Как пека хляб без хлебопечка

  • 9 245
  • 110
  •   1
Отговори
# 15
  • Балчик
  • Мнения: 9 219
Ксения, виж сега мила, завиждам ти за Китчен-а, обаче тук не всеки може да го има , ценичката му е доста прилична. Ама ако ми подариш един- ще се възползвам от твоята рецепта.
Така, че поради липса на Kitchen Aid (по който въздишам от години), предпочитам хлебопекарната пред алтернатвното ръчно месене. ИНаче аз по-често ползвам само програма тесто- после пека хляба във фурната, повече ми харесва.
С най-добри чувства.  bouquet  Разбирам желанието ти да се похвалиш. Wink

# 16
  • Мнения: 25 808
Ксения, не считаш ли, че хората имат право да харчат парите си за каквото си искат? Или там при вас, в Канада, гледането в чуждото канче е национален спорт както и тук?  newsm78
Какво значение има за теб кой с какво си пълни кухнята? Ти ли даваш парите? Всеки си шета на акъла и джоба.
Хубав ти е миксерът, но аз нямам възможност да се сдобия с такъв. Затова се кефя на хлебопекарната си и съм много щастлива, че мога да осигуря на семейството си истински хляб, а не нещо, което бъка от химия и няма нищо общо с хляба. Машината за мляко няма да си купя, защото не ми трябва. Но ако детето ми беше малко и майчинството ми отиваше за боядисаните млечни кремчета на Данон, бих си купила с удоволствие, за да залъжа промитото от рекламите детско мозъче.
Нямам микровълнова и фритюрник, по принципни съображения. Но пък има хора, за които са много необходими вещи. Как пък да не седна да ги убеждавам, че това са излишни уреди.  Rolling Eyes
 Майка ми не си ползва прахосмукачката често, аз пък мразя да мета. На вкус и цвет...
Хайде да оставим всеки да си живее живота и да си харчи парите със здраве, а?  : Laughing

# 17
  • Мнения: 812
В резултат от опита си, мога да кажа на тези които още нямат нито стационарен миксер, нито хлебопечка...Не се "продавайте" на дребно с хлебопечката!

xenia, браво, чудесен хляб си изпекла. Да ти е честито миксерчето и със здраве да си го ползваш. Можеше обаче в клюкарника да се похвалиш, а не в цяла тема да обясняваш на всички как тези с хлебопекарните са се продали на дребно. Ти впрочем си споменала, че навремето също си се продала на дребно и си ползвала хлебопекарна. Какво стана? Реши да вдигнеш летвата и да обявиш останалите за плебеи? Поздравления за успешната покупка, но  да обявяваш, че доста голяма част от пишещите тук са се продали на дребно е неуместно, неетично и говори за лош вкус. Хвали се колкото си искаш, но не ми давай оценка, моля!

# 18
  • Мнения: 4 380
Темата е малко консултативна. За желаещи да преценят РЕАЛНО достойнства и недостатъци преди да си дават парите за едно или друго. Не назидателна за тези, които вече са си дали. Ако аз стоях пред дилема каква техника да избера за да си облегча работата в кухнята, подобно мнение би ми дошло много добре. Принципно се старая да си правя добре сметката, но въпреки това правя и грешни преценки, за което после съжалявам. Е с тази тема опитвам малко да предпазя такива като мен.
Колкото до приличната му цена, да, скъп е, но ако вземем предвид хлебопечката, не е и с много над нея. За сметка на това е по-добър и мултифункционален.
Но не е в цената въпроса както се вижда, защото виждаме прекрасно как хората хвърлят луди пари за неща които нямат абсолютно никаква практическа стойност (йогуртницата примерно). За да си направиш кисело мляко-лесно, бързо и качествено, няма никаква нужда да си хвърлил предварително 50 лв. на вятъра, защото тази ненужна джаджа не улеснява НИТО ЕДНА част от процеса.

Ще ме накарате другия път да заснема поетапно квасенето на кисело мляко. Laughing

# 19
  • София
  • Мнения: 7 957
Първо благодаря на автора на темата за опита, който е споделила с нас. Хляба, който виждаме на снимката наистина е направен с обич и качествено.

За съжаление обаче, не мога да се съглася с някои изводи, които се правят в мнението.

1. Не е вярно, че не може да се контролира процеса в машината за печене на хляб. Машината дава достатъчно големи възможности, да прекъснете даден процес, да го повторите или пък той да продължи толкова колкото е необходимо. Вярно, е че машината е предназначена за хора, които не биха искали да се занимават с нищо в процеса, а просто оставят машината да свърши цялата работа, но вярно е също така, че онези които имат опит с боравенето с нея имат големи възможности за контролиране на процеса.

2. Машината била много шумна. Нямам представа миксера, който е използван в описания процес колко е безшумен за да направя някакво сравнение, така че този пункт няма да го коментирам.

3. По време на втасването, моята машина не меси тестото, така че явно в случая се визира някакъв друг модел, и съответно и този пункт оставам без коментар.

