Флуороза. Ако детето има петна по зъбите, трошливост или чуплив емайл

  • 319 426
  • 833
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 2 652
tatyana_77, калций не се приема току-така от малки деца под формата на медикамент или добавка. По-добре чрез храната. Виж и ето този гел-крем за зъби, той поне не е добавка.

# 106
  • Мнения: 212
И аз да се отчета. Пила съм въпросния зимафлуор през бременността и съм давала известно време на малкия и ефетка е на лице. Още е малък за ясла(на 11 месеца е), но това което съм направила е достатъчно да има бели петна вече. Ясно е, че съм спряла всякакви такива приеми, изхвърлих всичко в коша, но въпроса е от тук нататък какво бих могла да предприема? Дали до изникване на постоянните зъби организма ще се е освободил от излишъка? Наистина не мога да повярвам, че експеримента протича толкова години и е ясно, че е във вреда и се продължава. Вече май не е никакъв експеримент. Тровят най-ценното децата и това не е за вярване. Ужасена съм. Shocked

# 107
  • Мнения: 163
Вижте какво пише в статия: http://www.chernomore.bg/news.php?nid=24973                   

"Всички желаещи да заведат децата си на преглед и консултация могат да се запишат на тел. 615 507, като потърсят зам.-председателя на сдружението и детски стоматолог д-р Марияна Златарова"

Каква наглост, вчера бяхме при нея с две дечица с флуороза, които препрати за преглед при проф.Атанасов и ни даде този телефон за записване....., а то при нея е трябвало да се запишем!!!  Shocked

БЕЗОБРАЗИЕ! #2gunfire

Започвам да си мисля, че не искат да преглеждат никой и накрая да заключат, че флуороза пак няма от 30 години!!!

Срамота, потресена съм !   #Cussing out

# 108
  • Мнения: 440
Не съм давала на дъщеря ми флуорни таблетки, не е ходила на ясла или градина, с паста без флуор се мием, но зъбите и са на петна. Чудя се от какво може да се е получило. Една зъболекарка, която бях питала, ми каза че е от флуора и ми обърна внимание за водата, която пият децата - ние пием трапезна, но не знам вече къде има повече от допустимото флуор за детето и какво да й давам!

# 109
  • Мнения: 3 595
Понеже не съм давала флуор, а на ясла е от 3 месеца не бях поглеждала зъбите и за петна...В яслата твърдят, че не се дава флуорирано мляко, не е ОДЗ. Вчера гледам две бели петна  Shocked Като се събуди ще я снимам. Дано не е това, тя пиеше доскоро доста Девин и пастата и беше флуорирана ooooh!

# 110
  • Мнения: 63
Днес заведох малката на зъболекар. Каза че е липса на калций. И този зъболекар одобрява флуорирането, но аз все още съм скептично настроена...
Лошото е че в яслата на Ива ако не искам да и дават флуорирано мляко другите деца ще пият, а тя ще гледа... За няколко дни, откакто казах на сестрите да и спрат млякото с флуор, вече и е направило впечатление, и ми казва че лелята не и дава мляко.
Направо се чудя какво да правя  Sad

Ние с мъжът ми мислихме, мислихме и стигнахме до извода че трябва да спрем приема на флуор /което не ми е много ясно как ще стане, при условие, че в дните в които има флуорирано мляко, правят застройките и заливките с него, ама все пак ме успокоява факта,че количествата които се приемат ще са по- малки/ и да увеличим приема на калций и ограничим колкото се може повече сладкото. Смятам че е по- малкото зло. Зъболекаря каза че е твърде малка за да се третират зъбките с препарат. Лошото е че заради слабата минерализация вече има наченки на кариеси, но ще правим всичко възможно да ги ограничим с редовно миене и профилактични прегледи.
Според мен така шансовете да и израснат здрави постоянни зъби са по- големи, отколкото да се стигне до флуороза. То тогава пътища - много...
Може ли някой да ми препоръча детски витамини със сравнително по- големи количества калций?

Имаш право да поискаш нормално мляко за детето си. Ако ти откажат, не само нарушават правото ти на избор, а и прилагат дискриминация спрямо детето ти. С двете си деяния са подсъдими.
Трябва да подпишеш декларация, че не желаеш детето ти да приема флуорно мляко и да я представиш на директорката.

