Един голям проблем с детските градини и ясли !!!...

  • 34 775
  • 471
  •   1
Отговори
# 315
  • Мнения: 7 492
............. Получавам бонуси за добре свършена работа или по случей големи празници. 
                 Един учител НЕ получава бонуси за ДОБРЕ свършена работа . Така прословутия "стълб" определящ диференцираното заплащане си е направо смешен.Дори при мах брой точки / т.с. си идеалния учител/ получаваш 20 ст на точка или 20 лв.Какъв стимул е това? На теб когато ти дават бонуси по 20 лв ли са?
                  За празниците 24 май,15 септември и Коледа персонала получаваше бонуси /част от заплатата си/ от тази година и тях ги няма.
                  Както виждате финансовите стимули и увеличението на заплатите при вас и при учителите са две различни неща.Ако ще да се утрепе от работа и грижи един учител е все тая - нито благодарност от родител,нито финансови стимули.Единственото ,което носи удовлетворение е факта ,че децата обичат добрите си учители.

# 316
  • Мнения: 1 044
ОФФ - Искаш да кажеш, че заплатите в тези фирми са като преди 12 години  Rolling Eyes ... Ако секретарката преди 12 години е взимала 200 лв, сега за тази позиция заплатата е такава, така ли?
Ами не точно, но горе-долу промяна значителна няма. Аз тогава започнах с 250 лева чисто като специалист без грам трудов стаж. Вчера назначиха нова секретарка, направо от ученическата скамейка, без стаж и опит и за изпитателния срок от 6 месеца ще получава 300 лева чисто. После естествено ще е обучена, по- опитна и по в час и заплатата ще й бъде увеличена.
............. Получавам бонуси за добре свършена работа или по случей големи празници. 
                 Един учител НЕ получава бонуси за ДОБРЕ свършена работа . Така прословутия "стълб" определящ диференцираното заплащане си е направо смешен.Дори при мах брой точки / т.с. си идеалния учител/ получаваш 20 ст на точка или 20 лв.Какъв стимул е това? На теб когато ти дават бонуси по 20 лв ли са?
                  За празниците 24 май,15 септември и Коледа персонала получаваше бонуси /част от заплатата си/ от тази година и тях ги няма.
                  Както виждате финансовите стимули и увеличението на заплатите при вас и при учителите са две различни неща.Ако ще да се утрепе от работа и грижи един учител е все тая - нито благодарност от родител,нито финансови стимули.Единственото ,което носи удовлетворение е факта ,че децата обичат добрите си учители.
Пак казвам, наясно съм че заплатите в тази сфера са ниски. И пак казвам решението е само едно - приватизиране на градините и увеличаване материалните стимули. Държавата да се изключи от системата за финансиране и да остане само с контролни функции. Ако всички градини са частни, нещата ще се променят коренно.
Аз съм безкрайно доволна от ЧДГ на сина ми. Гледат децата добре, хранят ги добре, обучават ги добре. И родителите приобщават към колектива - организират партита и тържества, на които канят родители и приятели. Така се чувстваме като семейство - с общи радости и проблеми. Заплатите на персонала са по-високи от тези в държавните детски градини. Но и организацията, финансирането и издръжката е поставена на съвсем други основи.
Нужни били законодателни промени-ами какво лошо има? Да променим законите по-добре, отколкото да се молим и мрънкаме, стачкуваме и в крайна сметка мизерстваме.
Но има и друг, лош вариант, при който се повишават заплатите и никакви други промени не настъпват -  пак давам примера с моята лична лекарка и преди като участъкова лекарка и сега като джи пи тя се държи свински. Независимо, че заплатата й е вдигната.

Последна редакция: ср, 16 апр 2008, 10:05 от Меденка

# 317
  • София
  • Мнения: 819
Пети, забравих да кажа от предишният ти постинг, че много ми хареса, че търсиш контакт с родителите. Специално за детската градина и началното училище, обучението и възпитанието  е многостранен процес - родител, семейство, дете. И за мен този диалог е много важен. Вярно е, че страните има да учат какво се очаква, как да се работи заедно, какви помощи да се търсят. Но пътя е общ и би трябвало да е в името на децата. А родителите са страна в процеса и когато са доволни, ще намерят начин, било с обществен натиск, било с други средства.
И тук не ми е ясно защо детските градини не искат помощ от родителите. Говореше за атестация преди време, беше много нежелана дума. Според мен ако 55%-65% от родителите са доволни от екипа в една група, трябва да им се повишат заплатите.

