Фалшива мама

  • 11 957
  • 110
  •   1
Отговори
# 60
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
май първо трябва да уточниш нещо, Норрас. осиновила ли си детето или си просто негов настойник. защото ако е осиновено от теб, то е твоя дъщеря, а не сестра. може би не знае историята си и те е било страх да и кажеш, а може би я е страх сега именно защото си и разказала.
принципно, макар и да нямам опит с подобни ситуации, знам от много майки, че първото дете минава през подобни терзания, когато е на път да се появи второ. ти трябва да решиш доколко е критична ситуацията и дали имате нужда от квалифицирана помощ. надявам се да се справиш без много катаклизми и да сте щастливи Hug
подкрепям
ако детето разбира ревността се заражда веднага...ревност ще има винаги - било рожденни, осиновени или пък като при вас - хем сестра, хем леля...
хубаво е някак да повтаряш на детето, че това, че не си го родила и си му сестра, не ти пречи да изпитваш истинска родителсак любов...
повтаряй го от сутрин до вечер
първо ще го травмира, после това ще подейства
сина ми ходи на дг - и опитах този метод..малко е манипулативен, но първоначално когато не се разбира и прпиема всичко помага - детето се прогрямира да бъде уверено в това или онова, после му се разяснява защо е уверено...
не знам дали обаче този метод дава странични ефекти - не съм чела, не съм пробвала до сега когато от зор да го примиря с дг сама си го измилих - просто от сутрин до вечер си реазказваме точно какво ще направим на други я ден - от първичния му стрес че ще иде до дг, до качването с леличките /подплатено с подарък/ и т.н.
една такава заучена схема му помага когато е най-нещастен аз само да спомена "а после..." и той отблокира за момента ...и най-лошото свършва

та моя съвет е да започнеш да визуализираш какъв ще е живота ви след раждането на бебето - какво място тя ще заема във вашия и неговия живот, като разбира се наблягаш на приятното но и не прекаляваш защото както ти казах се получава известно "програмиране" на детето спорде мен
успех, много писах за мен и сина ми без да е конкретен пример, но просто съм доволна от този механизъм как работи...дано ти помогне лии поне ти даде някакви свежи идеи
ъдржа да кажа, че в началото докато се преодоле траха на детето разговора не е лек - сина ревеше само като кажех "ще ходим в дг"...доктж се програмирахме да се радва, че после ще иде тук и там.....

# 61
  • Мнения: 30
Първоначално бе осиновена от родителите ми, но след смъртта на майка ми вече почти две години аз се грижа за нея. Процедурите по осиновяването са тежки/не живея в България а детето е арабче/ но след едно още дело вече ще бъде моя дъщеря. От двумесечна е в семейството ни, където в началото растеше като моя сестра. Тя не знае нищо за биологичните си родители, макар ние да сме и разказвали. Баща ми смяташе че не бива да скриваме от нея. Никога не сме имали проблеми, тя е прекрасно дете... и е много привързана към мен, явно в мое лице вижда спътника... родителя.
Тези притеснения и страхове се появиха след като забременях и и казах.
Ние и даряваме цялата любов и внимание, на които сме способни... тя усеща това, и вероятно се страхува да не ги загуби. Няма страхове че ще загуби нас, понеже не помни да е била другаде... не усеща разделение между свои или осиновени деца. Затова и мълчанието, отдръпването и ми се сториха странни... може би усеща, а не разбира.

Благодаря ви за ценните съвети...
Бих сторила всичко, за да е щастлива...

