домашно сирене

  • 42 941
  • 85
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 190
да,правила съм и то много пъти.Калъпа за притискане се прави от майстор и представлява правоъгълник от дърво,като дъното му е от мрежа,а отгоре се поставя един дървен капак със същата дебелина,за да може да притиска сиренето и то да се отцежда.Притиска се с нещо тежко ,не знам дали може да се пригоди нещо  друго за тази цел.Като две кутии които влизат плътно една в друга но вътрешната да е по-висока.Посипва се с обикновена готварска сол,но важно е да престои с нея,тя издърпва и още вода от сиренето и после вече не омеква.

# 16
  • Мнения: 190
Сиренето от преварено мляко също може да се яде веднага,не е задължително да се чака,но чак след престояване придобива познатия вкус.Ето една рецепта за сирене Каломи от Кипър.Завираме млякото и го пресичаме с малко кисело мляко и 1 щипка  лимонена киселина.Прецежда се ,като течността която се отделя се запазва.Оформяме малки питки от изцедената смес и ги слагаме в торбички от тензух,след това завираме отцедената суроватка и пускаме за няколко минути сиренцата да се сварят.Изваждаме и оставяме да изстине,осолява се и се оставя да изсъхне.Може да се яде веднага ,а може и да се остави да зрее.Съмнявам се много дали ще се получи нещо с мляко от кутия,трябва да е домашно.

# 17
  • Добрич
  • Мнения: 5 456
Това наистина е извара. Когато млякото ми се пресече  преди да се е развалило ако го сваря,  по същия начин става на парцали, които могат да се отцедят от сурватката.  Ако не се осоли може да се използва и за сладки неща. Доста мои близки са правили домашно сирене от домашно мляко, включително и съпругът ми, но задължително се слага мая за сирене.

# 18
  • In a surreal moment!
  • Мнения: 2 038
ДОМАШНО СИРЕНЕ

1 . Затопляме прясно мляко до 70градуса(пастьоризация).
      Оставя се да изстине до 35 градуса.

2 . Разтваря се маята за сирене в малко мляко ,
     за вкус се прибавят и няколко лъжици кисело .Сместа
     се прибавя на струйка с бъркане при останалото мляко .
     1 с.л. мая стига да подсири 5-6л . пр. мляко .

3 . Завива се тенджерата с одеало и се оставя да се подсири.

4 . След 1ч. (лятно време 30мин.) се развива и с голяма лъжица
     внимателно разбъркваме(насичаме) подсирената смес .
     Тя трябва да има консистенцията на стегнато кис.мляко и
     да се отлепя от страните на съда . Оставя се още 30мин.
     (лятно време 10мин.) да се отдели суроватката .

5 . Намокря се със студена вода голяма цедилка , изстисква се ,
     завързват се двата леви и двата десни края(оформя се нещо като хамак)
     През отворите се намушква дълга точилка .
     Тя пък се подпира на облегалките на 2 стола .
     Подлага се тенджера , в която ще се събира изтичащата суроватка.

6 . Изсипва се подсиреното мляко . След около час леко с ръце стиснете
     цедилката , оформете я на топка и вържете с ластик .
     Като престане да капе от суроватката смъкнете цедилката ,
     сложете я в горния край на наклонена тава и я притиснете с дъска и тежест .
     Да престои така към 8ч.

7 . Сиренето се вади от цедилката , нарязва се на парчета ,
     осолява се на вкус и може да се яде веднага в прясно състояние.
     Или се прави саламура , заливат се парчетата сирене в буркани ,
     се оставя на студено да зрее 40 дни .



САЛАМУРА :  В преварена вода се разтваря толкова сол ,
                        че потопено сурово яйце да се показва
                         колкото 5 стотинки .


Цедилката не е тензух , по-гъста материя е , но също така пропусклива . Може да се ползва тензух , но да е поне 3 слоя .
Правила съм сирене от 6 л. прясно издоено мляко с 1 с.л. мая за сирене .

Мая за сирене се купува от хранителните магазини или складове . Има я във всеки селски магазин .

Домашното сирене не е като купеното от магазина , колкото и да зрее , но е много вкусно и абсолютно здравословно .

Събраната суроватка сварете и пресечете с лимонтузу или кисело мляко , изцедете през цедилката и съберете извара .

От 6л мляко излиза около 500грама сирене - зависи от маслеността на прясното мляко.

Последна редакция: нд, 08 юни 2008, 11:10 от Другарче

# 19
  • Мнения: 4 380
На мен пък никой не ми беше казвал, че се слага и кисело мляко. Колко пъти съм опитвала да подсиря само с мая- дръжки! А твърдяха че трябвало да подкваси млякото, само че Naughty Чудех се маята ми ли не е в ред...и няколко пъти поръчвах от България обаче -тц! Thinking

Аз ужасно обичам прясно сирене, всъщност това си е абсолютна Моцарела, само че Моцарелата не е евтино удоволствие и не винаги е достатъчно прясна.

