Отпуск по бащинство

  • 10 971
  • 87
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 898
Властта готви нов шок за татковците. Всеки от тях ще излиза задължително в майчинство, за да се сближи с бебето. Три варианта за платен отпуск на бащите обсъжда социалното министерство. Най - революционна е идеята 9-те месеца за повиване на бебе да се разделят между родителите. Първите 3 месеца край люлката ще бди майката, следващите 3 - таткото. За последните 90 дни съпрузите ще теглят чоп. Ако не се споразумеят, губят платения отпуск, уточни заместникът на Емилия Масларова Лазар Лазаров. Той съобщи, че подобна практика има в Германия и Исландия. Втората идея е бащите да сменят 9 месеца памперси вместо съпругата си. Те ще взимат 90% от заплатата. Третата възможност е само 15 дни платен отпуск за таткото при появата на наследник.
Психолози ще определят най-добрия вариант за бащинство.



Няма как да сте пропуснали новината за новата идея на правителството бащите също да имат правото да ползват отпуск за отглеждане на детето си. Според последните ми сведения, дори предложението да влезе в сила, то няма да има задължителен характер.
Аз лично посрещам идеята със смесени чувства и  все още не мога да формулирам и изчистя позицията си по въпроса. Виждам и положителните и отрицателните и последствия - в зависимост от това кой вариант ще влезе в сила и елемента на задължителност в приложението му.
Интересни ще са ми и вашите коментари по темата.

Последна редакция: ср, 28 май 2008, 08:44 от Ulia

# 1
  • Мнения: 331
Аз, честно казано, за първи път чувам за това предложение. Щом няма да има задължителен характер ми се струва интересно, въпреки че има лееееко революционен характер за закостенелите разбирания в България (или поне такива са моите провинциални наблюдения). Хубаво е от финансова гледна точка, защото в повечето случаи бащите взимат по-големи заплати (или им плащат по-големи осигуровки) и макар и за малко все пак ще е финансова инжекция. Не ми се струва обаче, че много хора ще се възползват от това - то и сега съществува вероятност за прехвърляне на майчинството на друг роднина, но аз лично съм запозната само с един или два такива случаи.

А и не мога да си обясня през времето когато бащата се сближава с бебето си майката няма ли да се отчуждава... Я дайте цялата рода да си стои вкъщи и да се сближава с бебето, пък държавата да плаща, щом толкова иска...

# 2
  • Мнения: 4 753
А майката какво ще прави през първите 9 месеца, ако таткото сменя пелените и ползва болничния...  newsm78  Или тя ще си ходи на работа, пък и кърменето ще прехвърлят на таткото...  Crazy  Някви идиоти ми се виждат тия, ако го направят задължително това....  ooooh!


Относно парите, аз взимам по-голямата заплата, тъй че на мен не ми изнася съпругът ми да взема 90% от минималната (щото на толкова го осигуряват, въпреки че реално взима повече)....

# 3
  • UK/София
  • Мнения: 7 681

  Колко належащи проблеми има които трябва да реши реши Масларова.Как може да се занимава с такива глупости ooooh!

   Много имат да работят докато стигнем Германия и Исландия.Излагат се с крайно тъпите си предложения.
 

# 4
  • София
  • Мнения: 44 186
А в това врме майката ще работи ли???
И ако да - как бащата второто тримесечие, когато се сближава с бебето ще го кърми, че нещо не ми е ясно...или и двамата ще са в майкински....и тогава каква е гаранцията, че татакото дори минута ще се грижи за бебето....

Абе нещо голяма глупост....
хубаво е да го има като вариант по желание....

# 5
  • Мнения: 9 776
Общо взето не схващам много идеята, но щом казваш, че няма да има задължителен характер - това е добре. Най-обичам да имам право на избор. Пък и не виждам как някой може да ме задължи на третия месец след раждането да се върна на работа. Живот и здраве имам намерение да се възползвам от цялото време, което ми се полага да бъда неотлъчно до бебето. Поне сега така си мисля, макар мъжът ми да смята, че няма да издържа дълго в къщи. При всички случаи се надявам докато евентуално приемат и тази новост /ако я приемат въобще/ аз вече да съм с пораснало второ дете.

# 6
  • София
  • Мнения: 12 554
Ако оставим настрана идеята с кърменето - нямам против. Съпругът ми се грижи за Кало откакто се е родил и наистина единственото, което ни различаваше беше кърменето. Така че при нас е все едно кой гледа детето - даже на определени моменти с чисто сърце казвам, че той го гледа по-добре.
Дори в момента аз ходя на работа, той също, но понеже е на смени гледа детето.

# 7
  • Мнения: 9 814
Защо не?!
Моят съпруг и без това излезе в отпуск за и то неплатен, за да гледа детето, а аз да ходя на лекции.
Малката беше на 4 месеца и точно беше започнало захранването. После не знаех как се прави каша и кога се дава зеленчуково пюре. Mr. Green Таткото беше се справил повече от блестящо.

За съжаление обаче тук в България за много мъже е срамно все още да сменят памперса на детето си или да го изведат с количката навън. За това не знам и как ще се справят в този период.

# 8
  • Бургас
  • Мнения: 10 352
Не бях чула, но е поредната глупост.Как ще задължат една майка да си остави детето още като се роди да го гледа бащата.Като се сетя че в началото не се отделях от него  Crazy.За кърменето да не говорим.Хубаво е бащата да се сближава с детето си, но не смятам че ако го задължат да го гледа всичко ще е по мед и масло.Отговорните бащи се сближават и се грижат за децата си и докато работят, а мъжете които си мислят че задълженията им се изчерпват до правенето на бебето и до носенето на парите за него не вярвам да се променят въобще  Naughty

# 9
  • Мнения: 4 753
Отговорните бащи се сближават и се грижат за децата си и докато работят, а мъжете които си мислят че задълженията им се изчерпват до правенето на бебето и до носенето на парите за него не вярвам да се променят въобще  Naughty

Точно така...  Peace  Опитват се да наливат бащински чувства със закон.... Няма какво друго да правят....  Rolling Eyes

# 10
  • Мнения: 114
Преди малко по БТВ казаха, че са решили отпуска по бащинство да не е задължителен, а само ако бащата е осигурен и има желание ще го ползва. Най- вероятно ще бъде 15 дни.

# 11
  • Мнения: 770
Поредната недомислица Shocked
Не вземат да се погрижат за това да дават повече пари за децата, а измислят глупости... Жената тъкмо се е приспособила към новия начин на живот с бебето, а те ще я връщат на работа #Crazy Няма що, ще стимулират раждаемостта, ама друг път

# 12
  • Мнения: 728
Вчера и аз го чух.. Е няма начин да е задължително.. не, че не искам мъжа ми да се грижи за детето, но в никакъв случай не бих си го оставила толкова малко (детето) за да тръгна на работа, а мъжа ми да  домакинства. Малко нереално ми се вижда, а самата идея недообмислена и прибързано изказана. Мнението на мъжа ми - Когато го приемат като закон се надявам да не съм на държавна работа. Моето лично менение, е че бащата ако иска да се грижи за детето ще го прави без принуда, имам чувството, че така се обезличава бащинството, все едно мъжете ни са ни направили по някое друго дете и са ни зарязали за да си живеят пак безгрижно и ако не е закона да ги задължи, те няма да обърнат внимание на семействата си.

# 13
  • Мнения: 80
Аз лично го приемам като нов опит на правителството да ни смачка.В нашето семейство основният доход идва именно от бащата и едно лишаване от въпросните 10% ще е удар по семейния бюджет.Да не говорим,че и до момента съществува практиката майчинството да се поеме от баща,баба или дядо, ако кариерата и доходите на майката са основни за отглеждането на детето.Това ми е основния довод против,но да поговорим и за психологическия аспект.Значи представете си таткото остава в къщи с 3м. си отроче,а вие тръгвате на работа.Не мисля,че която и да е майка ще е спокойна за ставащото в къщи, да не говорим пък за шока на бащата,който ще звъни през 15мин., защото детето я е хлъцнало, я е пръцнало или пък повръща и вече се чуди какво да го прави.Само си представете отношението на колегите и шефа към ставащото около вас.Пък и таткото едва ли ще му се отрази положително и сближаващо със семейството  едно такова стресиращо ежедневие.Даже е твърде вероятно семейството да преживее срив.
И така моето мнение е ,че трябва да има право на избор  Peace!Защото не винаги задължителното е най-доброто!