За мое съжаление родителите, които се интересуват от заниманията и изобщо деня на детето си в детската градина, са единици, и понеже съм дребосък 150 см, ме гледат крайно пренебрежително и с недоверие, защото съм млада за даскалица и ми говорят на ТИ, казват на децата си "Кажи Чао на КАКАТА", а аз повтарям по сто пъти, че не съм никаква кака, а госпожа, пак ме гледат тъпо, нервирам се, че искам да споделя нещо наистина важно за ТЯХНОТО дете и не си правят труда да ме погледнат и изслушат, камо ли да питат нещо. Тъпо е, но е факт, извинете за отклонението. Confused

# 318
  • Мнения: 7 492
..... Заплатите на персонала са по-високи от тези в държавните детски градини. Но и организацията, финансирането и издръжката е поставена на съвсем други основи.
.
Кажи ,Меденка в коя частна градина заплатите са по-високи от тези на общинските,че да ида там. Laughing Защото от работа не се страхувам ,но идват при нас учителки от ЧДГ да търсят работа и не споменават по-големи цифри.Пък и до сега не съм видяла някой да бяга от хубавото.И в ЧДГ съм  видяла  да пише "филия с масло" ,а тя да е с маргарин.
              И защо мислиш,че в общинските ДГ няма тържества и приобщаване на родители??? То в един момент , ако не бяха родителите до сега да нямаше градини.Оказаха помощ хората без да се замислят и продължават.Ако ти не си случила на градина или не си успяла да се класираш проблема си е твой няма защо да плюеш по всички.Навсякъде има и добри и лоши. Peace

# 319
  • Мнения: 4 465
Кажи ,Меденка в коя частна градина заплатите са по-високи от тези на общинските,че да ида там. Laughing Защото от работа не се страхувам ,но идват при нас учителки от ЧДГ да търсят работа и не споменават по-големи цифри.Пък и до сега не съм видяла някой да бяга от хубавото.И в ЧДГ съм  видяла  да пише "филия с масло" ,а тя да е с маргарин.
              И защо мислиш,че в общинските ДГ няма тържества и приобщаване на родители??? То в един момент , ако не бяха родителите до сега да нямаше градини.Оказаха помощ хората без да се замислят и продължават.Ако ти не си случила на градина или не си успяла да се класираш проблема си е твой няма защо да плюеш по всички.Навсякъде има и добри и лоши. Peace

Има и такива случаи, но причината е основно в това че децата в ЧДГ нямат право на субсидия, а родителите все пак имат някакъв таван на финансовите си възможности. Иначе ЧДГ да направят таксите по 1000 лева и тогава за всичко ще има. Хайде сега да вдигнем паметник на родителите, с чиито усилия са се спасили ДГ. А родителите, които косвено са допринесли за издръжката на ДГ чрез своите данъци - нека им се скараме, защото имат наглостта да имат различно мнение. Ми и аз исках да съм част от групата на тези родители, Меденка също е искала, но по ред причини не е станало.

И ако не случа на градина (персонал) или не съм успяла да се класирам - проблемът не е мой, а защото някой не си е свършил или не си върши работата.


# 320
  • Мнения: 7 492
                     Ели (Hrisa) , претендираш за различно мнение , а не понасяш друго различно от твоето.Ако си чела внимателно подготвя се нов закон и ЧДГ също ще бъдат субсидирани.И какво ще стане ???......... Сещаш ли се? И общинските градини ще искат право да увеличават таксите и да си ги определят сами и да си ги харчат ,а не да влизат в бюджета.Тогава ще има места за всички,но и не всички ще имат финансови възможности за ДГ.Тя просто ще стане "екстра" без значение дали ще е частна или общинска. Peace

# 321
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Пети аз всеки ден се интересувам от заниманията и деня на детето в детската градина. Но всичко като инфо го получавам от детето ми. Учителките рядко се слизат да поговорят с родителите. Обикновено аз ги викам ако искам да попитам нещо.
Това, че си млада, че си дребосък не означава, че не си нахъсана за работа. Продължавай така да обичаш децата и да работиш с тях. Един ден родителите ще разберат надявам се коя си ти каката или госпожата  bouquet

# 322
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
                      И общинските градини ще искат право да увеличават таксите и да си ги определят сами и да си ги харчат ,а не да влизат в бюджета.Тогава ще има места за всички,но и не всички ще имат финансови възможности за ДГ.Тя просто ще стане "екстра" без значение дали ще е частна или общинска. Peace
Не мисля, че ще бъде допуснато това да се случи.

# 323
Всъщност ми стана интересно това чия отговорност е, защото майката, ако е дала детето на 2 години в ясла и работи по 8 часа, не знам кога след работа да го учи на хигиенни навици или на песни, цветове и други... Може и да греша. За мен това е задължение на майката и за това не съм давала детето на ясла. Обаче ми е интересно и каква ще е тази майка, която хем ще ходи на работа, хем след това започва да маха памперс, да учи хигиеннин навици, да учи цветове и песни с детето. И ако мед. сестрите очакват майката да свърши тази работа, дали трябва да са им по-големи заплатите.

ТОВА Е ОТГОВОРНОСТ ПРЕДИМНО НА МАЙКАТА!!!!!Ама този народ побърка ли се????В яслата ще ти научат детето да сяда на гърне, да си мие ръцете и да държи лъжица, в градината ще го научат да си бърше дупето и да пее песни, в училище ще го научат да си учи уроците и да говори правилно.....А ТИ НА КАКВО ЩЕ ГО НАУЧИШ???? ИЛИ СИ СЪЗДАДЕНА САМО ЗА ПРОИЗВОДСТВО???ЗАЩО СИ РАЖДАЛА ТОГАВА????ЗАТОВА ДНЕШНИТЕ ДЕЦА СЕ КОЛЯТ, ПОСЯГАТ НА УЧИТЕЛКИТЕ СИ НА БОЙ И Т.Н. Това не го разбирам.  Naughty

# 324
  • София
  • Мнения: 4 412
Госте 554, по полека с едрият шрифт.
Хайде обясни ми по-подробно на какво мога да разчитам, че детската градина и училището ще научат детето ми.

# 325
  • Мнения: 9 990
Айдееее, моите деца са родени рецидивисти явно.Ура! Laughing
Хвърлени безотговорно непроходили, явно на нищо не съм ги научила, след като ходя и на работа, предлагам на синджир да ги връзвам даже, да не вземат да ви нападнат. hahaha
По темата-обслужването ме удовлетворява.Имам наблюдение над две държавни, една частна градина и една занималня тип клуб, където целодневно съм оставяла децата.Като цяло съм много доволна от стария персонал, т.нар от някои комунистически соц- кадри. LaughingЗнаят си работата и ги подкрепям на 100%.Нямам идея как точно може да се случи, икономика не съм учила, но заплатите им трябва да са адекватни.Аз определено искам жената, която ще се грижи за бебето ми в яслата да се чувства комфортно.Притеснено ми е дали наистина ще има персонал останал за малката. Tired

# 326
  • Мнения: 4 465
                     Ели (Hrisa) , претендираш за различно мнение , а не понасяш друго различно от твоето.Ако си чела внимателно подготвя се нов закон и ЧДГ също ще бъдат субсидирани.И какво ще стане ???......... Сещаш ли се? И общинските градини ще искат право да увеличават таксите и да си ги определят сами и да си ги харчат ,а не да влизат в бюджета.Тогава ще има места за всички,но и не всички ще имат финансови възможности за ДГ.Тя просто ще стане "екстра" без значение дали ще е частна или общинска. Peace

Уважавам правото на всеки да има собствено мнение, само ако може да не ми го поднася с такъв "патриотичен плам" и изобилие от препинателни знаци. Очевидно е че имаш проблем като кадър от тази система - но повярвай ми вината не е в мен.

Смятам за разумно искането на персонала за по-достойно заплащане и го подкрепям, но ми се ще да попитам какво до момента персоналът е направил за да защити своите права. Или седим и чакаме някой друг да ни помогне - я родители, я синдикати, я някой друг. Ами казаха жените по телевизията че от 3 години чакат синдикатите да преговарят за техните права. Първо - кой би търпял такива синдикати и второ - три години не са ли твърде дълъг срок - аз не съм толкова търпелива, не го разбирам. А целокупното българско общество с изключение на родителите на които гледате децата няма как и да разберат че има проблем. А може би и някои от тях чак сега го разбират.

В същото време съществува една криворазбрана професионална солидарност. Ми вземете мерки да се отървете от хората, които ви петнят името и професията. 1 човек може да срине авторитета на 1000 ако никой не му потърси отговорност. Едно е ако вие като професионална група го направите, съвсем по друг начин изглежда когато скочи някой родител.
 
По въпроса за ДГ вече съм си казала мнението - услуга, основно субсидирана от държавата трябва да се ограничи до обхвата на определени групи хора, които се нуждаят от социална подкрепа. Останалото ще се отрегулира от частния сектор, при добро желание и възможности - и с подкрепата на държавата.
И повярвай ми и в момента ДГ са "екстра" за повечето родители.

# 327
  • Мнения: 7 492
                      Ели (Hrisa) ,ако обичаш ми изясни колко голям ми е проблема "като кадър от  тази система".С изобилие или без изобилие от препинателни знаци мога да ти кажа,че си на светлинни години от истината в сектора.И ако смяташ ,че персонала чака родителите да му решат въпроса върни се и прочети какво се изписа по повод на учителската стачка и на учителите .Май голяма помощ беше. Mr. GreenДума да няма  Laughing добре,че бяха родителите та решиха проблемите.Само дето не включвате как ставате маши в чужди ръце.А от практиката мога да ти кажа,че щом си уредят децата забравят и помощта и "патриотичния плам". Mr. Green
                     

# 328
  • Мнения: 4 465
                      Ели (Hrisa) ,ако обичаш ми изясни колко голям ми е проблема "като кадър от  тази система".С изобилие или без изобилие от препинателни знаци мога да ти кажа,че си на светлинни години от истината в сектора.И ако смяташ ,че персонала чака родителите да му решат въпроса върни се и прочети какво се изписа по повод на учителската стачка и на учителите .Май голяма помощ беше. Mr. GreenДума да няма  Laughing добре,че бяха родителите та решиха проблемите.Само дето не включвате как ставате маши в чужди ръце.А от практиката мога да ти кажа,че щом си уредят децата забравят и помощта и "патриотичния плам". Mr. Green
 

Не смятам да влизам повече в лични престрелки с теб.
Успешно се справяш със защитата на своята и на своите колеги кауза. Поздравления!
Благодаря че ме светна колко съм далеч от тази изключително сложна и комплексна материя. Работила съм с ДГ, не в ДГ, но нямах представа колко е уникален проблемът.
Това за машата е голям виц - не го мислиш сериозно нали. Наистина ли смяташ че родителите са толкова тъпи и манипулируеми.

За информация - следя темата защото ми е интересно - не смятам да си записвам детето в държавна ДГ. Но признавам миналата година много исках, но това с "уреждането" някак ми се стори нередно.

# 329
  • Sofia
  • Мнения: 8 221

ТОВА Е ОТГОВОРНОСТ ПРЕДИМНО НА МАЙКАТА!!!!!Ама този народ побърка ли се????В яслата ще ти научат детето да сяда на гърне, да си мие ръцете и да държи лъжица, в градината ще го научат да си бърше дупето и да пее песни, в училище ще го научат да си учи уроците и да говори правилно.....А ТИ НА КАКВО ЩЕ ГО НАУЧИШ???? ИЛИ СИ СЪЗДАДЕНА САМО ЗА ПРОИЗВОДСТВО???ЗАЩО СИ РАЖДАЛА ТОГАВА????ЗАТОВА ДНЕШНИТЕ ДЕЦА СЕ КОЛЯТ, ПОСЯГАТ НА УЧИТЕЛКИТЕ СИ НА БОЙ И Т.Н. Това не го разбирам.  Naughty
Госте 554, по полека с едрият шрифт.
Хайде обясни ми по-подробно на какво мога да разчитам, че детската градина и училището ще научат детето ми.

И аз внимателно ще следя.Не мисля, че майките не обръщат внимание на децата си. Държавата такава черга им постила и те на нея ходят. Как се издържа с майчинство от 220 лева? Има все пак много майки които остават вкъщи за да си гледат децата, но за някой е непосилно да се справят  затова започват да работят. И това, че децата са тръгнали ненаучени да пишкат и акат в гърнето не означава, че майката само ги ражда ей така за" производството".

Общи условия

Активация на акаунт