Слугиня ли е българската жена?

  • 14 415
  • 227
  •   1
Отговори
# 180
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Някъде да съм написала нещо за средностатистическа жена?
Не визирам теб. Но толкова изказвания имаше за домашните помощници, все едно е нещо обичайно за нашите географски ширини.

# 181
За съжаление не мога да прочета всичко и ако се повторя, ме извинете.
Според мен - ние сами си го определяме.Майка ми беше кротка женица, домакиня. Така ме и възпита. Моят имидж беше - торбите, престилката, количката и всички останали екстри.В един момент се почувствах "квартална тетка". И професията ми ....подобна. Но...попаднах на хора и станах човек. През 2000г./на 36г./ станах студентка. И днес продължавам. Осъзнах, че не всичко се върти около моя имидж: готвя, пера, гладя от 23ч до 03ч-нощната тарифа....!Да, ама не. Оказа се че живота ми може да бъде и друг.Имах късмет, направих кариера.Вече не винаги си купувам от "шик". Е, съобразявам се, но....се чувствам човек! Не съжалявам за "домакинския" период, но всяка жена трябва да пробва и друго.Е, трудно беше на благоверния да знае, че аз не съм тая дето денонощно е до халите и е с парцала, ама свикна и знаете ли.....иска си повече секс!
А и един лаф"по-добре паднала ПОД бара, отколкото права до мивката"!

# 182
  • Мнения: 277

,,по-добре паднала ПОД бара, отколкото права до мивката"! Joy
тъй,тъй...

# 183
А, ще ми позволите още един ПОДОБЕН виц в този "сълзлив ден.
Един пред блока вдигнал капака на Реното и се рови.До него застава "мъж"-куц, кривоглед, плешив и черен!/идиот/
- тука тоя болт, не тъкъ-казал идиота.
- на ти 5 лв. иди си купи цигари, остави ме!-казал "нормалния;
- Аз не пуша! Обаче оня винт, не там!-продължил идиота.
- Абе на ти 10 лв. иди пии една ракия, остави ме!
- Ц, не пия! Обаче там на спирачките не така!-продължил идиота
"Нормалния" изсипал всички пари от джобовете:
- На ти тия пари иди си намери една...к-ва!Остави ме
- Ц, аз не ходя по жени!Обаче там накладките....
Тогава нормалния извадил 50 лв., напъхал ги в джоба на идиота и му казал:
- Виж, кво приятел. Ето ти тия пари. Иди във Б вх., на 3 ет., сем.Иванови. Звънни.Ще ти отвори една дебелана с ролки и парцал в ръката. Кажи й - булка, аз не пия, не пуша, по жени не ходя, виж ме на какво приличам!
 newsm28 1ironing wash newsm64

# 184
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
 Joy

# 185
  • Мнения: 1 322
Донякъде да.

# 186
  • Тайна, майна
  • Мнения: 235
Според мен е въпрос на самовъзприятие - т.е. някои жени се чувстват слугини, а други просто се грижат за семейството си. И не зависи от това как е разпределена домакинската работа вкъщи.

# 187
  • Мнения: 2 442
Да си домакиня не означава да си слугиня.
Слугуването е особено състояние на духа - вечно се пренебрегваш за да угодиш, обгрижиш и задоволиш околните и при това изпитваш чувство на изпълнен дълг. Направо ме полазиха тръпки като написах тази отвратителна истина.
Но истина е, че такава е тенденцията в родината. Ще си позволя да дам пример - маса в български хотел с all-inclusive. БГ семейство с две деца - майката избира храната, носи, става от масата, принася, досипва, долива ... На съседната маса германско семейство с деца на същата възраст - всеки си избира храната, става, досипва си, долива си...

# 188
  • Мнения: 458
Да си домакиня не означава да си слугиня.
Слугуването е особено състояние на духа - вечно се пренебрегваш за да угодиш, обгрижиш и задоволиш околните и при това изпитваш чувство на изпълнен дълг. Направо ме полазиха тръпки като написах тази отвратителна истина.
Но истина е, че такава е тенденцията в родината. Ще си позволя да дам пример - маса в български хотел с all-inclusive. БГ семейство с две деца - майката избира храната, носи, става от масата, принася, досипва, долива ... На съседната маса германско семейство с деца на същата възраст - всеки си избира храната, става, досипва си, долива си...
Даааа, типична гледка за нашите географски ширини. Съгласна съм и, че "слугинстването" е състояние на духа, в което най-често човек се поставя сам. Има начини да "обгрижваме" близките си и да чустваме удовлетворение от това без да пренебрегваме собствените си желания и нужди. Колко лесно звучи, а колко трудно е да се постигне. ooooh!

# 189
bad-words:
Наистина ли в съзнанието на българския мъж съпругата е готвачка и перачка? В това ли се превръщаме след няколко години семеен живот? . Аз се справям, но ми тежи този балкански манталитет на нашите мъже. И не се ли корени всичко във възпитанието, от най - ранна възраст. Децата инстинктивно копират поведението на родителите си и го пренасят и в своя живот. Не е ли време за промяна?

