ИЗРАЕЛ 7

  • 35 559
  • 282
  •   1
Отговори
# 210
  • Мнения: 323
Pak se izviniavam sa pisaneto na latineca,No Pete,4ovek ne vinagi ima napraktika izbor,na teoria Da-na praktika nehtata sa razli4ni.To e kato da imah edin zakon,no vsi4ki tarsiat vrati4kite prez koito mogat da minat.
Tigar znam sa Italia,no evropeeca vinagi e bil buntar i hte si ostane takav.Imam priatelka v Milano ot mnogo,mnogo godini,ami pove4eto i blizki prosto sa namerili na4in da saobikoliat religiata po niakakv na4in ,nesavisimo sa kakvo.
Tova 4e na4ina na jovota i mantaliteta na horata ot iztoka poniakoga e nerazbiraem za evropeeca e drug vapros-kakto i obratnoto.Pri4inite oba4e sa razli4ni.
Zasega vremeno hte vi ostavia i niama da piha.,zahtoto izpita mi nablijava a as ohte ne moga da se organiziram kato horata.

# 211
  • Мнения: 160
Петя  филипинката си живее във Филипините дадох я като пример, че и други държави спазват ограничения от религиозно естество.

Че Израел е светска държава по манталитет и начин на живот две мнения за това няма Peace. Хич не се живее зле, напротив! От една страна разбирам защо трябва да се спазват определи традиции и ограничения заради уроците от историята за да се запази държавата не трябва да се дели от религията така поне мислят повечето израелци с които съм говорила.

При Вас мъжките гени избиват при нас пък само женски сега зълва ми чака трето мъжа й си мечтае за момченце, че вика подлудиха ме тия женуря  Mr. Green а дано !

# 212
  • Мнения: 160
Тигър,  добре дошла!

Тали ще пусна снимки ако не във форума то на лични.

Мента , честита ти рокля  Heart Eyes.

Относно Шагал, има едно градче в близост до Френската Ривиера казва се Saint-Paul de Vence невероятно китно и зелено! Там посетих един ресторант La Colombe d'or (Златният гълъб) където има изложени творби на Шагал, Моне и други художници които са дарявали творбите си   (в периода когато още не са били известни )за да платят обяда си, толкова са били затънали в нищета а сега са световно признати !

 Много бях впечатлена от тази изтория.

http://www.la-colombe-dor.com/dove/resto.htm

http://www.saint-pauldevence.com/tourism_uk.html

http://www.provenceweb.fr/e/alpmarit/stpaul/stpaul.htm

Мента, каква интересна идея на твоите приятели! Дано да са много щастливи!





# 213
  • София-България, Израел - където си поискам
  • Мнения: 2 856
Мента, честита  ти рокля newsm26
Поканата за сватбата на твоята колежка е много оригинална, харесва ми Peace
Петя, на теб весело изкарване на празника!

# 214
  • Мнения: 2 952
   Весело беше и още как ! Всички се оглеждахме и всеки мъ на празника беше заподозрян в бащинство  hahaha Joy Майко мила.... Ха застане някой да се снима с бебето и майката и ние право зацелваме сякаш да видим неща ама едно голямо Ц само!  Rolling Eyes Mr. Green   Хахаааааааа.... Simple Smile Саги и Шахар се спукаха да тичат с всичките братовчеди там с  една топка по ецената .....Гонеха се , скачаха, танцуваха , по земята се търкаляха .Аз както не обичам търкалянето по земята  ooooh! В един момент обаче  вече беше трудно да  ги спре човек та ги оставихме да  се налудуват на музика хем  hahaha Не щяха ни да ядат , ни да пият ...голямо скачане падна.Ааа, да кажа , че Саги залепи на плика с чека -подарък    еди лепенки от чипс  Mr. Green Така си мислеше детето , че дава той подарък на братовчеда - бебе Елади  Heart Eyes   Нацелува го и горд  му сочи плика.Сигурна съм , че  майка му после ще се зарадва , хем не на лепенките ..... Има  една традиция  да се обадиш после  след като отвориш пликовете с чековете  да благодариш на най-близките ( с най-големите чекове)....То на всички неможе де ...много е народ.Та  така .....  Мина и това .Зълвата  с 2 рокли - смени ги ....и с  едни обувки с  едни стъклени токове , едни сребърни  работи.....дълга черна рокля .....бива ...бая се беше издокарала....Само дето таткото на бебето ни изяде от любопитство пък и никой не смее да пита , че тя е зодия овен (кат мен)  Whistling ooooh! Иначе  се върнахме с настроение и преяли както винаги след таквоз чудо....   Party

