Недостиг на желяzо в кръвта

  • 10 804
  • 66
  •   1
Отговори
# 30
Здравейте,

Извинявма се ако съм те засегнал на тема знания по химия.
  Ти самата си написала че си се конслутирала с известен специалист по въпроса за валентноста, затова те насочих пак към него защото му имаш доверие а той ако наистина е добър и добронамерен специалист ще потвърди че желязото си е желязо макар и да проявява различна валентност.
  От това че проявява различна валетност както правилно си написала се получават различни съединения. Но на нас ни трябва самото желязо а с коя валентност ще си избере да го използва  нашето тяло тука няма смисъл да обсъждаме.

За тетануса ще  препоръчам пак да прочетеш написаното от мен. Причината не е в РЪЖДЯСАЛИЯ ПИРОН а дали има  бактерии предизвикващи това заболяване по този пирон или другаде около него който да попаднат ДИРЕКТНО В КРЪВТА и понеже това няма как да го знае никой превантивно се инжектира противотетаничен серум.

  А всичко което хвърчи просто си хвръчи дали е подходящо и за друго всеки да преценява сам.

  Радвам се че ви има
Димитър

# 31
  • Мнения: 1 320
опаааааа,
в тялото валентността на желязото е само една! в пирона може да са две, но в кръвта желязото участва само с точно определена валентност. организмът не може да си избира между отговор а/ и б/.

а иначе по тази логика и кислородът си е кислород но в единият случай О2 е кислород, а другият О3-озон. индексите са долу, естествено. и никой не казва на О3 кислород, а го наричат озон.

# 32
Здравейте,
малко си позабравали май химията ама карай,
Желязото може да има различна валентност по принцип /казано с други думи може да имам различен брой свободни връзки с които да участва в свързването си с други елементи или съединения/.
 ЕСТЕСТВЕНО ЧЕ ЗА НУЖДИТЕ НА ОБРАЗУВАНЕ НА ХЕМОГЛОБИНА СЕ ИЗПОЛВА САМО ЕДНА ОТ ТЕЗИ ВАЛЕНТНОСТИ /възможности/,иначе ще се получи друго съединение.

 Но желязото като такова продължава да има възможност да появява и другите си валентности и ако е необходимо да участва в друг вид реакции за получавне на друго съединение с някоя от другите си валентности.
 
Но то си е същия елемент желязо просто има жъзможност да се свързва по различен начин в различни ситуации. Много химичен теоретичен и сух стана спора че и безсмислен.
 Най-цветно мога да го обиясна така ако сутрин като се събуди човек излежда по-един начин, малко след банята друг, след грим и т.н. трети, облечен за прием и гол на плажа четвърти и пети то това правили го друг човек.
Не.
Та ей това е прослувутата валентност. Желязото си е едно. А за да ни служи за фемоглобин ни трябва да е по бански и то така участва в реакцията. Ако ни трябва за друга реакция го използваме с фрак.
 А разбира се че организма може да моделира свяка една реакция в себе си нали затова и съществуваме той си се грижи за всичко само иска от нас да му осигурим слънце, въздух, вода , храна и време  другото е негова грижа и той го върши без да ни пита ние разбираме ли от валентност или не.Той няма кой да пита кое как беше той е съвършен само трябва да не му пречим.

Радвам се че ви има
Димитър

# 33
  • Мнения: 1 320


  Но на нас ни трябва самото желязо а с коя валентност ще си избере да го използва  нашето тяло тука няма смисъл да обсъждаме.

# 34
ПП
забравих за озона днеска ще ме спукаш от смях /благодаря ти  смеха е здраве/ къде намери в менделеевата таблица елемента озон ти сама си написала че това е кислород.
 За сведение с една от най-постоянните валенсии /втора/.
   Озона е съединение на кислорода със самия себеси три атомен кислород не много трайно съединение в което кислорода вместо да се свърже своите две връзки с двете връзки на друг атом кислород и да се получи нещо като две деца дето са се хванали едно срещу друго за ръце е рещил да подаде ръце встрани и да се хване за ръце с две свой другарчета които също са се хванали едно за друго за ръце и така са направили едно кръгче от три деца всяко хванало другото за ръчичка. Но в действиелност пространсвената структура не винаги е така троста, може малко да ги разместим децата едно да е с гръб друго да си е подало ръката между краката трето да е клекнало безброй комбинации все участват с по две ръце и всеки път са три децата а формата различна. И със съединенията е така малко изменение и други свойства.
Но това е за съединенията както и ти си написала.  А не за елементите.
А децата/сиреч елемента в случая с озона това е елемена кислород е един същ има си само две ръце с които може да си хване другарче/друг атом кислород/.
И ако пренесем примера с детето към нашето прословуто желязо си представи че детето е един атом желязо и то може да не иска да те докосне дори да не иска да  те погледне, но ,може да се хване за теб с една ръка, може да те държи и с двете, може да те обхване и с крачета ако иска, а може да добави към това и една целувка и с различните хора и при различни ситуации то прави точно това защото на езика на химията то е многовалентно. И конкретната ситуация го кара да прояви една от валентности те си.
Ей така може да прави и нашето желязо.
Май стига толкова химия.
Радвам се че ви има
Димитър

