Виена - жилище под наем

  • 21 262
  • 42
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 880
Не, няма  Sad  За сега сме си още в БГ. Договора ми на сегашната работа е до края на септември и държа да си остана до тогава, защото работата ми е готина и добре платена. Но за след това нищо не е сигурно и аз искам да използвам тази възможност за установяване във Виена. Била съм там известно време и много ми допадна живота, обстановката, и познавам доста добре някои райони.
А на какво основание Ще емигрирате тогава или какви са ви плановете? newsm78 Питам от чисто любопитство Embarassed
Емигранти беz работа zвучи някак нереално. Тоzи курс съЩо е zа интегриране на постоянно пребиваваЩи, а как Ще се сдобиете с такова раzреШително, беz поне единият от вас да има работа и редовни доходи?

в Германия е обикновенно 3 чисти наема (беz ток, парно и т.н.), което ще рече мах 1200 евро. Ужас, това са много пари...


В Мюнхен, кауциона за 3 стаен апартамент, е най-малко 1800-2000Евро. Така че мах от 1200 според мен като обобщаваща цифра за Германия не е вярно. Зависи от района в който се живее.

Гери не обобЩаваШе zа всички жилиЩа в Германия, а zа жилиЩата с наем от 400 евро Wink тогава кауционът рядко прехвърля 1200евро. При по_скъпите жилиЩа максимумът логично се повиШава Peace

# 16

А на какво основание Ще емигрирате тогава или какви са ви плановете? newsm78 Питам от чисто любопитство Embarassed
Емигранти беz работа zвучи някак нереално. Тоzи курс съЩо е zа интегриране на постоянно пребиваваЩи, а как Ще се сдобиете с такова раzреШително, беz поне единият от вас да има работа и редовни доходи?




Първоначално смятам да подобря познанията си по немски във Виена(-за да съм сред немскоговорящи), ако не чрез интеграционния, то към Виенския Университет (имат не само за студенти), или към Deutschacademy, или друго подобно място от които вече имам информация, но исках да разбера повече и за вече споменатия Интеграционен курс. Но тъй като не навсякъде предлагат и общежитие,  се заинтересувах от посочения в началото сайт, където видях, че приемат или работещи или учащи.

# 17
  • Мнения: 239
А ЗаЩо не се ЗапиШеШ да следваШ, така Ще им удовлетвориШ условието да си учаЩа, а и курса по немски zа студенти сЪс сигурност е на светлинни години по добър от интеграционния курс.
На ваШе място бих се огледала За работа оЩе от БГ, как смятате да се иЗдържате като и двамата не работите, не че ми е работа да zнам, но мисля на глас.

# 18
А ЗаЩо не се ЗапиШеШ да следваШ, така Ще им удовлетвориШ условието да си учаЩа, а и курса по немски zа студенти сЪс сигурност е на светлинни години по добър от интеграционния курс.
На ваШе място бих се огледала За работа оЩе от БГ, как смятате да се иЗдържате като и двамата не работите, не че ми е работа да zнам, но мисля на глас.

Следването е страхотно предложение, но нямам ни най-малка информация за начина на кандидатстване - условия, изпити, важи ли диплома от преди толкова време ( близо 13 години) и кой знае още какво ...
А относно работата не се притеснявам, че ще намерим със съпруга ми на място, защото той поне знае перфектно английски. А пък аз имам опит и добър стаж в 4 професии (в момента се занимавам с Компютърен Дизайн и Предпечат), но първоначално едва ли ще проявявам претенции за професията.

# 19
  • Мнения: 84


Следването е страхотно предложение, но нямам ни най-малка информация за начина на кандидатстване - условия, изпити, важи ли диплома от преди толкова време ( близо 13 години) и кой знае още какво ...

[/quote]



Няма никакво значение кога си завършила, стига да имаш много добър успех. В Австрия кандидатстването става само с документи - превеждаш си дипломата/-ите (ако си завършила и нещо друго), носиш я/ги в Австрийското посолство в София + някаква таксичка, след което си разпращаш копия до колкото си искаш университети в Австрия ( или само Виена ако желаеш). Ако те приемат в някой, то автоматично те пращат 0-ва година за изучаване на немски език. А след като имаш "стаж" като Дизайнер, можеш да го използваш за по-лесно влизане по някоя IT специялност.