4. В моята машина втасването и изпичането става перфектно и нямам глетаво тесто. Единственото ограничение е да се съобразя с вместимостта на контейнера, но и в печката пак се съобразяваме с големината на тавата.

Така, че аз приемам тази публикация по-скоро като споделяне на опит за друг вариант да месене (забележете отново с някаква техника) и печене на хляб, който приветствам и затова още един път благодаря на автора на темата, че го е споделила с нас.

дядо хаджия

P.S.: Не разбирам обаче нападките на някои относно предложения начин. Не си спомням в публикацията, автора да ви призовава да си купите точно нейния миксер или пък да възприемете точно нейния начин за приготвяне на хляб. Впрочем липсва само едно - рецептата и се надявам, че ще я прочетем в скоро време.

# 20
  • Мнения: 4 380
Ааа, дядо хаджия, рецептата е дадена. Grinning Ако чакаш обаче точни грамажи, няма да дочакаш скоро. Аз се борех за лесен процес на око, а не за мерене и дозиране, което ми беше писнало с хлебопечката. Mr. Green

Поетапно на забележките.

1- споменах за почти неконтролируем процес. Което ще рече...При водата: месенето става бавно, доливане е възможно ако е нужно, но често си изпуснал нужният вече момент или си долял повече от нужното.
при втасването: на практика трябва да клекнеш до нея за да уловиш нужния момент когато тестото още не е избягало, но се готви. Контейнерът е малък както забелязахме и малко преливане може да е фатално. А новата мая може да е непредсказуема. Така че машина предназначена за хора не желаещи да се занимават с процеса"....това определено е за друга машина. Naughty

2- Миксера не е безшумен. Но шуми 2 минути, а не часове наред. Mr. Green

3. Всички хлебопечки са на еднакъв принцип. Моята Блек анд Декер едва ли принципялно се различава от вашите. Тестото докато втасва има няколко периода на премесване на тестото. Обикновенно се включва изненадващо и стряскащо.

4- Добро опичане без добра и прецизна дозировка и нормално втасване не е възможно. Вече споменах проблемите с прекомерно бухване на тестото, но подобен проблем има и с прекомерно надуване при печене. Това пак води до лепване на печащия се хляб за стъклото. Колкото до големината на тавата...това ме развесели. Grinning По-скоро големината на фурната. Заедно със силиконовата подложка хляба отива върху листа на самата фурна. Няма никакви тави. Wink

# 21
  • Мнения: 812

Не си спомням в публикацията, автора да ви призовава да си купите точно нейния миксер или пък да възприемете точно нейния начин за приготвяне на хляб.


дядо хаджия, не си внимавал...




...Не се "продавайте" на дребно с хлебопечката! Инвестирайте в качествен стационарен миксер, който ще ви реши по-добре и този, и други задачи в кухнята!


# 22
  • Мнения: 422
Бях се замислила за фурна за хляб, но не харесвам уреди с малко приложение. От две години имам робот, нарочно си избрах с голяма купа, за га мога да меся с него. Поради неточно дозиране в началото се налагаше да донамесвам на ръка, но сега нацелих точни дозировки и си правя най-вкусния хляб с разни примеси/ пшеничен зародиш, овесени ядки и др./, става за няколко минути, но не повече от 4. Втасването е във фурната и след това пека. И аз за себе си реших, че хлебопекарна не ми е нужна, още повече, че не всеки ден меся, а и нямам такава голяма кухня, за да побера всички уреди, които има на пазара. Но робота ми е страшно полезна вещ. Не влизам в спорове и не налагам мнениято си, просто споделям как аз процедирам.

# 23
  • София
  • Мнения: 7 957
Ааа, дядо хаджия, рецептата е дадена. Grinning Ако чакаш обаче точни грамажи, няма да дочакаш скоро. Аз се борех за лесен процес на око, а не за мерене и дозиране, което ми беше писнало с хлебопечката. Mr. Green

Поетапно на забележките.

1- споменах за почти неконтролируем процес. Което ще рече...При водата: месенето става бавно, доливане е възможно ако е нужно, но често си изпуснал нужният вече момент или си долял повече от нужното.
при втасването: на практика трябва да клекнеш до нея за да уловиш нужния момент когато тестото още не е избягало, но се готви. Контейнерът е малък както забелязахме и малко преливане може да е фатално. А новата мая може да е непредсказуема. Така че машина предназначена за хора не желаещи да се занимават с процеса"....това определено е за друга машина. Naughty

2- Миксера не е безшумен. Но шуми 2 минути, а не часове наред. Mr. Green

3. Всички хлебопечки са на еднакъв принцип. Моята Блек анд Декер едва ли принципялно се различава от вашите. Тестото докато втасва има няколко периода на премесване на тестото. Обикновенно се включва изненадващо и стряскащо.

4- Добро опичане без добра и прецизна дозировка и нормално втасване не е възможно. Вече споменах проблемите с прекомерно бухване на тестото, но подобен проблем има и с прекомерно надуване при печене. Това пак води до лепване на печащия се хляб за стъклото. Колкото до големината на тавата...това ме развесели. Grinning По-скоро големината на фурната. Заедно със силиконовата подложка хляба отива върху листа на самата фурна. Няма никакви тави. Wink

Права си - сега видях рецептата.
Сега да обменим малко опит (тоест аз да взема малко от твоя).