# 62
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
може наистина да е проста ревност на първото към второто
мисля, че ако е това, но дори и да не само това - разиграване и визуализиране на бъдещето пред детето по показаната от мен горе схема ще й помогне да ВИДИ своето място в семейството дори след раждането н бебето
и тъй като това е ново нещо за нея и я плаши, тази визуализация ще й помогне да си представи нещата - както приказките разивват въображението на децата
но! както ти казах - не прави приказка, а се придържай към истината - какво ще може тя да прави с бебето и какво не Wink щото децата разбират и после ще си търси "правата"
успех

п.п. виждам, че ситуацията така както ти я чувстваш е деликатна за теб - притесняваш се...което е нормално, но се опитай да се отпуснеш...уви с две деца проблемите тепърва започват, а отговорностите ти са родителски...имай си доверие и не се притеснявай - с обич, желание и старание, човек може да постигнее всичко...дори и да сбърка - винаги ще намери правилния път ако в сърцето му грее истинска любов и истинско желание да прави най-доброто за детето си
вярвай в себе си, майче, и нещата ще бъдат наред   bouquet Heart Eyes

# 63
  • Мнения: 30
Благодаря ти  Hug
Понякога просто ето такава подкрепа върши чудеса.
Може би аз си въобразявам проблем повече, от колко съществува...

# 64
  • Мнения: 66

"..., но се адаптирам изключително трудно, защото агресивното му поведение ми пречи да се привържа към него бързо."
"...става дума за тежките думи, казани с цел да ме засегнат и то във връзка с обикновени наглед житейски ситуации. тези, свързани с ДРУГАТА."
"Децата винаги намират начин да манипулират родителите; от нас зависи до каква степен ще се подаваме."


Имам проблем - не мога да се справя с редица ситуации, създаващи се напоследък между мен и 4-годишния ми син.
С всеки изминал ден става по - агресивен – и у дома, и в Детската градина. Може и да „отработва” болката в себе си, но на капризите, ударите, истериите вече не издържам – стигна се до там да ме питат в ДГ известни ли са ми проблеми за миналото му, в Дома, за родителите.....
Най-болно обаче ми е от факта, че знаейки за осиновяването си, той ме атакува напоследък с непрестанни реплики, осъзнавайки, че това силно ме наранява. Аз не съм достатъчно силна и не удържам – започвам да плача пред него. Повод напоследък е ДРУГАТА МАМА.
Ние живеем двамата, времето ми извън работа е отдадено изцяло на него – бих казала, че нямам личен и социален живот. Той ме ревнува и от телефонните разговори – започва да пищи, да иска всевъзможни неща, изпада в истерия. Започна се с това, че ще „замине далече и няма да се върне вече”. Причерня ми и му подадох якето; започнаха истерии и обещания: ”Няма вече...”. Не изпълних негово желание - миналата вечер - да гледа телевизия и след 22.30; започна тихо да повтаря в леглото:”Аз обичам ДРУГАТА МАМА , аз обичам другата мама....”. Попитах защо го прави – отрече, говорел за мен! и пак: ”Няма вече...”. Снощи настоя да легна веднага с него; обясних му, че имам домашни ангажименти и ще дойда след минути. След около 5 мин. отново ме провери. В крайна сметка отидох към леглото си в 21.30, вземайки мобилния телефон до себе си. От леглото му се подаде рошава главица и невинно ме попита: ”Ти на МАМА ли ще се обаждаш?”... Говорили сме много за ДРУГАТА ЖЕНА – РОДИЛКАТА, за Дома, който той отлично помни; за евентуалните причини да бъде там; за това, че сега двамата сме едно семейство, имаме си наш дом, обичаме се, АЗ сега го обичам и ТОЙ е моето слънчице....
Сутрин обикновено ме пита :” Ти мен обичаш ли ме ? Аз много те обичам...”
Обаче помни всичко – и сълзите ми, и обясненията ми, и болката ми; и с невероятно постоянство го повтаря при всеки удобен случай.
Но аз започвам да се чувствам изпразнена и предадена – да, дете е, не искам и не правя нищо, с което да нараня и без това изстрадалата му душа – но нишката изтънява. Боли ме. Къде бъркам? Страхувам се, че ще дойде момент, в който няма да мога да бъда адекватно ранима; ще ми е безразлично.
И това едва ли ще е постижение за мен; не избивам комплекси и не това ме тревожи – страх ме е, че когато е истински необходимо, няма да мога да бъда изцяло съпричастна към действителните му проблеми и тревоги.
Стана много дълго.
Това е.

