Отпуск по бащинство

  • 10 968
  • 87
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 3 621
  Колко належащи проблеми има които трябва да реши реши Масларова.Как може да се занимава с такива глупости ooooh!
   Много имат да работят докато стигнем Германия и Исландия.Излагат се с крайно тъпите си предложения.

при нашите условия и с нашия манталитет има неща които са неприложими ... това е едно от тях... да не говорим че и сега има възможност таткото да излезе в отпуск по майчинство , обаче колко го правят е друг въпрос
 аз също съм абсолютно против задължителния характер на платеното бащинство

# 31
  • Пловдив
  • Мнения: 834
За мен това е поредната недосмислица и абсурд в България.Тръгнали да приличат на западноевропейски страни #Crazy.Да,ама не.Явно всичко пак се прави с някаква задна умисъл,както в повечето случаи тук при нас.
Ако има пожелателен характер съм съгласна,но задължителен-не.Във все повече семейства жената взима по-голямата заплата.Нещата не са като едно време ,когато цялата тежест носи мъжът.В нашето семейство аз взимам по-голямата заплата и ме осигуряват на нея.Както някой по-горе беше писал-мъжът ми с неговите 220лв ще цъфнем и вържем.
Отделно какво става с кърменето.Най-много да ги накарат и те да кърмят,тогава най ще им е изгодно ан нашите държавници.Моето бебе е изцяло на кърма и аз не виждам как би могло да стане например да се върна на работа и да се запази хармоничния начин на хранене,който имаме сега.
А бе направо нямам думи. Sick

# 32
  • Асеновград
  • Мнения: 1 552
Поредната тъпотия.Вчера с мъжът ми се посмяхме от сърце на тези глупости.

# 33
  • Мнения: 1 897

По въпроса за кърменето, освен, че е въпрос на личен избор, в ТК има предвиден изричен текст за кърмещи майки, върнали се на работа. Ако 2 часа през 8-те работни ви се виждат малко за кърмене на 3 - 6 месечно бебе...  Crazy А като имате в наличност съпруг, грижещ се за бебето, може да ви го носи в нужните часове. Всички работодатели са задължени да осигурят подходящо помещение за целта. Има майки, работата на които не позволява да се отделят за 9 месеца. Или пък просто се чувстват по - комфортно, по - удовлетворени, когато работят. Така че тази хипотеза е предвидена и според сега действащата законова уредба.
Да, действително има такава възможност, което е прекрасно.
Аз обаче не знам за случай в който някоя майка да се е възползвала от нея, а работодателя да е нямал нищо против. Много бих се радвала някой да ме опровергае и да ми даде пример за обратното. Защото проблем се оказват не привилегиите, на които имаме право докато сме в майчинство и които са ни гарантирани от закона, а възможността за тяхното реално осъществяване на практика.Поне засега е така.Искрено се надявам нещата да се променят за в бъдеще.

# 34
  • Мнения: 80
Кадърните, мотивираните и можещи жени във възрастта 25-40 в очите на работодателя са потенциални (или реални) майки, а оттам - проблем и излишно главоболие (отпуски, майчинство, болнични...).
Една такава промяна в закона ще даде еднакъв старт за жените и мъжете пред работодателите (ако има задължителен характер).
Една такава промяна ще накара все по-малко хора да се съгласяват да работят за една заплата, а да се осигуряват на друга (с течение на времето).
А и не мога да се съглася, че в 100% от българските семейства мъжът носи повечето парички вкъщи.
А не смяташ ли,че същото ще се случи и с мъжете във възрастта от 25-40г.Просто и те ще бъдат назначавани на по-ниско заплащане поради факта,че евентуално могат да пожелаят да станат бащи? А да не говорим,че не една такава промяна трябва да кара хората да искат да се осигуряват от работодателя на реалната заплата която получават,а законите в нашата мила родина!
"Гледам и не вярвам на ушите си"
Как може всички да сте толкова против една такава идея? Не е ли крайно време жените и мъжете да са равнопоставени пред работодателя в моментите на търсене/предлагане на работа? Когато съм се явявала на интервюта за работа почти винаги е ставало въпрос за деца (имам ли, кой ми/ще ми ги гледа, кога планирам да имам...) и на никой от приятелите ми мъже такива въпроси не са задавни. Защо ли?
Преди 10г. когато започнах работа във фирмата в ,която съм и до момента ,на мен лично не са ми задавани такива въпроси.Ти се запитай"защо?".Може би ние жените сме виновни въпреки всичко за отношението което получаваме и то специално тук в България.Извини ме ,но навсякъде по света биха определили такава намеса в личното ти пространство,като дискриминация м/у половете и даже биха завели дело с/у въпросната личност!За съжаление,обаче още не съм попаднала на някой който открито да си е потърсил правата в такъв случай.
Не смятам също така, че съм от единиците подкрепени не само от колегите си,но и от шефа си в идеята да създадат поколение.Все пак предполагам,че има и други цивилизовани фирми ,които могат да ти предложат не само професионална,но личносттна градация!



