Идеи за "домашно обучение"

  • 7 878
  • 43
  •   1
Отговори
# 15
Zonka,
ето един линк за изучаване на немски език http://www.ielanguages.com/German.html , освен основни неща има и препратки към други сайтове в  Other Useful Links.
Ние със сина ни изучаваме предимно английски език и освен разни сайтове, които сме откривали в нета, в началото използвахме и много книжки на лесен английски,като постепенно увеличавахме сложността им. Бяха ни много полезни и образователните компютърни игри /за Английски /, както и разни филмчета.
Не разбрах колко е голямо детето, защото това също има значение.

 

Последна редакция: пн, 24 мар 2008, 15:58 от jivkagp

# 16
Още един интересн линк за децата:  http://www.windows.ucar.edu/ , изучаващи теми като: слънчевата система, земята, облаците, времето и др. от този вид. В него освен теория има и забавни факти, игри, въпроси и т.н.

# 17
  • Мнения: 256
Браво момичета!
www.kolibka.com -научнопопулярни филми
Това ме заинтригува,филмите на български ли са,със субтитри или не са преведени?

# 18
  • Мнения: 40
benito2
В дясната колона има информация за субтитрите/след като си избереш област/.
Има филми на Diskovery,History ..много богата и разнообразна информация може да се изтегли.

# 19
  • София
  • Мнения: 4 867
Понеже в другата тема не получих отговор, питам тук: каква художествена литература четат децата?
Онези, които ходят на училище, имат поне "базов пакет" от произведения, около които да развиват интересите си. Какво четат и съответно как изучават литературните произведения на различна възраст?

# 20
  • Мнения: 106
янита, моите са малки още, но аз много обичам вазов и четем него. пресъздаваме си стихчетата му на "пиески" и те се научиха да го обичат.
четем също елин пелин и йовков - разказите им провокират много задълбочени разговори (особено за това как хората са се променили).
иначе и аз имам пакет от задължителни книги, които искам да прочетат, но ще изчакам да им станат интересни.

# 21
  • Мнения: 2 674
Чатпатка ,можеш ли да напишеш списъка със задължителната литература?

# 22
  • Мнения: 106
цонка, като имам малко повече време ще го напиша, но той е динамичен, има опция за добавяне на още автори и книги и изключване на тези, които не децата не харесват. тези, които не харесват им е нужно да знаят само от обща култура. похватите ще ги учим върху произведенията, на които се кефят. примерно аз никога не съм харесвала елисавета багряна. според мен тя прекалено много се учи в училище. за сметка на това много малко се изучава петя дубарова, която е доста свежа и по-близо до нашето съвремие. също - илиада, одисея, антигона... наистина древните гърци са оставили богато наследство, но източната култура съвсем се пренебрегва. но това си е мое мнения и ще гледам да се съобразя и с авторите, към които децата проявяват интерес. така че не знам до колко ще ти бъде от полза моят списък...
все пак кажи за каква литература става въпрос - българска или чужда?

# 23
  • София
  • Мнения: 4 867
Твърде много условности...
А просто искахме да видим какви заглавия фигурират в активната библиотека на децата, които не ходят на училище.
Чатпатка, голямото ти дете кои книги е прочело и кои са следващите няколко, които ще прочете?

Ако някой се включи и със заглавия за деца над 10 г., ще бъде чудно.

# 24
  • Мнения: 106
единственото от децата ми, което може да чете прилично само' чете предимно енциклопедии, но също чете (с моя помощ) стихотворения за малки деца на вазов. йовков и елин пелин аз им ги чета. той може да чете от сравнително скоро, така че няма кой знае колко прочетени книги зад гърба си. чел е за житената питка, лилава и зелена приказка на леда милева и една малка книжка с басни от лафонтен. за току-що прочитащи деца препоръчвам нещата на издателство "златното пате", особено тези, които са в стихотворна форма - лесно е за детето да се досети коя е думата. в списъците със препоръчителна художествена литература наистина има много условности, затова казах, че надали ще са от кой знае ква реална помощ за някой.
за деца на 10 години още нищо не мога да препоръчам за съжаление. дано някоя от по-"напредналите" майки се включи  Peace

# 25
  • Мнения: 256
"Доктор Дулитъл",за момчета предполагам ще е интересно,защото е приключенска.Чела съм я вечер преди лягане,но скоро имаше въпрос в "Това го знае всяко хлапе" и синът ми се сети.

