайн, който не знаел всичко, но казал на професора кое, в коя книга може да се намери. Е, спечелил е работата  Laughing

# 129
  • Мнения: 2 891
Упс, публикува се два пъти  Crazy

# 130
  • Мнения: 2 161
Айнщайн е свирил на цигулка.

# 131
  • Мнения: 247
Не може да бъде истина! 7 страници и нито ред за най-великия между живите  newsm78
Компенсирам: http://slackpack.net/?q=node/116

# 132
  • Мнения: 901
Изобретателят на телефона - Александър Бел не е могъл никога да използва творението си за връзка със своята майка и своята съпруга, защото те били глухи. Именно работата му с хора, с увреден слух му помага да изследва слуха и да направи откритието си.
Интересно е, че има още доста негови открития, които не са толкова известни: аудиометър, сонда за локализиране на куршум в тялото, нещо като изкуствен бял дроб - "вакуумен жакет" - за хора с дихателни проблеми и пр.

А всъщност не Бел е изобретил телефона, а Антонио Меучи.
Направил е публична демонстрация на изобретението си през 1860 г. Но нямал пари да го патентова. През 1876 г. Бел, който делял лаборатори я с Меучи, патентовал телефона. Меучи завел дело, но починал преди да има резултат. През юни 2002 г. Американският конгрес признава италианеца за изобретател на телефона.

# 133
  • Мнения: 11 747
Чувала съм история, как Иван Вазов на дърти години, но все още жив, вече се изучавал в училище и негова племенница го помолила да и напише темата по негово произведение, което и било за домашно. Тя занесла домашното, написано от самия Вазов, а учителката без да знае това, недоволна и поставила оценка - слаб 2.

# 134
  • Пловдив
  • Мнения: 14 081
Чувала съм история, как Иван Вазов на дърти години, но все още жив, вече се изучавал в училище и негова племенница го помолила да и напише темата по негово произведение, което и било за домашно. Тя занесла домашното, написано от самия Вазов, а учителката без да знае това, недоволна и поставила оценка - слаб 2.
Нищо чудно, колежката ми по литература получи тройка по милост, защото нямала правописни грешки  Mr. Green

# 135
  • Мнения: 799
Не може да бъде истина! 7 страници и нито ред за най-великия между живите  newsm78
Компенсирам: http://slackpack.net/?q=node/116
Joy Joy Joy
Старо, но златно...

# 136
  • Мнения: 1 400
А някой ще ми припомни ли историята на Статуята на Свободата? newsm78Знам, че има умалено нейно копие (или е оригинала ли....) в Париж, но спомените ми по тая тема свършват до тук Embarassed

# 137
  • София
  • Мнения: 6 210
Архитекти на Статуята на свободата са Густав Айфел /авторът на Айфеловата кула/ и Фредерик Бартолди. Статуята е подарък от Франция по повод на честванията на сто годишнината от независимостта на САЩ. Доколкото зная има умалено копие в Париж, съвсем близо до Айфеловата кула в някакъв парк... ще ме прощавате, че казвам някакъв, но изобщо не помня повече подробности!  Embarassed
Ааа, да, другото, което зная е, че много трудно са я транспортирали от Франция до САЩ, после пък имало проблеми със самото сглобяване на конструкцията и на практика така и не успели да я представят за празненствата по случай стогодишнината от независимостта.

# 138
  • Мнения: 1 400
Аааа, това поне го помня - намира се на малко островче по Сена. Ама може и  да бъркам Blush

# 139
  • пак на Рив Гош
  • Мнения: 2 685
Да, има в Париж една малка статуя на свободата (1/4 от размера на истинската), по средата на Сена (на т.нар. "Алея с лебедите"). Иначе тя е подарена от Франция на САЩ по случай на 100-годишнината от обявяването на Независимостта. Скулптурата е на Бартолди, а вътрешната й структура - на Айфел.

Като споменахте по-горе за Вазов и кончината му - подобна случка е сполетяла последния президент на френската Трета Република - Феликс Фор.
Имал човекът (на 58 години) среща с млада дама в близост до работния му кабинет. Понеже не бил съвсем сигурен във вече залязващите си умения, взел един предшественик на днешната Виагра, за стимулиране. Не щеш ли, обаче, го повикали за спешна среща, а дамата чака. Посветил президентът около час на държавните проблеми, и опасявайки се, че действието на вълшебното хапче е преминало, взел второ, за застраховка. Но в разгара на действието сърцето му не издържало...