Лошото е, че няма как да си сигурна какво мляко му дават, докато отровното продължава да присъства в детските заведения.
Вече се работи по въпроса, за спиране на флуорното мляко в Стара Загора. Ще ти пиша на лични с кого да се свържеш.
Ако има други родители от Стара Загора, които искат да се прекратят доставките на флуорно мляко за града ви, нека ми пишат на лични или на roditeli.varna@gmail.com[/color]

Последна редакция: сб, 12 апр 2008, 17:16 от zash

# 111
  • Мнения: 63
Хора, един от коментарите под статията във вестника напарво ме потресе: Shocked


Цитат
Изглежда тази програма, тихомълком съществува вече 20 години в България, без някой да е загрижен, как протича тя.


Как така 20 години?  Тази програма не е ли отскоро? ooooh!

1988 - България
1993 - Великобритания (фондация Бороу Милк е тяхна все пак. Въпреки това, броя деца в тамошния експеримент е сходен с тукашния брой, въпреки далеч по-многобройното население)
1994 - Китай (прекратен през 1999)
1994 - Чили
1994 - Руската федерация (всъщност столицата на република Татарстан и няколко малки града, като нито един в Русия)
1999 - Перу (прекратен през 2005)
2000 - Тайланд

Навсякъде се прилага програмата на английската фондация Бороу Милк

# 112
  • Мнения: 63
И аз да се отчета. Пила съм въпросния зимафлуор през бременността и съм давала известно време на малкия и ефетка е на лице. Още е малък за ясла(на 11 месеца е), но това което съм направила е достатъчно да има бели петна вече. Ясно е, че съм спряла всякакви такива приеми, изхвърлих всичко в коша, но въпроса е от тук нататък какво бих могла да предприема? Дали до изникване на постоянните зъби организма ще се е освободил от излишъка? Наистина не мога да повярвам, че експеримента протича толкова години и е ясно, че е във вреда и се продължава. Вече май не е никакъв експеримент. Тровят най-ценното децата и това не е за вярване. Ужасена съм. Shocked

Казват, че организмът се изчиствал с времето от флуора, но колко бързо не е ясно.
Внимавай с водата и пастата за зъби. Давай му изворни води с ниско съдържание на флуор (<0.3 мг/л), като розовия девин, торн спринг и др. подобни (на етикетите им пише съдържанието на флуор). За паста за зъби мисля че още му е рано. Ако искаш да се учи, може да му даваш само четката, достатъчно е за привикване, без да се трови детето.

# 113
  • Мнения: 63
- Синко, какъв искаш да станеш като пораснеш?
- Ами не знам, още не съм решил.
- Защо не станеш лекар?
- Ти пък, тате... Нали знаеш, че не мога и една муха да убия...

# 114
  • на село
  • Мнения: 1 028
tatyana_77, калций не се приема току-така от малки деца под формата на медикамент или добавка. По-добре чрез храната. Виж и ето този гел-крем за зъби, той поне не е добавка.

Не, не няма да и давам калций като добавка. Просто мисля да наблегна на млечните продукти /въпреки че тя по принцип си пие доста мляко и си хапва сирене/ и на витамини, по възможност с повечко калций. Ще звънна в понеделник на педиатърката - дано се сети за такива.
Този гел от къде мога да си го купя?

# 115
  • Мнения: 624
Когато готвя ползвам филтрираща кана за вода и се запитах, дали такива кани могат да филтрират флуора? Може ли някой да ми отговори?

# 116
  • Мнения: 2 652
Когато готвя ползвам филтрираща кана за вода и се запитах, дали такива кани могат да филтрират флуора? Може ли някой да ми отговори?

Не, категорично. Няма филтър, който да може. Но в питейната вода няма много флуор.... засега.

# 117
  • Мнения: 163
В последните години флуорът в питейната вода има тенденция да се повишава. Какви ли са нивата му сега?
Като цяло природата е замърсена с флуоридите от промишлеността. Те са навсякъде - въздух, вода, почва, а от там и в храната ни.

Последна редакция: нд, 13 апр 2008, 19:02 от Маришка

# 118
  • Мнения: 212
Надявам се тази петиция да я види който трябва, но ми се сториха много малко подписите като се има предвид, че е започната още декември. Май много малко хора са информирани за това.
Zash, благодаря за отговора.

# 119
  • Мнения: 85
В последните години флуорът в питейната вода в регион Севлиево е стигнал до 0,3 мг/л.,  сочи изследване на РИОСВ - Севлиево. Какво ли е състоянието  в другите райони?

Аз съм от София, дъщеря ми е с дисплазия... това май е обратното на флуорозата.
Липса на флуор - има бели петънца по зъбите.
След като изяде буквално едно шише флурни таблетки ги спрях тотално, тогава беше на 5-6 годинки, сега е на близо 9.
Петънцата са все още там, дори на новите и зъбки.  #Cussing out
Е ли това лечимо?

Общи условия

Активация на акаунт