# 26
  • София
  • Мнения: 454
Ако някой се включи и със заглавия за деца над 10 г., ще бъде чудно.
Дъщеря ми е на 9 години. Това са книгите, които е прочела в свободното си време и са и харесали.
http://www.pe-bg.com/?cid=9&pid=22489
http://www.pe-bg.com/?cid=9&pid=12773
http://www.fiut.bg/index.php?option=com_virtuemart&page=shop … =81&Itemid=32
http://www.helikon.bg/index.php?act=books&do=detailed&id=54162
Бих се радвала ако и други родители посочат заглавия интересни на децата им. Не знам дали това е темата, но същото ме интересуват и филми подходящи за тази възраст.

# 27
  • Мнения: 3 161
Ето един много интересен филмов фестивал, който ще се проведе скоро: http://www.youthbg.net/node/182

# 28
  • Мнения: 8
Привет на всички майки хоумскулърки и на онези, които са силно загрижени за това, как да осигурят на децата си добра среда и качествени материали, за да ги образоват и възпитат на едно   по-различно ниво, от това, което предлага нашето държавно училище!
Изненадана съм и много насърчена да видя колко много други семейства из цяла България са решили да образоват децата си в къщи, както и че много други са будни и търсещи подобна алтернава, поради различните, но не безизвестни нам проблеми в родното школо.   bouquet

Ние сме семейство, което също обучаваме децата си в къщи. Най-големят ни ученик е на 11 г. и ето тук го помолих да ми даде част от книгите, които е прочел и са останали като "любими" за него:

1. Поредицата "Хрониките на Нарния" - К.С.Луис
2. Билбо Бегинс - Дж.Р.Толкин
3. Силмарлион - Толкин
4. Недовършени предания - Толкин
5. Властелинът на пръстените - Толкин
6. Червенокосият Джайлс - Толкин
7. Капитан Немо - Жул Верн
8. Децата на Капитан Грант - Жул Верн
9. Робинзон Крузо - Д. Дефо
10. Вълшебникът от Оз - Л.Франк Баум
11. Робин Худ
12. Черният красавец - Ана Сюел
13. Ласи - Ерик Найт
14. Без дом - Хектор Мало
15. Белият зъб - Джек Лондон
16. Моят прадядо и аз - Джеймс Крюс

Тези са все от поредиците, които познаваме като "Вечните детски романи" и "Детско-юношеска класика", "Българска класика за деца" (не съм включила от всичките, обаче в списъка). Също така четем много английски книги за деца, в интернет има библиотеки, от които можете да черпите ресурси. Ето един линк. Ние го използваме много. Разгледайте по-обстойно различните профили на тази библиотека, тук можете да намерите и официалния сайт на НАСА, където да наблюдавате много интересни подробни материали, снимки и он-лайн филми от техните изследвания в космоса. Много е интересно както за децата, така и за родителите.

http://www.homeschools.org/support/resourceLibrary1.html#languageAndLiterature

http://www.nasa.gov/


Четем също много енциклопедии и биографични книги за различни личности, според уроците по наука, география и история. По този начин учим и музика. Тъй като обучавам децата да свирят на пиано и на по-леко ниво - права флейта, четем за живота и творчеството на композитора на изучаваното произведение, основно от Интернет, там е най-лесно и достъпно за всички. Ако някой се интересува от ноти по пиано или други инструменти, ще ви приложа един сайт, от който можете всеки ден да теглите по три безплатни партитури, разбира се там предварително можете да видите кои са безплатните, както и можете да чуете произведението като миди файл.

http://www.music-scores.com/

Дано да съм ви полезна.
Ако с друго мога да помогна, ще пиша пак.

Успех на всички ви и спорна работа с децата!   bouquet




# 29
Много благодаря за музикалния сайт. Моето дете от скоро свирина пиано и се надявам тамда намерим полезни неща.

Общи условия

Активация на акаунт