# 20
Eli76, благодаря за отговора, но как по-точно да използвам стажа си като Комп. Дизийнер?
И още нещо - след като приема е само по документи, то таксите много ли са високи?

# 21
  • Мнения: 185
Ха-ха-ха
То ако раздаваха така наляво и надясно апартаменти на тия смешни цени, то всеки чужденец, циганин...би се записал на какъвто и да е курс, че да вземе такова жилище.  Знаеш ли колко български студенти има във Виена, а колко са общо чуждите студенти  - мноогооо  ooooh!  и не съм чула някой да има такова жилище, има си общежития, или на частна обява. Даже и за Геносеншафтвонунг не може да се класирате.

Та условията са, не да караш курс, ами да си бежанец от Етиопия например  Joy или някоя фирма да те наеме на работа, като много кадърен и търсен специалист.
   Няма вече статут "бежанец или преселник" от България в Австрия, вече сме ЕУ, и който идва сам да му бере гайлето и да се оправя как може....
  Да се запишеш студентка, става по документи с дипломата ти от средното в БГ, пращат те на немски курс и си плащащ всичко сама и здравната застраховка всеки месец и учебници и хич не те питат имаш ли си жилище или не, само ако си под 26 години може след незнам кой си семестър и при много късмет да кандидатстваш за общежитие и ако има свободни места естественно.  Таксата за семестър във Виена незнам колко е станала, аз преди 3 години плащах 412 евро, после за др.консумативи още към 100-200, карта за транспорт, задължителна здрана застраховка......и т.подобни много разходи....
  Ако ще превеждаш дипломи и документи, които ще ти трябват в Австрия, по добре го направи тук при някой преводач, и заверяваш в посолството, отколкото в БГ, /от личен опит - превеждах в БГ - ами един куп грешки и то при лицензиран преводач, че после наново превеждах тук/
  Документи за работа едва ли ще получиш, това е почти мисията невъзможна, караш на черно и къде кво има - всички новодошли студентки, започват като бейбиситтинг или чистят и гладят...докато научат почти много добре немски, без език - без работа

 Късмет, надявам се, не съм те разочаровала много, но това е действителността   bouquet

# 22

  Таксата за семестър във Виена незнам колко е станала, аз преди 3 години плащах 412 евро, после за др.консумативи още към 100-200, карта за транспорт, задължителна здрана застраховка......и т.подобни много разходи....
 



Шегуваш ли се, та тук в БГ само за едно ниво ми искат между 550-800 лв., и то в група от 10 човека, за индивидуално да не говорим.  А като сметна целият курс А, В, С се получава сума далеч по-космическа от тази която ти споделяш.

# 23
  • Мнения: 185
Казвам - това беше преди 3 години, те редовно вдигат всичко...така, че е повече.
Но, като сметнеш първо се карат 4 нива курс по немски /4 семестъра-2години/,
 -здравната осигуровка - мисля че е 24 евро на месец,
 -картата ти за градския транспорт 48 евро на месец /1 билетче е 1,70 евро/,
 - книги, учебници....
 - наем на жилище /гарсониера около 350-450 евро-зависи от много фактори - обзаведена или не, с кауцион или не.../
 - ами храната???
 - а дрехи, обувки
И АКО намериш работа на черно да гледаш например бебе за 350 евро на месец или се блъскаш да чистиш за 4-5 евро на час/2пъти в седмицата

Аз като дойдох преди ...ехейййй колко време, по лесно се намираше работа на черно /нямаше много чужденци и беше по-добре заплатена, а сега сума поляци, чехи....цигани, дето и за 4 евро се хващат да бачкат само и само да имат доходи/  ...та аз не работех около година, без език е невъзможно да се работи, каквото и да е, после извадих късмет и имах няколко работи, предимно следобяд, за да мога да ходя на лекции или в събота и неделя раздавах едно списание...не е ллесно отстрани.