# 14
  • София
  • Мнения: 17 592
Не мисля, че социалното министерство в случая има за основна цел да сближи татито с бебето или да облекчи майката. За съжаление. Подозирам, че става дума за осигуровките. Ако има какъвто и да било задължителен характер, със сигурност ще се окаже така. Както казва старата приказка, за каквото и да си говорите, знайте, че става дума за пари...

Много хора далеч не се осигуряват на реалната си заплата. Уви. А не малко - особено, примерно, учени, учители и др. подобни, които в нормалните държави са наистина високоплатени, в действителност получават мизерни заплати. Още по - тъжно. Те, обаче, имат право да се самоосигуряват... Та, често, когато разбере, че е бременна, жената започва по един или друг начин да се осигурява върху по - висока заплата. Така се подпомага семейният бюджет през най - трудните месеци, свързани и с най - големи разходи... Ако, обаче, се прекъсва болничният по такъв начин, ще се окаже, че трябва да се осигуряват и двамата родители, при това, ефективно, за по - дълъг период. Не знам да ли от Социалното Министерство си въобразяват, че това ще накара хората да настояват за осигуровки върху реалната заплата, но аз лично смятам, че вероятността за това е минимална. Основният ефект, според мен, от подобно решение ще е по - малко пари за семействата на бебенцата, съответно по - малко бебенца - защото успокояващата мисъл, че поне в началото ще има някакви приходи - за люлка, за количка, за столче, за креватче, за столче, за по - голяма кола, за.................... - все пак има немалко значение при вземането на решение за правене на дете, особено на второ или трето от ... как да се изразя, "образованите" семейства - т.е., онези, които планират както семейството (като брой членове), така и бюджета си и изключенията от плана са действително изключения, а не основна практика. Разбира се, ще доведе и до малко повече пари за НОИ, но би било наистина тъжно, ако това е демографската политика на държавата ни - по - малко бебета за семействата от "средната класа".

От друга страна, точно такава идея - редуване през 3 месеца - би била посрещната твърде хладно и от работодателите. Не защото потенциалните им работници ще имат по - високи изисквания по отношение на осигуровките, а защото ще имат проблеми с работниците в този период. Представете си, че за 4 месеца сте откъснати от работа и се връщате. Ами, общо взето, за да навлезете отново в графика и практиката, особено с допълнителния стрес с оставеното у дома бебе, ще ви е необходим месец. Но след 3 месеца отново ще прекъснете. Ами това - чисти психологически - доста снижава ентусиазма за достигане на обичайното ниво. Тогава вие - работодателят - се сдобивате с един работник, който 3 месеца работи с далеч не пълния си потенциал, освободили сте заместника - понеже какво ще го правите иначе 3 месеца?, а след още 3 месеца сте изправен отново пред необходимостта да търсите заместник, на когото ще са нужни 3 месеца, за да навлезе, колкото е и периода, за който го наемате... абсурд. Разбира се, това се отнася не само за работещите майки, а и за работещите бащи, които също ще трябва да бъдат "обхванати" от защитите за бременни жени и млади майки в Кодекса на Труда (в противен случай бащите просто ще бъдат поголовно освобождавани - по целесъобразност, просто за да може работодателя да поддържа нивото на производството си). И понеже в КТ - засега - не са предвидени никакви защити за периода на "прозореца", в който родителят работи, в този именно период всички, които не са "незаменими" специалисти ще се озовават поголовно на улицата - просто, защото никой работодател не може да си позволи да плаща 2 заплати за едно и също работно място.

Разбира се, би могло да се предвиди вместо този абсурд просто 15 дни допълнителен платен отпуск за новоизлюпилите се татковци (от ТК). Което пък, естествено, би срещнало съпротивата на работодателите, но все пак, би създало по - малко проблеми от абсурдната идея с ротацията.

И (това, което е най - нормално и би имало най - добър, положителен, социален ефект, но пък не би довело до никакви допълнителни приходи за НОИ, би могло да се предвиди болничния за гледане на малко дете - евентуално вкл. от първия, но хайде, да речем от първия, който се издава от педиатъра - той вече очевидно не се отнася до възстановяването на новата мама, а до отглеждането на новороденото бебче, да бъде издаван на майката или на бащата, по желание - както е с остатъка от отпуска до навършване на детето на 2 годишна възраст.

# 15
  • Мнения: 3 092
Абсолютно съм за - предпочитам бащата ,а не бабата или детегладачката ми да се сближат с детето .Много ще се радвам ако стане задължително !  Grinning
Аз и съпруга ми имахме идея той да гледа половин година малката , а аз да се върна на работа , но в офиса му му препънаха крак , заплашиха го с уволнение и сега я гледа баба и .Ми щях да се радвам да я гледа той най малкото за да видя как ще се справи .... дори и да не беше се справил урока и опита щяха да са му полезни .
А не се ли дразните от мъжете , който казват - на тебе ти е лесно , нали си си в къщи пък аз ходя на работа .....хм а ако разменим за малко  ролите ......ако за да ме разбере се постави малко и на мое място тогава дали ще смее да ме критикари че съм викала по детето , че ми е безсолна манджата или че съм се изнервила ..... чудно ми е ще успеят ли татковците да чистят , готвят , перат и гледат детето , да са спокойни и весели, да ни носят студения чай след работа и да ни оставят малко да си  гледаме телевизия , да ни сервират и отсервирват храната и да пазят тишина за да си почиваме ... айде от мен да мине бих поела ангажимента да измия чиниите...
Та кога викате ще стане това ... малко на кукуво лято , но е хубаво да се опита  smile3508

# 16
  • Мнения: 3 092
Само искам да подчертая че редуването на тези три месеца , за който говори и Кати са абсурд, но друг вариант с платена отпуска много си става ...

# 17
  • Мнения: 339
Снощи разбрахме за това от новините. Пълна глупост. И какво? Бащите ще започнат да кърмят бебета ли? В целия животински свят майката си отглежда децата, а бащата се грижи за прехраната. Аз разбирам еманципация, но това вече е смешно. Ако има начин сигурно, че накарат и мъжете да раждат.
Бащата трябва да се включва в грижите за бебето. Но не по този смешен начин.Пък и наистина намирисва идеята да е за пари.
А и друго - НОИ така и така бави изплащането на болничните. Ако не е мъжа ми да носи пари, незнам как ще се оправяме. И какво ще стане ако и той излезе в бащинство? Какво сближаване ще е като сме с по-малко доходи. Най-много да се изнервим допълнително.

# 18
  • Мнения: 1 931
Да, но не се говори за задължително бащинство. Само по желание и също за отпуск за раждане на дете и на бащата от 15 дни до 1 месец. Но всичко това е по желание на двамата родители. Не знам за какво е това съпротивление от много родители и до сега можеше майката да прехвърли майчинството на баща,но вече ще се казва бащинство.А  се случваше така, че много работодатели създаваха проблем за това, както и не искаха да пускат платен отпуск бащата като се роди бебе в семейството. Сега с този закон ще имат някаква защита. И подчертаха, че ще бъде по желание на двамата родители. Мисля, че тази паника е излишна.  Приемете го като третата година неплатен отпуск и двамата имат право по 6 месеца, а може и само единият да вземе 1 година. По- добре да не се създава излишна паника и за това.

# 19
  • Мнения: 339
Първите 3 месеца край люлката ще бди майката, следващите 3 - таткото. За последните 90 дни съпрузите ще теглят чоп. Ако не се споразумеят, губят платения отпуск, уточни заместникът на Емилия Масларова Лазар Лазаров.

