всичко за кръщането

  • 12 275
  • 36
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 47
Здравейте!Миналата  година  кръстихме  щерката  в  манастир  край  Стара  Загора  и  съм  много  доволна.Кръстница  стана зълва  ми,купи й  дрехи,хавлия и  зл.синджирче  с  кръстче.Поканихме  само  най-близките  и  се  почерпихме  в  една  механа  след  кръщавката.Платихме  30лв. за  свидетелството,15лв. за  камера  и 5лв.  за  фотоапарат.Носихме  1л. червено  вино,1 хляб,1л зехтин и  1  кутия  бонбони,хавлиена  кърпа  и  ги  оставихме  в  манастира.Подаръци  не са  купували  гостите,а  всеки  даде  пари  на  малката.Ритуала  си  беше спазен  и  тя се   потопи  цялата в  купола  от  архимандрита,отряза  и  косица.Според  мен ако  родителите  са християни  е  хубаво  и  детето  да се  кръсти  докато  е  по-малко,моята  щерка  беше  на  1,6г.

# 16
  • Мнения: 1 734
Не съм съгласна, че детето трябва да се кръсти докато е по-малко. Когато родителите решат или когато детето е достатъчно голямо, за да го поиска само. Не виждам защо трябва да се кръщава като бебе. Според мен даже на една по-голяма възраст ще е по-добре защото тогава ще има изградени спомени, а това е важен момент и е хубаво да си го спомня цял живот.

# 17
  • Мнения: 3 146
Не съм съгласна, че детето трябва да се кръсти докато е по-малко. Когато родителите решат или когато детето е достатъчно голямо, за да го поиска само. Не виждам защо трябва да се кръщава като бебе. Според мен даже на една по-голяма възраст ще е по-добре защото тогава ще има изградени спомени, а това е важен момент и е хубаво да си го спомня цял живот.

Виж, аз в друга тема съм писала. В ранното християнство хората са кръщавани след дълъг процес на катехизиране (обяснява им се учението) и едва, след като те се съгласят, биват кръщавани. Детската смъртност, обаче, била голям, затова кръщавали буквално новородени на ден-два, особено ако са били слабички, защото християните вярват, че некръстеният отива в Ада, независимо дали е дете, защото носи първородния грях. Така с ранното кръщение се спасява душата на детето. Днес вече, слава Богу, нещата с детската смъртност не стоят така, но вече се и зградила традиция. Въпросът е, че и при католици, и при православни, според канона има момент, при който детето, вече поотраснало, минава момент на духовно обучение от енорийския свещеник и после се съгласяват или отказват да се съгласят да бъдат членове на Църквата. При католиците това е по-силно администрирано и дори там деца, които не са минали този ритуал, не биват причастявани, защото не се изповядват. Едва след "потвърждението" (конфирмация или първо причастие още е нарича) биват причастявани. При православните също се предписва прекъсване на причастяването и обучение, но не съм чувала някой днес в БГ да го практикува.

момичета пак благодаря  Hug

аз пък таман постригах Ема и ако и отрежат още 5 кичура мъжа ми ще разтреля някой  Joy явно по към есента ще стане да и порасне косата.

"кичурите" са миниатюрни, няма да е нужна много коса - по 1 см ще вземат, така че спокойно  Hug Hug

# 18
  • Мнения: 15
Имам забележка към gergandi - в Православната Църква детето или кръщелникът не може да бъде кръстено от католик. И това не е резултат от "незнанието на свещеника", а това са каноните на Св.Православна Църква. Няма да се впускам в подробности, но католик не може да бъде кръстник на православен най-малкото поради веровите различия, които същствуват.
Дечицата в Православната Църква също се причастяват, а след 7-год.възраст е добре преди това да има изповед на детето.
Аз лично съм привърженик на ранното кръщение, защото детето така получава Ангел-хранител. Много хора споделят, че когато са кръстили детенцето си с вяра, след това то много по-малко боледува. Трябва да се има пред вид, че кръщението е само началото на християнския път, това не е просто ритуал.

# 19
  • София
  • Мнения: 4 867
Аз лично съм привърженик на ранното кръщение, защото детето така получава Ангел-хранител.

Ей това искам някой да ми покаже къде точно е написано в Библията. Защото кръщението се основава на Библията, нали?

Станах кръстница на дете без аз самата да съм кръстена в православна църква. По онова време на знаех, че православните свещеници признават само тяхното си кръщение. Явно онзи пък не се интересуваше, защото никой дори не ме попита дали съм кръстена.

# 20
  • Мнения: 15
"...техните Ангели на небесата винаги гледат лицето на Моя Отец Небесен" /Мат.18:10/.  А Ангелът-хранител се изпросва по време на кръщенето в една от молитвите на свещеника.

# 21
  • София
  • Мнения: 4 867
Пак да попитам:
Откъде в Библията става ясно, че при кръщаването си децата получават ангел-хренител? Контекстът на посочения стих не показва точно това.

# 22
  • Мнения: 3 146
Имам забележка към gergandi - в Православната Църква детето или кръщелникът не може да бъде кръстено от католик. И това не е резултат от "незнанието на свещеника", а това са каноните на Св.Православна Църква. Няма да се впускам в подробности, но католик не може да бъде кръстник на православен най-малкото поради веровите различия, които същствуват.