# 65
  • Мнения: 2 722
Ami_D, боли, ще боли и никъде не бъркаш. Ти нямаш вина за изоставянето му, ако това отработва, но върху теб ще се излее цялата му агресия и гнева. Това е положението. Пристъпвайки към осиновяването с разум, не само със сърце, според мен би трябвало всички да сме подготвени теорегически, че това ще ни се случи някой ден.
Просто бъди до детето - нека знае, че може да си изплаче мъката пред теб.
Чудя се, при положнеие, че ти си разговаряла с него и е ставало въпрос за родилката, от къде му е влязла другата мама в главата /имам предвид употребените думи за едно и също лице/ Може би това го товари  newsm78

# 66
  • София
  • Мнения: 1 444
Norass,
аз продължавам да мисля, че най-разумното в твоята ситуация е да разкриеш страховете и душата си пред дъщеря си, при това съм убедена че точно това ще даде покой и внесе равновесие в отношенията ви.Успех ти желая и леко раждане.

 
Ami_D,
не зная какво да те посъветвам, в ужасно болезнено положение са отношенията със синът ти.За тази точно манипулативност на децата писах скоро, точно тази необуздана и дори желана агресия и последвало злорадство, за които в кратък момент съжаляват, но изведнъж ги провокира нещичко, макар незначително и отприщва злото у тях с пълна сила.
Аз като дете също съм изпадала в моменти, в които съм искала да нараня родителите си и съм била напълно наясно точно как,  с кои думи целта ми ще е поразена на 100% и резултата ще е адски болезнен.Винаги обаче е идвала бариерата на разума, премисляйки колко ще ги заболи и усещайки първо задоволство от това, втората ми мисъл и усещане е било колко жестоко ще е това, колко дълбоко ще ги нарани.Тогава съм се отказвала, с ясното съзнание че не искам да причиня такава болка, каквато не бих искала аз да преживея и разбирайки че е по-благородно да преглътнеш, вместо да нараниш, пък ако те не го оценят-много зле за тях......................
Явно при синът ти бариерата липсва, има го само желанието и способността да те нарани и дори мимолетните му искания на прошка мисля не са акт на истинско съжаление, напротив има нещо злокобно в тях.
Извини ме за написаното, тъй като не зная как да прекратиш това, опитвам да обясня моите подобни изживявания като дете и тази агресия към целия свят, която осиновения носи вътре дълбоко в себе си.Дано съм ти полезна поне с това разголване от моя страна.Предполагам най-разумно ще е да потърсиш професионална помощ, иначе ще съсипеш себе си, връзката ви ще пострада а детето явно таи някаква болка, с която не може да се справи и търси вината в теб.
С друго не мога да помогна, затова спирам за да не напиша една камара глупости.

# 67
  • Мнения: 1 843
Ами_Д, не знам точно как и кога, но успях да си изработя механизъм, чрез който тези думи да не ме нараняват и съответно да не изпитвам импулса да демонстрирам болката си или още по-зле - да наранявам и аз...

Не просто знам, а си втълпих до степен да заживее в мен, разбирането, че те не го правят за да ни наранят, а заради тяхната болка. На тази възраст - една много трудна за осмисляне и преодоляване болка.

И аз имах момент, когато поглъщах всичко без да давам външен израз, но в един момент тежестта стана толкова огромна, че се опасявах от същите неща като теб. Тогава се роди този механизъм, защитен за мен, но най-вече за нея.

Разбира се, че има и степен манипулация, но тя е друга, не е така коварна като при големите хора, ражда се импулсивно като стимул: докажи, че ме обичаш, въпреки всичко!
Разбираш ли?
Това е нещо като много отчаян вик: боли ме, боли ме, а не знам на кой да си го изкарам, не знам и ти дали ще ме обичаш достатъчно, ако съм лош и те наранявам! Другата ме е оставила, сигурно защото съм бил лош, значи и ти ще ме оставиш... освен това, ти си ми под ръка, няма друг, на кого да кажа и покажа колко съм гневен и ранен?

