Инсулт- сблъскване с тази болест. Моля споделете

  • 226 255
  • 767
  •   2
Отговори
# 465
  • Мнения: 11 737
О, не мисли за грехота! Здравите и правите се побъркват. Правилно мислиш и за баща си. Човекът ще се съсипе, това са страшни нерви.
Това че можеш да осигуриш тези неща си е голям плюс откъдето и да погледне човек. В БГ малко хора могат да си го позволят.
Старчески дом - според мен не, по-скоро хоспис, ама да се огледате за някой читав, в който се полагат грижи за болните и ги раздвижват и обслужват, а не само да им сменят по един памперс и да са на произвола на съдбата цял ден.
Не мога да препоръчам такъв, но със сигурност ще намериш мнения за добър хоспис в интернет, с полагане на грижи за болните.
Не е евтино, срещала съм цени от 750-1000 лв месечно, но ако погледне човек, то само един рехабилитатор да ти идва месец вкъщи всеки ден за по 1 час, или жена да я гледа няколко часа дневно, излиза пак едни около 700-800 лв, и останалото пак остава за баща ти. Хранене, преобличане, обслужване, нерви... много неща са.

В старческите домове иначе не знам каква им е политиката, но работех до един такъв доста време и там всекидневно гледам възрастните бяха навън, грижеха се за градините в дома, прекопаваха, сееха, излизаха на разходки. Имам някакъв спомен от една жена, която живееше в дома и идваше при мен като клиент, че с пенсии се кандидатстваше в дома. Някаква определена сума и взимаха от пенсията, а останалото за нея. Идваше при мен да пийне биричка с пържени картофки, но останах с впечатление, че жената е финансово добре и домът беше неин избор, на база това, че е останала сама. И доколкото се сещам, сумата не беше малка, а на много хора пенсиите не стигат, за да влязат в такъв дом.
Ето нещо като ориентир. И все пак смятам, че за майка ти е най-добре хоспис с полагащи се грижи. Но трябва да ги проучите.
https://dariknews.bg/novini/bylgariia/kak-se-izchisliava-taksata … ki-domove-2085820

# 466
  • Мнения: 10 264
Merelenda Hug благодаря ти за подкрепата и помощта. Всякаква информация ми е от полза.

Майка ми много ме ядоса вчера и днес не съм ѝ звъняла. Уж е с акъла си, обаче май не е много. Но пък баща ми ми се обади. Явно днеска е била в настроение и карала колелото с крака и ръце. Уж са се споразумяли за банята, но до  баня не се е стигало още. То тя няма как и да стигне до там. Утре ще я обработвам по скайпа.

# 467
  • Мнения: 12
Merelenda Hug благодаря ти за подкрепата и помощта. Всякаква информация ми е от полза.

Майка ми много ме ядоса вчера и днес не съм ѝ звъняла. Уж е с акъла си, обаче май не е много. Но пък баща ми ми се обади. Явно днеска е била в настроение и карала колелото с крака и ръце. Уж са се споразумяли за банята, но до  баня не се е стигало още. То тя няма как и да стигне до там. Утре ще я обработвам по скайпа.
Мило момиче, не обръщай никакво внимание на това, което ти казва майка ти. В момента в главата й е пълен микс със информация от разни спомени, но в друга светлина. Може да ти казва всякакви неща, които изглеждат смислени, основават се на действители случки от живота ви и да те шокират, защото тя не е била никога такъв човек. Просто не обръщай внимание на чутото, за да не започнеш и ти да се самоунищожаваш. Не изпускай от фокус грижите за баща ти, тъй като той в момента поема удара от болестта. За него в момента е най-трудно от всички. Казвам ти от личен опит. Майка ми получи инсулт на 25 март по време на операция за смяна на става. Засегната е дясна ръка и крак (точно оперирания). Адът през който минават както болния, така и грижещия се за него е неописуем.  Просто трябва още в началото да "скопиш" душата си от всякакви емоции, за да може да не се взривиш от емоцията и изтощението, както и от безпомощността, пред която си изправен, без да знаеш нито каква е перспективата, нито има ли я изобщо. Това, което научих от болните, които бяха с поотминало време от началото на инсулта, че много от тях имат халюцинации и бъркат реалността с халюцинирането. Става и в будно състояние. Майка ми и маше също. Това отминава с времето, но е истински ад (поне при нас беше така). Ако й е изписан ноотропил, то не забравяй, че втория прием трябва да е преди 12 ч наобяд, иначе пощуряват. Важно е да намериш правилния рехабилитатор, защото е важна връзката лекуващ - болен и да идва при нея у дома й. При нас дойде правилния човек. Благодарна съм, че Бог ни го изпрати. Когато всички отписаха майка ми и никой не искаше да я лекува (аз съм от Пловдив), той прие да я раздвижва. Вече правим опити да изкачваме стълби. Никога не ми е давал напразни надежди, нито е отбивал времето. Казва се Генадий Генчев. Просто е уникален човек, който влага себе си.  Въоръжи се с търпение (колкото и клиширано да звучи) и се погрижи за баща си.
Успех.

