Номинации за най-голяма муня

  • 3 512 214
  • 18 481
  •   1
Отговори
# 18 300
  • София
  • Мнения: 13 155
В гювеча готвиш гювеч. В гювечето - гювече. Ястията дори са различни.

# 18 301
  • Street of Dreams
  • Мнения: 13 473
Аз винаги съм мислила, че гювеч са сготвени зеленчуци в буркан за зимнина, които се прибавят към манджите. Онова, дето не го ям, ако се сещате. Пак ли не съм разбрала?

А гювече са малките глинени съдове с капачета, в които печем на бавен огън някакви ястия във фурната. Големият глиен съд не знам как се казва - голямо гювече или нещо такова Grinning

# 18 302
  • София
  • Мнения: 13 155
Онези зеленчуци в буркани те често са съставки на гювеча, когато няма пресни зеленчуци. Гювеч е ястие с месо, картофи, различни зеленчуци, бамя и се приготвя в големия гювеч. Гювечето е сбирщайн от лесни за приготвяне продукти за индивидуално сервиране - аз слагам домати от буркан, печени чушки, колбас или бекон, сирена, яйце. Гювечето се ползва и за приготвяне на сирене под капак. Може и на индивидуални порции гювеч.

# 18 303
  • Сф
  • Мнения: 10 666
Добре ч, е рекох само гювеч, а не тюрлюгювеч , както в нашия край , че съвсем ще се объркат някои.Joy

# 18 304
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 764
Добре ч, е рекох само гювеч, а не тюрлюгювеч , както в нашия край , че съвсем ще се объркат някои.Joy
Е, точно де, тюрлюгювеч е зимнината от зеленчуци, които се слагат в манджата. Може в тенджера, тава, гювеч /големият глинен съд/ Grinning

# 18 305
  • София
  • Мнения: 1 395
И аз като Светулчица знам че гювеч се прави в голямо гювече(гюведже?), а гювече - в малко гювече. Не може да сготвиш нещо в гювеча, защото той е манджа 😁

# 18 306
  • Шумен
  • Мнения: 5 276
Майка ми наричаше този съд -  гърне а аз просто керамична тенджера. Така никога няма объркване какво точно се готви Stuck Out Tongue Winking Eye

# 18 307
  • Street of Dreams
  • Мнения: 13 473
Излиза, че в гювеча можеш и боб да сготвиш, така ли?

# 18 308
  • при късмета
  • Мнения: 24 008
Майка ми наричаше този съд -  гърне а аз просто керамична тенджера. Така никога няма объркване какво точно се готви Stuck Out Tongue Winking Eye
Различни съдове са. Гърнето е с форма на тенджера, дълбоко е. Гювеча е като тава, плосък, но малко по-дълбок и елипсовиден.

# 18 309
  • Мнения: 674
Имам син несесер, в който съм сложила лекарства като темпалгин, но шпа, валидол, витамини. Заболя ме корема и реших да изпия но шпа, но не намирам несесера. Държа го в една картонена торбичка, която винаги нося с мен. Обърнах всичко, няма го. На работа го няма, в къщи го няма. Примирих се. На следващия ден реших да пера, отварям пералнята да сложа една покривка и гледам вътре стои несесера и едно пакетче солети. Три минути гледах и се чудих как е станало и до сега не мога да си го обясня-да ги пъхна вътре, вместо пране. Че и солети вътре. Чак се зачудих дали съм ги изпрала. Но солетите не бяха натрошени, значи не съм ги въртяла в пералнята.

# 18 310
  • Street of Dreams
  • Мнения: 13 473
Това за гювеча се оказа по-объркващо от българските роднински връзки...

# 18 311
  • София
  • Мнения: 11 489
Да. Аз му казвам гърне.

# 18 312
  • Мнения: 4 808
Излиза, че в гювеча можеш и боб да сготвиш, така ли?
Разбира се, че можеш, макар че в гърне е по-добре. Тайната на готвенето в керамични съдове е много проста - никога не се слагат на загрят котлон или фурна, слагаш и тогава включваш, иначе се пукат. И е най-добре да се готви на бавен огън. Някои даже залепят капака на гювеча (съда) с тесто. Сори за готварското отклонение.

# 18 313
  • Мнения: 6 470
У нас като кажехме гювече, всички разбирахме малките гювечета за сирене по шопски, примерно. Другото е съд за гювеч.

# 18 314
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 327
Защо едното( съдът) да изключва другото( манджата) и не може двете неща да носят едно и също име?! Омоним му се вика.

Общи условия

Активация на акаунт