ПЕТИЦИЯ срещу задължителното въвеждане на училищно обучение от 6-годишна възраст

  • 33 820
  • 580
  •   1
Отговори
# 510
  • нейде там, където ....
  • Мнения: 5 379
Разговорът тръгна от там, че Didia участвала в дискусия с една партия, в която са обсъждали въпросните неща, които тя написа. И аз обаче не разбрах дали въпросната партия е ГЕРБ или друга.
.......

Това няма връзка с темата. Поне с първоначалната й идея. И не мисля, че има значение. Образованието е област, която не би трябвало съществено да се влияе от смяната (или не) на управляващата партия. Особено в дългосрочен план.

Колкото до идеите, изложени от Дидиа по-горе - винаги ще има доволни и недоволни. В този случай аз съм от първите, а и мисля, че те ще са повече. Може да попитате и всички майки, които имат желание децата им да ходят в ДГ, а няма места. Или ги посещават вече.

# 511
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 855
jd, моето дете посещава детска градина от първа група още. Но такива "задължителни" неща, за да има работа за определен вид професии, което за мен е bottom line, не приемам.

# 512
  • Мнения: 3 506
Разговорът тръгна от там, че Didia участвала в дискусия с една партия, в която са обсъждали въпросните неща, които тя написа. И аз обаче не разбрах дали въпросната партия е ГЕРБ или друга.
.......

Това няма връзка с темата. Поне с първоначалната й идея. И не мисля, че има значение. Образованието е област, която не би трябвало съществено да се влияе от смяната (или не) на управляващата партия. Особено в дългосрочен план.

Колкото до идеите, изложени от Дидиа по-горе - винаги ще има доволни и недоволни. В този случай аз съм от първите, а и мисля, че те ще са повече. Може да попитате и всички майки, които имат желание децата им да ходят в ДГ, а няма места. Или ги посещават вече.

Има връзка с последните постинги по темата. Може да се върнеш да прочетеш. И да, теоретично образованието не би трябвало да е обвързано с управляващата партия, но на практика е.

Не виждам какво общо има задължителността с местата в детските градини. Как задължителността във варианта, описан от Didia, би спомогнала за осигуряване на допълните места   newsm78

# 513
  • София
  • Мнения: 15 269
Как задължителността във варианта, описан от Didia, би спомогнала за осигуряване на допълните места   newsm78

Не виждам как.
При положение, че в София и без това няма достатъчно места в детските градини, при това-не всички родители се борят да запишат децата си в тях-как ще стане това задължително посещаване на детска градина от 3-та група?
Да, наистина, този проблем не е така остър във всички населени места, София не е България, но все пак-една огромна част от 5-годишните живеят в София.

# 514
  • нейде там, където ....
  • Мнения: 5 379
jd, моето дете посещава детска градина от първа група още. Но такива "задължителни" неща, за да има работа за определен вид професии, което за мен е bottom line, не приемам.

НЕ е да са има работа за определен вид професии, а за да има квалифицирани учители и педагози с децата ни. Те да бъдат в ДГ с твоето, моето и всички останали деца, вместо завършили 6-месечно обучение лелки.  Peace

Не намирам в поста Дидиа каквото и да е, което би могло да те наведе на подобни мисли  newsm78

Впрочем, за всички деца от София, с изключение на родените през януари, няма избор на колко години да тръгнат на училище, освен ако някой родител не се реши да причини на детето си стреса след втора група да го откъсне от средата и децата, с които е било всеки ден, за да го запише в подготвителна група или клас. Това е другата крайност за ограничаване на правата  Confused

Задължителното посещаване на трета група не се прави, за да се намери работа на дългия списък чакащи за назначения учители. По-скоро да се ангажира държавата с по-активна участие в грижите за децата.

# 515
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 855
Да, наистина, този проблем не е така остър във всички населени места, София не е България
Не така остър, но на доста места има проблем с ДГ. Отделно, че - едно е предучилищна от 6, друго - задължителна 3-та група от 5 години;

Цитат
Постепенно намаляване възрастта за задължителна подготовка на децата за училище, започвайки от 5 години.

трето и четвърто - два задължителни чужди езика от ранна възраст, в добавка останалите предмети в училище.
Болни амбиции са това за мен. На 5 детето трябва да играе, не да се готви за училище.

# 516
  • София
  • Мнения: 15 269
Пловдив и Варна определено също изпитват трудности с местата в детските градини.

# 517
  • Мнения: 7 446
Разговорът тръгна от там, че Didia участвала в дискусия с една партия, в която са обсъждали въпросните неща, които тя написа. И аз обаче не разбрах дали въпросната партия е ГЕРБ или друга.