1. Като как точно при миксера успяваш да уличиш твърдостта на тестото от раз или понякога ти се налага да регулираш я с допълнително течности я с допълнително брашно.

2. Значи дал ще втаса в печката (което правя редовно на около 50 градуса), дали ще втаса в купа покрита с кърпа или пък ще втаса в самата машина е без значение защото и при трите начина пак трябва да се наблюдава поведението на тестото. Няма вариант да не го наблюдаваш.

3. Моята машина ми позволява да ползвам програма само с едно премесване и последващо втасване без бъркане, така че пак повтарям каквато и да е машината е въпрос на опит как да се манипулира с нея.

4. Това за прекомерното бухване май се отнася до това което написах по т. 2. Между другото ти как се бориш с прекомерното бухване на тестото ако не е тайна ?

5. Що се касае там до силиконовите форми не съм ги ползвал нямам намерение и да ги ползвам така, че не коментирам. Виж хартията за печене вече навлезе масово у нас така, че за нея спор няма.

И накрая и двата начина си имат своите предимства и недостатъци, така че нека просто да ги приемем като взаимно допълващи се, а не да ги поставяме в конкуренция. Щото представи си тук се намеси пък моята майка, която веднага ще каже нито миксер нито машина, хляба си иска своето уважение и трябва да се меси само на ръка (а тя майка ми де, не подлежи на никакви увещания и уговорки, когато се касае за традициите в българската кухня).

В къщи сме голямо семейство и машината за хляб ми дойде като някакво спасение в борбата кое първо да се сложи в печката. Днес например печката е заета цял ден и жена ми каза въобще да не поглеждам към нея, пък точно на празника, когато ще се съберем цялото семейство ми се искаше да предложа домашен хляб - затова господин Мулинекс ще се погрижи естествено с моя помощ.

дядо хаджия

# 24
  • Мнения: 899
На мен лично и миксера ми се струва излишно заемане на място. Купувала съм през годините много уреди, единствените, които ползвам редовно са микровълновата и малък блендер, с миксер и пасатор. Обичам да меся на ръка, а и тъй като не ядем хляб често, не ми се налага да го правя особено редовно.

Та, от моята гледна точка и този скъп миксер е безсмислена вещ, която бих подмятала. Така че, всеки си има разбирания, но ми се струва гадно да пускаш тема, провокирана от уреда за кисело мляко, който ТИ лично не би ползвала. И обидно за хората, които сами си решават какво да купят и как да го употребяват.

# 25
  • Мнения: 11 747
насмалко да изтърва купона  Mr. Green  запис

# 26
  • Мнения: 6 049
Имам въпрос по темата....
xenia може и на ръка да се замеси хляба нали?
питам, защото не ми се четеше цялата тема, като знам, че ще е пълна с упреквания спрямо теб. Ако може да ми отговориш, без да чета Излишни коментари.

Последна редакция: вт, 06 май 2008, 11:49 от L 0 V E

# 27
  • Мнения: 6 243
запис
много полезна тема  Mr. Green

# 28
  • София
  • Мнения: 7 957
питам, защото не ми се четеше цялата тема, като знам, че ще е пълна с упреквания спрямо теб.

Няма такова нещо, просто обсъждаме на чаша червено вино проблемите около съвременното домашно хлебопроизводство smile3521
Иначе всичко може да се меси и на ръка.

# 29
  • ВАРНА
  • Мнения: 83
            Аз пък не можах да се убедя, че хлебопекарната ми е глупава и ненужна покупка. На мен пък си ми харесва повече от миксер, пък бил той и професионален, защото:
 
1. Едни пари така и така се дават - и миксера не е евтиничък.
2. Трябва да търся в кухнята място и за миксер. Хлебопекарната ми е на балкона до скарата.
3. Миксера шуми доста, трябва да стоиш до него да гледаш, да доливаш....
4. Да мия купа от миксер и тестени бъркалки....  newsm78
5. Готовото тесто се вади от купата, оформя се с намаслени ръце... пак се цапаш
6. Докато тестото втасва и се пече хляба, фурната е заета. Пък аз се опитвам да извърша всички кухненски дейности в един момент, защото точно тогава ми е дошла музата или пък съм викнала неволята  Grinning
      Това са ми основните доводи, поради които не бих сменила хлебопекарната си с миксер. Може би ако не ходех на работа, ако имах желание да прекарвам повече време в кухнята... Като се прибера и видя, че няма хляб, предпочитам да поставя всички продукти в машината, не ми е кой знае колко сложно да измеря 400 мл течност и пет чаши брашно... Бързата ми програма е час и двадесет минути, подготовката да ми отнеме още три, докато приготвя нещо за хапване, да се чуя с някоя приятелка, да погледам телевизия или пък просто да полежа... и хляба е готов. Май ще продължа да живея и без миксер

Общи условия

Активация на акаунт