На мен това не ми звучи пожелание.
Съгласна съм, ако детето е направило годинка. Макар че и тогава ми се вижда рано.

# 20
  • Мнения: 3 929
Първо, като нация сме много далеч от манталитета на страни като Германия и Исландия, за да прилагаме такъв модел на майчинство. И второ, изхождайки от ситуацията в моето семейство, от вижданията на мъжете в семейството ни и от професионалния им статус, мога да заявя, че това няма да стане - те да гледат дете и то толкова малко. А и, честно казано, аз също не съм съгласна. Смятам, че природата е отредила тази задача на майката, особено в първите месеци от живота на бебето.

# 21
  • София
  • Мнения: 1 735
Приветствам единствено идеята,ако на татковците се дава платен 15 дневен отпуск.Нашият тати работи във фирма,където отпуските са с клизма и максимално дават 1 седмица.Откакто се е родила бебка само 1 седмица е бил отпуск. Sad

# 22
  • Мнения: 4 621

  Колко належащи проблеми има които трябва да реши реши Масларова.Как може да се занимава с такива глупости ooooh!

   Много имат да работят докато стигнем Германия и Исландия.Излагат се с крайно тъпите си предложения.
 
Това е и моето мнение Peace

# 23
  • Мнения: 139
"Гледам и не вярвам на ушите си"
Как може всички да сте толкова против една такава идея? Не е ли крайно време жените и мъжете да са равнопоставени пред работодателя в моментите на търсене/предлагане на работа? Когато съм се явявала на интервюта за работа почти винаги е ставало въпрос за деца (имам ли, кой ми/ще ми ги гледа, кога планирам да имам...) и на никой от приятелите ми мъже такива въпроси не са задавни. Защо ли?
На местата където съм работила до момента (все световноизвестни компании) 90% от българския мениджмънт се е състоял от мъже (ставнително млади), повечето инвенстиции за обучения и кариерно развитие също са насочени към мъжкия персонал. Защо ли?
Кадърните, мотивираните и можещи жени във възрастта 25-40 в очите на работодателя са потенциални (или реални) майки, а оттам - проблем и излишно главоболие (отпуски, майчинство, болнични...).
Една такава промяна в закона ще даде еднакъв старт за жените и мъжете пред работодателите (ако има задължителен характер).
Една такава промяна ще накара все по-малко хора да се съгласяват да работят за една заплата, а да се осигуряват на друга (с течение на времето).
А и не мога да се съглася, че в 100% от българските семейства мъжът носи повечето парички вкъщи.

# 24
  • Мнения: 132
А майката какво ще прави през първите 9 месеца, ако таткото сменя пелените и ползва болничния...  newsm78  Или тя ще си ходи на работа, пък и кърменето ще прехвърлят на таткото...  Crazy  Някви идиоти ми се виждат тия, ако го направят задължително това....  ooooh!
Ако е задължително съм против!Работата ми е такава че след раждането няма да мо га да я работя пък да се цедя през 2 часа Tired
Ако не е задължително нямам против.
Аз мисля да прехвърлят и раждането на татковците Laughing Joy
Моят мъж ми помага достатъчно и сега без да има такъв закон Wink

  Колко належащи проблеми има които трябва да реши реши Масларова.Как може да се занимава с такива глупости ooooh!

   Много имат да работят докато стигнем Германия и Исландия.Излагат се с крайно тъпите си предложения.
 
Това е и моето мнение Peace

# 25
  • Мнения: 798
Аз съм категорично против, ако става дума за задължителен характер на платеното бащинство. Ако е по избор - е ОК. Разбира се, чудесно звучи първите няколко дни след раждането бащата да излезе в отпуск.
Както може би знаете и понастоящем неплатения отпуск за гледане на дете може да се ползва 6  месеца от майката и 6 месеца от бащата (но той не може да й го прехвърли, както това беше  по-рано). Аз лично бях неприятно изненадана, като го научих.
Та, на темата - от край време майките са се грижили за децата си и си мисля, че зорлем не бива да се бърка в природата. Нашият татко много ми е помагал, като за нощното ставане, така и по-късно в разходки, възпитание и т.н., без никой от двама ни да е усетил, че се налага чак отпуска да вземе и да ме отменя изцяло. Пък и честно казано, все още искам да запазим кърменето само за нашия пол. Хормоните са си хормони и щъкат в женския организъм след раждането, инстинктите се активират и доста психолози са писали, че първоначално света на детето е само майката, а постепенно се разширява до близкото обкръжение. Това оеднаквяване на половете ми идва вповече  Laughing

# 26
  • София
  • Мнения: 17 592
Аз и съпруга ми имахме идея той да гледа половин година малката , а аз да се върна на работа , но в офиса му му препънаха крак , заплашиха го с уволнение и сега я гледа баба и .

Не могат да го уволнят, докато е в майчинство (ТК). А след 2 години я камилата, я камиларя... Но докато я гледа бабата и двамата получавате пълните си заплати, а не жалките 220 лв. Ако това не ви притеснява - и да го уволнят след 2 години, като за толкова пари винаги може да си намери работа...


Последна редакция: ср, 28 май 2008, 10:45 от katiABV

# 27
  • Мнения: 4 430
А къде остана правото на избор?
И детето да не е топка та да си го подхвърляме?За 3 месеца майката таман е започнала да ''разбира'' всяко помрънкване и ....ще трябва дръг тепърва да се учи кога какво иска бебо ShockedВ това време бебо ще се изнервя и ще страда Tired
Д а не говорим че някои бащи просто не стават да бъдат бавачки.
АЗ КЪРМЯ  вече година и как така ще лишат детето ми от това и то със закон?

# 28
  • София
  • Мнения: 17 592
Снощи разбрахме за това от новините. Пълна глупост. И какво? Бащите ще започнат да кърмят бебета ли? В целия животински свят майката си отглежда децата, а бащата се грижи за прехраната.

Само искам да подчертая, че това не отговаря на истината. В целия животниски свят - от нисшите, до висшите животни - има примери за обратното - гигантската жаба, морското конче, доста голямо количество риби, хиените, лъвовете, ако щете, където женските се грижат за прехраната, а мъжките - за охраната...
По въпроса за кърменето, освен, че е въпрос на личен избор, в ТК има предвиден изричен текст за кърмещи майки, върнали се на работа. Ако 2 часа през 8-те работни ви се виждат малко за кърмене на 3 - 6 месечно бебе...  Crazy А като имате в наличност съпруг, грижещ се за бебето, може да ви го носи в нужните часове. Всички работодатели са задължени да осигурят подходящо помещение за целта. Има майки, работата на които не позволява да се отделят за 9 месеца. Или пък просто се чувстват по - комфортно, по - удовлетворени, когато работят. Така че тази хипотеза е предвидена и според сега действащата законова уредба.

Не знам за какво е това съпротивление от много родители и до сега можеше майката да прехвърли майчинството на баща,но вече ще се казва бащинство.

Не, не може да се прехвърлят болничните, т.е. бащата в момента може да участва само след 9 месеца. До тогава майката е "закрепостена" в къщи, понеже преди това той няма право и на отпуск от типа на този от 9 месеца до 2 години, камо ли на 90% от заплатата.

Приветствам единствено идеята,ако на татковците се дава платен 15 дневен отпуск.Нашият тати работи във фирма,където отпуските са с клизма и максимално дават 1 седмица.Откакто се е родила бебка само 1 седмица е бил отпуск. Sad

ПО Тк са мин. 20 работни дни.

