Отпуск по бащинство

  • 10 958
  • 87
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 092
Абсолютно съм за - предпочитам бащата ,а не бабата или детегладачката ми да се сближат с детето .Много ще се радвам ако стане задължително !  Grinning
Аз и съпруга ми имахме идея той да гледа половин година малката , а аз да се върна на работа , но в офиса му му препънаха крак , заплашиха го с уволнение и сега я гледа баба и .Ми щях да се радвам да я гледа той най малкото за да видя как ще се справи .... дори и да не беше се справил урока и опита щяха да са му полезни .
А не се ли дразните от мъжете , който казват - на тебе ти е лесно , нали си си в къщи пък аз ходя на работа .....хм а ако разменим за малко  ролите ......ако за да ме разбере се постави малко и на мое място тогава дали ще смее да ме критикари че съм викала по детето , че ми е безсолна манджата или че съм се изнервила ..... чудно ми е ще успеят ли татковците да чистят , готвят , перат и гледат детето , да са спокойни и весели, да ни носят студения чай след работа и да ни оставят малко да си  гледаме телевизия , да ни сервират и отсервирват храната и да пазят тишина за да си почиваме ... айде от мен да мине бих поела ангажимента да измия чиниите...
Та кога викате ще стане това ... малко на кукуво лято , но е хубаво да се опита  smile3508

# 16
  • Мнения: 3 092
Само искам да подчертая че редуването на тези три месеца , за който говори и Кати са абсурд, но друг вариант с платена отпуска много си става ...

# 17
  • Мнения: 339
Снощи разбрахме за това от новините. Пълна глупост. И какво? Бащите ще започнат да кърмят бебета ли? В целия животински свят майката си отглежда децата, а бащата се грижи за прехраната. Аз разбирам еманципация, но това вече е смешно. Ако има начин сигурно, че накарат и мъжете да раждат.
Бащата трябва да се включва в грижите за бебето. Но не по този смешен начин.Пък и наистина намирисва идеята да е за пари.
А и друго - НОИ така и така бави изплащането на болничните. Ако не е мъжа ми да носи пари, незнам как ще се оправяме. И какво ще стане ако и той излезе в бащинство? Какво сближаване ще е като сме с по-малко доходи. Най-много да се изнервим допълнително.

# 18
  • Мнения: 1 931
Да, но не се говори за задължително бащинство. Само по желание и също за отпуск за раждане на дете и на бащата от 15 дни до 1 месец. Но всичко това е по желание на двамата родители. Не знам за какво е това съпротивление от много родители и до сега можеше майката да прехвърли майчинството на баща,но вече ще се казва бащинство.А  се случваше така, че много работодатели създаваха проблем за това, както и не искаха да пускат платен отпуск бащата като се роди бебе в семейството. Сега с този закон ще имат някаква защита. И подчертаха, че ще бъде по желание на двамата родители. Мисля, че тази паника е излишна.  Приемете го като третата година неплатен отпуск и двамата имат право по 6 месеца, а може и само единият да вземе 1 година. По- добре да не се създава излишна паника и за това.

# 19
  • Мнения: 339
Първите 3 месеца край люлката ще бди майката, следващите 3 - таткото. За последните 90 дни съпрузите ще теглят чоп. Ако не се споразумеят, губят платения отпуск, уточни заместникът на Емилия Масларова Лазар Лазаров.

На мен това не ми звучи пожелание.
Съгласна съм, ако детето е направило годинка. Макар че и тогава ми се вижда рано.

# 20
  • Мнения: 3 929
Първо, като нация сме много далеч от манталитета на страни като Германия и Исландия, за да прилагаме такъв модел на майчинство. И второ, изхождайки от ситуацията в моето семейство, от вижданията на мъжете в семейството ни и от професионалния им статус, мога да заявя, че това няма да стане - те да гледат дете и то толкова малко. А и, честно казано, аз също не съм съгласна. Смятам, че природата е отредила тази задача на майката, особено в първите месеци от живота на бебето.

# 21
  • София
  • Мнения: 1 735
Приветствам единствено идеята,ако на татковците се дава платен 15 дневен отпуск.Нашият тати работи във фирма,където отпуските са с клизма и максимално дават 1 седмица.Откакто се е родила бебка само 1 седмица е бил отпуск. Sad

# 22
  • Мнения: 4 621

  Колко належащи проблеми има които трябва да реши реши Масларова.Как може да се занимава с такива глупости ooooh!