 Ханд , ааааааааа   разбрах сега ....  Simple Smile

 Мента , ми така е  за религията и за живота.Това е Израел.То не е тайна.Искам да знаеш, че  аз  съм ЗА реформите.Повторих го няколко пъти.Ще се радвам реформистките бракове един ден да  се признават като юдейски поне във Вътрешно министерство.ЗА съм.Не ми се ще да  заставаме на  2 срещуположни позиции, защото не е така всъщност.Това от сърце го казвам.Радвай се на живота, женете се както искате вие двамата. брака е съгласие....Честито ти рокля! Има много дразнещи неща в религията , много нелепости от наша гледна точка....майната им , майната му на всичко!Вие нали сте щастливи....Е, това се иска....Щом двамата сте  на едно мнение така да бъде .....Не  бива да се хапе по другата страна ....В смисъл  щом  си избрала  едната , давай по ея .Но ортодокслните сватби - няма лошо .... Ако можеха много хора биха ги направили официално, но поради невъзможност се опитват да  ги "погрозят" , щото една ябълка кат била високо ...била кисела ....Това не го казвам за теб.Мисля , че ти би избрала както и много други реформистката сватба  дори да можеше да направиш официалната ортодоксална.Това си ти и така  бъди, на всеки чара му е да следва себе си!Но има много избиращи реформистки брак поради невъзможност да направят друг и плюят от яд по  другия - ортодоксалния , въпреки, че биха искали ако могат да го направят така....Пак - не е за теб....примери за разни околни давам.....знам аз и такива хора.Ти бъди вярна на себе си и бъди щастлива  Peace

  Лека  нощ на всички участващи в дискусията!....Нека е все така интересно и шарено   Hug

 

# 215
  • Мнения: 2 952
    Момичета,  в неделя ще има по случай "Фестивала на книгата" в Градската градина много интересни за децата неща.Ще ходя с мисията този път да снимам.В неделя  следобед. Имаше издигнат  стол  с корона  - да се снимат децата като царе.Има искуствени къщички  с прозорчета ...Има "ъгъл за гримиране и маскиране".Ще има гримьори за децата .... Има  големи пъзели наредени на тревата .....  ще снимам , сега няма какво да разправям  ей така.Имаше  един човек там охрана....Той пуска и днеска децата да играят , но не всичко е  нагласено  още.В неделя ще видим .... Сцената седи още , сигурно ще пеят пак ....

   Забравих да кажа , че мъжът - жена го нямаше вчера на партито...а  тъкмо се чудих с каква  рокля ще се избара , много готина мацка е  Flutter ....

   Мента , за да сключиш реформистки брак трябва да имаш израелско гражданство ли? Например  аз  трябваше да се ожена в БГ с моя, за да дойда тука като съпруга и да мога да остана в Израел не като турист , а завинаги един вид, по брак.Първо с удължаване на визата  и после - гражданство по законния ред.Сключват ли се  реф. бракове между юдеин и неюдейка (без никакъв еврейски корен , ни баща , ни никой...) и обратно? )Поне трябва да  имат младоженците израелско гражданство , нали ?По каква линия трябва да са  в страната .....Ако имат еврейска жилка , те и на престой имат право , нали ?Както ти - полага ти се  заради баща ти, който е   евреин.На мен не ми се полагаше нищо  Simple Smile Неможех да седа тука безкрай ако не съм  съпруга ,нито пък имах нещо еврейско....Така се оженихме в БГ гражд. брак , за да имам право да остана тук.Аз всъщност неможех да направя  реф. брак без да съм си сменила религията ако ще и  при реформистки равин, защото нямам нищо еврейско поне от  един родител - баща.Дано се изказах пак разбрано....

