Акт 15 ?

  • 24 790
  • 143
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 463
   Не знам, аз си мислех, че бързането е за да може да стане по-бързо и взимането на Акт 16 и съответно нанасянето в жилищата, защото и самите инвеститори май имат такива там

За да се стартира процедурата за акт 16 или така нареченото разрешително за ползване на сградата трябва да е подписан акт 15 или с други думи напълно да е завършено строителството и да са изградени външните връзки - газ, електричество, ВИК и пр. Какво като ви накарат да подпишете акт 15? Ако всичко не е направено няма как да подадат документите за назначаване на държавната приемателна комисия. Даже може и да се забавят с получаването на акт 16 ако се окаже, че нещо е направено в отклонение на проектите. Имате право да не подписвате докато не Ви завършат окончателно апартамента. Дори си мисля, че и ако нещо по общите части не е направено - например не е монтирана абонатната станция или асансьорите, че дори и ако не е монтирана входната врата на блока пак имате право да откажете да подпишете.

# 16
  • Бургас
  • Мнения: 5 680
   Е да де, това поне ми е известно и изхождам от предположението, че всичко вече е завършено и само събират подписите за да могат да придвижват нещата по-нататък документално. Но не се знае дали предполагам правилно все пак  Thinking При огледа трябва вече да се разбере дали наистина е така и да се види дали всичко е в тази степен на завършеност, каквато е уточнена в онзи договор, нали?

# 17
  • Мнения: 970
Ние също чакаме за акт 15 .Но фирмата е пуснала документите за партида на ела и водата и това ни бави-Енергото и ВИК-то.Това означава че не подписваме докато не пуснат тока и водата,а всичко др.са го изпълнили по план .Отпред тротоара и задния двор фирмата го направи за нейна сметка с високи зидове,дялан камък и барбекю-това е двора,а тротоара с плочки и бетонни блокчета за да не се качват коли пред магазините на тротоара.
Според мен се посаветвай с технически.

п.с.Пари неса ни искали и не сме давали. Heart Eyes

# 18
  • Бургас
  • Мнения: 5 680
   То най-добрия вариант е да се изтъпаня с технически и с адвокат май, ама като не познавам такива...Просто ще се  Praynig да са наред нещата и да няма усложнения и проблеми по-нататък.

# 19
  • Мнения: 299
Bradata, в твой интерес е да се консултираш с човек, който е наясно с целия процес. В крайна сметка, става въпрос за доста пари и за твоето жилище, в което се предполага, че ще живееш 10-20 години. Пусни на google  - строителен надзор и ще ти излязат доста фирми, които се занимават с това и ще могат да те консултират. Успех и пиши после как са се развили нещата!

# 20
  • Мнения: 42
никакво подписване преди да говориш с адвокат. аз съм в подобно положение в момента. тъй като доста от нещата са изпълнени адски некачествено категорично отказах на фирмата да подпиша акт 15. а без този подпис те не могат да продължат. но пък и това е единственият начин да вземеш нещата в свои ръце. подпишеш ли забрави за всякакви рекламации и неустойки. ще трябва да ги съдиш и най вероятно процеса ще се проточи доста и ефекта е под въпрос.
повярвай ми, колкото и да бързаш едва ли можеш да сравниш разходите за квартира с разходите които ще последват ако нещо не е както трябва. задължително намери някой който разбира що годе от строителство за да огледате за дефекти и ако видиш такива задължително адвокат.
при нас например се оказа че изобщо нямаме аспирация в кухнята /а трябва да има по проект/. това се установи от съсед решил да започва с ремонта на апартамента си. за щастие това се случи преди аз да подпиша и сега смятам да ги гоня до дупка а има и доста други неща които не са както трябва.
виждам че си от бургас, коя е фирмата ако не е тайна?

# 21
  • Мнения: 4 300
никакво подписване преди да говориш с адвокат. аз съм в подобно положение в момента. тъй като доста от нещата са изпълнени адски некачествено категорично отказах на фирмата да подпиша акт 15. а без този подпис те не могат да продължат. но пък и това е единственият начин да вземеш нещата в свои ръце. подпишеш ли забрави за всякакви рекламации и неустойки. ще трябва да ги съдиш и най вероятно процеса ще се проточи доста и ефекта е под въпрос.
..
Провери дали нямаш клауза, която ти дава срок за подписване на Акт 15. Обикновенно се подписва с възражения. Иначе строителят може да те съди  за забавата.