# 468
  • Мнения: 10 264
RossiTzvet Hug Hug Hug, благодаря и на теб за включването и подкрепата. Да бъркотията в главата на майка ми почнах да ги усещам. Много ме обърква, уж нормално говори обещава разни неща, не дава въобще признак че мозъка е засегнат, но не след дълго като че ли забравя и направо превключва на друга вълна. Взех да го усещам определено.

Нотропил не ѝ е изписан. Изписали са ѝ Лизиноприл, Зеротромб, Пирацетам и Кавинтон. Като гледам ръката и се оправи вече. Само за 2 седмици, дали е възможно това? Всичко прави с нея, както преди. Но с краката положението е много зле. Казва, че не я държат, а единия я боли адкси. От какво може да е тази болка? Инсулта може ли да причини такава болка не мога да си обесня. Казах им да попитат лекаря да ѝ даде болкоуспокояващи, но все забравят, не искат и да си записват. Иначе като е седнала няма проблем. Движи си краката, разгъва ги и болки няма. Опита ли да стане обаче и направо не се търпяло ми обеснява.

От вчера е на рехабилитация в болницата. Дано ѝ помогнат там малко от малко. В къщи като се приберат, ще викат частен рехабилитатор. Иначе някак си са стигнали да банята и се е къпала два пъти. Много се притеснява, че е на памперси и хората в болницата ще се погнусят от нея...Направо подлудява с тия памперси.

Друга беля свършили с баща ми. Нямам идея как ще се отрази. Този Лизиноприл ѝ беше изписан 2х2,5мг. В аптеката им дали разфасовка от 5мг цяла теблетка, а на кутийката написано 2х2,5мг. Баща ми в суматохата не е обърнал внимание че това са таблетки по 5 мг. Само прочел 2х2,5 и ѝ давал по две таблетки дефакто по 5мг. Съответно хапчетата свършили. И ми обеснява, че се чудели дали да ѝ купува още. Как тая докторка им изписала по-малко лекарства. Помолих го да ми покаже рецептата и кутийката на лекарството. И какво да видя. Те са се заблудили и ѝ е давал по 10мг. И тя ми казва, че замаена и изморена, но все ѝ казваме че това от лекарствата, а в крйна сметка нищо чудно и от предозиране. И това цяла седмица. Ужас направо. От вчера уж приема правилната доза. Но как ѝ се е отразило това предозиране в дългосрочен план не се знае.

Исках да ви попитам за тия инвалидни колички. Трябва ли да има направление от невролог? Баща ми ходил в някакъв магазин и му казали, че трябвало да минават комисия ТЕЛК и тогава ако  я определят че има нужда, щели да им дадат. Добре, но аз не ги виждам да тръгнат по комисии. Тя неможе да върви, а нямат и инвалидна количка все още. За да се предвижат до болницата са наели линейка, която им е взела 60лв. На връщане пак 60лв. КОла имат, но както казах тя не може да върври, та абсурд е да влезе в кола. И сега се чудят как до тоя ТЕЛК да стигнат.