# 35
  • Мнения: 1 320
единственото, което исках да кажа е, че си противоречиш, но ми заби нета и не успях.
както и да е-наистина си противоречиш-от една страна организмът си избирал валентността на съединението, от друга-желязото участва само с една валентност /това от два твои постинга/.
аз наистина спирам до тук, щото може и да знаеш, но си противоречиш и за мен това е достатъчен аргумент.
и не може да се обяснява на хората да пият желязото от пироните, при условие, че им трябва желязо с малко по-различнички свойства и то се намира в други едни неща-като храни и хапчета.
ама който пък иска-да си пие и желязото на пироните-негова си работа.
за озона дадох пример, защото може да е все кислород, но е с различни свойства, а ние това дискутираме в момента.
и вече наистина край-каквото и който да напише-аз съм до тук.

# 36
Здравейте,
 Радвам се че най-после я прекъсваме тази химическа дискусия. А още повече се радвам че се стигна до съгласие кой каквото иска това да пие.
 Е вярно не можах да ти обясна що е това валентност и разликата между съединение, елемент и вещество и т.н. . Но по-важното е че на нея
 /на валентноста/  хич не и пука от нашите пояснения и уточнявания и спорове, може ли или не може, тетануси, плесени, и окиси.
Дано само додето се изяснявахме не сме загубили  времето на поставилата темата щото на нас ни е лесно седими си и си пишем а нея питаме ли я какво и е.
 
Радвам се че ви има
Димитър

# 37
  • Plovdiv->Toronto
  • Мнения: 1 361
Няма да се включвам във вашия спор, нито знам колкото Димитър  newsm10, нито съм упорита като момичето  smile3507, валентностите са различни в различните съединения, а те са много в организма и в храната около нас. Точно това е проблема според мен, тъй като желязото винаги е под формата на някакво съединение, знам че най-добре се усвоява от месо - телешко, черен дроб, далак, а доста трудно се усвоява от спанака например, иска се киселинност по-висока от тази в нашия стомах за да може да се извлече необходимото Fe. Та затова се чудех, тази ябълка, дали по някакъв начин го прави в по-усвоима форма или просто всмуква малко окиси, които после трудно можем да усвоим. Защото аз ръжда мога да си гризна от много места, ама дали ще ми върши работа  newsm53 ? Колкото до бабешките лекове, много ги уважавам, особено тези дето крият отдавна забравени истини. Знам че и докторите използват доста шорткътове, илачи дето не казват на пациентите, щото не са достатъчно научни (ама вършат работа  Grinning). Димитър, учудващо и радостно е че намираш мотиви да пишеш тук, дано не се отегчиш веднага като други подобни случаи. Напиши още нещо интересно, може и да не включва пирони  Grinning. Поздрави ...

# 38
Здравейте,
Най-малко искам да превръщаме форума в място за спорове.

Мисля че трябва да е място аз споделяне.

  Индианците от Южна Америка и до сега са запазили един много хубав и древен обичай, за обсъждане на даден проблем. Всички които имат право да участват в това обсъждане сядат в кръг запалват една дълга лула и всеки у когото е лулата имам право да говори само докато лулата е в ръцете му. Щом свърши с това което има да казва я предава на следващия седящ до него и тогава той има право да говори и така един говори а всички слушат щом завърши обиколката трябва да се вземе решение. Да не помислие че пропангандирам пушенето на лула:).
 
 Давам един много правдив и лишен от комерсиалност линк в който има доста за витамините.
http://healthyfood.info.bg/Content_Vitamins.html#Home

 Ако бях написъл АЗ че витамините не ободряват и дори някой от тях не участват пряко в изграждане на нашето тяло а са само катализатори на реакции сигурно щяха да ме нападнат много четящи които имат време да пишат. Отдавна обяснявам на всички мой познати че това дето го казват по телевизията е лъжа с цел търговия.