# 22
  • Мнения: 1 107
Някъде из форума се коментираше, че при неявяване на купувача в опредлен срок, акт 15 можел да се подпише служебно...не знам доколко е така, но имайте го предвид и това- да няма изненади...

# 23
  • Бургас
  • Мнения: 5 680
   За служебното подписване на Акт 15 и аз четох, но имаше нещо там за неявяване при получена писмена покана за подписване, а на мен просто ми звъннаха по телефона. Иначе, такава клауза за срок за подписването му няма в договора.
    А коя е фирмата изпълнител нямам никаква идея-собственици на земята и инвеститори, които движат всичко са 2 частни лица-Петко Шарапанов и Румяна Данова. От тях първоначално е купен апартамента от момчето, от което пък аз го купих. Единствения път, когато ходих в офиса за да си занеса нотариалния акт и да ги уведомя, че аз съм новия собственик на този апартамент, попитах как се водят като фирма (с идеята да разбера коя е строителната фирма) и те тогава ми казаха, че сами си движат нещата и си наемат различни бригади и подизпълнители за различните дейности  newsm78
   Колкото повече чета, толкова повече се шашкам, а лошото е, че в момента не мога да разчитам на никаква адекватна помощ и подкрепа от никого до мен и трябва да се оправям сама, а съм толкова шашкава и загубена....че ще има май после да си блъскам главата  Tired

# 24
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
Благодаря ви за информацията   bouquet Hug Много ще ми е полезна-скоро чакам да стане и нашия акт 15  Peace

# 25
  • Бургас
  • Мнения: 5 680
   Преди малко говорих с фирмата, правейки се на две и половина, и поисках да направя оглед на апартамента преди да подпиша. Отсреща останаха едва ли не учудени...Обясниха ми, че тъй като собствениците и съответно подписите, които трябва да съберат са много, са започнали отсега да ги събират, въпреки че не всичко по обекта било завършено и още се работело там. Това се правело с цел да подадат документите за Акт 16 по-рано, тъй като процедурата била тромава и бавна, и да го вземат май месец  Thinking Тоест всички ще се подписват преди да е изцяло завършен обекта, за да може по-бързо да се нанесат да живеят там. Това ми обясниха и малко ми е мътно-как така ще подават документи за Акт 16 , когато още се работи по обекта  newsm78 Възможно ли е по закон това? След ден-два ще изпратя приятеля ми, който е технически доста по-грамотен от мен, да огледа апартамента в какво състояние е (последния път като го гледахме си беше готов май и само входната врата липсваше) и какво още има да се работи по обекта като цяло и тогава ще мисля какво да правя  newsm78

# 26
  • Мнения: 114
Ако не ти е направен апартамента както ти го искаш не подписвай акт 15!
После и да искаш няма да ти го направят
Успех и да кажеш какво е станало Hug


























































# 27
  • Мнения: 934
bradata,
Наеми си технически грамотно лице / стр.инженер / да те консултира при огледа.
Акт 15 се подписва от проектанти, строители, възложители и накрая от Консултанта/Строителния надзор.  Щом още нямате трафопост/външно електрозахранване и вашите "строители" събират парички за него,
нямате никаква готовност за подписване на протокола, да не говорим за Държавна приемателна комисия. Имате много време да си огледате апартамента и да подпишете Акт 15, без да ви притесняват.

# 28
  • София
  • Мнения: 4 042
Що за глупости! Как ще подписваш ,че приемаш нещо, като него още го няма. Нали се сещаш,че може изобщо да не го завършат. Вие сте си го приели, може после да сте го взривили, фирмата какво я интересува. За да подпишеш трябва да си тествала ВиК, ел. инсталация и т.н. Не се връзвай,че бързали и да стане до май месец.  Naughty

# 29
  • Мнения: 118
Доколкото си спомням акт15 е предаване на обекта от строител на инвеститор ,което означава ,че въпросните пари трябва вече да са вложени.
Консултирай се .

Общи условия

Активация на акаунт