# 469
  • Мнения: 12
RossiTzvet Hug Hug Hug, благодаря и на теб за включването и подкрепата. Да бъркотията в главата на майка ми почнах да ги усещам. Много ме обърква, уж нормално говори обещава разни неща, не дава въобще признак че мозъка е засегнат, но не след дълго като че ли забравя и направо превключва на друга вълна. Взех да го усещам определено.

Нотропил не ѝ е изписан. Изписали са ѝ Лизиноприл, Зеротромб, Пирацетам и Кавинтон. Като гледам ръката и се оправи вече. Само за 2 седмици, дали е възможно това? Всичко прави с нея, както преди. Но с краката положението е много зле. Казва, че не я държат, а единия я боли адкси. От какво може да е тази болка? Инсулта може ли да причини такава болка не мога да си обесня. Казах им да попитат лекаря да ѝ даде болкоуспокояващи, но все забравят, не искат и да си записват. Иначе като е седнала няма проблем. Движи си краката, разгъва ги и болки няма. Опита ли да стане обаче и направо не се търпяло ми обеснява.

От вчера е на рехабилитация в болницата. Дано ѝ помогнат там малко от малко. В къщи като се приберат, ще викат частен рехабилитатор. Иначе някак си са стигнали да банята и се е къпала два пъти. Много се притеснява, че е на памперси и хората в болницата ще се погнусят от нея...Направо подлудява с тия памперси.

Друга беля свършили с баща ми. Нямам идея как ще се отрази. Този Лизиноприл ѝ беше изписан 2х2,5мг. В аптеката им дали разфасовка от 5мг цяла теблетка, а на кутийката написано 2х2,5мг. Баща ми в суматохата не е обърнал внимание че това са таблетки по 5 мг. Само прочел 2х2,5 и ѝ давал по две таблетки дефакто по 5мг. Съответно хапчетата свършили. И ми обеснява, че се чудели дали да ѝ купува още. Как тая докторка им изписала по-малко лекарства. Помолих го да ми покаже рецептата и кутийката на лекарството. И какво да видя. Те са се заблудили и ѝ е давал по 10мг. И тя ми казва, че замаена и изморена, но все ѝ казваме че това от лекарствата, а в крйна сметка нищо чудно и от предозиране. И това цяла седмица. Ужас направо. От вчера уж приема правилната доза. Но как ѝ се е отразило това предозиране в дългосрочен план не се знае.

Исках да ви попитам за тия инвалидни колички. Трябва ли да има направление от невролог? Баща ми ходил в някакъв магазин и му казали, че трябвало да минават комисия ТЕЛК и тогава ако  я определят че има нужда, щели да им дадат. Добре, но аз не ги виждам да тръгнат по комисии. Тя неможе да върви, а нямат и инвалидна количка все още. За да се предвижат до болницата са наели линейка, която им е взела 60лв. На връщане пак 60лв. КОла имат, но както казах тя не може да върври, та абсурд е да влезе в кола. И сега се чудят как до тоя ТЕЛК да стигнат.

Относно лекарствата - не се безпокой. Каквото е станало - станало. Има достатъчно неща, за които да мислиш. За частната Бърза помощ е така. По-евтино е да отидеш със самолет до Италия, от колкото да те закарат или вземат от болницата. НО... За ТЕЛК - баща ти отива при личния й лекар. Лекарят знае какво да напише за въпросната ТЕЛК. Ще трябва да извика нотариус, който да ви посети в дома, за да направи нотариално пълномощно на баща ти (сега е времето да помислиш за алтернатива кой друг да упълномощиш също), тъй като на много места ще трябва. От там нататък се отива при определена фирма (много често самите болници работят с конкретни такива и лекарите се обаждат да уведомят, че имат пациент с инсулт) и просто трябва да си намериш контретна такава, с която да си получите необходимите количка, инвалиден стол (за ходене до тоалетна нощем, става и за къпане). Някои от тези фирми ги дават предварително и изготвят документите за представяне пред социалните, които практически вземат решението за отпускане на парите за тези медицински средства. За памперсите - това е положението. Полека лека и това ще отмине. Много е хубаво, че се е раздвижила. В това е ключа. Движение, движение и да има воля за все повече движение.