# 20
  • In a surreal moment!
  • Мнения: 2 038
Хenia -  Киселото мляко само подобрява вкуса , нищо повече .
             Не играе роля при подсирването.
             Кажи ми с какво прясно мляко работиш , нали не е от кутиите в супера ...
             На какво количество пр. мляко колко мая слагаш ...
             По тази рецепта винаги ми се получава .
             Наистина свежото сирене е божествено .
             Преди време моя приятелка имаше кози ,но кафеви .   
             Млякото им въобще не миришеше , та сиренето от тях ....прекрасно , още го бълнувам .

# 21
  • Мнения: 4 380
Хenia -  Киселото мляко само подобрява вкуса , нищо повече .
             Не играе роля при подсирването.
             Кажи ми с какво прясно мляко работиш , нали не е от кутиите в супера ...
             На какво количество пр. мляко колко мая слагаш ...
             По тази рецепта винаги ми се получава .
             Наистина свежото сирене и божествено .
             Преди време моя приятелка имаше кози ,но кафеви .   
             Млякото им въобще не миришеше , та сиренето от тях ....прекрасно , още го бълнувам .

Изобщо не ми подсирва маята- млякото не се кваси- стои си като прясно. newsm78 Млякото е без значение- при нас купешкото с нормална масленост си е като домашното в България. Квася прекрасно кисело мляко, а за сирене въобще не ми се кваси.

Мисля да пробвам пак с кисело мляко, но срокът на годност на маята е изтякъл. newsm78 Дали ще стане нещо или само ще изхвърля млякото? newsm78

# 22
  • In a surreal moment!
  • Мнения: 2 038
Маята трябва да се държи само в хладилник иначе бързо се разваля .
Ако си я държала в хладилник - пробвай .
В кутиите пастьоризират млякото при 90 градуса - почти го сваряват , за кисело
е ОК , но за сирене нестава .
Бабите едно време даже не са го затопляли , ние сега го правим за дезинфекция ,а те като го издоят и както си е топло от кравата са го подсирвали .

Последна редакция: нд, 08 юни 2008, 11:12 от Другарче

# 23
  • Мнения: 4 380
Държах известно време мая в хладилника, после я извадих. На флаконите пише да се съхранява на температура до 31 гр.- мисля че не сме превишавали.

Има значение градусите на сваряване на млякото? Е аз със сигурност не съм мерила до колко го загрявам. Значи казваш да не се престаравам до високи градуси? newsm78

Млякото ни не е в кутии, а в пликове. В кутиите има консерванти. Със сигурност от нашето купешко,  сирене става, защото много народ си прави в домашни условия. Само на мен не ми се получава.

# 24
  • Мнения: 4 380
ОК, изглежда става нещо...Не знам от киселото мляко или от маята, но се подкваси. Ще видим ще заприлича ли това на сирене или ще си стане цедено кисело мляко. Laughing

Другарче, кажи, а цвика за какво го използваш? Жал ми е да го хвърлям. newsm78

# 25
  • Стара Загора
  • Мнения: 526
Другарче, кажи, а цвика за какво го използваш? Жал ми е да го хвърлям. newsm78
Може ли аз да отговоря за цвика (суроватката)? Аз го слагам в шишета в хладилника и го използвам за хляба, който правя в хлебопекарната - вместо вода. Хляба става невероятен и бухва много повече, отколкото ако е с вода.

# 26
  • Мнения: 4 380
Мерси Валя! Утре ще замеся хляб с нея. А от моето сирене нищо не стана. Cry Cry Cry

Не е истина просто. Не мога да ви опиша от колко години се опитвам да направя нещо което да заприлича на сирене.. Cry

Стана си изцедено кисело мляко. С малко по-осбена консистенция и вкус. Нещо като крема-сирене. Sick
Ще се изяде де...ама не беше това целта.  #Cussing out

Дайте идея какви добавки да му сложа на това крема-сирене!

# 27
  • In a surreal moment!
  • Мнения: 2 038
Хenia - градусите са много важни . Вземи си термометър за течности и ги следи - пр. мляко не трябва да завира , в никакъв случай !!!  Технологията не е като при приготвяне на кис. мляко , където имаме   напълно сваряване . Бабите използват кутре - да ти е нетърпимо топло на пръста - 70гр. ,
приятно топло - 30 гр.

Това крема сир. можеш да объркаш с няколко сварени яица , кр. масло , чубричка и червено пиперче - размачкай да стане на пастет - чудно е на препечена филийка с чай . Някой слагат и лучец .

# 28
  • Мнения: 4 380
Ами не ми завира...И аз пробвах на кутре. Сега пък и термометри...Само това нямаше в мойта къща. Sick
Нещо не ми е в ред маята ми се струва... newsm78

Мерси за рецептата с крема-сиренето!

# 29
  • In a surreal moment!
  • Мнения: 2 038
Сигурно е лоша , щом спазваш всички стъпки на подсирването и все пак то не се получава , значи маята не е читава . Озадачих се като каза , че си пробвала с тамошна и с българска и все пак не ти се получава , това пък говори за някакъв пропуск в технологията . Ти не се отказвай - пробвай пак , все ще го улучиш , майстор не се става от веднъж .

Общи условия

Активация на акаунт