 Добре че най-накрая осъдиха няколко такива компаний за подвеждаща и заблуждаваща реклама която в някои случай може да доведе дори до предозиране и заболяване та малко се поразредиха тези комерсиални послания дето ни казват че може и да не спим цяла нощ само трябва  да си пийнем витаминче на другия ден и то не какво и да е витаминче а точно тяхното като че ли те витамините са различни.

Като дългогодишен вегетарианец имам особенно мнение за всичко което ни се препоръчва да си набавяме от животински източници в тов число и витамини,но това е друга тема.

  И понеже има питане за нашето любимо желязо ще поясна още малко.
  Ръждата с която обикновенно свързваме желязото е негово съединение даже има няколко вида ръжда поради прослувутата и обсъждана валентност.
 
Ръждата като съединение е излючително стабилно съединение от химична гледна точка /трудно реагира с каквоте и да е/ затова е много трудно да си набавим желязо ако приемаме неговия окис /ръждата/. Защото няма толкова силни реакции в нащия организъм които да накарат желязото да се отдели от този окис и да дойде да участва в неодходимата за нас реакция.
 
Ако си направите експеримен без да ядете ябълката ще забележите че часта намираща се в пирона не ръждясва което е показател че не се образува траен железен окис по повърхноста на пирона.

 Многообразните плодови киселини който се съдържат в ябълката реагират и образуват лесно усвоими от организма ни железни съединения. Така че тука си абсолютно права именно това ни помага да не си увредим лигавицата на стомаха.

 За бабешките лекове какво да кажа фармацията /в голямата си степен/ копира съства на билките и получава веществата които те съдържат по изкуствен начин което ги прави по-евтини и управляеми като процес /може дадена година дадена билка да не поникне в нужните ни количества/.
 
За съжаление се оказва че не само конкретната хим. формула е достатъчна за да има лечебен ефект и започва много и трудни изследвания за да се установи че активната съставка не иска да работи ако го няма някое вещество на което не е обърното внимание че го има в билката поради нищожната му концентрация.
 И така бавно и полека се напредва но пък много се печели.
  Та затова някои лекари използват природата защото там всичко си е комбинирано колкото и както трябва.

  Ще се повторя но пак ще кажа билките и съветите как да се храним и живеем са измислени и съществуват не за да може да се лекуваме с тях а да ги използваме и спазваме за да не се разболяваме.
  Ей това е основния проблем на съврената западна медицина тя се бори с следствието когато то вече е открито а не се работи с причината.

А това е така защото идеята на профилактиката е да няма болни а ако няма болни??? кой губи???
 
Радвам се че ви има.
Димитър

# 39
  • Мнения: 504
И аз се намесвам за пояснения,защото стана много объркано,та искам да систематизирам.
Димитър,
показваш чудесни знания по химия,но не и медицински познания.
Желязото може да се намира в три валентности,като в каква ще е зависи от много неща.   Rolling Eyes  Кое е вярно:
  1.Желязо,В12,фолиева киселина-имат отношение едно към друго и към кръвотворенето,добре е да се приемат заедно.
  2.Желязото се усвоява по-добре когато е прието с вит.С.Вероятно защото е слаба киселина.
  3.Намира се и в зелените храни,но се усвоява много по-лесно от животинските,например черен дроб и риба или от смес растителни с животински.

Кое не е вярно:
 1.Тетанус-не можеш да се заразиш с тетанус ако ядеш ръжда или пък бацилът.Той е анаероб,т.е. трябва да попадне в среда без кислород,т.е. в прободна дълбока рана.В нея се размножава и в кръвта прониква само токсинът му,който прави всички поразии.Това е Токсикоинфекция!Тук с обяснението на Димитър читателките бяха малко заблудени.
  2.Това е само според мен:
За охлаждащите зеленчуци става дума.Димитър,казваш,че през лятот трябва да охлаждаме организма си отвътре,а с околната температура разликата става огромна.Организмът постоянно се стреми да изравни тази разлика и с това охлаждане само го объркваме и го караме да топлоотделя повече,да топлопроизвежда повече и от това се чувстваме още по-зле.Лично аз през зимата пия само напитки с много лед и никога чаеве или кафета.Колкото по-голяма разлика околна/вътрешна телесна температура толкова по-зле.Както и през лятото често ми идва отвътре да си поръчам мляко с кафе.Още не съм се научила да пия топли сокове,обаче... Grinning

Сега за рецептата:Да,чувала съм я и друг път.Мисля,че е действала навремето,мисля,че желязото ще се усвои.Нямам представа какво друго съдържа един пирон и съответно колко вредно може да е това "друго".
Както каза друг участник:Ако имам нужда аз ще предпочета да си го набавя от препарат,който е концентриран,знае се точно колко желязо има в таблетка,в усвоима за организма форма е и това е доказано чрез клинични тестове.
И също бих наблегнала на желязосъдържащи храни.