  Днеска е почивен ден за нас ....вече разпускаме , утре в събота хептен ....

  Чао ви...!(засега)

 

# 216
  • T"A
  • Мнения: 2 515
На всички - мерси за честитките! Вълнението за роклята е наистина голямо  Heart Eyes

tigar-migar, наистина има стъклописи в Адаса, а в Кнесета постоянно има изложение на платна на Шагал: http://www.knesset.gov.il/tour/images/10.jpg! За съжаление, на мен рядко ми се случва да пътувам към Ерусалим и винаги съм с претрупана програма там... За това се бях насочила към музея в Тел Авив: http://www.tamuseum.com/museum/modern.htm
Ето, тук има приемни часове, адрес и пр. (доста близо до дома ми е  Grinning):
http://www.tamuseum.com/museum/index.htm

hand, мястото е... - останах без дъх!!! Отбелязах си Saint-Paul de Vence като евентуална спирка на сватбеното ни пътешествие... Макар че не знаем дали ще стигнем до Франция, планираме северна Италия за сега  Thinking Ти си с опит, може би имаш някои ценни съвети за пътешествия в тази част на Европа  Hug

Тали, сподели наблюденията от обиколката на веригите магазини - и аз откривам някои проблеми с облеклото за сватба (две колежки се женят, не мога да отида с една и съща рокля, защото еднакви гости са поканени и на двете сватби  ooooh!)

+ И аз бях снощи на фестивал на книгата - тръгнахме си с празни ръце, защото по принцип купуваме повече книги, отколкото четем  Blush Този път се въздържахме  Mr. Green а не беше лесно  Naughty

Последна редакция: пт, 30 май 2008, 14:32 от Mentha

# 217
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Петя, отговарям ти в отделен пост, че предишният стана дълъг...

Реформисти и консерватори има по света, в Израел те са сравнително малко, защото са доста потиснати от ортодоксите (които не ги признават). Но в Щатите от 5 милиона и половина евреи около 40% принадлежат на реформистки синагоги, около 25-30% - на консервативни. Реформистите признават евреи само по баща (някои), консерваторите - не (но те дават пълно равноправие на жената, това им е основната идея на к.). Когато американци правят алия* им признават юдейството, но те се женят от ортодокси в Израел (нямат избор), въпреки че родителите им са женени от реформисти в САЩ  Confused Консерваторите в Израел се наричат също традиционалисти: http://www.masorti.org.il/ Реформистите също си имат сайт, макар че те са доста "видове": http://www.reform.org.il/Heb/Index.asp

Мисля, че реформистите не женят евреи с не-евреи, но те имат по-лек гиур (наблягат на изпита, не на това да променяш живота си - облекло, храна). Обаче, има церемониални лица - граждански, които женят евреи с невреи, спазвайки само традиции, които са релевантни на двойката (те си избират- може да се съчетае еврейска с българска). Ние се срещнахме с едно такова церемониално лице, но накрая продължихме с реформисткия равин, защото ни е по-симпатичен, с него имахме "химия", както се казва  Peace

В България няма реформисти, защото еврейската общност е много малка (1500 евреи по майка и баща, 8000 наследници на евреи, които имат право на израелско гражданство). А и който идва от там е задължен на граждански брак при всички случаи (заради бълг. закон). Друга подробност е, че реформистите и консерваторите са предимно ашкенази, докато в България мнозинството евреи са сефаради  Peace

*АЛИЯ - буквален превод -> изкачване; използва се за имиграция/репатрация на евреи в Израел, както и при посещения в Ерусалим

Ето, светски равин (дв-е за хуманистично юдейство) и снимки на двойки, които е оженил (четящите иврит могат да забележат, че голяма част от имената на младоженците са на цабари = местни израелци): http://www.blognardy.com/2007/12/blog-post.html Peace