# 35
  • BG
  • Мнения: 2 217
В Словения има подобна практика. Бащите работят по половин ден за около месец (не цитирам точно закона, но е нещо сходно), за да може да помагат на майките в началото на майчинския период.
Моето мнение е, че не би било лошо бащите да взимат отпуск в рамките на месец (или 20 работни дни) след като е родено детето, за да могат да помагат в началото на майката около отглеждането му. Определено в началото майката е под стрес и помощ от бащата би била приветствана. А и по този начин бащата би трябвало да се сближи с новия член на семейството, от една страна, и да разбере, че не е лесно отглеждането на един малък човек, с което да стане съпричастен с майката. 
Лично аз не разбирам как може да се "тегли чоп" за това, кой да гледа последните 3 месеца детето.  #Crazy Идеята ми се струва абсурдна. Дори чисто прагматично - как може майката да отиде и да работи 3 месеца и после да се върне, пак за 3 месеца, в майчинство (при положение, че се съгласи да работи въобще, през този период, разбира се)!?
Обаче, това, което ми прави впечатление, е че идеята отново е недомислена и е по-скоро популистки факт отколкото с цел да се помогне на бъдещите майки и татковци.  #2gunfire

# 36
  • Мнения: 2 447

  Колко належащи проблеми има които трябва да реши реши Масларова.Как може да се занимава с такива глупости ooooh!

   Много имат да работят докато стигнем Германия и Исландия.Излагат се с крайно тъпите си предложения.
 
Това е и моето мнение Peace
  Peace

# 37
  • Мнения: 4 430

По въпроса за кърменето, освен, че е въпрос на личен избор, в ТК има предвиден изричен текст за кърмещи майки, върнали се на работа. Ако 2 часа през 8-те работни ви се виждат малко за кърмене на 3 - 6 месечно бебе...  Crazy А като имате в наличност съпруг, грижещ се за бебето, може да ви го носи в нужните часове. Всички работодатели са задължени да осигурят подходящо помещение за целта. Има майки, работата на които не позволява да се отделят за 9 месеца. Или пък просто се чувстват по - комфортно, по - удовлетворени, когато работят. Така че тази хипотеза е предвидена и според сега действащата законова уредба.
Да, действително има такава възможност, което е прекрасно.
Аз обаче не знам за случай в който някоя майка да се е възползвала от нея, а работодателя да е нямал нищо против. Много бих се радвала някой да ме опровергае и да ми даде пример за обратното. Защото проблем се оказват не привилегиите, на които имаме право докато сме в майчинство и които са ни гарантирани от закона, а възможността за тяхното реално осъществяване на практика.Поне засега е така.Искрено се надявам нещата да се променят за в бъдеще.
Когато се кърми не се гледа часовник а НУЖДАТА НА БЕБО от цица.Я ми обяснете как през летните жеги ще се разнася това бебе през всичкия прахоляк и задръствания ?Ами ако семейството е без кола?През лятото в следобедните часове термометъра полудява Rolling EyesИ МЯСТОТО НА БЕБЕТО Е  У ДОМА!

# 38
  • Мнения: 697
Никак не е лоша идеята. Нека се даде възможност и на татковците да участват в отглеждането на детето. И аз като повечето мами смятам, че ще е добре ако не е задължително. Най-хубаво всеки да има право на избор.

# 39
  • Мнения: 3 092
[
Аз обаче не знам за случай в който някоя майка да се е възползвала от нея, а работодателя да е нямал нищо против.
има ,моя  Grinning
Между другото защо всички говорят за бащата , който гледа невръстното си дете на 2-3 или 4 месеца , а каква позиция щяхте да имате ако говорим за дете на година или година и половина ....  все пак дори и да е кърмено до тогава , което е прекрасно може спокойно да бъде гледано от друг човек ,какво толкова .....
Естествено че в началото майката е тази , която гледа детето си .
После защо все се гледа на бащата като източник на доходи , ей жени ,какви са вашите професии , нямате ли и вие високи доходи , не разчитате ли и на това ?