Последният ни най-пресен пример е от преди седмица.
Тя ми казва във връзка с нещо, което не е успяла да ми наложи: Все ми едно коя ще ми е майка, ти или друга! - гледайки ме предизвикателно...
Аз я гледам спокойно и казвам: Добре, но ти си ми дете, обичам те и ще се грижа за теб. Когато станеш голяма си свободна да решаваш сама какво да правиш. Можеш да ме наричаш по име или леля, ако искаш, няма да се сърдя.
И тя се разплака.
Питам: Защо плачеш?
Ами, защото ти си мама, не си ХХХХХ!
Казвам й: Така е, аз съм мама, независимо как ще ме наричаш.

Следват успокоителни прегръдки, уверения, че завинаги ще сме една до друга и т.н.

През следващите дни, се мята върху мен импулсивно, крещейки: Обичам те, мамо!

Ами_Д, не е до сила, ако трябва втълпи си го, внуши си го някак - това не е неприемане на теб като мама, а болка по това преди теб. Трудно им е да си го обяснят, а имат доста други наслоени болки - от "дома", от истината за другата... Трябва да намериш начин и време да поработиш за, над и в себе си. Това без да искаш, после ще заработи в полза и на детето ти.

И още нещо: от личен опит ти казвам, излез от изолацията. Знам колко е кът времето, но намери начин да излезеш от това русло - работа, дете. За половин час, за час, лека полека, ще видиш положителните последици.

# 68
  • Мнения: 1 843
Явно при синът ти бариерата липсва, има го само желанието и способността да те нарани и дори мимолетните му искания на прошка мисля не са акт на истинско съжаление, напротив има нещо злокобно в тях.

Това злокобно отношение, всъщност е тясно свързано с повечкото време прекарано в институция. Нещо, което често подценяваме, а е всъщност злокобния факт.
Не можеш да даваш обич, когато в първите ти години на живот не си я получавал. Трябва време за да се събуди това местенце в душата, а дотогава те поемат, поемат, истината е, че са като черни дупки, ненаситни са.
И както, професионалистите в сферата казват: това е именно, най-трудния за наваксване дефицит - емоционалния.

Онзи ден си говорим с директорката на институцията, където е Валя и тя казва: Всеки час, всеки час тук е от значение! (Не ден, а час...)

# 69
  • космополитно
  • Мнения: 941
Бе, чудя се аз дали и при нас не тръгва плахо тази тема? От няколко дни Тя: "Къде е мама?... Ти коя си!?"... После ухилено допълва:" Ти си МАМАА!"... А тя вечер признанието:"Мамо, много се радвам, че си ми мама..., че имам мама!"

# 70
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
АмиД, извин ме, не съм осиновител, но сина ми когато не му угодя също е агресивен
е той няма възможност да каже, че обича друг....не му е хрумвало, че може...но пък се ръсят други цветущи изрази
мисля си, че всички нормални деца в един период от време - когато търсят границите - обиждат тези, които поставят граници за тях...
аз също ми се е искало да си го оставя и да си ида....не мога с разум да преодолея болката, като знам презд какво съм минала за да го имам...

искам, просто да ви кажа, че май всяко дете отработва текущите си болки /а вашите имат и повечко/ върху родителите си...много боли
благодаря ви, че споделяте защото намирам ценни съвети за себе си и се стремя да ги прилагам...уф дано успея, щото май напоследък пляскам и се карам и крещя като луда....