Впуснете се в подробности, като ми покажете къде в канона го пише!!! Пишете ми на лични, ако искате!
 Условието е, кръщелникът да е кръстен в христовата вяра. Според канона, всеки кръстен "В името на Отца, Сина и Св. Дух", независимо към коя деноминация принадлежи, е християнин. Този въпрос е решен още по времето на цар Борис. И всеки, който твърди обратното, не знае за какво става дума. Православните сякаш нямат друга работа, осбен да се цепят помежду си и да обясняват останалите християни колко не са християни. Направо недоумявам!!!!

Нито един човек не бива да бъде крастен, единствено с идеята за ангел-хранител, която е доста късно тълкувание на въпросния текст от Библията. Същината и смисълът на кръщението е съвършено друг. Престанете вече с този ангел-хранител!
"Аз лично съм привърженик на ранното кръщение, защото детето така получава Ангел-хранител. Много хора споделят, че когато са кръстили детенцето си с вяра, след това то много по-малко боледува." Подобно твърдение направо е еретично. Боледиването и здравето нямат абсолютно нищо общо с кръщението! Гледането на кръщението като на нещо, от което ще имаме полза, е близко до грях, в смисъл - непочитение и неизучаване на тайнствата.

Какви са тези толкова "верови" различия?! Пособети ми ги! Аз съм изучавала несъгласията на двете основни християнски деноминации, следя и дебата, но не съм чувала за "верови Различията са еклесиологични единствено!!!!!!! Моля ви!

# 23
  • Мнения: 3 675
Според мен, това което говорите не е вярно.Имам предвид, че ако детето се кръсти рано, само тогава получало ангел-хранител.Ами тези, които са кръстени като възрастни, те нямат така ли?Според мен детето трябва да се кръсти, заради вярата си в Бога.Той е този, който му праща ангел-хранител, за да го напътства в живота и да го живее правдиво, както е угодно Богу.Може би това за ангела хранител идва от онези думи на Христос - за онези малките и ангелите им пазители, който гледат лицето на моя небесен баща.

# 24
  • Мнения: 3 146
Според мен, това което говорите не е вярно.Имам предвид, че ако детето се кръсти рано, само тогава получало ангел-хранител.Ами тези, които са кръстени като възрастни, те нямат така ли?

Именно! Още повече, че в началото са се кръщавали само възрастни хора, много пъти вече съм обяснявала защо. Не, това с ангелите-хранители изобщо не може да е основно.
А най-голямата глупост е, че само децата "получават" ангел.

Положението е много по-просто: ако си вярващ християнин, искаш да кръстиш детето си от малко, за да стане част от Църквата, от тялото Христово, и нищо повече.

# 25
  • преди Варна/сега Горна Оряховица
  • Мнения: 4 258
И моето мнение по въпроса е като на gergandi !
.....и още нещо....пристъпвайте към това тайнство ,само защото го желаете,а не защото по принцип се прави!

# 26
Някой знае ли какво се прави с китката след ритуала,защото попа ми каза, че трябва да се изсуши и след това да се изгори, но не си спомням пепелта къде се изхвърля. Май беше в течаща вода, но не съм сигурна. Някой ако знае да помогне newsm78

# 27
  • преди Варна/сега Горна Оряховица
  • Мнения: 4 258
Изгаря се да,ако има как да вземеш тая пепел,или в течаща вода или върху цветя в градината! Ако няма как да събереш пепелта... Hug нищо страшно няма ! Остава при другата пепел!

# 28
 Rolling EyesЗдравейте мами!
  Във Тайнството Свето Кръщение името ми е - Евлогия!
   Съвсем случайно попаднах на темата.
   Вижда се - изказвате се доста неподготвени.
   Не целя да обидя която и да е от вас, а единствено да пратя православен
линк, от който можете да научите доста подробно, що е то - Истинското Православно Свето Крещение.
   Какъв е смисълът човек да го приеме, и да бъде жив!
  Звучи странно, да! Първо четете, и ако нещо не ви е ясно, мога да ви пратя снимки, да видите как е правилното и истинско да се извърши, и не само това!
   Преди линка - още едно не моловажно инфо -
   Според Правилата на Светата Православна Църква - епископ, или свещеник, който иска пари за тайнство - а те са 7 на брой - да бъде низвергнат!
  Защото по-натам се казва - даром взимате-даром давайте-
  Темата е дълга, който иска да научи повечко - ето мейла ми
    Evlogia_13@abv.bg
  и обещания линк -
                http://www.roacbulgaria.org/contents/baptism_and_church.htm

     Моля, четете внимателно, ще научите много!

# 29
  • Добрич
  • Мнения: 5 454
Евлогия, човек може да бъде вярващ и без да спазва всички църковни канони и правила.

    Според Правилата на Светата Православна Църква - епископ, или свещеник, който иска пари за тайнство - а те са 7 на брой - да бъде низвергнат!
 

А относно таксата - след като във всички църкви е поставен ценоразпис с такси за кръщене и венчавка определени от Светия синод, то по думите ти излиза, че всички свещеници у нас трябва да бъдат низвергнати. Принципно съм съгласна, че не е редно само, който има пари само той да е християнин. Аз също платих, за да кръстя детето си и не мисля, че свещеника, който го кръсти е виновен за това, че съм платила. Той просто изпълнява служебните си задължения и спазва правилата създадено от по - висшестоящите от него. .

Общи условия

Активация на акаунт