На финала сме на ПЕТИ клас, тестове решаваме в този час - 2

  • 26 622
  • 154
  •   1
Отговори
# 30
  • в света на илюзиите
  • Мнения: 636
Здравейте мами, според вас този въпрос от теста по БЕЛ не е ли зададен некоректно?
9. По какво се различават подчертаните глаголни форми в
изречението?
Човекът видя реакцията му, но не показа своето раздразнение.
а) по време
б) по число
в) по спрежение
г) по лице
Верният според МОН отговор е в) по спрежение, НО
виждам и показвам са в едно и също спрежение. Според нашата г-жа основната форма била нетипичната "да видя", ама това на мен ми изглежда повече от абсурдно!!!

# 31
  • Мнения: 515
Мили мами,как са вашите хлапета,моята дъщеря вече трети ден е под страхотно напрежение в училище.да не говорим ,че като се прибере не иска нищо да яде и само гледа да си легне ,нещо което не е нормално за моето хлапе,което не спира на едно място.Непрекъснато и казвам да не се тревожи и че не е толково важно колко ще има на тестовете,но......
Уморена и напрегната е .Вчера след теста по математика ,по англииски правили контролно(писменно изпитване)и тя съвсем се сдухала.Инъче е отличничка и нямам никакви проблеми с нея.Много съм против всичко това!!!!!!!Направо побъркаха децата с тези матури!!!!!

# 32
  • Пловдив
  • Мнения: 1 592
Това копирам от уикипедията:
В българския език има три спрежения. Тъй като в съвременния език почти няма инфинитив от кое спрежение е даден глагол се определя от гласната, на която той завършва в трето лице, единствено число, сегашно време. Глаголите от първото спрежение завършват на -е, от второто - на -и, а от третото - на -а или -я. За да запомнят по-лесно спреженията, на децата в началните училища им се казва ги научават чрез думата "летища" + я.
   I спр.    II спр.    III спр.    III спр.
аз    чета    говоря    искам    отварям
ти    четеш    говориш    искаш    отваряш
той, тя, то    чете    говори    иска    отваря
ние    четем    говорим    искаме    отваряме
вие    четете    говорите    искате    отваряте
те    четат    говорят    искат    отварят


Друг е въпроса, че спрежение не намерих в учебника за 5 клас - вие откривате ли нещо в учебниците по бълг. език?

Моят син също е уморен и отегчен  Sad

Последна редакция: чт, 15 май 2008, 16:36 от Джони

# 33
  • Мнения: 109
Здравейте мами, според вас този въпрос от теста по БЕЛ не е ли зададен некоректно?
9. По какво се различават подчертаните глаголни форми в
изречението?
Човекът видя реакцията му, но не показа своето раздразнение.
а) по време
б) по число
в) по спрежение
г) по лице
Верният според МОН отговор е в) по спрежение, НО
виждам и показвам са в едно и също спрежение. Според нашата г-жа основната форма била нетипичната "да видя", ама това на мен ми изглежда повече от абсурдно!!!
Tова е верният отговор. Но въпросът наистина е зададен некоректно - глаголите са  от свършен вид и затова основната форма се образува с частицата "да". Но в 5. клас вид на глагола не се учи и е много трудно на учениците да се обясни, че едни глаголи образуват осн. форма с частицата "да", а други - без нея.
Най-лесният начин е да се постави глаголът в бъд. вр. - той ще види (второ спр.), ще покаже (първо спр.)
В примерите, които ти си дала, глаголите са от несв. вид - съответно спрежението е:
той ще вижда (трето спр.), ще показва (трето спр.)

# 34
  • Пловдив
  • Мнения: 1 592
Примерите просто ги копирах, не съм ги измисляла, но пък яко се окашиих и аз като тръгнах да определям спрежението на двата глагола  Embarassed

# 35
  • Пловдив
  • Мнения: 1 592
Здравейте мами, според вас този въпрос от теста по БЕЛ не е ли зададен некоректно?
9. По какво се различават подчертаните глаголни форми в
изречението?
Човекът видя реакцията му, но не показа своето раздразнение.
а) по време
б) по число
в) по спрежение
г) по лице
Верният според МОН отговор е в) по спрежение, НО
виждам и показвам са в едно и също спрежение. Според нашата г-жа основната форма била нетипичната "да видя", ама това на мен ми изглежда повече от абсурдно!!!

В примерите, които ти си дала, глаголите са от несв. вид - съответно спрежението е:
той ще вижда (трето спр.), ще показва (трето спр.)

Това, че са от трето спрежение и двата глагола не прави ли грешен отговора "по спрежение"  newsm78
Уау, съвсем се омотах  Embarassed

# 36
  • Мнения: 109

Друг е въпроса, че спрежение не намерих в учебника за 5 клас - вие откривате ли нещо в учебниците по бълг. език?


Има разлика в начина на подреждане на учебните теми в различните учебници. Не съм сигурна, но подозирам, че е възможно да има разминаване и в понятията - например в един от учебниците  се обясняваше правилото за бройната форма, а в друг то липсва. Не изключвам възможността някъде пък да не е обяснено спрежението.

# 37
  • Мнения: 109
[
Това, че са от трето спрежение и двата глагола не прави ли грешен отговора "по спрежение"  newsm78
Уау, съвсем се омотах  Embarassed
Пак ще се опитам да обясня - дано не ставам досадна.
Става дума за т.нар. видови двойки:
да видя - виждам
да покажа - показвам
т.е. имаш 4 глагола - учениците са имали да определят тези от лявата колонка, те са в различно спрежение.

# 38
  • Пловдив
  • Мнения: 1 592
Детето ми учи по учебника на Булвест 2000 - в него има ли някъде спрежение? Знаете ли?

Изобщо не си досадна, даже благодаря за разяснението   bouquet
Ясно е, че бълг. език не ми е най-силната област Sad

# 39
  • Мнения: 109
Не знам , но трябва да провериш в урока за глагол.

# 40
  • Пловдив
  • Мнения: 1 592
Оказа се, че не са взели урока за ГЛАГОЛ изобщо  newsm78 А иначе, намерих за спрежение - има даже и определение заградено в розово. Просто урока НЕ е учен все още Cry
Благодаря!

# 41
  • Мнения: 109
Не се учудвам. Ние не сме взели еднородните части. А имаше въпрос за тях.

# 42
  • София
  • Мнения: 4 493
Вчера писах - че за теста по математика дъщеря ми няма как да е подготвена просто защото децата не са изучавали половината неща

# 43
  • Мнения: 6 703
Вчера писах - че за теста по математика дъщеря ми няма как да е подготвена просто защото децата не са изучавали половината неща

В кое училище и къде учи дъщеря ти? Не е заяждане, но кое точно не са взели.

# 44
  • София
  • Мнения: 4 493
Вчера писах - че за теста по математика дъщеря ми няма как да е подготвена просто защото децата не са изучавали половината неща

В кое училище и къде учи дъщеря ти? Не е заяждане, но кое точно не са взели.
Дъщеря ми учи в 16 ОУ Райко Жинзифов
Ако искаш да ти кажа по БЕЛ - не са учили "спрежение", "наречие" и произведенията по литература които бяха цитирани във въпроса за вградената  мома
По Математика - не са учили най-малко общо кратно, събиране на неправилни дроби, умножение и деление на дроби, имаше и още ама сега трябва да отворя учебника за да ти изпиша всичко.
Отделен е въпроса че за последната седмица и нещо по почити всеки предмет взимат по 3-4 урока от учебника .
Например като обем на материала ще ти кажа, че по математика са взели повече от 20 стр. за последната седмица  #Cussing out

Общи условия

Активация на акаунт