Поздрави!И нека всеки избере правилното за себе си!

# 40
Здравейте,
 Много бърз отговор.
  В точка 2. на "вярните неща" си написала че се усвоява много добре със слаби киселини и витамин С наистина е такава от къде се появява витамин С в животинските храни които препоръчваш  за добър източник на желязо в точка 3..
Защо казваш че от растителната храна се усвоява трудно и веднага след това препоръчваш животинската да се приема с растителна за да се усвоява желязото
по-лесно.

 Кое не е вярно  трудно мога да коментирам не виждам къде и кой съм подвел. Или нещо не си прочела както трябва или не знам какво те е накарало да напишеш тази точка 1. Освен уточнението за анаеробния характер на "клостридиум тетани" и разяснението какво представлява "токсикоинфекцията" нещо което е обяснено и в моя постинг не виждам никаква разлика.
  Обощено за да се заразиш трябва рана и трябва "клостридиум тетани" да попадне в раната. няма нужда от никаква ръжда, пирони и т.н. . Имали рана и "клостридиум тетани" който да проникне вътре заразата е готова.
прилагам линк към инфото за тетануса текста от който бях копирал в обсъждания и написан от мен постинг.
http://www.infotel.bg/rubrics/medicin/80963010.htm

Обвинението в липса на медицински познания може да предизвика лека усмивка в мен. Но твърдението ти макар и "само според теб" че организма се опитвал да изравни разликата между външните условия и неговото състояние е направо смехотворно.
  Ако основната задача е както ти казваш да се изравнява разликата то тогава когато отвън е 40 градуса а нашето тяло има температура около 36,5 то ще се опита да се загрее до 40 градуса . Това е абсолютна ивинявай за израза глупост.
  За да работят както трябва всички системи в нашето тяло то се нуждае от относителна постоянна среда и условия температура, Рн, солеви баланс, налягане и т.н. и т.н.. И главната задача на организма е да осигурява тази среда независимо от външните условия. Той се стремеи темпераратурата ни винаги да е една и съща в противен случаи ще се самосварим ако гоним както ти препоръчвашд да си изравним температурата отвътре с тази отвън.  А зимата е точно обратното ако се опитваме да сме като външната среда значи да се замръзим и от вън и от вътре. Помисли малко и ще се убедиш че е така.
 Що се отнася до това че си забелязала че ако лятото пием ледени напитки не се получава охлаждане и объркаваме организма тука си абсолютно права и ще те подкрепям напук на всички реклами с ледени напитки.
  Няма спор права си лятото никакви ледове и ледени напитки,Аз затова и сам написал че тези плодове имат свойството да охлаждат организма но това е неточно написано от мен по-точния израз е "имат свойства помагащи на организма да се охлажда".
  Механизма защо леда ни пречи да се охлаждаме ако те интересува ще го опиша в следваш постинг. Но принципно пак повтарям за лятото и топлите напитки /не горещи/ си права 150% макар обяснението да е друго.
Радвам се че ви има.
Димитър

# 41
  • Мнения: 7 716
Колко приказки?!?!
Не можеш ли с две думи да изразиш мнението си Confused

Последна редакция: вт, 21 юни 2005, 13:48 от Lali

# 42
# 43
  • Мнения: 7 716
Браво. Здравей Laughing

# 44
  • Sofia
  • Мнения: 271
ДИМИТРЕ,
ПИСНА МИ ОТ ТЕБ!
ТО ПА БИВА, БИВА ЛЕКЦИИ НА ТЕМА, АМА ТИ СЕ ОЛЯ!

ТУКА НЕ СМЕ ВСИЧКИ МАЛОУМНИ, ТА ДА НЕ МОЖЕМ, АКО ИМАМЕ ИНТЕРЕС КЪМ НЕЩО ДА СИ ГО НАМЕРИМ И САМИ.

И НИКОЙ НЕ СЕ НАМЕРИ ДА ЗАКЛЮЧИ ТАЗИ ТЕМА. ИСТОРИЧЕСКА СТАНА ВЕЧЕ.
 Sick

Общи условия

Активация на акаунт