Иначе аз по принцип се дразня от излишните ограничения, така че, каквито и да са мотивите, вменяването на задължителен, при това още по-ограничаващ елемент, като по-малката възраст за тръгване, било на у-ще, било на ДГ, не ми е по вкуса.


                Maria.St, разговора не тръгва от там точно! Явно четете през ред или поне тълкувате само това ,което ви изнася! НИКОГА ПО НИКАКЪВ ПОВОД НЕ СЪМ СЕ ИНТЕРЕСУВАЛА ОТ ПРОГРАМИТЕ , НА КОЯТО И ДА Е ПАРТИЯ И НЕ ГЛАСУВАМ ОТ ГОДИНИ!!!А ЗА СРЕЩИ С ПАРТИИ ДУМА НЕ МОЖЕ ДА СТАВА!!! Sick Сори,ама ми е писнало да ме правят на маймуна! Mr. GreenМинала ми е възрастта дето да си мисля,че "всичко ,което хвърчи се яде"!Отдавна не вярвам в нито едно обещание по какъвто и повод да е направено.Мразя да гледам даже новините  Mr. Green
                                   Аз съм споделила от къде тръгва идеята за задължителна ПГУ,сега и за задължителна 3-та група , за 2 год.деца с учител и не в ясла и изобщо може да прочетете какво съм писала.Никъде не съм споменала партия или нещо наподобяващо партия.Говоря за ЕКИП от специалисти /на които не съм изследвала партийните интереси защото се срещаме по други поводи/  от СУ,практикуващи учители и т.н.А това ,че някой СЕ Е ВЪЗПОЛЗВАЛ от тази идея си е чисто негов проблем.Мен най-малко ме интересува програмата на Бойко или на който и да е друг .Проблема ми е ,че стартирам на есен с 28 броя първа група,а не се знае на септември като дойда колко ще са! Mr. Green В летния период май се сещат за уплътняване на групите и забравят системите!И това не ми го е казала никоя партия  Mr. Green наблюдения и собствен опит!

# 518
  • Мнения: 14 654
Няма как да бъда доволна да пратя детето си задължително в трета група, при положение, че не е ходило на детска градина дотогава, не е свикнало с режима и храната там и няма да се впише добре при децата, които са заедно от първа група. Много е глупаво да се въвежда още нещо задължително, само и само да има работа за някакви си кадри. То и вероучението трябва да стане задължително тогава, защото има безработни богослови.
За предучилищната имам избор и за моето дете съм доволна, че мога да избера да е в училище и за половин ден, да се храни вкъщи и да не спи на обяд.

# 519
  • Добрич
  • Мнения: 5 469
Цитат
6. Постепенно осигуряване на задължително изучаване на английски език и втори чужд език по избор.
7. Активно включване на ИТ в цялостния учебен процес.

 Идеята за въвеждане задължително на английски език също е абсурдна. Нито един квалифициран преподавател, който владее езика  на добро ниво няма да отиде да работи на село. По селата много рядко има училища, в които се изучава английски. Дори, когато училище спечели по проект извънкласно изучаване на английски не може да си намери преподавател за реализация на проекта.

Въвеждането на ИТ в цялостния учебен процес също не е реално в близко бъдеще, защото повечето учители нямат толкова добра подготовка. Действително има учители, които без трудности могат да се преквалифицират в преподаватели от ИТ и за които т.7. не би била проблем, но колко са те? Останалите, които са с ниска компютърна грамотност няма как да въведат ИТ в обучението по своите предмети.

# 520
  • нейде там, където ....
  • Мнения: 5 379
Да, наистина, този проблем не е така остър във всички населени места, София не е България
Не така остър, но на доста места има проблем с ДГ. Отделно, че - едно е предучилищна от 6, друго - задължителна 3-та група от 5 години;

Цитат
Постепенно намаляване възрастта за задължителна подготовка на децата за училище, започвайки от 5 години.

трето и четвърто - два задължителни чужди езика от ранна възраст, в добавка останалите предмети в училище.
Болни амбиции са това за мен. На 5 детето трябва да играе, не да се готви за училище.

Чакай малко! Ранното чуждоезиково обучение е по желание на родителите. Дори в първи клас се изучава като избираем предмет, не като задължителен. А в детските градини го има като допълнителна педагогическа услуга. Втори чужд език, според учебния план, се включва в пети клас.

