В групата на дъщеря ми деца нахапаха бебе.

  • 4 193
  • 70
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 3 500
Анна, не знам дали е преувеличено, както казах по-горе самата лелка ни го разказа това "Днес Х, Х и Х се нахвърлиха и нахапаха бебето, лицето му е обезобразено от лявата страна." Едва ли си го е измислила.

# 31
  • Мнения: 9 814
Няма начин  работещите в яслите да не са учили педагогика.

Не са учили педагогика разбира се, учили са за медицински сестри! За това яслите не са в компетенцията на образователните институции, а на здравните.

# 32
  • София
  • Мнения: 8 937
Анна, не знам дали е преувеличено, както казах по-горе самата лелка ни го разказа това "Днес Х, Х и Х се нахвърлиха и нахапаха бебето, лицето му е обезобразено от лявата страна." Едва ли си го е измислила.
За да се обезобрази лицето, трябва да са отхапали парчета от него. Тези деца дали са канибали? Явно е била превъзбудена от случката и затова е преувеличила малко.

# 33
  • Мнения: 3 500
Може и така да е. Не мога да знам дали преувеличава или не. Но не мисля, че е нужно да бъдат отхапани парчета. Достатъчна е остра захапка и силно стискане, за да се получат грозни "градинки" и следи и лицето да изглежда обезобразено. Дано да е преувеличила и да не е сериозно, имайки предвид, че и Моника е в тази група.

# 34
  • София
  • Мнения: 2 438
Аз просто не знам какво да кажа! Мисля да пускам малкия на ясла ако го приемат, а като чета такива неща направо се смразявам от ужас Sad Дано лелката да е преувеличила и бебенцето да е добре Praynig

# 35
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Лицето на малките деца много бързо се възпалява. Моята дъщеря беше малка на около годинка, когато едно дете лятото я надра по лицето с нокти. Веднага я почистих с водичка, но докато се приберем до вкъщи се поду и стана нещо страшно. Възпали се кожата много бързо. Така, че е възможно и на това дете да се е получило възпаление .

# 36
  • Мнения: 1 898
Дали е преувеличено или не незнам, но искрено вярвам, че следите от ухапване могат да оставят много жестоки белези.
Когато синът ми беше нахапан в яслата от друго дете гледката беше потресаваща-ушите му бяха целите морави, в хематоми и разкъсвания, по гърба също имаше следи от ухапване. Съжалявам, че тогава не направих снимки, за да видите как изглежда едно нахапано от други деца бебе. На човек просто му е трудно да повярва,че деца в яслена възраст биха могли да проявят такава жестокост.
Но всъщност не физическите белези са толкова страшни, по-страшни са  емоцоналните травми. Трудно можете да си представите какво ми е било когато седмици наред  синът ми всеки път, щом застанеше пред огледалото сочеше към ушенцата си казваше 'оли' и проплакваше... Вечер почти не спеше след този инцидент-будеше се през половин час с внезапен плач и много трудно успявахме да го успокоим отново.
Въпреки това ми се иска да вярвам, че тези случаи са по-скоро прецеденти, а не масова практика.

# 37
  • Мнения: 3 500
Не мисля, че е масово, но понякога се случва. Моника ходи от 1 год. на ясла и вече е била хапана веднъж, но не в тази, а в предишната ясла /в гр.Видин/, където децата бяха значително по-малко, може би около 15 и знам как изглеждаше ухапаното точно под окото. Още ми настръхва косата. Ето, че се случи за втори път пак на бебе. Мони като я нахапаха беше на около 12-13 месеца, а това бебе е на около 11м. Явно се случва на по-малките, които са и по-беззащитни.

# 38
  • Мнения: 1 931
Не ми се вярва да не е преувеличено. И в нашата градина една лелка дето преоблича децата за плуването я хванах, че от мухата слон прави и винаги преувеличава като разказва какво се е случило. Надявам се и сега да е така, тази жена да е преувеличила в разказа си.
Г-жите в яслите са само мед. сестри, а не педагози.  Педагозите са в градините.

# 39
  • Варна
  • Мнения: 2 171
Лелите наистина може да преувеличават Rolling Eyes. Мишо съм го вземала три пъти хапан, два от които сериозно захапан. И трите пъти много се притесняваха като ми го даваха и определено преувеличаваха "травмите". Последният път беше преди пет дни- ухапан по корема от една госпожица. Предполагам, че има родители, които по-бурно приемат такива неща и за това реакцията е такава, защото знаят че са виновни.
Аз лично приемам хапането, като нещо, което и на площадката може да се случи и нито аз, нито другата майка да можем да реагираме за да го предотвратим.