# 470
  • Мнения: 10 264
Благодаря ти за изчерпателната информация bouquet bouquet bouquet bouquet bouquet!!!. Ще кажа на баща ми. Така като гледам не знам дали ще тръгне да ги върши тия неща, но човек не знае никога. Може пък да размисли. А най се надявам, майка ми да провърви малко от малко и поне в кола да може да сяда и тогава двамата да ходят.

Тъкмо говорих преди малко с майка ми. Толкова беше доволна, че отишла на тая рехабилитация.А предния ден се карахме, защото направила баща ми на луд. Сутринта като дошла линейката и казала, че няма да ходи никъде. Карали се, разправялли се пред хората. Склонили я. И днес друго приказва. Колко хубаво било там. МНого внимателни били към нея всички. Като ѝ сменяли памперса я миели. Никой не я гледал на криво или погнусен. Вечеряше тъкмо и храната също много ѝ харесала. Запознала се с другите жени в стаята и си говорели по цял ден. И лекарствата оправили и не била отпаднала и замаена като преди. Дано ѝ се е разминал ефекта от предозирането. С някаква проходилка я карали да ходи, но я предържали от двете страни.Не са я пуснали да се оправя сама. За болкоуспокояващо не искали да ѝ дават. Явно нещо не се връзва с другите ѝ лекарства. Утре щели нещо като нагревки да ѝ правят, но и аз не разбрах какво точно. Вика ми утре топло ще ми слагат. Та аз от там си вадя извод, че нагревки ще ѝ правят. Та така..

Иначе вола има, даже планове какво ще сеела из градините. Все едно не е болна. Не знам въобще дали осъзнава какво говори. Не е хич отчаяна. Въобще не осъзнава колко е сериозно всичко...

Знам че пиша подробности на никому не нужни, но след време ако някой прочете може да му е в полза.

# 471
  • Бургас
  • Мнения: 6 470

Нотропил не ѝ е изписан. Изписали са ѝ Лизиноприл, Зеротромб, Пирацетам и Кавинтон.... да ви попитам за тия инвалидни колички. Трябва ли да има направление от невролог? Баща ми ходил в някакъв магазин и му казали, че трябвало да минават комисия ТЕЛК и тогава ако  я определят че има нужда, щели да им дадат. Добре, но аз не ги виждам да тръгнат по комисии. Тя неможе да върви, а нямат и инвалидна количка все още. За да се предвижат до болницата са наели линейка, която им е взела 60лв. На връщане пак 60лв. КОла имат, но както казах тя не може да върври, та абсурд е да влезе в кола. И сега се чудят как до тоя ТЕЛК да стигнат.


Ноотропил е пирацетам. Същото е като Пирацебрал, Пирацетам и други лекарства. На различни производители са, различна цена сигурно, но имат една и съща активна съставка и правят едно и също.

Относно колички, столове, дюшеци и подобни: голямо размотаване е. Първо невролог издаде документ докато майка ми беше още в болницата. После ходихме до социалните, до магазина и на един куп места по няколко пъти докато ги отпуснат. Бях в шок тогава, даже не помня всички институции, по които висях през няколко дни.
Отидете в магазин за такива неща, те знаят процедурите и ще ви обяснят стъпка по стъпка какво трябва да се направи. Извикайте нотариус, за да издаде пълномощно, с което да я представлявате пред социалните и т.н. До там няма да има нужда да я разкарвате. Само до лекар, макар че би трябвало да има начин и невролог да свърши тази работа у вас.

# 472
  • Мнения: 11 737
В Добрич ни спестиха разходките. Само отидохме в магазина, сканираха документите на татко и после само чакахме около 2 месеца. Те поеха всички ходения, изпращането на доктор да види татко още докато е в болницата - всичко. Даже нямаше никакви такси, освен едни 7 лв при оформяне на документите в началото. Обадиха ни се като бяха преведени парите и отидохме да си вземем нещата от магазина.