Подготовката за училище не е четмо и писмо + таблицата за умножение.

Няма как да бъда доволна да пратя детето си задължително в трета група, при положение, че не е ходило на детска градина дотогава, не е свикнало с режима и храната там и няма да се впише добре при децата, които са заедно от първа група. Много е глупаво да се въвежда още нещо задължително, само и само да има работа за някакви си кадри. То и вероучението трябва да стане задължително тогава, защото има безработни богослови.
За предучилищната имам избор и за моето дете съм доволна, че мога да избера да е в училище и за половин ден, да се храни вкъщи и да не спи на обяд.

Поентям: Задължителната трета група НЕ Е само и само да има работа за някакви си кадри.

# 521
  • Мнения: 14 654
Подготовката за училище не е четмо и писмо + таблицата за умножение.

Затова си има задължителна предучилищна група, няма нужда от още една задължителна. Направо да стане задължително от 3 да тръгват всички! Да не говорим, че за бъдеш добър ученик, не е необходимо да си посещавал детска градина, примери - доста.
Не знам какъв е този зор всички задължително да бъдат вкарвани в системата от колкото се може по-рано.

# 522
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 855
Ранното чуждоезиково обучение е по желание на родителите. Дори в първи клас се изучава като избираем предмет, не като задължителен. А в детските градини го има като допълнителна педагогическа услуга. Втори чужд език, според учебния план, се включва в пети клас.

Цитат
6. Постепенно осигуряване на задължително изучаване на английски език и втори чужд език по избор.

Аз минах първи клас отдавна (поздрави, г-жо Елза Димитрова!), чета си Grinning
Ясно е, че обсъждаме 2 различни предложения (на групата на Дидиа и на ГЕРБ), но това няма особено значение май, защото много се покриват поне на прима виста. Твърде, дори.
Задължително въвеждане не на един, а на два езика - първият английски, вторият по избор...

# 523
  • нейде там, където ....
  • Мнения: 5 379
Подготовката за училище не е четмо и писмо + таблицата за умножение.

Затова си има задължителна предучилищна група, няма нужда от още една задължителна. Направо да стане задължително от 3 да тръгват всички! Да не говорим, че за бъдеш добър ученик, не е необходимо да си посещавал детска градина, примери - доста.
Не знам какъв е този зор всички задължително да бъдат вкарвани в системата от колкото се може по-рано.

И предучилищната група не е за четене, писане и смятане. В първи клас, първия срок и малко от втория - вземат азбуката. В края на първи клас, по програма, децата се учат да смятат до 20. И никаква таблица за умножение!
То и добър студент може да станеш, ако си стоиш у дома, а класовете ги вземаш като частен ученик.  newsm78
Аз разчитам, че промените в образователната система ще се правят от ЕКИП СПЕЦИАЛИСТИ bouquet , които ще направят най-доброто за повечето деца. Недоволни винаги е имало, има и ще има. Но, предполагам, ще има и варианти за тях.

Ранното чуждоезиково обучение е по желание на родителите. Дори в първи клас се изучава като избираем предмет, не като задължителен. А в детските градини го има като допълнителна педагогическа услуга. Втори чужд език, според учебния план, се включва в пети клас.

Цитат
6. Постепенно осигуряване на задължително изучаване на английски език и втори чужд език по избор.

Аз минах първи клас отдавна (поздрави, г-жо Елза Димитрова!), чета си Grinning
Ясно е, че обсъждаме 2 различни предложения (на групата на Дидиа и на ГЕРБ), но това няма особено значение май, защото много се покриват поне на прима виста. Твърде, дори.
Задължително въвеждане не на един, а на два езика - първият английски, вторият по избор...

1. Защо реши, че имат на идея задължителното изучаване на английски език да е от първи клас?   newsm78
Аз го разбирам като постепенна промяна на учебните планове, за класовете, в които се изучават чужди езици. В момента се изучават по два чужди езика, като те могат да са японски и руски, примерно. Но от пети клас.
Иначе, относно задължителността точно на английския и непременно в училище - и аз имам против.

# 524
  • Мнения: 14 654
Аз разчитам, че промените в образователната система ще се правят от ЕКИП СПЕЦИАЛИСТИ bouquet , които ще направят най-доброто за повечето деца. Недоволни винаги е имало, има и ще има. Но, предполагам, ще има и варианти за тях.

Какви варианти ще има като се говори за задължителност? Повечето деца си посещават трета група и без това, какво ви интересува, че има такива, които тръгват директно да предучилищна?

Общи условия

Активация на акаунт