Кога проговориха децата ви?

  • 5 778
  • 49
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 663
дъщеря ми е на 2г.3м. казва само "да" и "та"(на тати)другото си бръщолеви на бебешки. малкият е на 1г. и си казва "ам", "мам" и напоследък "не". децата са различни, скоро ми бе казал някой че зависело кога са проходили-няма такова нещо. и двамата проходиха малко преди годинката!!! Hug

# 16
  • Мнения: 9 814
тази таблица трябва да бъде забранена  Tired няма дете, което да се движи по таблица. Някакви безумни норми и цифри...... ти като я пускаш втори път от вчера насам, детето ти 12 предмета ли точно назоваваше на 24 месеца?

На 1 г. и 6м. дъщеря ми правеше изречения с три думи, като например: Дай, мамо вода.
Ти ме предизвикваш да го напиша, не се хваля с говорното развитие на детето си, и напротив тази таблица занижава доста моите критерии за речево развитие.

# 17
  • Мнения: 9 903
именно. Таблицата е толкова ориентировъчна, че всъщност няма смисъл. И не става дума за това, дали детето се движи напред или назад, просто тази таблица е смешна. Ето, че и за теб е била безсмислена.

# 18
  • Мнения: 9 814
именно. Таблицата е толкова ориентировъчна, че всъщност няма смисъл. И не става дума за това, дали детето се движи напред или назад, просто тази таблица е смешна. Ето, че и за теб е била безсмислена.


Но винаги трябва да има някакъв ориентир, също както таблиците за тегло и ръст.
И предложих на авторката на темата, да прочете тази таблица, защото според нея /таблицата/ детенцето й се развива напълно нормално. Също така написах и това:

Всяко дете е индивидуално, вече са го казали. .... И най-важното не сравнявай детето си с останалите. Всяко дете е неповторимо и строго индивидуално.
 Peace
Peace

# 19
  • Мнения: 5 940
Осреднените таблици за развитие на детето са важни, защото дават някакъв ориентир дали много се отклонява собственото ти дете от някаква средностатистическа норма. Преди няколко дни във форума една майка каза, в подобна на тази тема, че късно е разбрала, че детето й е с намален слух, защото всички са я успокоявали, че е нормално до три години да не говори.

# 20
  • Мнения: 1 043
На 1 г и 6 м. започна да прави изречения от по 3-4 думи, напр. "ас гая топата"  Laughing
Сега е на 1г. и 10м. и не млъква. Всеки ден научава нови думички и повтаря като папагалче  Laughing

# 21
  • София, Дървеница
  • Мнения: 707
След третата година започнаха и другите да  го разбират  Wink, а не само аз и баща му  Laughing

# 22
  • Мнения: 27 524
На две години и половина  Peace

# 23
  • София
  • Мнения: 39 764
Както някои мами са писали - децата са различни.
До 1,7годишна възраст Дияна казваше само отделни думички, + имената на някои приятели. След това се местихме в нов апартамент. Седмица или две след преместването и настаняването Дияна се изправи на вратата на хола и изстреля цяло изречение. Ние с мъж ми бяхме шокирани Simple Smile И оттогава туй дете не млъква Simple Smile
В началото аз служех за преводач, защото Дияна употребяваше доста "странни" думички. На 2годишна възраст казваше 1вия куплет на "Аз съм българче", но много смешно Simple Smile

"я бугаче бичам
нани нине нени
бугаче аичам
адост мени"

После го забрави Simple Smile
И до сега когато бърза понякога бърка и размества буквите на някои думи.
Няма страшно ще почне да бъбри хлапето ти Simple Smile

# 24
  • Варна
  • Мнения: 634
А бе как дете на 1г.3м. ще е късно проговорило  ooooh!.
Моето е на 2г.2м.  , още не говори.

Последна редакция: сб, 12 апр 2008, 14:16 от Росица

# 25
  • Мнения: 46 518
След 2 г. Peace

# 26
  • Мнения: 1 668
според тази табличка л се казва на 24 месеца - аз още не мога, а съм вече на 356 месеца  newsm78...

по темата сериозно - малкия на 10 месеца казваше 20-30 думички от типа на баба, бебе, биба, мама, тата, дада и т.н., но беше много зле в двигателно отношение... на година и 2 седмици проходи и си останахме с този речник до почти 2 г, като сигурно го бяхме увеличили с не-повече от 20 думи. като стана на 2 му махнахме 3-та сливица и сега за 1 месец вече говори с изречения. Вечер го слагам в леглото в 8 и поне 1 час си репетира рязни думички, които са му направили впечатление - вчера репетираше кифла (кифлуа се чува, ама да не издребняваме), вафуа, чувау и плуикче. Явно репетира Л-то, ама му е трудно още повече майка му като ги казва тези неща грешно. но имам приятелка, на която детето проговори на 3 и половина, а нищо му няма....Просто ужасно притеснително дете и трудно се отпусна да говори

# 27
  • Мнения: 1 031
Деца различни - по различно време проговарят.
Моят син проговори много рано - на 1,5 г. вече спокойно можех да го разбирам какво ми казва и какво си иска.

# 28
  • Мнения: 4 784
Нашият по бебешки дърдори яко, но и тати и дядо и баба, думите които изговаря най-често, си звучат чисто по бебешки.

# 29

Общи условия

Активация на акаунт