Документи за майчинство!

  • 18 811
  • 4
  •   1
Отговори
Здравейте на всички!
Дойде и моят ред да излизам в 45дневно очакване преди термина, но преди това трябва да си уредя всички неща с работодателя и разбрах, че трябват доста документи, който той да ми даде и аз да представя в НОИ, за да ми тръгнат парите за майчинство.Бях на една от тези срещи по курсовете за бременни и имаше среща с една адвокадка, която каза, че тези документи, който ми трабват от работодателя били 11 на брой, а никъде не мога да намеря какви точно са, за да ги изисквам (понеже сама ще се оправям с носенето им до НОИ) и да не се разкарвам няколко пъти до НОИ да чакам и съответно да ме връщат.
 
Ако някой знае и може да помогне - му благодаря предварително!

P.S. - До модераторите - не намерих къде е по-подходящо да пусна темата!

# 1
  • София
  • Мнения: 1 352
Здравейте на всички!
Дойде и моят ред да излизам в 45дневно очакване преди термина, но преди това трябва да си уредя всички неща с работодателя и разбрах, че трябват доста документи, който той да ми даде и аз да представя в НОИ, за да ми тръгнат парите за майчинство.Бях на една от тези срещи по курсовете за бременни и имаше среща с една адвокадка, която каза, че тези документи, който ми трабват от работодателя били 11 на брой, а никъде не мога да намеря какви точно са, за да ги изисквам (понеже сама ще се оправям с носенето им до НОИ) и да не се разкарвам няколко пъти до НОИ да чакам и съответно да ме връщат.
 
Ако някой знае и може да помогне - му благодаря предварително!

P.S. - До модераторите - не намерих къде е по-подходящо да пусна темата!
1. С първия болничен 45 дни преди термин се носи Приложение 7 за банковата сметка от Наредбата за изчисляване и изплащане на паричните обезщетения и помощи от ДОО.
2. С втория болничен от болницата не се носи нищо.
3. С третия болничен от педиатъра на детето се носи Приложение 1 от Наредбата за изчисляване и изплащане на паричните обезщетения и помощи от ДОО.
4. За отпускът поради бременност и раждане изтичане на 135-те дни болнични се подава при работодателя Заявление по чл. 163, ал. 1 въз основа на което да ти издадат заповед за отпуск за дните от 135 до 315, копие от която се носи в НОИ, Декларация по чл.163 от КТ /Приложение № 7 към чл. 45, ал. 1, т. 2 от Наредбата за работното време почивките и отпуските/ и приложение 2 от Наредбата за изчисляване и изплащане на паричните обезщетения и помощи от ДОО, което е за НОИ. Заверено от осигурителя копие от удостоверението за раждане на детето.
5. Отпускът за отглеждане на дете до двегодишна възраст след изтичане на 315 - те дни подаваш пак при работодателя Заявление чл.164, въз основа на което да ти издадат заповед за отпуск, копие от която се носи в НОИ; Декларация по 164 от КТ / Приложение № 2 към чл. 46, ал. 3 от Наредбата за работното време почивките и отпуските/ и Приложение 3 от Наредбата за изплащане на болнични, което е за НОИ. Заверено от осигурителя копие от удостоверението за раждане на детето
Ето тук можеш да видиш всички бланки. Или да си ги свалиш от самите наредби.
email: aniita76@gmail.com
парола: aniita761215 
 Peace

# 2
  • Мнения: 1 666
anii_ta, огромно благодаря за бланките и разясненията! Много ще са ми полезни!  bouquet  bouquet  bouquet

# 3
  • Мнения: 832
anii ta, доста изчерпателна информация и линк, благодаря! Само имам един въпрос - аз вече съм в деветия месеци и отдавна съм занесла първия болничен, заедно с бланката от банката за сметка на мое име. От нашето счетоводство ми казаха, че с другите неща се занимават те, т.е. аз да им нося само болничните, а те ще се оправят с НОИ. Има и такава опция, нали, самите счетоводители да си движат тези неща? Мерси!   bouquet

# 4
  • София
  • Мнения: 1 352
anii ta, доста изчерпателна информация и линк, благодаря! Само имам един въпрос - аз вече съм в деветия месеци и отдавна съм занесла първия болничен, заедно с бланката от банката за сметка на мое име. От нашето счетоводство ми казаха, че с другите неща се занимават те, т.е. аз да им нося само болничните, а те ще се оправят с НОИ. Има и такава опция, нали, самите счетоводители да си движат тези неща? Мерси!   bouquet
Да така е. Ти само носиш болничния и попълваш съответните декларации и от тук нататък счетоводителите носят документите в НОИ.

Общи условия

Активация на акаунт