Така е, за съжаление! Имам възможност да наблюдавам и да сравнявам, защото в момента живея в една добре уредена държава!
Тук домакинският труд се поделя между двамата съпрузи. Мисля,  че това е съвсем нормално и справедливо, след като и двамата работят извън дома!  Rolling Eyes
 NaughtyМоже би трябва да се каже, че българската жена е РОБИНЯ, защото на слугините все пак се плаща, нали! newsm78  Thinking

# 190
  • София
  • Мнения: 17 595
Веднъж седмично идва домашна помощница. За повечето неща. Сметките - вкл. тази - общо взето се поемат от съпругът ми, моята заплата е нищожна. Повечето неща, които се налага ежедневно да се правят из домакинството, правя аз, но той също участва.

Не смятам, че жената следва да е слугиня.
И не смятам, че мъжът следва да се разглежда като банкомат.

# 191
  • Мнения: 1 477
Като преглеждах темата и мненията останах с впечатлението ,че едва ли не българската жена е мъченица само защото си върши домакинската работа.За протокола съпругът ми помага много в домашните задължения ,но въпреки всичко основното го върша аз.При всички удобства, с които разполагаме, не е редно да се възприемаме като слугини.Бабите ни не са прали с автоматични перални и не са имали миални машини.Не е имало и памперси и стерилизатори(а са отглеждали по няколко деца едновременно).Вярно, че съвременната жена гради кариера и успоредно с това се грижи и за семейния уют, но същата тази съвременна жена разполага и с многобройни удобства, които са създадени максимално да улеснят нейното ежедневие.Лично аз не съм слугиня само защото върша елементарни домакински задължения. Crossing Arms

# 192
  • София
  • Мнения: 62 595
Бабите ни (като колективен образ на жените от това и предишното поколение) рядко са завършвали гимназия, да не говорим изобщо за висше образование. И дядовците не са карали коли, а каруци, трактори и е имало едваслед колективизацията, а се е орало с волове и магарета. Я, вземи да запалиш пещта в двора, стани посред нощ и замеси тесто да изпечеш хляб за цяла седмица! Я слагай стана и хурката и започвай да предеш и да плетеш, а не да гледаш телевизия и да сърфираш из мрежата!

Всичко това, което имаме в момента е особеност на цивилизацията и не виждам кой нормален човек би се отказал от всичките й благинки. Няма нищо общо с еволюционното развитие на човека като вид.

# 193
  • Мнения: 3 621
Бабите ни (като колективен образ на жените от това и предишното поколение) рядко са завършвали гимназия, да не говорим изобщо за висше образование. И дядовците не са карали коли, а каруци, трактори и е имало едваслед колективизацията, а се е орало с волове и магарета. Я, вземи да запалиш пещта в двора, стани посред нощ и замеси тесто да изпечеш хляб за цяла седмица! Я слагай стана и хурката и започвай да предеш и да плетеш, а не да гледаш телевизия и да сърфираш из мрежата!

Всичко това, което имаме в момента е особеност на цивилизацията и не виждам кой нормален човек би се отказал от всичките й благинки. Няма нищо общо с еволюционното развитие на човека като вид.

 smile3501 smile3501 smile3501 много точно и на място казано

# 194
  • Мнения: 110
Добър вечер, момичета!

ДА, сетих се за коя реклама говорите. На онзи засмян, пълен чичка, на който освен жена му, че го пере, го и масажира - така-така-така, с масажьора.

Наскоро по повод една друга реклама на банков "продукт" - един татко в командировка се обажда на семейството от хотелската стая, казва, че му е мъчно и с нетърпение чака да си дойде, а зад него - в банята - красив силует на жена.... та поради такива недомислици, които дават и рано сутрин.... със съпруга ми /мароканец/, гледаме рекламите и сравняваме - какви са те там.

Аз мога да кажа - говоря само от личен опит: съпругът ми готви и чисти, при пазаруване той носи торби... и простира човека. Грижите за дома се поделят. Още нещо - много ме впечатли -представете си като хуманитарен работник, съм била и по мисии в страни от 3-тия свят, и в стара Европа, по и като човек, живеещ в София, за мене е нормално по тротоарите да има я паднали клони, я "препятствия". Учудих се като избърза на една софийска улица, да махне клон, за да не се спъна, внимава да не се спъна по плочките, които "хлопат" . Веднъж говорихме за нещо - отново, свързано с междучовешки взаимоотношения и той каза "аз да не съм турчин!"

Смея да кажа, че поне в неговия случай, майката го е възпитала да не чака на готово, отделно и в културата им го има - съпругът трябва да помага и жената да бъде уважавана. Не смятам домашната работа за мъчение, но тъй като повод за дискусията е въпросната реклама - и на мен не ми харесва, какво и не ми харесват ТВ скечове, в които съпругата чака до ранни зори, а мъжът се връща пиян, раздърпан и говори дивотии.     

                 
   

Общи условия

Активация на акаунт