# 140
  • София
  • Мнения: 6 210
Rotsa, мерси - точно това се опитвах да се сетя Алеята с лебедите! Вейдър, и аз толкова знам, само това, което написах... Simple Smile
Обаче вижте какво прочетох в уикипедия, пействам от там: "Статуята има стотици копия с по-малки размери, сред които: близо до Айфеловата кула на остров в Сена, в един от парковете на Париж, в района на Токийския залив, в Сиатъл."
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1%82%D0%B0%D1%82%D1%83%D1%8 … D0%B0%D1%82%D0%B0
Може би това копие в Париж е първото или поне най-известното, но явно са доста повече Simple Smile

# 141
  • Мнения: 503
Алберт Айнщайн - един от най-великите учени зa всички времена не е говорил до три годишна възраст. Но на 12 години вече разбирал Евклидовата геометрия.
Чувала съм, че е страдал от дислексия, не знам доколко е факт.

# 142
  • Мнения: 901
Алберт Айнщайн - един от най-великите учени зa всички времена не е говорил до три годишна възраст. Но на 12 години вече разбирал Евклидовата геометрия.
Чувала съм, че е страдал от дислексия, не знам доколко е факт.

И той, и Том Круз, който си учи ролите, като ги слуша на запис.

# 143
  • Варна
  • Мнения: 2 576
"През гимназиалните си години Том постъпва в семинария с идеята да учи за свещеник, но влечението му към актьорската професия го кара да изостави това начинание. "
Това е от тук.
"Том Круз подава жалба за развод с Никол Кидман три дни преди 10-годишнината от брака им. Съгласно американското законодателство, след навършване на 10 години от брака, при развод бившият съпруг се задължава да изплаща доживотна издръжка на съпругата. В този момент Кидман е бременна в третия месец и малко по-късно пометва." - много гадно е постъпил.

# 144
  • Мнения: 3 268
Наскоро гледах по телевизията нещо за Холивуд и за браковете казаха,че трябва да имаш 11 години брак,за да си осигурен до живот,а не 10г.

# 145
  • Мнения: 2 716
Сега трябва да замъкна някакси милото в Холивуд  Mr. Green

# 146
  • Мнения: 994
Аз пък си спомням, че преди години, когато по Entertaiment Tonight обявиха развода им официално - разбира се, че беше новина No1, точно това се коментираше най-много - 10те години!  И след това много се коментираше факта, особено като взеха да си делят имуществата си.


# 147
  • Мнения: 2 161
Отново за Карузо.

Преди да срещне жена си Дороти,той живее може би 10 години с оперна певица,от която има двама сина.Но докато Карузо е на турне,тя заминава за Южна Америка.Той не знае къде са точно тя и децата,отлага ангажиментите си,страда,разбит е.Допуска до себе си само своя личен камериер Мартино.Мартино се разхожда с него,Мартино се храни с него,Мартино спи пред вратата на Карузо.
Енрико Карузо заминава за Германия и там получава покана за вечеря с кайзера.
"-Няма да приема-казал Енрико на Мартино,-нямам желание да ходя където и да било.
-Сеньоре,но не можете да откажете.
-Вярно е,ще трябва да отида,но ще помоля за снизхождение.Кайзерът е много сдържан и горд,но музиката го променя.Ще попитам дали мога да доведа прислужникът си Мартино.
Кайзерът казва "да".
"Тържествената вечеря за двама била сервирана в банкетната зала на двореца.Лакеите поднасяли изискани блюда,а зад стола на Енрико стоял Мартино,с малки мустачки и вирнат нос.Великолепието около него не го смущавало,защото се интересувал единствено от апетита на Енрико.От време на време той се накланял напред и поглеждал в чинията му.
В края на вечерта кайзерът вдигнал чаша."Г-н Карузо,бих искал да вдигнете тост заедно с мен."Тогава погледнал за пръв път към Мартино:"За здравето на вашия слуга Мартино и ако не бях император на Германия бих искал да бъда Мартино."

# 148
  • Мнения: 2 891
Шанел, знам че трябва да прочета книгата, но ме загложди любопитството, какво е станало с жената и децата?

# 149
  • Мнения: 2 161
Сега,това,което знам не е от книгата.Те в книгата са споменати само мимоходом.Тази певица се е отказала от кариерата си заради Карузо.Много скандали и проблеми е имало между двамата.В крайна сметка тя остава в Южна Америка,а децата ги отглеждат в Италия.Карузо ги отглежда.Независимо,че не е бил женен за певицата,той доброволно я е издържал.Синовете му не са били нищо особено,разглезени деца.

# 150
  • Мнения: 2 161
Карузо поне е случил на жена.Дороти Карузо е била 25 години по-млада от него,освен това от изключително благородна нюйоркска фамилия.Все пак баща й я лишава от наследство,когато тя се омъжва без неговата благословия.
Карузо е бил изключително високо платен певец.В Метрополитен той е получавал 2500 долара на месец като възнаграждение.А за един сезон в Мексико сити,той получава 15 ддд долара.Нечуван хонорар.
Имре Калман,обаче,по мое скромно мнение,не е случил на жена.Той се жени за млада рускиня.

Общи условия

Активация на акаунт