Последна редакция: пт, 30 май 2008, 14:49 от Mentha

# 218
  • Мнения: 2 952
  А , да бе .То за Американците е  ясно.... и за  света ....За  разклоненията  , неофициалните на юдейството .....Но все пак направи едно хубаво обобщение , това е добре ....Мерси за отговора.Знаех , че ще отговориш във втори пост , 'щото викам ...неможе да бъде да ме мрази брех  Joy  Но все пак питах малко в друга насока....Неможе  една рускиня например каквито има много тука ....с изтекла виза за Израел и без право на пребиваване ....да се ожени за един евреин та дори  с реформистки / алтернативен брак....Нали ще и се изисква някаква причина за престоя .....Щом й е изтекла визата значи не е  по еврейска жилка дошла насам , а  е дошла на гости и просто е останала..... Тя неможе да се омъжи за  евреин израелец.....Ей това ме интересува ....   А временната виза  за гост е 6 месеца максимум с удължаване доколкото знам (последно беше така).През тези 6 месеца  тя неможе да се ожени тук.Иска се гражданство..... Дори с баба еврейка да е и тя самата да не е верейка поне  да има право да остане в Израел по тая линия.

 

# 219
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Не, аз изобщо нямах предвид незаконно или полузаконно пребиваващи. За тях е ясно, че трябва да минат официална процедура: граждански брак в чужбина.

Но все пак - който го прави заради визата или гражданството, на него не му пука много-много за еврейската церемония; така че, според мен, това са си отделни въпроси, друга категория хора.

В САЩ "разклоненията" не са неофициални, Пете - там са с еднакъв официален статут, както и ортодоксите  Peace

# 220
  • Мнения: 2 952
    Ама тука не са.И насам като заидват американските такива например  имат проблеми пак в дадени случаи (да  не се впускаме , че ще отегчим форума  Simple Smile ).Не им пука , тяхна си работа....Това не е хубаво ама е така.Аз например мисля , че не е честно едно момиче като теб  дето е по душа  еврейка  и с баща евреин да  е официално по документи - нееврейка.А аз дето нямах нищо общо с еврейството минах гиур курс и сега по всички документи съм хем еврейка , хем израелка (и българка , двойно гражданство разбира се).И то по официалния признат начин в Израел и по света.В личната ми карта също  се вижда отбелязано ( датата нараждане  по еврейско броене показва кой е евреин в Израел).Това не е хубаво , аз съм  против.Сега моите деца  са официално еврейчета  , а твоите - не.Глупост голяма.Щуротия и половина.Еврейството според мен трябва да се признава   официално  с един родител евреин , та дори само бащата...За баби назад отива далече наистина , но баща евреин е твърде близо.Яд да го хване човек.На кой какво и колко  му пука е друг въпрос  наистина , ама принципно ....  Rolling Eyes 

# 221
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Не зная за какви проблеми с американци си чувала. Аз не съм.
Техните бракове, сключени на място в САЩ, си се признават тук.

Мен това какво ще бъде изписано на децата не ме притеснява особено, може би не си ме разбрала по-горе. Ако съм дала личен пример, то е за онаглеждане - нали за Израел си говорим; има хора като теб, има и като мен - все е Израел  Peace

Вчера обяснява нещо - за завист, високото грозде кисело, не се отнасяло за мен....  newsm78 не те разбрах, в какъв контекст го писа, в отговор на кой постинг Confused, нещо извън форума явно те е предизвикало ... но ти си знаеш най-добре... Wink

# 222
  • Мнения: 1
Като стана въпрос за книги тук съм виждала книги от израелски автор само на Амос Оз. Прочетох негова книга "Познание за жена" и много ми хареса.

# 223
  • Мнения: 1 526
Хайде и аз да се изкажа по темата  Peace!
Петето е вече еврейка, Мента е еврейка по баща, а аз съм еврейка по...... мъж  Mr. Green!
Който пък от своя страна е еврейн по.... баща   Mr. Green  Laughing.
Тоест в нашето семейство евреи според рабанута няма!

Тук сме поради вече споменатият закон за емиграцията до трето коляно. Женили сме се в БГ.
Веднага след това дойдохме тук, мъжът ми като емигрант, аз като туристка.
След три месеца получих и аз статут на емигрант и израелско гражданство.
За 11 години тук и две деца родени от мен- нееврейчета мога да кажа и да подчертая, че в ежедневието
този факт ни най- малко не ни пречи или вреди. На мен лично никога това не ми е пречило нито в учебен, нито в работен план.

