Флуороза. Ако детето има петна по зъбите, трошливост или чуплив емайл

  • 319 122
  • 833
  •   1
Отговори
# 645
  • Мнения: 376
Това не е флуороза. Може да се изградят зъбките наново под пълна упойка, но това няма да спре разрушаването. Вижте тези теми:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=452747.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=434069.0
Може да давате плодови и зеленчукови сокове, но те трябва да са без добавена захар. 
Лактозата в млякото и бялата рафинирана захар разрушават зъбите с еднаква сила. Особено комбинацията мляко със захар...
Питейната и минералната вода причиняват на организма повече проблеми, отколкото нездравословната храна.

Последна редакция: пн, 04 окт 2010, 15:12 от Инера

# 646
  • Мнения: 156
Флуорозата се лекува, но нито е лесно, нито кратко - трябва доста упоритост. Зависи и от тежестта на увреждането.
При лека и средна степен е възможно лечение само с реминерализация:

# 647
  • Мнения: 109
Здравейте, чела съм темата преди няколко години още като нашумя проблема. Още тогава си дадох сметка каква вода пие моята дъщеря, гледала съм да редуваме вода за ежедневна консумаци с чишмяна вода. Чишмяната вода вече я изключихме напълно, последните месеци и бебето и каката пият само розов Девин (явно и за него трябва да почета повече). Давала съм зимафлуор на каката, когато беше бебе по препоръка на педиатъра до 2 години. Не е имала проблеми със зъбките. Но ето че поизрастнаха постоянните зъбки,и на дясното предно горно зъбче забелязах малки бели петънца. Заведох я на стоматолог,и ми каза, че или е от недостиг на флуор, или от предозиране. Ето и въпросът ми - как да разберем какво е, правят ли се някакви изследвания за  това; и второ - каква вода да пием,все пак трябва се пие нещо ????

# 648
  • Мнения: X
Здравейте,
От цялото това четене съвсем се обърках Embarassed
До колкото разбирам симптомите при флуороза и при деминерализация са еднакви- все петна по зъбите и трошливост! Но двата процеса са следствие на съвсем противоположни фактори - предозиране/ липса на флуор!
Дъщеря ми /2г. 6м./ има някакави леко сивкави петна /линии/ по двата горни предни зъба. Струва ми се, че първо си бяха ок, после сякаш побеляха , а сега това. Трудно се забелязва,, но нещо става. Баща й е имал черни млечни зъби. Постоянните са му ок. Зъболекарят ни каза, че е деминеразлизация, но това го установи с 1/10 от погледа, разбирайте, че тя не желаеше да си отвори устата. Предписа гел с флуорид, който да седи през ноща. Аха да го сложа и видях, че срока му е минал отдавна (даде ми го той). После се зачетох и ..просто не знам. Зъболекарят казва, че трябва да давам флуор. Той е млад и интелигиентен, по мое мнение. Нямам оплаквания от работата по моите зъби. Има две деца и на двете дава. Имал наблюдения върху деца , които вече са над 10 годишни, и тези, на които са давали флуор са били със супер здрави зъби, а другите като с "кашкавалени". Аз обаче не съм убедена. Препоръчайте ми, моля, детски зъболекар, който е в час, и не държа да излезе , че имаме флуороза т.е. ако може някой обективен да е Wink Забравих да поясня - независимо от препоръките на моя зъболекар, аз флуор не съм давала (освен доста непостоянно 1-2 месеца), и водата , която пие е главно изворна. Яде си всичко в т.ч. и сладки неща. Много обича мед. Първата й паста беше ненедент, сегашната е с флуор. Ходи на ясла, но там не дават (така казаха). Много ме тревожи да сложа този гел, и после да се окаже, че всъщност е имала пренасищане с флуор и аз да й дам още, един вид. Някъде обаче четох, че трябвали години, за да се стигне до такова пренасищане. Е, хора, вярвайте ми, в това море от информация, всъщност нищо не мога да разбера. Благодаря за съветите ви и най вече координатите - за София иде реч  bouquet.

# 649
  • Мнения: X
Намерих името на въпросното гелче, което ми предложи да позлвам зъболекаря:
CavityShield
5% sodium fluoride varnish

Моля, ако някой има мнение, отзиви, препоръки, и най-вече координати на добри стоматолози, нека се включи bouquet

# 650
  • Мнения: 376
Мисля, че приема на ленено или рибено масло спира най-бързо разрушаването на млечните зъби... От толкова четене аз до този извод стигнах.

# 651
  • Мнения: 1 043
На малката ми дъщеря и изникнаха зъбките с кафеникави петна. Кърмени сме до шестият месец. Захранването беше доста бавно - почти до годината си е опитвала само храна без да сме замествали кърмене / отказваше почти всичко / . Илязоха и първите зъбки чак в 10 месец като в средата си имаха петна . Впоследствие се оказаха и чупливи при няколко падания се натрошиха ъгълчетата . Н е ползваме никакъв продукт с добавен флоур или там разновидностите му ... Не съм изследвала водата която ползваме понеже е изворна и с добри вкусови качества не съм се замисляла да и давам ботилирана .

Засега немога да я убедя да и се оправят зъбките - веднъж посетих детски кабинет за да свикне с обстановката като за начало - но незнам защо усети дискомфорт не иска да ходи повече - дори с мен не иска да дойде на зъболекар ....

# 652
  • Мнения: 60
детето ти има недостиг на флуор , а не излишък ...

# 653
  • Мнения: 60
Зъболекарят казва, че трябва да давам флуор. Той е млад и интелигиентен, по мое мнение. Нямам оплаквания от работата по моите зъби. Има две деца и на двете дава. Имал наблюдения върху деца , които вече са над 10 годишни, и тези, на които са давали флуор са били със супер здрави зъби, а другите като с "кашкавалени". Аз обаче не съм убедена.
пренасищане се получава , ако се приемат големи дози в продължителен период от време ,
и дори тогава като се спре приема , организма се изчиства от минерала ,
05-1мг на ден е оптимална доза ,
флуорът участва в изграждане на зъбния емайл и това е добре известен мед. факт , не знам защо се връзвате на всякави психози .

# 654
  • Мнения: X
therese, аз също клоня към този извод..но не е моя работа да го решавам, а нали виждаш как си противоречат мненията...Иначе, я мия с флуорна паста, пие главно изворна, но не само, вода. Можеби пак ще почна да давам зимафлуор, както и това с гелчето мисля да го направя, но най-първо искам да я види още един зъболекар. Проблема е, че не ми се вярва да успее някой, понеже тя и на мен трудно ги показва, а тези линийки са още трудни за забелязване и си трябва взиране. Та голяма дилема...да дам така на своя глава...после ако се окаже, че съм сбъркала...Опитах се да й снимам зъбките, и това с неголям успех..И не на последно място, нямам идея за зъболекар, към който да се обърна...Идеи? Някой?
п.п. Можеби това не е темата, но имам чувстото, че някаква истерия има във връзка с тази флуороза..а в тоста стоматологични сайтове видях, че се препоръчва даването на флуор...наистина не знам какво да мисля вече.

# 655
  • Мнения: 583
Моят син имаше много сериозен проблем с млечните зъбки /още от 1 г., а сега е на почти 5/.
През бременността съм пила зимафлор и съм му давала капки зимафлор в първите месеци.
Въпреки това  - няма здраво зъбче в устата, всичко е с пломби и то не една. Постоянно ходим по зъболекари и няма да спрем скоро.
1. Не оставяйте децата си да не ги погледне специалист, колкото и да са малки. Има начин да се излъжат. Съжалявам, че толкова време пропуснахме и толкова разрушени зъбчета имаме точно заради това.
2. Доверете се на зъболекаря си.
Детенцето ми вече е почти на 5 години. Вече има 5 постоянни зъбчета. Както се изразява зъболекарката - направо в гърлото са му пораснали /мъничка му е устичката/. Мием всяка вечер зъбките с флорна паста, за съжаление сутрин все няма време. Веднага като излезе простоянното зъбче и го мажем със силантни лакове /флорни/. Дано успеем да ги запазим здрави, че много трудно се търка толкова навътре в устичката.
И предписанието ни е вечерно време, след лягане, след измиване на зъбксите да смуче по една таблетка зимафлор /аз му давам флорин, че ги харесва повече/.
Нямам избор да не се доверя на зъболекарката си. Просто не можем да рискуваме и да се лутаме и да загубим още куп зъбчета, особено постоянни.

# 656
  • Мнения: 180
Здравейте  ,записвам се в темата, макар че още не съм я изчела цялата. И аз като nikitto съм малко объркана и не съм сигурна какво точно е нашето заболяване. Каката е с постоянни зъбки , които са с бели петна и жълто-кафеникав оттенък.Зъболекарката каза че е липса на калции и сега се мажем с Tooth Mousse. Кафевият цвят можел да бъде и от многото антибиотици, които е пила като малка Sad. Сега яде задължително по една кофичка кисело мляко на ден...скарана е със сиренето и кашкавала  Tired...и незнам какво да и давам. Ходихме и при друг зъболекар (детски) ,изписа и зимафлур...давах и това тази пролет.
На градина е ходила много малко..а и доста често боледуваше, така че , изключвам от там да имаме предозиране с флуор.

# 657
  • Мнения: 583
явно тази паста Tooth mouse играе ролята на хапчето зимафлор, което се смуче вечер преди сън...

# 658
  • Мнения: 2 176

1. Не оставяйте децата си да не ги погледне специалист, колкото и да са малки. Има начин да се излъжат. Съжалявам, че толкова време пропуснахме и толкова разрушени зъбчета имаме точно заради това.
2. Доверете се на зъболекаря си.

Ох, заболява ме глава като чета такива постинги..  ooooh!

Зъболекарите у нас се обучават да правят пломби, да вадят зъби и пр. Те не лекуват, а съдействат за решаване на дискомфорта от развалените зъби.
Осмисляне на проблемите и регулиране на начина на хранене са единствените възможности, които могат наистина да повлияят тенденцията за преждевременно разваляне на зъбките.
Колко от съвременните зъболекари са ви помогнали да премахнете предразположението към тези проблеми?


# 659
  • Бургас
  • Мнения: 5 749
Вече трети постоянен зъб никне с бели петна. Става дума за 6-тите зъби. Местата с петна са твърди /не меки/, но ги има. Сега всеки зъб ще получи силант.
Нито съм давала флуор, нито е ходил на градина. Сега ходи, но това не би трябвало да указва влияние. При нас проблема е водата.
Само се моля да се спре с 6-тите зъби.

Общи условия

Активация на акаунт