# 40
  • Мнения: 8 999
И в яслата, в която беше синът ми, в групите имаше деца на различна възраст. От 1 до 3 г. Все пак е нормално това "омесване", защото по-големите деца са по-самостоятелни и малко или много "облекчават" задълженията на персонала. Представете си две сестри и една лелка да обслужват 20 бебета, които нито могат да ходят, нито да говорят, нито да ядат сами, нито да сядат на гърне. Затова в яслите е нормално да има в една група и по-големи, и по-малки деца.
А наистина, дори жените, които се грижат за децата ни, да имат по три чифта очи и по десет ръце, пак не биха могли във всяка една секунда да реагират и да предотвратяват ситуации. Аз имам две деца с малка разлика - случвало се е, че предусещам реакцията на едното към другото, на метър от тях съм и още мислено не съм довършила случката, когато тя вече реално се е случила и не съм успяла да реагирам.
Дори и да е истана това, с нахапването, все пак трябва да имаме предвид, че такива инциденти няма ежедневно и то във всяка ясла или градина. Както и не се случва всеки ден на всеки един учител да бъде бит от учениците си!

# 41
  • Мнения: 502
Айде пак възпитателките виновни! А не си ли мислите, че тези неща стават за секунди. Скупчват се агресивно възпитаваните деца и нахапват беззащитното бебе.
Аз за друго се замислих. Щом тези деца хапят в яслата, значи хапят и вкъщи. Тук е мястото на родителите да обяснят на децата , че не трябва така. Въпреки, че по мои наблюдения повечето деца минават през етапа хапане.

# 42
  • Мнения: 3 929
Моят син беше от децата, които хапят, но само когато го провокират - да го бутнат, ударят, да му вземат играчка, но ей така, без причина не хапеше. Говорихме му непрекъснато, но той хапеше, за да се защити. Така се защитаваше най-добре. Мина този период. А ние не успяхме да го убедим, че не трябва да хапе при никакви обстоятелства. Сега е на етап - удряне. Но пак, ако го закача или дразни някой. Наказвали сме го, говорим му непрекъснато да не удря, но провокира ли го някой и той започва да удря. Не го прави без причина, чисто от агресия, а да се защити. С това далеч не искам да кажа, че въпросното бебе е дразнело децата, за да го хапят. Просто споделям, че дори само с възпитание не се получава, защото как да втълпиш на едно дете, че не трябва да хапе, когато то вижда, че другите го правят? Същото е с всеки друг вид агресия.
Истината е в "златната среда" - щом като има толкова малко бебе в групата, сестрите, които не са от вчера там, би трябвало да знаят, че може да се случи инцидент с толкова малко и беззащитно дете. Тук, в конкретния случай, мисля, че отговорността носят възпитателките, защото това не става за секунди - 3 деца да се нахвърлят върху бебе и да хапят наред.

# 43
  • Мнения: 1 640
   Лошо ми стана ,като прочетох!

И какви са тези спорове дали детските мед.сестри са учили или не педагогика ???!!!Да ,учили са ,даже и детска психология,но по малко,защото обучението им е само 2,5-3 години в мед.колеж.Друг е въпросът кой как е пречупил през собствения си светоглед и морал тези знания и доколко си спомня въобще ученото.В крайна сметка си има неуки ,но пък морални хора,с такт и внимание грижещи се за малки деца и такива-много учили ,но нежелаещи да работят съвестно!
  И да -виновни има.Това са и родителите,и персоналът,който явно изнемогва  или пък си прави оглушки/не знам,и управниците ни,които считат ,че е нормално 2 човека да отговарят и за храненето,и за обличането,и за хигиената,и за възпитанието,и за опазването на 30 деца.Много отговорности,а само една лелка и една сестра на смяна.А лелката трябва и да измие и нареди посудата все пак,нали. Ей тук е абсурдът!
  И още нещо-ще ме извините,майки,но аз не бих си дала бебето на ясла.Това е ,не бих и не съм си давала детето на ясла. Stop

# 44
  • София
  • Мнения: 62 595
Е, сега като напуснат повечето сестри от яслите и градините, дори няма да има предмет на спор за нахапани деца, защото няма да ги има част от яслите и градините. И на сестрите им писна като на учителите.

Общи условия

Активация на акаунт