"Гледам и не вярвам на ушите си"
Как може всички да сте толкова против една такава идея? Не е ли крайно време жените и мъжете да са равнопоставени пред работодателя в моментите на търсене/предлагане на работа? Когато съм се явявала на интервюта за работа почти винаги е ставало въпрос за деца (имам ли, кой ми/ще ми ги гледа, кога планирам да имам...) и на никой от приятелите ми мъже такива въпроси не са задавни. Защо ли?
На местата където съм работила до момента (все световноизвестни компании) 90% от българския мениджмънт се е състоял от мъже (ставнително млади), повечето инвенстиции за обучения и кариерно развитие също са насочени към мъжкия персонал. Защо ли?
Кадърните, мотивираните и можещи жени във възрастта 25-40 в очите на работодателя са потенциални (или реални) майки, а оттам - проблем и излишно главоболие (отпуски, майчинство, болнични...).
Една такава промяна в закона ще даде еднакъв старт за жените и мъжете пред работодателите (ако има задължителен характер).
Една такава промяна ще накара все по-малко хора да се съгласяват да работят за една заплата, а да се осигуряват на друга (с течение на времето).
А и не мога да се съглася, че в 100% от българските семейства мъжът носи повечето парички вкъщи.

Едно е възможността за избор от кой да се ползва болничния, съвсем друго - предлаганата ролетка...

Последна редакция: ср, 28 май 2008, 10:52 от katiABV

# 29
  • Мнения: 132
Моята работа е такава че работя от 10 сутринта до 1 през ноща и повярвайте на никой не му пука че трябва да имам право на 4 часа за да кърмя бебето
Идеята може и да не е лоша склонна съм да я приема но да не е със задължителен характер

# 30
  • Мнения: 3 621
  Колко належащи проблеми има които трябва да реши реши Масларова.Как може да се занимава с такива глупости ooooh!
   Много имат да работят докато стигнем Германия и Исландия.Излагат се с крайно тъпите си предложения.

при нашите условия и с нашия манталитет има неща които са неприложими ... това е едно от тях... да не говорим че и сега има възможност таткото да излезе в отпуск по майчинство , обаче колко го правят е друг въпрос
 аз също съм абсолютно против задължителния характер на платеното бащинство

# 31
  • Пловдив
  • Мнения: 834
За мен това е поредната недосмислица и абсурд в България.Тръгнали да приличат на западноевропейски страни #Crazy.Да,ама не.Явно всичко пак се прави с някаква задна умисъл,както в повечето случаи тук при нас.
Ако има пожелателен характер съм съгласна,но задължителен-не.Във все повече семейства жената взима по-голямата заплата.Нещата не са като едно време ,когато цялата тежест носи мъжът.В нашето семейство аз взимам по-голямата заплата и ме осигуряват на нея.Както някой по-горе беше писал-мъжът ми с неговите 220лв ще цъфнем и вържем.
Отделно какво става с кърменето.Най-много да ги накарат и те да кърмят,тогава най ще им е изгодно ан нашите държавници.Моето бебе е изцяло на кърма и аз не виждам как би могло да стане например да се върна на работа и да се запази хармоничния начин на хранене,който имаме сега.
А бе направо нямам думи. Sick

# 32
  • Асеновград
  • Мнения: 1 552
Поредната тъпотия.Вчера с мъжът ми се посмяхме от сърце на тези глупости.

# 33
  • Мнения: 1 898

По въпроса за кърменето, освен, че е въпрос на личен избор, в ТК има предвиден изричен текст за кърмещи майки, върнали се на работа. Ако 2 часа през 8-те работни ви се виждат малко за кърмене на 3 - 6 месечно бебе...  Crazy А като имате в наличност съпруг, грижещ се за бебето, може да ви го носи в нужните часове. Всички работодатели са задължени да осигурят подходящо помещение за целта. Има майки, работата на които не позволява да се отделят за 9 месеца. Или пък просто се чувстват по - комфортно, по - удовлетворени, когато работят. Така че тази хипотеза е предвидена и според сега действащата законова уредба.
Да, действително има такава възможност, което е прекрасно.
Аз обаче не знам за случай в който някоя майка да се е възползвала от нея, а работодателя да е нямал нищо против. Много бих се радвала някой да ме опровергае и да ми даде пример за обратното. Защото проблем се оказват не привилегиите, на които имаме право докато сме в майчинство и които са ни гарантирани от закона, а възможността за тяхното реално осъществяване на практика.Поне засега е така.Искрено се надявам нещата да се променят за в бъдеще.

# 34
  • Мнения: 80
Кадърните, мотивираните и можещи жени във възрастта 25-40 в очите на работодателя са потенциални (или реални) майки, а оттам - проблем и излишно главоболие (отпуски, майчинство, болнични...).
Една такава промяна в закона ще даде еднакъв старт за жените и мъжете пред работодателите (ако има задължителен характер).
Една такава промяна ще накара все по-малко хора да се съгласяват да работят за една заплата, а да се осигуряват на друга (с течение на времето).
А и не мога да се съглася, че в 100% от българските семейства мъжът носи повечето парички вкъщи.
А не смяташ ли,че същото ще се случи и с мъжете във възрастта от 25-40г.Просто и те ще бъдат назначавани на по-ниско заплащане поради факта,че евентуално могат да пожелаят да станат бащи? А да не говорим,че не една такава промяна трябва да кара хората да искат да се осигуряват от работодателя на реалната заплата която получават,а законите в нашата мила родина!
"Гледам и не вярвам на ушите си"
Как може всички да сте толкова против една такава идея? Не е ли крайно време жените и мъжете да са равнопоставени пред работодателя в моментите на търсене/предлагане на работа? Когато съм се явявала на интервюта за работа почти винаги е ставало въпрос за деца (имам ли, кой ми/ще ми ги гледа, кога планирам да имам...) и на никой от приятелите ми мъже такива въпроси не са задавни. Защо ли?
Преди 10г. когато започнах работа във фирмата в ,която съм и до момента ,на мен лично не са ми задавани такива въпроси.Ти се запитай"защо?".Може би ние жените сме виновни въпреки всичко за отношението което получаваме и то специално тук в България.Извини ме ,но навсякъде по света биха определили такава намеса в личното ти пространство,като дискриминация м/у половете и даже биха завели дело с/у въпросната личност!За съжаление,обаче още не съм попаднала на някой който открито да си е потърсил правата в такъв случай.
Не смятам също така, че съм от единиците подкрепени не само от колегите си,но и от шефа си в идеята да създадат поколение.Все пак предполагам,че има и други цивилизовани фирми ,които могат да ти предложат не само професионална,но личносттна градация!



# 35
  • BG
  • Мнения: 2 217
В Словения има подобна практика. Бащите работят по половин ден за около месец (не цитирам точно закона, но е нещо сходно), за да може да помагат на майките в началото на майчинския период.
Моето мнение е, че не би било лошо бащите да взимат отпуск в рамките на месец (или 20 работни дни) след като е родено детето, за да могат да помагат в началото на майката около отглеждането му. Определено в началото майката е под стрес и помощ от бащата би била приветствана. А и по този начин бащата би трябвало да се сближи с новия член на семейството, от една страна, и да разбере, че не е лесно отглеждането на един малък човек, с което да стане съпричастен с майката. 
Лично аз не разбирам как може да се "тегли чоп" за това, кой да гледа последните 3 месеца детето.  #Crazy Идеята ми се струва абсурдна. Дори чисто прагматично - как може майката да отиде и да работи 3 месеца и после да се върне, пак за 3 месеца, в майчинство (при положение, че се съгласи да работи въобще, през този период, разбира се)!?
Обаче, това, което ми прави впечатление, е че идеята отново е недомислена и е по-скоро популистки факт отколкото с цел да се помогне на бъдещите майки и татковци.  #2gunfire

# 36
  • Мнения: 2 447

  Колко належащи проблеми има които трябва да реши реши Масларова.Как може да се занимава с такива глупости ooooh!

   Много имат да работят докато стигнем Германия и Исландия.Излагат се с крайно тъпите си предложения.
 
Това е и моето мнение Peace
  Peace

# 37
  • Мнения: 4 430

По въпроса за кърменето, освен, че е въпрос на личен избор, в ТК има предвиден изричен текст за кърмещи майки, върнали се на работа. Ако 2 часа през 8-те работни ви се виждат малко за кърмене на 3 - 6 месечно бебе...  Crazy А като имате в наличност съпруг, грижещ се за бебето, може да ви го носи в нужните часове. Всички работодатели са задължени да осигурят подходящо помещение за целта. Има майки, работата на които не позволява да се отделят за 9 месеца. Или пък просто се чувстват по - комфортно, по - удовлетворени, когато работят. Така че тази хипотеза е предвидена и според сега действащата законова уредба.
Да, действително има такава възможност, което е прекрасно.
Аз обаче не знам за случай в който някоя майка да се е възползвала от нея, а работодателя да е нямал нищо против. Много бих се радвала някой да ме опровергае и да ми даде пример за обратното. Защото проблем се оказват не привилегиите, на които имаме право докато сме в майчинство и които са ни гарантирани от закона, а възможността за тяхното реално осъществяване на практика.Поне засега е така.Искрено се надявам нещата да се променят за в бъдеще.
Когато се кърми не се гледа часовник а НУЖДАТА НА БЕБО от цица.Я ми обяснете как през летните жеги ще се разнася това бебе през всичкия прахоляк и задръствания ?Ами ако семейството е без кола?През лятото в следобедните часове термометъра полудява Rolling EyesИ МЯСТОТО НА БЕБЕТО Е  У ДОМА!

# 38
  • Мнения: 697
Никак не е лоша идеята. Нека се даде възможност и на татковците да участват в отглеждането на детето. И аз като повечето мами смятам, че ще е добре ако не е задължително. Най-хубаво всеки да има право на избор.

# 39
  • Мнения: 3 092
[
Аз обаче не знам за случай в който някоя майка да се е възползвала от нея, а работодателя да е нямал нищо против.
има ,моя  Grinning
Между другото защо всички говорят за бащата , който гледа невръстното си дете на 2-3 или 4 месеца , а каква позиция щяхте да имате ако говорим за дете на година или година и половина ....  все пак дори и да е кърмено до тогава , което е прекрасно може спокойно да бъде гледано от друг човек ,какво толкова .....
Естествено че в началото майката е тази , която гледа детето си .
После защо все се гледа на бащата като източник на доходи , ей жени ,какви са вашите професии , нямате ли и вие високи доходи , не разчитате ли и на това ?

# 40
  • София
  • Мнения: 17 592

По въпроса за кърменето, освен, че е въпрос на личен избор, в ТК има предвиден изричен текст за кърмещи майки, върнали се на работа. Ако 2 часа през 8-те работни ви се виждат малко за кърмене на 3 - 6 месечно бебе...  Crazy А като имате в наличност съпруг, грижещ се за бебето, може да ви го носи в нужните часове. Всички работодатели са задължени да осигурят подходящо помещение за целта. Има майки, работата на които не позволява да се отделят за 9 месеца. Или пък просто се чувстват по - комфортно, по - удовлетворени, когато работят. Така че тази хипотеза е предвидена и според сега действащата законова уредба.
Да, действително има такава възможност, което е прекрасно.
Аз обаче не знам за случай в който някоя майка да се е възползвала от нея, а работодателя да е нямал нищо против. Много бих се радвала някой да ме опровергае и да ми даде пример за обратното. Защото проблем се оказват не привилегиите, на които имаме право докато сме в майчинство и които са ни гарантирани от закона, а възможността за тяхното реално осъществяване на практика.Поне засега е така.Искрено се надявам нещата да се променят за в бъдеще.

Ако някой работник е така необходими незаменим за даден работодател, че да иска връщането преди изтичане на осигурения болничен, абсолютно сигурна съм, че не само ще бъдат осигурени нужните условия и време за кърмене или каквато друга прищявка пожелае според ТК, но ще получи и допълнително възнаграждение за периода на болничния (което не се изисква от ТК).

# 41
  • Мнения: 1 898
Искрено се радвам се да го прочена. Peace


Ако някой работник е така необходими незаменим за даден работодател, че да иска връщането преди изтичане на осигурения болничен, абсолютно сигурна съм, че не само ще бъдат осигурени нужните условия и време за кърмене или каквато друга прищявка пожелае според ТК, но ще получи и допълнително възнаграждение за периода на болничния (което не се изисква от ТК).
Абсолютно е така!
На мен ми се иска обаче от тази възможност да могат да се възползват масово повече хора и като цяло манталитета на  българския работодател да се промени. Демек да осигурява въпросните условия не само като прецедент и само на незаменимите си работници от страх да не ги загуби, а и на всички, които желаят да се възползват от тях. И ми се иска да има такъв механизъм, който ефективно да ги принуждава да спазват гарантираните по закон права на служителките им по време на майчинството. Защото истината е, че повечето служители са наясно с това, че са заменими и  в такава ситуация се страхуват да изискват от работодателя си да спазва гарантираните им чрез закона права.

# 42
  • Мнения: 4 753
По въпроса за кърменето, освен, че е въпрос на личен избор, в ТК има предвиден изричен текст за кърмещи майки, върнали се на работа. Ако 2 часа през 8-те работни ви се виждат малко за кърмене на 3 - 6 месечно бебе...  Crazy А като имате в наличност съпруг, грижещ се за бебето, може да ви го носи в нужните часове. Всички работодатели са задължени да осигурят подходящо помещение за целта. Има майки, работата на които не позволява да се отделят за 9 месеца. Или пък просто се чувстват по - комфортно, по - удовлетворени, когато работят. Така че тази хипотеза е предвидена и според сега действащата законова уредба.
Да, действително има такава възможност, което е прекрасно.
Аз обаче не знам за случай в който някоя майка да се е възползвала от нея, а работодателя да е нямал нищо против. Много бих се радвала някой да ме опровергае и да ми даде пример за обратното. Защото проблем се оказват не привилегиите, на които имаме право докато сме в майчинство и които са ни гарантирани от закона, а възможността за тяхното реално осъществяване на практика.Поне засега е така.Искрено се надявам нещата да се променят за в бъдеще.
Когато се кърми не се гледа часовник а НУЖДАТА НА БЕБО от цица.Я ми обяснете как през летните жеги ще се разнася това бебе през всичкия прахоляк и задръствания ?Ами ако семейството е без кола?През лятото в следобедните часове термометъра полудява Rolling EyesИ МЯСТОТО НА БЕБЕТО Е  У ДОМА!

Точно това щях да кажа и аз впредвид жегата отвън...  Peace  
Няма пък да казвам, че на мен не искаха да ми създадат нормални условия за работа и преди и след като забременях, само гледаха да ме търкат, какво ли пък остава за място за кърмене... А съм на държавна работа все пак, не работя в някоя забутана частна фирма....   Tired

# 43
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Никак не е лоша идеята. Нека се даде възможност и на татковците да участват в отглеждането на детето. И аз като повечето мами смятам, че ще е добре ако не е задължително. Най-хубаво всеки да има право на избор.
Точно!  Peace

# 44
  • Мнения: 1 763
Ако е по избор нямам нищо против идеята. Аз лично не бих се съгласила на подобен вариант. Ако стане задължително, ще напусна работа и пак аз ще си гледам детето, финансово все ще се оправим някак си. Но пък нямам против раждането да се прехвърли на бащите Mr. Green. Или част от брменността, поне 3 месеца...

# 45
  • Мнения: 4 430
Никак не е лоша идеята. Нека се даде възможност и на татковците да участват в отглеждането на детето. И аз като повечето мами смятам, че ще е добре ако не е задължително. Най-хубаво всеки да има право на избор.
Точно!  Peace
newsm78 А сега кой пречи на майката и бащата да си прехвърлят майчинството newsm78
Е АКО СЕ РАЗРЕШИ ОТПУСК И НА БАЩАТА за новородено  е друго ,но иначе ако говорим за размяна на родителите няма нищо ново newsm78

# 46
  • Мнения: 781
Ако Масларова и сие скоро не си подадат оставките, отново няма да има раждаемост.

А онази глупост да се разнася бебе, за да се кърми на няколко часа и то в София, абсолютно безумие..... отдавам го на горещините....

# 47
  • Мнения: 4 430
А-А-А сетих се какъв е трика Shocked
Значи изтичат трите месеца майчинство на майката и ПО ЗАКОН идва ред на бащата а тя да се върне да работи.Тя обаче кърми и не желае да отбие следователно НАПУСКА.
И ДЪРЖАВАТА СИ СПЕСТЯВА ОСТАТЪКА ОТ МАЙЧИНСТВОТО-ХИТРО А?

# 48
  • София
  • Мнения: 5 198
 Масларова скоро ще накара ПО ЗАКОН мъжете да раждат и понеже те не могат, значи няма да се ражда, спестяват се е-хе, колко много пари!

# 49
  • Мнения: 728
А-А-А сетих се какъв е трика Shocked
Значи изтичат трите месеца майчинство на майката и ПО ЗАКОН идва ред на бащата а тя да се върне да работи.Тя обаче кърми и не желае да отбие следователно НАПУСКА.
И ДЪРЖАВАТА СИ СПЕСТЯВА ОСТАТЪКА ОТ МАЙЧИНСТВОТО-ХИТРО А?


И аз си мислех за това, защото съм от онези майки който предпочитат интензивното кърмене и късното захранване.. и какво сега, по закон съм имала 1 ли беше, 2 ли бяха часа за кърмене (който часния работодател, че и държавния се съмнямвам да ме толерира да си ги взимам), и бебето заплаква и таткото тича насам натам да търси майката, за да го накърми. Невъзможно!?! Цялата тая работа е супер глупава.. ако бащата иска да гледа детето и майката няма нищо против, че то и сега може да се прехвърля майчинство, не виждам защо нечий " гениялни проблясъци на мисълта" трябва да измислят подобна простотия.. КОМУ Е НУЖНО? А и как някой ще ми казва колко да стоя при детето си или да задължава чрез закон бащата да е баща-майка?

# 50
  • Мнения: 9 973
аз затова спрях да гледам новини...само глупости и катастрофи има в тях ooooh!

# 51
  • Мнения: 2 070
- Най-добрият вариант според мен бащата да има право на тези две седмици, по желание разбира се, да кажем да може да ги ползва в рамките на два месеца от раждането - по преценка на семейството. Както хората имат право на отпуск три дни при брак, смърт на близък и т.н., но в случая да е по-плаващо - бащата може да го съобрази с работата си и с нуждите на майката и детето. Например лично за мен като помощ тези 15 дни биха ми били идеални - с Яна точно за толкова време ми минаха шевовете и това беше периода, в който имах физическа нужда от помощ, не толкова морално-емоционална и заради споделянето на радостта и т.н. - това едно на ръка. Просто нито можех да готвя, нито да къпя.
- да не е задължително и да не заменя майката, да не засяга в никакъв случай нейното майчинство - естествено, че заради нуждата от присъствието и, кърменето и т.н. Представяте ли си и каква бумащина ще е нужна за по три месеца единия, после другия, после пък си избират...
- на семейството да се даде възможност за избор кой да е в майчинство, бащинство - не както досега да се прехвърля майчинството, а ако бащата гледа детето и съответно заплатата му е по-голяма - да взима 90 процента от своята заплата, а не от тази на майката. Едва ли ще има много желаещи, но все пак да го има като опция.

# 52
  • Мнения: 2 124
Аз лично го приемам като нов опит на правителството да ни смачка.В нашето семейство основният доход идва именно от бащата и едно лишаване от въпросните 10% ще е удар по семейния бюджет.Да не говорим,че и до момента съществува практиката майчинството да се поеме от баща,баба или дядо, ако кариерата и доходите на майката са основни за отглеждането на детето.Това ми е основния довод против,но да поговорим и за психологическия аспект.Значи представете си таткото остава в къщи с 3м. си отроче,а вие тръгвате на работа.Не мисля,че която и да е майка ще е спокойна за ставащото в къщи, да не говорим пък за шока на бащата,който ще звъни през 15мин., защото детето я е хлъцнало, я е пръцнало или пък повръща и вече се чуди какво да го прави.Само си представете отношението на колегите и шефа към ставащото около вас.Пък и таткото едва ли ще му се отрази положително и сближаващо със семейството  едно такова стресиращо ежедневие.Даже е твърде вероятно семейството да преживее срив.
И така моето мнение е ,че трябва да има право на избор  Peace!Защото не винаги задължителното е най-доброто!

Аз съм на същото мнение. Вместо да се чудят каква допълнителна глупост да сътворят с оправданието,ч е така е в другите държави - да отпуснат на всеки татко по още 2-3 почивни дни (платен отпуск) за всеки месец, да кажем до навършване на годинката и така ще има време за общуване с детето, а майката малко да се разнообрази.
А три месеца единия, три месеца другия - те на пинг-понг ли ще играят. Тъкмо единият свикнал с рутината, айде и другият да види лесно ли е, а къде в цялата схема остава детето, което ще бъде откъснато от майката, за да може Масларова да отчете дейност пред ЕС??????

# 53
  • София
  • Мнения: 8 283
Юлиа, първосигнално на поста ти (гледах само края на коментара и не знам нищо в подробности) е "Тия са луди"... или "лудост и безумие"... много ще ми е интересно как едно кърмено бебе ще получи необходимото от таткото или умниците и са намерили решение как от гърдите на тати ще текне "манджа"....
Писна ми да ни сравняват с "Европа" - цените там били..., е да обаче заплатите тук са ..., та били така... е да обаче тук не е....  Да ми осигурят същите условия (не смятам, че някой ми е длъжен, но като искат да съм длъжна, искам нещо в замяна), да измислят от соц министерство как работодателите са осигуряват на пълна заплата, да работят на договор всички....

Като толкова искат таткото да е близо до бебето да му осигурят допълнителен платен отпуск примерно 2-4 седмици но той(семейството) да реши как ще си ги ползва и това да не е минус от дните на мама.

Не поставям под съмнение че таткото може да гледа детето но при нашето положение е смешно .. все известен факт е, че в повечето случай таткото е този, който получава по-висока заплата, и от това и за семейството е икономически по-добре тати да е на работа. В същото време... От делен е въпроса колко татковци се водят на някакви мижави пари и нали се досещате че тези 90 % ще са в пъти по-малко от то ва което носи иначе.

# 54
  • Бургас
  • Мнения: 337
Тва си е пълна гавра  smile3511
АКо искат и да дадат последните 3 месеца от бременността на таткото,4е да може и той да се включи в износването на детето ...а ако вземе и раждането...ролята на майката отпада!!!!

Всеки татко,който има желание може да се включи в отглеждането на бебока...това си е напълно нормално..но да ми кажат,4е след 3-4 месеца майката ,която е родила,кърмата и все още тече ,не се е възстановила напълно физически и психически от последните тежки месеци е готова да се върне на работа,за да можел таткото видиш ли да участвал наравно...Я СТИГА!!!!

Пълни глупости....тва си е пак банка за пари..все самоосигуряващ се плаща по-високи осигуровки преди да излезе в майчинство на т.н "държава", за да може евентуално след това да взима някой лев повече..и сега държавата иска да лапне и тези пари -като че ли са найни!!! Всичко е корупция...пълни простотии..само се ядосвам ...извинявам се за дългия пост Hug

# 55
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
maimunka2, явно много си ядосана, сигурно от хормоните....  Wink
Не се ядосвай толкова много, бебето усеща!  Hug

# 56
  • Мнения: 4 430
Ето да ви дам и аз един пример от тия дни.
Моя блезка роди на 9.05.2008 секции по медицински причини.... операзията нещо се ''объркала'' а тя е по зле с всеки изминал ден .
ИЗПИСАХА Я НА 5 ДЕН С ТЕМПЕРАТУРА и куп проблеми и след 2-3 дни пак я приеха НО БЕЗ ДЕТЕТО.Понеже изкара тежка бременност бащата си изчерпа полагаемата отпуска още през бременността и сега  ще го уволнят  ако не работи.
Жената бере душа в болницата а бабата се наложи да НАПУСНЕ РАБОТА за да гледа бебо/Сещайте се че над определена възраст някои хора само като продумат за договор и им показват вратата  ooooh! камо ли за отпуски/
ЕЙ ЗА такива ситуации да помислят законотворците!

# 57
  • София
  • Мнения: 17 592
Искрено се радвам се да го прочена. Peace


Ако някой работник е така необходими незаменим за даден работодател, че да иска връщането преди изтичане на осигурения болничен, абсолютно сигурна съм, че не само ще бъдат осигурени нужните условия и време за кърмене или каквато друга прищявка пожелае според ТК, но ще получи и допълнително възнаграждение за периода на болничния (което не се изисква от ТК).
Абсолютно е така!
На мен ми се иска обаче от тази възможност да могат да се възползват масово повече хора и като цяло манталитета на  българския работодател да се промени. Демек да осигурява въпросните условия не само като прецедент и само на незаменимите си работници от страх да не ги загуби, а и на всички, които желаят да се възползват от тях. И ми се иска да има такъв механизъм, който ефективно да ги принуждава да спазват гарантираните по закон права на служителките им по време на майчинството. Защото истината е, че повечето служители са наясно с това, че са заменими и  в такава ситуация се страхуват да изискват от работодателя си да спазва гарантираните им чрез закона права.

Ами да, така е, реално малко специалисти са незаменими. Но, от друга страна, и това все повече работодатели започват да го осъзнават - поне в големите градове - и малко работни места са незаменими. А честно да ви кажа, ако случайно имате такава невероятна, високоплатена, интересна, приятна, с добър колектив и обстановка и всячески удовлетворяваща всичките ви нужди и изисквания работа, с изключение на място и / или време за кърмене, сигурна съм, че ще потърсите алтернативен начин за хранене на детето - така, както успяват работещите майки в страните, където платения (а нерядко - изобщо възможния) болничен / отпуск е между месец и три.

# 58
  • Мнения: 1 931
Каквото и да пишете и да се ядосвате казаха по желание и на двамата родители бащата да има право на платено бащинство и да се редуват двамата и за кърмените бебета само майките да ги гледат. И другото и да се редуват първите 6 месеца майката да ги гледа, а след това ако решат да бъде бащата. А и относно кърменето за съжаление малко са тези които кърмят повече от 6 месеца. Да не говорим, че като стана дъщеря ми на 1 годинка всички майки наоколо ме мислеха вече за луда, че кърмя, да не говорим за сега.
А другото е да му се полага платен отпуск за раждане на дете, което също е по желание, да помага в началото на майката.
Това чух аз и гледах сутринта интервю по една от националните телевизии. Изкуствено в момента се създава паника и се пише какво ли не. Ако не искате бащата да гледа детето никой няма да го задължава.

# 59
  • Мнения: 3 092
Защо продължава да се говори за невръстни бебета на 3 месеца , който трябва да бъдат кърмени а за децата на година и 3месеца ...ами ако нямате финансова възможност да останете у дома .....
варианти много , нали .... Simple Smile
все пак обсъждаме възможност за платен отпуск на таткото .... не за разнасяне на бебета в жегата и прахоляка ...какво става бе хора , ние не дискутираме проблема дали майката е най важна и незаменима в самото начало , ние говорим за помощ от страна на таткото и не непременно в началото и не за това , че може да измести майката .... newsm78

# 60
  • Мнения: 4 430
Ами снощи в новините така го обясниха newsm78.Първите 3 месеца майката ползва майчинство,а следващите 3 ЗАДЪЛЖИТЕЛНО тя се връща на работа а таткото поема бебето в къщи.После както се разберат.

# 61
  • Мнения: 4 294
На мен идеята ми допада. Сутринта по БТВ обсъждаха този въпрос и съвсем ясно се разбра, че  отпуска няма да има задължителен характер. Тоест, не виждам защо това ще е проблем за някой, след като никой не кара бащите на сила да се включат в отглеждането на детето. Отделно, че има семейства, в които работещите и добре заплатени жени, наистина изпитват затруднение и това ще е огромен плюс за тях. А на който не му харесва, просто няма да се възползва. Толкова.
От друга страна, ясно е, че не можем да стигнем страни като Германия, Испания, Франция и т.н., в които тази практика се прилага успешно отдавна, но защо пък трябва даже да не се опитваме??? Аз лично не разбирам и не проумявам подобна логика.  Simple Smile

# 62
  • София
  • Мнения: 17 592
Ето да ви дам и аз един пример от тия дни.
Моя блезка роди на 9.05.2008 секции по медицински причини.... операзията нещо се ''объркала'' а тя е по зле с всеки изминал ден .
ИЗПИСАХА Я НА 5 ДЕН С ТЕМПЕРАТУРА и куп проблеми и след 2-3 дни пак я приеха НО БЕЗ ДЕТЕТО.Понеже изкара тежка бременност бащата си изчерпа полагаемата отпуска още през бременността и сега  ще го уволнят  ако не работи.
Жената бере душа в болницата а бабата се наложи да НАПУСНЕ РАБОТА за да гледа бебо/Сещайте се че над определена възраст някои хора само като продумат за договор и им показват вратата  ooooh! камо ли за отпуски/
ЕЙ ЗА такива ситуации да помислят законотворците!

В ТК е предвидено в случай на смърт или тежко заболяване на майката бащата  да поеме функциите по отглеждане на детето (чл. 48).

# 63
  • Мнения: 132
katiABV възхищавам се на това че си знаеш правата, но ако трябва да сме честни много фирми са на принципа ако не ти изнася знаеш вратата отвън чакат още 100

# 64
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
katiABV възхищавам се на това че си знаеш правата, но ако трябва да сме честни много фирми са на принципа ако не ти изнася знаеш вратата отвън чакат още 100
за съжаление е така

# 65
  • София
  • Мнения: 17 592
Ами по тази логика всяка жена, решила да има дете, трябва да се примири с мисълта, че ще бъде уволнена. Конкретно за тази хипотеза бащата се ползва с абсолютно цялата закрила, предвидена в закона за майки на малки деца. А и не знам къде е този, град, където "навън чакат още 100". Във всеки случай не и в София. освен за нископлатени длъжности, не изискващи квалификация, каквито пък могат да се намерят всеки ден с десетки.

# 66
  • София
  • Мнения: 44 186
Защо продължава да се говори за невръстни бебета на 3 месеца , който трябва да бъдат кърмени а за децата на година и 3месеца ...ами ако нямате финансова възможност да останете у дома .....
варианти много , нали .... Simple Smile


нещо не включих какво общо имат тук децата на годинаи три месеца????


katiABV - колкото и да ми е хубава работата, детето ми винаги ще е по-важното. И понеже съм фен на кърменето и късното захранване...не бих търсила алтернативи за храненето му на 3 месечна възръст....
А за това таткото да носи бебето на работатат на мама за да яде - няма такова безумие просто.....да не говорим за кърменето на поискване....

Нещата са прекалено неадекватни - ако е пожелание хубаво...но със задължителен характер - тия са луди просто....

# 67
  • Мнения: 199
аз се чудя как бащата ще кърми Laughing защото по тв казаха,че майката ще работи бащата ще гледа,но само се обмисля нищо не е решено още

# 68
  • Мнения: 46 548
Според мен никой не може да определи кой да работи и кой не под формата на нещо задължително. По-скоро ще се регламентира някаква отпуска, която бащата да има право да ползва, ако иска. Но долкото познавам българските мъже, които бягат да спят в другата стая като се роди бебето, силно се съмнявам, язък за усилията. Всъщност, който има желание си намира начин и сега Wink

# 69
  • Мнения: 132
Защо продължава да се говори за невръстни бебета на 3 месеца , който трябва да бъдат кърмени а за децата на година и 3месеца ...ами ако нямате финансова възможност да останете у дома .....
варианти много , нали .... Simple Smile


нещо не включих какво общо имат тук децата на годинаи три месеца????


katiABV - колкото и да ми е хубава работата, детето ми винаги ще е по-важното. И понеже съм фен на кърменето и късното захранване...не бих търсила алтернативи за храненето му на 3 месечна възръст....
А за това таткото да носи бебето на работатат на мама за да яде - няма такова безумие просто.....да не говорим за кърменето на поискване....