   Много имат да работят докато стигнем Германия и Исландия.Излагат се с крайно тъпите си предложения.
 
Това е и моето мнение Peace

# 23
  • Мнения: 139
"Гледам и не вярвам на ушите си"
Как може всички да сте толкова против една такава идея? Не е ли крайно време жените и мъжете да са равнопоставени пред работодателя в моментите на търсене/предлагане на работа? Когато съм се явявала на интервюта за работа почти винаги е ставало въпрос за деца (имам ли, кой ми/ще ми ги гледа, кога планирам да имам...) и на никой от приятелите ми мъже такива въпроси не са задавни. Защо ли?
На местата където съм работила до момента (все световноизвестни компании) 90% от българския мениджмънт се е състоял от мъже (ставнително млади), повечето инвенстиции за обучения и кариерно развитие също са насочени към мъжкия персонал. Защо ли?
Кадърните, мотивираните и можещи жени във възрастта 25-40 в очите на работодателя са потенциални (или реални) майки, а оттам - проблем и излишно главоболие (отпуски, майчинство, болнични...).
Една такава промяна в закона ще даде еднакъв старт за жените и мъжете пред работодателите (ако има задължителен характер).
Една такава промяна ще накара все по-малко хора да се съгласяват да работят за една заплата, а да се осигуряват на друга (с течение на времето).
А и не мога да се съглася, че в 100% от българските семейства мъжът носи повечето парички вкъщи.

# 24
  • Мнения: 132
А майката какво ще прави през първите 9 месеца, ако таткото сменя пелените и ползва болничния...  newsm78  Или тя ще си ходи на работа, пък и кърменето ще прехвърлят на таткото...  Crazy  Някви идиоти ми се виждат тия, ако го направят задължително това....  ooooh!
Ако е задължително съм против!Работата ми е такава че след раждането няма да мо га да я работя пък да се цедя през 2 часа Tired
Ако не е задължително нямам против.
Аз мисля да прехвърлят и раждането на татковците Laughing Joy
Моят мъж ми помага достатъчно и сега без да има такъв закон Wink

  Колко належащи проблеми има които трябва да реши реши Масларова.Как може да се занимава с такива глупости ooooh!

   Много имат да работят докато стигнем Германия и Исландия.Излагат се с крайно тъпите си предложения.
 
Това е и моето мнение Peace

# 25
  • Мнения: 798
Аз съм категорично против, ако става дума за задължителен характер на платеното бащинство. Ако е по избор - е ОК. Разбира се, чудесно звучи първите няколко дни след раждането бащата да излезе в отпуск.
Както може би знаете и понастоящем неплатения отпуск за гледане на дете може да се ползва 6  месеца от майката и 6 месеца от бащата (но той не може да й го прехвърли, както това беше  по-рано). Аз лично бях неприятно изненадана, като го научих.
Та, на темата - от край време майките са се грижили за децата си и си мисля, че зорлем не бива да се бърка в природата. Нашият татко много ми е помагал, като за нощното ставане, така и по-късно в разходки, възпитание и т.н., без никой от двама ни да е усетил, че се налага чак отпуска да вземе и да ме отменя изцяло. Пък и честно казано, все още искам да запазим кърменето само за нашия пол. Хормоните са си хормони и щъкат в женския организъм след раждането, инстинктите се активират и доста психолози са писали, че първоначално света на детето е само майката, а постепенно се разширява до близкото обкръжение. Това оеднаквяване на половете ми идва вповече  Laughing

# 26
  • София
  • Мнения: 17 592
Аз и съпруга ми имахме идея той да гледа половин година малката , а аз да се върна на работа , но в офиса му му препънаха крак , заплашиха го с уволнение и сега я гледа баба и .

Не могат да го уволнят, докато е в майчинство (ТК). А след 2 години я камилата, я камиларя... Но докато я гледа бабата и двамата получавате пълните си заплати, а не жалките 220 лв. Ако това не ви притеснява - и да го уволнят след 2 години, като за толкова пари винаги може да си намери работа...