# 40
  • София
  • Мнения: 17 592

По въпроса за кърменето, освен, че е въпрос на личен избор, в ТК има предвиден изричен текст за кърмещи майки, върнали се на работа. Ако 2 часа през 8-те работни ви се виждат малко за кърмене на 3 - 6 месечно бебе...  Crazy А като имате в наличност съпруг, грижещ се за бебето, може да ви го носи в нужните часове. Всички работодатели са задължени да осигурят подходящо помещение за целта. Има майки, работата на които не позволява да се отделят за 9 месеца. Или пък просто се чувстват по - комфортно, по - удовлетворени, когато работят. Така че тази хипотеза е предвидена и според сега действащата законова уредба.
Да, действително има такава възможност, което е прекрасно.
Аз обаче не знам за случай в който някоя майка да се е възползвала от нея, а работодателя да е нямал нищо против. Много бих се радвала някой да ме опровергае и да ми даде пример за обратното. Защото проблем се оказват не привилегиите, на които имаме право докато сме в майчинство и които са ни гарантирани от закона, а възможността за тяхното реално осъществяване на практика.Поне засега е така.Искрено се надявам нещата да се променят за в бъдеще.

Ако някой работник е така необходими незаменим за даден работодател, че да иска връщането преди изтичане на осигурения болничен, абсолютно сигурна съм, че не само ще бъдат осигурени нужните условия и време за кърмене или каквато друга прищявка пожелае според ТК, но ще получи и допълнително възнаграждение за периода на болничния (което не се изисква от ТК).

# 41
  • Мнения: 1 897
Искрено се радвам се да го прочена. Peace


Ако някой работник е така необходими незаменим за даден работодател, че да иска връщането преди изтичане на осигурения болничен, абсолютно сигурна съм, че не само ще бъдат осигурени нужните условия и време за кърмене или каквато друга прищявка пожелае според ТК, но ще получи и допълнително възнаграждение за периода на болничния (което не се изисква от ТК).
Абсолютно е така!
На мен ми се иска обаче от тази възможност да могат да се възползват масово повече хора и като цяло манталитета на  българския работодател да се промени. Демек да осигурява въпросните условия не само като прецедент и само на незаменимите си работници от страх да не ги загуби, а и на всички, които желаят да се възползват от тях. И ми се иска да има такъв механизъм, който ефективно да ги принуждава да спазват гарантираните по закон права на служителките им по време на майчинството. Защото истината е, че повечето служители са наясно с това, че са заменими и  в такава ситуация се страхуват да изискват от работодателя си да спазва гарантираните им чрез закона права.

# 42
  • Мнения: 4 753
По въпроса за кърменето, освен, че е въпрос на личен избор, в ТК има предвиден изричен текст за кърмещи майки, върнали се на работа. Ако 2 часа през 8-те работни ви се виждат малко за кърмене на 3 - 6 месечно бебе...  Crazy А като имате в наличност съпруг, грижещ се за бебето, може да ви го носи в нужните часове. Всички работодатели са задължени да осигурят подходящо помещение за целта. Има майки, работата на които не позволява да се отделят за 9 месеца. Или пък просто се чувстват по - комфортно, по - удовлетворени, когато работят. Така че тази хипотеза е предвидена и според сега действащата законова уредба.
Да, действително има такава възможност, което е прекрасно.
Аз обаче не знам за случай в който някоя майка да се е възползвала от нея, а работодателя да е нямал нищо против. Много бих се радвала някой да ме опровергае и да ми даде пример за обратното. Защото проблем се оказват не привилегиите, на които имаме право докато сме в майчинство и които са ни гарантирани от закона, а възможността за тяхното реално осъществяване на практика.Поне засега е така.Искрено се надявам нещата да се променят за в бъдеще.
Когато се кърми не се гледа часовник а НУЖДАТА НА БЕБО от цица.Я ми обяснете как през летните жеги ще се разнася това бебе през всичкия прахоляк и задръствания ?Ами ако семейството е без кола?През лятото в следобедните часове термометъра полудява Rolling EyesИ МЯСТОТО НА БЕБЕТО Е  У ДОМА!

Точно това щях да кажа и аз впредвид жегата отвън...  Peace  
Няма пък да казвам, че на мен не искаха да ми създадат нормални условия за работа и преди и след като забременях, само гледаха да ме търкат, какво ли пък остава за място за кърмене... А съм на държавна работа все пак, не работя в някоя забутана частна фирма....   Tired

# 43
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Никак не е лоша идеята. Нека се даде възможност и на татковците да участват в отглеждането на детето. И аз като повечето мами смятам, че ще е добре ако не е задължително. Най-хубаво всеки да има право на избор.
Точно!  Peace

# 44
  • Мнения: 1 763
Ако е по избор нямам нищо против идеята. Аз лично не бих се съгласила на подобен вариант. Ако стане задължително, ще напусна работа и пак аз ще си гледам детето, финансово все ще се оправим някак си. Но пък нямам против раждането да се прехвърли на бащите Mr. Green. Или част от брменността, поне 3 месеца...

Общи условия

Активация на акаунт