Отговори
# 390
  • Мнения: 2 376
...Захранени сме на 7 месеца, но анемията ни е от ниско рожденно тегло (2600)...
Ааа, не ми се вярва да е от това. Naughty Как си го обясняваш?

Хей така си го обяснявам : http://kellymom.com/nutrition/vitamins/iron.html#atrisk
В превод /накратко/:
-бебета родени преждевременно.
-бебета родени под 3000..
-майките са с неконтролиран диабет.
-/недоказано/майките имат анемия по време на бременността.
-бебетата са хранени с краве мляко вместо кърма или формула.

# 391
  • offshore & overseas
  • Мнения: 3 439
Благодаря за източника.   bouquet

Аз съм преводач филолог и схващам всичко, но там пише "tend to have reduced iron stores at birth", тоест това е тенденция, а не правило, и не е доказано, освен статистически (there is evidence...), и то донякъде.

Освен това, доколкото схващам, се счита, че кърмата е на първо място като източник на желязо (може би защото се усвоява най-добре), особено що се отнася до изключително кърмените бебета и деца, а изключителното кърмене се препоръчва дори до годинката, че и по-нагоре (за разлика от "компетентните" медицински лица в бг, които настояват, даже не препоръчват или съветват, веднага да се спре тая "нехранителна" кърма и детето да започне да се тъпче с жълтъци и месища).

Според мен проблемът е друг (а не ниското или относително ниското тегло при раждането), но може би е все едно какъв е. Thinking

П.П. М/у другото, като гледам в таблиците, Халюшка винаги ми е била в норма, само дето ни стресираха излишно. Crazy

# 392
  • София
  • Мнения: 6 749
Кажете-мога ли сега в един скорошен момент след три-четири въведени зеленчука само да предложа каша-елда,просо?И ако да-как да я комбинирам със зеленчуците?В кой момент мога да въведа месото-може ли след кашата и преди плодовете?

Простете ако въпросите ми не са за тук,ще ги прехвърля в захранване...
Можеш да въведеш спокойно месо и по-рано - вече се смята, че месото спокойно може да е от първите храни при захранване - например след няколко зеленчука, и преди плодовете. Но най-добре виж в темите за захранване.

# 393
  • Мнения: 2 376
Мяуче, ти ме попита защо мисля, че е от ниско тегло? Аз ти отговорих, от тази статия само това ни е показател.

За месото, може да е преди или след кашите. Трябва да е преди жълтък-а. Аз въведох първо телешко месец след захранване.

# 394
  • offshore & overseas
  • Мнения: 3 439
Извинявай, не исках да се заяждам, а май така излезе.  Peace

Просто изказах мнението си, че надали е от теглото, ама бях по-многословна и по-скандираща от нужното, както винаги. Laughing

Иначе, доколкото разбирам, те показателите са или-или, не е необходимо да ги има всичките, за да е налице предпоставка за анемия.

Сетих се нещо: преди година, когато изследвахме Калината, докторът първоначално потри ръце с доволство, защото реши, че може би аз съм с таласемия минор, която се предава по наследство в почти задържителен порядък (не го е казал, но аз като по-информирана прозрях скрития му копнеж), и нареди изследвания на майка и дъщеря. Но майката разби теорията му на пух и прах -- отлични показатели, за разлика от тези на дъщерята, които не бяха чак толкова добри.

За месцето, аз съм "за" въвеждането му като една от първите храни (особено за анемични или железодефицитни дечица), но Халя не желае да яде каквото и да било месо, както и жълтък. Още от малка щом го надуши под някаква форма някъде, отказва храната. Чак напоследък случайно не улови настъргания варен жълтък в една супица и го пое, но това беше веднъж. Crazy

Мисля, че доста деца са така. Специално моЙта щерка има проблем с дъвкането -- мързи я и като види, че не е лесно, директно си плюе. Кога ще се научи никой не знай. Thinking Тя и сурови зеленчуци и повечето плодове не приема поради същата причина. Ми, няма откъде да си набавя желязото, да. Освен от кърмата, ама от доста време не я кърмя изключително, та така...

# 395
  • Мнения: 2 376
Ние май тотално оспамихме темата.., аз пък реших, че ме нападаш за "късното" захранване  Laughing
моята дъщеря яде само неща, които може да си сложи в устата сама, а ако се дъвче, дъвче деликатно със затворена уста. Готовите пюрета, ако въобще вкуси, напоследък ги пие  Rolling Eyes от бурканчето. Преди ползваше сама лъжица, но вече не. Най-обича неща, които е взела от чужда чиния или трохички от пода.  Close
И за да не е само спам: на мен ми е ясно, че  предпоставките са или, а също и че не водят задължително до анемия.
Аз не давах добавка преди да се докаже почти сигурно, че е анемия, а не талесемия. Между другото върху нивата на хемоглобина влияе и смяната на климата.

# 396
  • Мнения: 641
120 на 6 месеца, преди захранването

Последна редакция: чт, 23 юли 2009, 19:14 от Espa

# 397
  • Мнения: 2 401
Понеже и аз доста ядове брах с този хемоглобин съм решила живот и здраве, ако имам друго дете на 6м. кръвни иследвания няма да правя, чак на годинката тези на 6м. ми изглеждат абсолютно безмислени.

# 398
  • София
  • Мнения: 3 249
124 на 5.5 месеца

# 399
  • Мнения: 5
130 преди захранването и съответно 116 на  1 годинка Sad

# 400
  • Мнения: 185
112 или 114, не съм съвсем сигурна. По-важното е, че таткото е с таласемия, което предразполага наследниците към по-нисък хемоглобин. Така че за нас това си беше направо високо постижение  Sunglasses

# 401
  • София
  • Мнения: 5 318
Гласувах "под 100" (89), но искам да уточня, че съм с таласемия. В тази връзка педиатърката каза да включим 2 вида месо - заешко и пуешко (започнахме захранването със зеленчуково пюре на 6 мес и 13 дни).

# 402
  • Мнения: 95
118 на 6 месеца

# 403
  • Мнения: 202
С нетърпение чакам следобед да видя резултатите от изследванията.И да се похваля newsm44

# 404

Общи условия

Активация на акаунт