А като кандидатствах за документи за работа /работодателя ми ги подаде/ три пъти получавах отказ...и не съм само аз единственната с тази съдба в Австрия, почти 99 процента са минали по тоя път.
  ...а доколкото разбирам имаш семейство...гърлата стават повече и трябва да се нахранят...

# 24
Kaninova, много ти съм благодарна за времето което си отделиза за разясненията си   bouquet  bouquet  bouquet  особенно за месечните разходи - така си имам на представа като цяло. За разходите не се притесниявам, тъй като ще отида с  добра наличност ( не бих тръгнала само с ризка на гърба и джобни ), но не исках да се надявам изцяло и единственно на средствата  с които ще замина.

# 25
  • Мнения: 3 880
Шегуваш ли се, та тук в БГ само за едно ниво ми искат между 550-800 лв., и то в група от 10 човека, за индивидуално да не говорим.  А като сметна целият курс А, В, С се получава сума далеч по-космическа от тази която ти споделяш.

Е, ако парите не са проблем и ги има бол наистина е лесно, не ти знаем финансовите възможности, затова даваме съвети на общо основание. За повечето хора би било трудно да поддържат нормален начин на живот месеци наред при тези разходи (все пак за Виена става въпрос, а не за село Долно нанагорнище) при положение, че няма сигурна, добре платена работа.

# 26
  • Мнения: 185
Моля, моля
ако знаеш аз с каква наличност тръгнах и как бързо се стопиха, не е истина.
 Ако имаш познати, ще ти е по-лесно или ако имаш уговорена вече работа, но иначе  има период на първоначална криза.Не слушай какво разказват други, живеещи в чужбина, хората обичат да се хвалят. Аз преди да дойда какви ли не възвишени слова чувах,кой лекар, учител...все преуспели. Верно има и такива, но в моя случай - като дойдох и получих телефоните им - българи да се видим в австрийско и какво мислиш - едната дето се представяше в БГ, че е учителка в едно начално училище във Виена - се оказа чистачка в същото. Друга госпожа - управител на филиал на магазин -а в действителност подреждаща регалите...и много други примери...Но е факт, че има преуспели българи, и то с много труд, знания, а не чистачи, готвачи...дето се фукат и разказват че са доктори, учители...
 Айде, надявам се не съм те разубедила да идваш, но поне махни розовите очила и погледни живота в действителност. Повече не мога да пиша, че бебчо ще става скоро, а после с мъжо  ще ходим да "инвестираме в хранителните магазини около 100-ина евро, че днес и утре са пазарни дни./и това е пазарене само за 4-5 дни - после пак 100 евро - за пример на авторката  Laughing
Чао

# 27



Не сметнах за необходимо да споменавам за "финансовите си възможности", защото исках информация за точно определено нещо, а не съвети дали ще мога да се справя с живота и разходите си. Всеки преценя и решава за себе си.

# 28
  • Мнения: 3 880
Не сметнах за необходимо да споменавам за "финансовите си възможности",
Не е и нужно, не съм имала това предвид. Уточних само защо се дават съвети и насоки от общ характер- защото не се знае какъв е човекът насреща, който пита. За повечето хора разходите, които е изброила Канинова са непосилни без нормална работа, а ето че на теб ти се видяха даже шегаджийски. А че ти си решаваш за себе си е ясно, тук само се съветваме....

# 29
  • Мнения: 580
Канинова, ти уплаши момичето newsm43
Има си и лекари и учители и адвокати българи. Аз чистачки и детегледачки не познавам, но щом казваш може и да има. За 4-5 Евро във Виена няма кой да дойде да ти чисти. Най-малко 7 Евро е тарифата и такива вече не се намират.
Щом авторката си има "ресурси", няма проблеми ще се оправи. Живота във Виена не е чак толкова по-скъп от този в България, а и дори понякога е по-евтин (например дрехи).
Защо не се обадиш в австрийската тема, там също ще ти отговорят на въпросите?

Общи условия

Активация на акаунт