Нещата са прекалено неадекватни - ако е пожелание хубаво...но със задължителен характер - тия са луди просто....
Точно за във София става въпрос колко кадри има и колко хора има в София.Има нископлатени длъжности точно заради наплива.А вече нз на коя длъжност няма изисквания за език или някакво образование

# 70
  • София
  • Мнения: 44 186
Има да....но държавата да те поставя пред избора -  компромис с детето ти или работата ти е смотано....

# 71
  • в Надежда-та
  • Мнения: 4 983
katiABV възхищавам се на това че си знаеш правата, но ако трябва да сме честни много фирми са на принципа ако не ти изнася знаеш вратата отвън чакат още 100
точно казано Peace

# 72
  • Мнения: 1 367
Не съм изчела всичко написано по темата,за което се извинявам.Мисля,че това е поредната велика глупост.Три месеца ще го гледам аз,после три месеца тати,после пак аз....Особено в моята работа това няма начин да стане.Аз докато вляза в час и наваксам пропуснатото,и ще трябва пак да си остана вкъщи.А и не виждам кой работодател ще е съгласен на такива рокади от типа днес съм на работа,утре не съм,щото е мой ред да гледам бебето.Чия голяма мъдра глава го измисли това,не знам....

# 73
  • Мнения: 1 336
Единствено ми харесва идеята бащата да излиза платен отпуск при раждане, даже може да не е 15 дни, а 1 месец. Майката се нуждае от подкрепа в първите дни пък нека и таткото да види че не е толкова лесно, а не "аз съм на работа ти се оправяй" .......
За другата идея - много ясно че е смешна. Не мога да се върна за 3 месеца и после пак да излизам в майчинство. Като искат толкова да сближават таткото с бебето да дадат възможност и двамата да излязат съответно в майчинство и в бащинство 9 месеца и да плащат и на двамата 90% от заплатата.  Laughing Естествено по желание, какви са тия задължителните работи. Ако иска таткото да работи, ако не иска - да помага на майката.
Даа, ама няма кинти и си измислят всевъзможни глупости.

# 74
  • Мнения: 1 103

  Колко належащи проблеми има които трябва да реши реши Масларова.Как може да се занимава с такива глупости ooooh!

   Много имат да работят докато стигнем Германия и Исландия.Излагат се с крайно тъпите си предложения.
 
Напълно съм съгласна  ooooh! чудят се каква работа да си намерят  #Cussing out

# 75
  • Мнения: 1 428
Що за глупост е това.

# 76
  • Мнения: 2 891
аз се чудя как бащата ще кърми Laughing защото по тв казаха,че майката ще работи бащата ще гледа,но само се обмисля нищо не е решено още

По закон, като кърмачка, имаш право на специално работно време, за да можеш дакърмиш. Не е като да не е помислено!

Аз никъде не видях споменаването на думата "задължително", що касае ползването на този отпуск от бащите!

# 77
  • Мнения: 4 753
Всъщност това с кърменето е абсолютно недомислено...

А за това таткото да носи бебето на работатат на мама за да яде - няма такова безумие просто.....да не говорим за кърменето на поискване....
Нещата са прекалено неадекватни - ако е пожелание хубаво...но със задължителен характер - тия са луди просто....

# 78
  • Мнения: 24 467
Това по- ми прилича на зле скалъпена, по журналистически, пушилка- информация, предадена не в оригиналният й вид, което неминуемо води до проблеми с асимилирането й. Бих се поинтересувала повече, ако е налице сериозно предложение за промяна в законодателството, а не слухове тип "седенка".
Ако някой има желание моля да даде сериозен източник на информация в тази насока. Ще ми се да се запозная с нея, за да мога да обсъждам нещо реално, а не поредни хипотези.
Ако такова нещо бъде въведено и то да е по желание на родителите би било чудесно. Ако се въведе като задължителна форма би било недомислица.

# 79
  • Мнения: 1 898
Judy ,
не е просто пушилка, действително има такива идеи.
В сряда сутринта въпросният заместник на Емилия Масларова гостува в сутрешния блок на БиТиВи и дискутираха темата в предаването.
Според това, което аз разбрах от разговора, идеите действително са такива, но отпада елемента на задължителност и все още се обсъжда кой от 3-те варианта да влезе в сила.

# 80
  • Мнения: 325
Не мисля, че много хора ще се възползват от тази възможност. Интересно ми е защо тази сутрин като коментираха по Нова не бяха поканили и представител на работодателите да видим неговото мнение какво е по този въпрос. Както в повечето случаи при г-жа Масларова имаме само фантасмагорични идеи, които в българската действителност са без реална приложимост.

# 81
  • Мнения: 24 467
"Пушилка" не е нещо, което не съществува, тогава щях да говоря за мираж. Пушилката обаче просто замазва, не дава представа за реалното състояние на нещата. Затова се интересувам от поглед върху темата без димни завеси.
Без елемента "задължителност" не виждам кое пък би било лошото. Нали до преди няколко години болничните за бременност и майчинство си бяха до около 3 месечната възраст на детето, след което се излизаше в отпуск по майчинство, който пък можеше да се ползва пак и от бащата. Та- нищо ново под слънцето.

# 82
  • Мнения: 873
ние го дискутирахме с мъжа ми това:значи 3 месеца аз гледам бебето и го отбивам,за да се върна на работа,което означава,че този,който ме е замествал,е уволнен,а таткото трябва да немри кой да замества него в работата,докато е в таткинство.3 месеца таткото гледа бебето,а аз на работа се чудя да навлизам ли в нещата отново или да чакам да минат тези месеци newsm78идват третите 3 месеца-ние решаваме,че аз ще гледам бебето,излизам в майчинство отново и моят човек по заместване,който 3 месеца е стоял без работа,се връща на мястото ми. ooooh!таткото ни се връща на работа и бедният човечец,който някак си се е съгласил 3 месеца да си губи времето,работейки по заместване(на таткото)остава без работа.какво се случва докато детето навърши 2 години-роднините си делят по 3 месеца да го изглеждат или го пращаме на ясла Thinkingпълна недомислица,която няма да я изтърпи нито един работодател,да не говорим,че е в противоречие с дългото кърмене Crossing Armsа на бебето ще му е много приятно хората,които се грижат за него,постоянно да се менкат ooooh!няма да говоря тук за пари,щото в различните семейства понякога майката е по-доходоносната,друг път-бащата.

# 83
  • Мнения: 1 898
Без елемента "задължителност" не виждам кое пък би било лошото. .
Aз също.

# 84
Горещо ме интересува!!!!Прие ли се изменението за платеният 15 дневен отпуск за татковците .Използвах вече - миналогодишната,тазгодишната отпуска-около 40 дена и жена ми още не е родила(преносва 10 дена вече).Моля -отговорете ако знаете нещо по вапроса! Thinking

# 85
  • Мнения: 4 753
Мисля, че още не са го приели... виж тук... http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=306435.0

# 86
Къде ли не търсих нещо по въпроса-държавен вестник,кодекса на труда............нищо.Изглежда не е прието още,а жена ми вече е на система и чакам всеки момент да  се роди(дай боже без проблеми)моето бебче.

# 87
  • София
  • Мнения: 2 381
Още не е прието официално. Само са се споразумели - държавата, синдикатите и работодателите. Вероятно ще влезе в сила от следващата година.  newsm78 Виж тук:
http://bulgaria.actualno.com/news_167122.html
Ох, дано да не пренося и аз като жена ти, че приятелят ми вече е в отпуск от понеделник, а бебчо още си седи вътре. То и аз не му давам зор да излиза, де, че докторът ми е в чужбина д оутре след обяд.
Успешно раждане на жена ти и здраво бебче ти желая, тати-мариян.

Общи условия

Активация на акаунт