Идеи за "домашно обучение"

  • 7 882
  • 43
  •   1
Отговори
# 30
Ето и нашият списък от художествени произведения.
На 10год -11год.
Йохана Спири:  Хайди; Хайди и Клара;
Астрид Линдгрен: Поредицата „Карлсон...” ;
Л.Ф.Баум:     Вълшебникът от Оз;
Робърт Луи Стивънсън: Островът на съкровищата; Доктор Джекил и Господин Хайд; Черната стрела;
Памела Травърз: Поредицата „Мери Попинз...” ;
К.С.Луис: Поредицата „Нарния...” ;
Луиза Мей Олкът: Малки жени; Малки мъже;
Джек Лондон: Плаване с „Ослепителни”;  Дивото зове;
Дж.Р.Р.Толкин:Властелинът на Пръстените; Опасното кралство; Недовършени предания;Червенокосия Джайлс;
Л.М.Монтгомъри: Анн от зелените покриви; Анн от Авонлий;
Карл Май: Край Рио де ла плата; Синът на ловеца на мечки; Говорящата кожа; Гибелни пясъци;
      Съкровището в сребърното езеро; Завещанието на инката;   Олд Шуърхенд I и II   и други.
Александър Дюма: Тримата Мускетари; Граф Монте Кристо -  1-ви.2-ри, 3-ти том;
Иван Вазов: Под игото;
Жул Верн: Пътешествие около света за 80 дни;  Пътешествие до центъра на земята
Люк Бесон: Артур и минимоите; Артур и забранения град;

Това са част от прочетените художествени романи. Допълнително четем енциклопедии, биографии на личности, извори от историята, разкази и поезия, както и  книги на английски език. Любимите автори на нашия син  / сега e на 12г. / са Дж.Р.Р.Толкин, Карл Май и напоследък Жул Верн.
Когато даден роман е филмиран, държим първо да се прочете книгата и след това да се гледа съответния филм. Стремим се също и да обхващаме различни литературни жанрове.
Ето един много полезен линк с куп книги он-лайн от чужди и български автори:
http://www.chitanka.info:82/ . Наскоро синът ни го откри и вече прочете две книги от Жул Верн, които отдавна търси и не може да намери.

# 31
  • Мнения: 1 685
 PeaceЗапис и от мен -ще черпя инфо за дом занимания за 6-класник Hug

# 32
  • Мнения: 4 156
Аз търся нещо подходящо за 6 год. момче - да се занимаваме лятото.

# 33
  • Мнения: 3 161
Момичета, искам да ви поканя на една среща за домашното образование, която ще бъде водена от американка, обучавала и двете си дъщери у дома. Датата е 24 август. Мястото е в Бели брези, блок 2, Плейцентър Приятели. Местата са ограничени и е необходимо предварително записване. Повече информация тук: http://playcentrepriateli.multiply.com/calendar/item/10131?mark_ … li:calendar:10131

# 34
  • Мнения: 5 877
Записвам се, за да вземам идеи за разнообразяващи занимания с обр. привкус.
Лично аз доста харесвам educationworld.com, също намирам, че в нета има чудесни сайтове с lesson plans.
Янита, специално за неходещи на училище деца ли питаш или принципно?

# 35
# 36
  • Мнения: 5 877
А тази тема само за изключителен хоумскуулинг ли е или за всякакво обучение, което се прави у дома (например след училище)?

# 37
  • София
  • Мнения: 369
темата все повече започва да ме вълнува!
дали продължават първоначално пишещите да са активни в заниманията си или вече опитват нещо друго?

# 38
  • София
  • Мнения: 293
И мен започва да ме вълнува темата и от практическата й страна (особено предвид идеите за задължително обучение от 5-годишна възраст). Ще я следя с интерес, а ако ми попадне нещо интересно - ще споделям.

# 39
  • Мнения: 8 229
Моите момчета са още малки, но мога да споделя "домашното обучение" от моите ученически години.  Simple Smile
География - имах един много голям глобус. Подариха ми го във втори или трети клас, не помня вече точно. Любимата ми играчка беше за един много дълъг период от време. В крайна сметка научих всичко, което беше обозначено на него - страни, градове, планини, острови, реки, всичко. Освен с този глобус, география учих по книгите на Жул Верн, Майн Рид, разни пиратски романи, книги за географски открития. Когато аз бях малка, енциклопедии по книжарниците нямаше. То като се замисля, нищо нямаше там. Добре че бяха библиотеките, но това е друга тема. Тези книги бяха моите енциклопедии.
История - отново книги. Има страхотни романи на български автори за нашата история. "Самуил" на Димитър Талев. Петър Стъпов и Вера Мутафчиева също имат страхотни книги. Аз учих история на България за първи път в 4-ти клас. Благодарение на тези книги тогава установих, че в училище няма какво ново да ми кажат. Просто информацията, която вече имах се систематизира.
Химия и физика. Навремето имаше страхотни поредици от много качествени книги, в които на достъпен език беше описано всичко, което се изучаваше и в училище. Имаше пълни описания на опитите довели до дадено откритие, разкази за живота на учените, страшно много примери за практически приложения. Просто, ако прочетеш някоя от тези книги няма как да не заобичаш химията  Grinning Нямам си обаче и идея дали тези книги се преиздават. Все още не ми се налага да търся такъв тип литература в книжарницата, но това което съм виждала в енциклопедиите, които се предлагат сега, не ме очарова особено.

# 40
  • Мнения: 5 877
Събирам подобни идеи в блога си.
Някои си измислям сама, други помня от родителите си, трети намирам в нета -
в educationworld.com, в сайтовете на галерии и оркестри, в сайтове за езиково обучение и математика.
Би ми било уморително да ги преписвам тук, но ако някой има интерес, да заповяда Simple Smile

# 41
  • София
  • Мнения: 293
Събирам подобни идеи в блога си.
Някои си измислям сама, други помня от родителите си, трети намирам в нета -
в educationworld.com, в сайтовете на галерии и оркестри, в сайтове за езиково обучение и математика.
Би ми било уморително да ги преписвам тук, но ако някой има интерес, да заповяда Simple Smile

Него вече го следим.  Mr. Green Продължавай да пишеш.  Hands Clap

# 42
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Запис.

# 43
  • София
  • Мнения: 1 001
Много се радвам, че открих темата!
Благодаря ви за всички споделени идеи - имам огромна нужда от такива. Не обучавам децата си вкъщи, но това, което до момента съм получила като насоки, идеи, споделени размисли по темата от обучаващите децата си вкъщи родители, ми "отвориха очите" за различни начини, с които да помогна на децата с ученето.
По-скоро имам усещането, че обучавам себе си, но това е друга тема. Mr. Green Така че, сега само се записвам да следя темата, че имам и блогове да чета! Mr. Green Peace

Общи условия

Активация на акаунт