# 71
  • Мнения: 66
Благодаря ви мили момичета,   bouquet
Четох ви, препрочитах всичко, написано от вас по темата, връщах се към подобни теми, анализирах аналогични случаи, търсех идея и помощ във всяка ваша дума.
Мама Галя, права си – в майчинството (не само в осиновяването) трябва да има и разум, не само сърце и емоции. Мерипопинз, благодаря за споделеното – трогна ме твоята дълбока откровеност. Венециас и Катнадин – дано този т.н. емоционален дефицит у нашите деца – децата на новото динамично време – намерят по-смекчен израз на проявление при вас.
Днес в ДГ ми казаха „с разбиране” и леко назидателен тон : „Ей на, и ХХХХХ е от Дом, ама е съвсем друг – тихо, добро, възпитано дете – няма такова чудо, няма такава енергия и агресия...”.
Е да, но аз си искам моето лудо, енергично дете, което със сигурност изпитва неимоверна нужда от мен и с това често пълни очите ми със сълзи на радост и мъка.
Дарче, имах абсолютно аналогична ситуация – при поредна „конфронтация” му предложих да не ме нарича мама, да ми вика Ами, или както там реши – от очите му се затъркаляха едри сълзи и закрещя: „Ти си мама! Ти си мама, чуваш ли!? Няма друга!”
Това със сигурност е отчаян вик на болка, на проверка, може би все още на недоверие.
И тук е права Дар: „Трябва да намериш начин и време да поработиш за, над и в себе си. Това без да искаш, после ще заработи в полза и на детето ти”.
А сега той има нужда да излее своите горчивини, да се освободи от болката и горчилката в душата му, дори чрез агресия. И аз трябва да съм до него, дори сърцето ми да кърви.
Благодаря ви, че ви има!

# 72
  • Мнения: 2 722
Много съм съгласна с написаното от catnadeen: когато не му угодя също е агресивен
Осиновени или не, всички /поне 99%/ деца минават през периода в който се пробват да стане тяхното на всяка цена и стават направо невъзможни като не им се угоди.
Нашите деца не се различават от останалите и активно се опитват да се себеутвърдят /евфемизъм за наложат"  Wink по всякакъв възможен начин. Някои го правят с рев, други с обиди, трети с физически агресивно поведение.
Тъй като в една от темите из форума /не помня коя/ достигнахме до извода, че децата на възраст 2-6 са невероятно големи манипулатори, те много точно са напипали тънкото нервно окончание на всяка една от нас. И в зависимост от това, до колко са установили че сме нараними, те ще ни нараняват.
Милен все още не показва някакво отработване на болката. Знае факта, че е взет от къщата за бебета, че не е бил в моето коремче и т.н, но /по всяка вероятност/ понеже аз съм го информирала за тези неща съвсем мимоходом с крайно небрежен тон, той не им отдава никакво внимание /поне за сега/
Това не му пречи когато не стане неговата да ми казва - "ти си лоша" и "не те обичам". Но понеже аз съм дървен непукист, гледам че напоследък и това почва да намалява. Просто детето установява, че таз бетонна стена не може да я пробие с глава. Чакам какво друго ще измисли, ама честно казано вече ми е смешно.

# 73
  • София
  • Мнения: 1 444
Момичета точно така е, агресията на децата ни изобщо не е свързана с осиновянането им.Щом дори голямата ми дъщеря, която много ме разбира, подкрепя, помага ми и сме като приятелки, ако нещо не стане на нейното, дори тя излива върху мен жлъчта и скритата си злоба и агресия и то с такава премерена сила, че ми иде да вия срещу луната от болка и да проклинам майчинството си.........това са нормални детски реакции, които и ние носим в себе си, но просто с годините нахитряваме, вследствие натрупания житейски опит се научаваме да прикриваме и да забиваме ножа потайно.

# 74
  • Мнения: 65
Мислех да пусна тема за агресията при децата , но се оказа че не знам как. Хубаво би било всичко което е писано относно агресията и проблемите в училище да бъде събрано на едно място. Така съм насъбрала на някои госпожи и лекари ,че не знам какво ми идва да направя  но като се освободя след няколко дни ще пиша.

Общи условия

Активация на акаунт