Получавали сме всички облаги и помощи полагащи се на всички емигранти. Децата си учат и играят без никой да ги пита или претиснява. Не сме правили обрязване на синът ни, защото това няма да го направи евреин, нито пък мисля, че е по- добре за него.
Не мисля да им налагам религия, когато пораснат ще изберат сами.
Живот и здраве когато правят казарма и имат желание могат много лесно да минат курс и без това в у-ще ще учат Тора.

Още нещо искам да кажа. Когато ние правихме алия първо живеехме в Яфо. Там се запознахме с много млади семейства. Често се събирахме и се оказа, че всички са смесени бракове, половинта пък от момичетата еврейки са такива по баща. В един момент се разбра, че от всички само две са ни натуралните еврейки  Whistling. Всички сега имаме по едно, две, три дечица и 98% от тях не се водят евреичета, но както вече казах това ни най- малко не им пречи да живеят сред такива. Една от еврейките по баща е Коен и не е еврейка  Mr. Green., обаче пък е Коен.
Колкото до сватбите- това де им е проблем. Намерят ли верният човек ще намерят и начина.
Тази есен двете момчета на моя позната  влизат в казарма (Голани). ДВе години ходиха по подготовки за кциним.
И те не са евреи, но имат пълното признаване на приятелите и началниците им.
С две думи: според мен е важно ако живееш в Израел да имаш израелско гражданство. Хубаво е и да си еврейн (тук) но не е задължително, за да имаш добър живот тук. Относно ортодоксите и Рабанута слабо ме интересува какво мислят. Слава Богу до сега не съм имала взимане- даване с тях.

Пете уважавам твоят избор и много ти се възхищавам, че си се потрудила с идеята, че така ще е по добре за вашето семейство.

Мента има много момичета като теб и мен. И теб, както и мен това не ме претиснява.

Мисля, че като цяло е грешна системата да приемат емигранти до трето коляно, отчитайки евреиски корени, после да не ги признават за такива.

# 224
  • Мнения: 2 952
    Дадох пример , Мента за  наши познати с  ябълката дето била кисела..(казах не е за теб не веднъж и комплименти ти направих да бъдеш себе си)Нищо извън  форума не ме е предизвикало за нищо.Аз съм обективен човек.Много добре  те разбрах във всичките ти постинги, няма криво.Съжалявам ако настъпвам мазоли , не е нарочно.Никаква умисъл не влагам.Браковете  реформистките  сключени в Америка (имаме познати и членове в семейството) тук се признават разбира се като граждански  от Бътрешно министерство , но не от рабанута.Това  е  един от проблемите (за който го счита за такъв) , който може и да не  ги интересува , може и да ги интересува.Принципа е такъв.Теб  винаги съм те приветствала за  това , че  си каквато си и си го защитаваш.Неколкократно казах , че не съм за щуротиите на рабанута , но това е реалността в Израел.Винаги се стремя да  не се обръщаме една  срещу друга дори в мислите си, защото както казах   аз не съм  срещу теб.Обичам споделянето на информация , това обогатява нас и всички четящи.Това е всичко.Последния ми постинг  преди този беше  положителен към теб и не очаквам да предизвикам негативна реакция.Пас - сори ако ходя по деликатните зони.Предлагам да  започнем на друга вълна , това се поизчерпа .... Не съм защитник на никой аз ...това се вижда в писанията ми, аз давам по същество ...обективно .... Wink


 Тали, никой не е  като никой , не  се делим на флангове.Ти не си кат Мента , аз не съм кат теб  и т.н ...  Simple Smile Мен не ме притесняват много неща и то се вижда в постингите ми .Обективно исках да изнесем информация , това е в нашата  щура Израелска държава.Така е , системата и аз не я обичам кой знае колко ама това е  (зе ма ше' йеш) ...   Мерси , че  сподели и твойта история!  Flutter Hug

  Роси, какво за книгата .Я кажи повечко ....  Flutter

 
  ШАБАТ ШАЛОМ , кукли!   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт