Съкращават ме

  • 142 443
  • 790
  •   1
Отговори
# 15
могат ли да ме уволнят,ако съм в болничен.Аз съм бременна в 5-я месец,но съм на трудов договор за 6-м.Ако сега изляза в болничен до края на бременността защитена ли съм от уволняване?

# 16
Кодекс на труда
  Чл. 333 ал. 5, 6, 7
(5) (Нова - ДВ, бр. 52 от 2004 г., изм., бр. 46 от 2007 г.) Бременна работничка или служителка може да бъде уволнена с предизвестие само на основание чл. 328, ал. 1, т. 1, 7, 8 и 12 , както и без предизвестие на основание чл. 330, ал. 1 и ал. 2, т. 6 . В случаите на чл. 330, ал. 2, т. 6 уволнението може да стане само чрез предварително разрешение на инспекцията по труда.

(6) (Нова - ДВ, бр. 25 от 2001 г., предишна ал. 5, бр. 52 от 2004 г.) Работничка или служителка, която ползва отпуск за бременност и раждане, може да бъде уволнена само на основание чл. 328, ал. 1, т. 1 .

(7) (Предишна ал. 5 - ДВ, бр. 25 от 2001 г., предишна ал. 6, бр. 52 от 2004 г.) Закрилата по този член се отнася към момента на връчването на заповедта за уволнение.

      Тоест: Ако сте бременна Вие можете да бъдете уволнена С предизвестие при следните обстоятелства:
- при закриване на предприятието
- при отказ на работника или служителя да последва предприятието или неговото поделение, в което работи, когато то се премества в друго населено място или местност;
- когато заеманата от работника или служителя длъжност трябва да бъде освободена за възстановяване на незаконно уволнен работник или служител, заемал преди това същата длъжност
- при обективна невъзможност за изпълнение на трудовия договор.

Или уволнена БЕЗ предизвестие при следните обстоятелства:
- работникът или служителят бъде задържан за изпълнение на присъда
- работникът или служителят бъде дисциплинарно уволнен
( само след изричното разрешение на Инспекцията по труда )

А ако ПОЛЗВАТЕ ОТПУСК  за бременност и раждане може да бъдете уволнена само на едно основание:
чл. 328, ал. 1, т. 1 . -1. при закриване на предприятието

  Според ал.7 "Закрилата по този член се отнася към момента на връчването на заповедта за уволнение"- трябва към момента на връчване на заповедта за уволнение вашият работодател вече да е уведомен за вашето състояние чрез надлежните документи.

# 17
  • Мнения: 203
Работя като учител, лятото съкратиха съпругът ми - също учител. Работихме в едно и също училище. Сега шефката иска и мен да съкрати - мотивите и са недостатъчен брой часове, но това ще се отрязи на заплатата. Иска моите часове да ги даде на друг колега по друг предмет, защото той има втора специалност моята, но пък трети колега е инженер с преквалификация, а аз имам две специалности и неговата. Възможно ли се да съкратят и двамата в рамките на една година, детето ни е на три години и три месеца. Имам клас-квалификация, с която превъзхождам инженерката...Малко объркано стана - дано сте разбрали, ако не пак ще пиша.

# 18
  • Мнения: 551
  Според ал.7 "Закрилата по този член се отнася към момента на връчването на заповедта за уволнение"- трябва към момента на връчване на заповедта за уволнение вашият работодател вече да е уведомен за вашето състояние чрез надлежните документи.
А какви се тези документи и от кого трябва да си ги взема? От личния или от гинеколога?

# 19
  • София
  • Мнения: 1 352
  Според ал.7 "Закрилата по този член се отнася към момента на връчването на заповедта за уволнение"- трябва към момента на връчване на заповедта за уволнение вашият работодател вече да е уведомен за вашето състояние чрез надлежните документи.
А какви се тези документи и от кого трябва да си ги взема? От личния или от гинеколога?
Видът на самия документ не е посочен, може да бъде медицинско удостоверение, издадено от здравния орган, който има право да регистрира и да следи състоянието на бременната жена.

# 20
  • Мнения: 551
Благодаря ти Ании_та     bouquet

# 21
  • София
  • Мнения: 958
И мен искат да ме съкратят.
Работих като учител, докато излязох в майчинство. През април детето ми стана на 2г. и оттогава съм в платен отпуск, който свършва на 8 септември. Преди 2 дена ми се обадиха от училището, че няма да започна работа от 9-ти, защото имали по-квалифициран учител от мен. Погледнах си последния анекс към трудовия договор и там пише, че съм назначена на позиция за учител с висше, магистърско образование, до явяване на правоспособен такъв (аз съм семестриално завършил магистър, с предстояща защита на дипломна работа), а явно тази, която искат да назначат на мое място е дипломиран магистър.
Детето ми е на 2.5г в момента, защитава ли ме закона като майка на дете под 3г възраст, при тази уговорка в анекса или не?
Доколкото разбрах, тяхното предложение е договора ми да се прекрати по взаимно съгласие. Какви други варианти имам и кой ще е най-изгоден за мен?

Много ще съм благодарна, ако някой може да помогне със съвети!  Hug

# 22
  • Мнения: 4 155
И мен искат да ме съкратят.
Работих като учител, докато излязох в майчинство. През април детето ми стана на 2г. и оттогава съм в платен отпуск, който свършва на 8 септември. Преди 2 дена ми се обадиха от училището, че няма да започна работа от 9-ти, защото имали по-квалифициран учител от мен. Погледнах си последния анекс към трудовия договор и там пише, че съм назначена на позиция за учител с висше, магистърско образование, до явяване на правоспособен такъв (аз съм семестриално завършил магистър, с предстояща защита на дипломна работа), а явно тази, която искат да назначат на мое място е дипломиран магистър.
Детето ми е на 2.5г в момента, защитава ли ме закона като майка на дете под 3г възраст, при тази уговорка в анекса или не?
Доколкото разбрах, тяхното предложение е договора ми да се прекрати по взаимно съгласие. Какви други варианти имам и кой ще е най-изгоден за мен?

Много ще съм благодарна, ако някой може да помогне със съвети!  Hug

 Знам само, че ако те уволнят имаш повече облаги от варианта да напуснеш по взаимно съгласие.

# 23
  • София
  • Мнения: 958
Знам само, че ако те уволнят имаш повече облаги от варианта да напуснеш по взаимно съгласие.
М да, проучих нещата и така се оказа.

# 24
  • Мнения: 43
Иска ми се да се включа и аз с въпрос - ако си съкратен по чл.331, ал.1 с право да отидеш на Борсата и да получаваш помощи 12месеца, за тези 12 месеца тече ли трудов стаж или само получаваш някакви парици?
Мерси предварително  bouquet

# 25
  • София
  • Мнения: 1 352
Иска ми се да се включа и аз с въпрос - ако си съкратен по чл.331, ал.1 с право да отидеш на Борсата и да получаваш помощи 12месеца, за тези 12 месеца тече ли трудов стаж или само получаваш някакви парици?
Мерси предварително  bouquet
Времето през което служителят е останал без работа и е получавал обезщетение за безработица, или е бил включен в школи и курсове за преквалификация се признава за трудов стаж

# 26
  • Мнения: 43
anii_ta ,благодаря ти много  bouquet

# 27
  • Мнения: 352
Да така е. Ако стане по взаимно съгласие-отиваш на борсата само за 4 месеца. Ако те съкратят -за 9 или година и освен това получаваш обезщетение 2 брутни работни заплати при съкращение без съгласие.

# 28
  • Мнения: 352
Много е напечено положението във всички училища. Аз съм бременна и нашата ме уговаряше да се съглася да ме съкрати. В крайна сметка ще съкрати 3ма от колегите, пък на нас ще увеличи норматива с 4 часа на седмица, за да поемем техните часове за същите пари. Става просто вече отвратително. В крайна сметка всяко-зло за добро. Приеми го така, ако се случи. Да, може да ви съкрати и двамата. Не ползвате закрила, щом детето е над 3г. Но не подписвай по взаимно съгласие,че отиваш на борсата само за 4м. Иначе-за 9 или година-зависи от стажа ви. И трябва да получите по 2 брутни заплати обезщетение с мъжа ти.

# 29
Привет и от мен,
предстои ми да се върна на работа след 315 дни,но сегашния ми заместник доколкото разбрах е пуснал връзки и иска да ме отмести от сегашния ми управленски пост.Той има като моя договор-безсрочен.Може ли да го направи?Аз съм с дете под 3г , какви са ми правата,могат ли да ме съкратят ако аз не искам?

Общи условия

Активация на акаунт