Последна редакция: ср, 28 май 2008, 10:45 от katiABV

# 27
  • Мнения: 4 401
А къде остана правото на избор?
И детето да не е топка та да си го подхвърляме?За 3 месеца майката таман е започнала да ''разбира'' всяко помрънкване и ....ще трябва дръг тепърва да се учи кога какво иска бебо ShockedВ това време бебо ще се изнервя и ще страда Tired
Д а не говорим че някои бащи просто не стават да бъдат бавачки.
АЗ КЪРМЯ  вече година и как така ще лишат детето ми от това и то със закон?

# 28
  • София
  • Мнения: 17 592
Снощи разбрахме за това от новините. Пълна глупост. И какво? Бащите ще започнат да кърмят бебета ли? В целия животински свят майката си отглежда децата, а бащата се грижи за прехраната.

Само искам да подчертая, че това не отговаря на истината. В целия животниски свят - от нисшите, до висшите животни - има примери за обратното - гигантската жаба, морското конче, доста голямо количество риби, хиените, лъвовете, ако щете, където женските се грижат за прехраната, а мъжките - за охраната...
По въпроса за кърменето, освен, че е въпрос на личен избор, в ТК има предвиден изричен текст за кърмещи майки, върнали се на работа. Ако 2 часа през 8-те работни ви се виждат малко за кърмене на 3 - 6 месечно бебе...  Crazy А като имате в наличност съпруг, грижещ се за бебето, може да ви го носи в нужните часове. Всички работодатели са задължени да осигурят подходящо помещение за целта. Има майки, работата на които не позволява да се отделят за 9 месеца. Или пък просто се чувстват по - комфортно, по - удовлетворени, когато работят. Така че тази хипотеза е предвидена и според сега действащата законова уредба.

Не знам за какво е това съпротивление от много родители и до сега можеше майката да прехвърли майчинството на баща,но вече ще се казва бащинство.

Не, не може да се прехвърлят болничните, т.е. бащата в момента може да участва само след 9 месеца. До тогава майката е "закрепостена" в къщи, понеже преди това той няма право и на отпуск от типа на този от 9 месеца до 2 години, камо ли на 90% от заплатата.

Приветствам единствено идеята,ако на татковците се дава платен 15 дневен отпуск.Нашият тати работи във фирма,където отпуските са с клизма и максимално дават 1 седмица.Откакто се е родила бебка само 1 седмица е бил отпуск. Sad

ПО Тк са мин. 20 работни дни.

"Гледам и не вярвам на ушите си"
Как може всички да сте толкова против една такава идея? Не е ли крайно време жените и мъжете да са равнопоставени пред работодателя в моментите на търсене/предлагане на работа? Когато съм се явявала на интервюта за работа почти винаги е ставало въпрос за деца (имам ли, кой ми/ще ми ги гледа, кога планирам да имам...) и на никой от приятелите ми мъже такива въпроси не са задавни. Защо ли?
На местата където съм работила до момента (все световноизвестни компании) 90% от българския мениджмънт се е състоял от мъже (ставнително млади), повечето инвенстиции за обучения и кариерно развитие също са насочени към мъжкия персонал. Защо ли?
Кадърните, мотивираните и можещи жени във възрастта 25-40 в очите на работодателя са потенциални (или реални) майки, а оттам - проблем и излишно главоболие (отпуски, майчинство, болнични...).
Една такава промяна в закона ще даде еднакъв старт за жените и мъжете пред работодателите (ако има задължителен характер).
Една такава промяна ще накара все по-малко хора да се съгласяват да работят за една заплата, а да се осигуряват на друга (с течение на времето).
А и не мога да се съглася, че в 100% от българските семейства мъжът носи повечето парички вкъщи.

Едно е възможността за избор от кой да се ползва болничния, съвсем друго - предлаганата ролетка...

Последна редакция: ср, 28 май 2008, 10:52 от katiABV

# 29
  • Мнения: 132
Моята работа е такава че работя от 10 сутринта до 1 през ноща и повярвайте на никой не му пука че трябва да имам право на 4 часа за да кърмя бебето
Идеята може и да не е лоша склонна съм да я приема но да не е със задължителен характер

Общи условия

Активация на акаунт