# 473
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
Това е много хубаво, жалко, че не във всички градове е така. В Бургас питах в няколко магазина, никой не прави такива услуги, обясниха ми подробно какво се иска и цялата документация си я оправях сама.
А наскоро дори от социалните идваха в дома на майка, да проверят явно дали ползва нещата, дали са налични, да не би да сме ги продали и прочие глупости. Явно обаче има изроди, които и с тези неща злоупотребяват и затова се налагат тези мерки, не знам в другите градове има ли такива проверки.
В този ред на мисли: пазете си фактурите и гаранционните карти, че искат и тях на проверката.

# 474
  • Мнения: 11 737
При нас не се е случвало. Татко лежа 2,5 години на легло.
Има явно хора, които злоупотребяват, но нали такава е идеята като мине комисия да "провери" болния и да каже от какво ще има нужда спрямо това в какво положение е. Доктори уж гледат. Документи се представят. Ей, опасни хора!
Когато татко почина, майка ходи до магазина да пита дали трябва да връща тези неща. Казаха ѝ, че социалните сами ще я потърсят. Обадиха се, казаха на кое е изтекло срока (дюшека мисля само), а другите неща ги върна.
Разбрах че не се ползват от други болни, но какво правят с тях нямам идея. За болните се отпускат пари само за нови помощни средства от магазина.

# 475
  • Мнения: 10 264
Благодаря на всички за помощта.

Майка ми в крайна сметка, има час за невролог, същия ден в който ще я изпишат от рехабилитацията, освен да ги накрам да попитат тогава за документ, направление за тези колички и пособия.

А те ако ги дават след 2 месеца, какво ще прави тази жена толкова дълго без помощ. Колкото е раздвижила, ще замине на вятъра. Направо се чудя дали да не купя аз нещо, вместо да чакам каси, нотариуси и доктори.

Искам също да попитам, има ли нещо по-специфично в такъв случай при вземането на Ноотропил/Пирацетам? Видях споменавате да се взема до обяд.

На рецептата е написано следнот нещо, което не ми говори нищо:

АЛ 1200мг - 1С-10 -вечер

Последна редакция: пт, 19 окт 2018, 17:49 от vici75

# 476
  • Мнения: 11 737
Не зачитай мнението ми, не съм доктор и само предполагам.
Баща ми пиеше по 1 сутрин от 1200 мг саше и 1 вечер. Така в началото.
В първия момент ми заприлича на 1 сутрин от 1200 мг и 1 на обед (1С - 10 - вечер). Като втори вариант го чета 1 сутрин и в 10 вечерта.
Най-добре питай в аптеката. Там ги разбират тези "схеми" и предписания. Ако и те не знаят, вече питаш докторите.

# 477
  • Мнения: 10 264
Благодаря ти Merelenda. Да верно това саше може да е.

Направо съм възмутена от тия рецепти.
На моя рецепта издадена в чужбина пише като за малоумен: ставаш, ядеш, вземаш от еди си кое лекарство 1, пиеш го с 200мл вода. Чакаш 4 часа, ядеш или ако не ядеш пише 30 мин преди обяд, вземаш еди си кое с еди си кое. Ядеш след 30 мин, но в храната ти да няма желязо например ако си взаимодейства с желязо. Какви са тия нашите драсканици, върви та се чуди кое какво е. Особено пък възрастни хора. А както стана очевидно и аз не можах да се справя.

# 478
  • Мнения: 11 737
А, аз "С" то го помислих за 1С (сутрин), но пък виж, може саше да се има предвид с това С. И става 1200 мг - 1С (саше) в 10 вечерта. Един вид веднъж само да пие и то вечерта по 1 саше.
Най-добре питай.

# 479
  • Мнения: 9
Момичета тази болест е ад ,на същото положиние съм и аз като вас.Свекито получи инсулт на 2.10.По колко пъти в седмицата идва при вас рехабилитатор?

Общи условия

Активация на акаунт