Детска градина в Люлин и Банкя

  • 25 120
  • 129
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 148
TanyaMG много благодаря за координатите. Ще звъня и ако имам някакъв резултат ще пиша.
Maria.St  благодаря за поздравите, но съм пропуснала да сменя линийката. Ние също сме с варицела и е голяма лудница.

# 16
  • Мнения: 3 506
Ако не ме лъже паметта /мина доста време/ говорихме за 300лв. такса без заниманията /плуване, футбол, танци, пиано и пр./, които се плаща отделно и транспорта, който ми е важен. Не помня вече, но ми се върти нещо от рода на 6лв. на ден. Грубо сметнато сумата отиваше над 500лв., което ми се видя доста за условията в градината.

Jolene, чак сега видях, че си ми отговорила. От тази година е 300 лв. таксата, така че ако сте говорили преди това, вероятно не си спомняш. Транспорта не знам колко е, че не ползваме. Но дори и така, тази такса е една от най-ниските на пазара в момента, поне доколкото на мене ми е известно.

Сега, за условията в градината, всеки си има лично разбиране. Аз например съм доволна от това, че децата има къде да тичат навън всеки ден, включително и през зимата. В предишната градина условията вътре бяха много по-добри, но двора им беше 5 квадрата (примерно) и освен да се скупчат около пясъчника, друго нямаше какво да правят децата. В повечето градини, където съм ходила и за които съм чела, ситуацията е аналогична. Така че аз предцених, че мога да направя известен компромис с обстановката вътре, за сметка на това, че децата всеки ден са навън на чист въздух, на приятно и просторно място.

За съжаление пазара на частните градини в момента е такъв, че човек все трябва да направи с нещо компромис. В същото време цените се вдигнаха толкова, че аз сериозно съм се замислила дали ще продължаваме с частното образование като стигнем до училищна възраст...

# 17
  • София
  • Мнения: 4 412
Да седна да се отчета Simple Smile От около 10 дни говоря и разпитвам хора от Банкя /с деца и загрижени заобразованието им/ за градините. Хората знаят двете градини Дъга и Фоти. Дъга се счита за по престижна, но някакси не усетих отношение към нея. Като ги питам какво ще кажеш за Дъга, отговярат малко резервирано Не знам. Абе клюка да бяха споделили или нещо друго. Което ме кара да си мисля, че там работите са много тайни или не знам.
За Фоти - Фотева, явно е позната педагожка в Банкя. Към нея като чели имаха по-голямо доверие. На някои от хората децата са учили там. Обаче ми казаха, че базата е много лоша и децата боледували по-често. Дори ми разказваха за вирусни плевмонии по 2 месеца. И това с болестите го чух от няколко места. Не знам Мария дали имаш такива впечатления?
Тези дни ходихме до Дъга. Базата всеки ще отиде да я види, не е добра, ама все пак е на минимума. Влизала съм в нашата държавна градина и мога да кажа, че вътре е същото. С тази разлика, че в Дъга обещават да са 10 деца , а в държавната 25. Така наречената Присазна къща е доста луксозна, напълнена с играчки Чико, но с едни много опасни стълби и тя си има кусури. Но както казва Мария при частните градини все трябва да направиш компромис.
Сега най-важното за учителките - докато си говорихме ги забелязах, че направиха няколко игри на детето, подобни на логопедите за раннна възраст. Това ми направи добро впечатление, че бързо се ориентираха в детето и го направиха много тактично. Аз бях с едни човек, уж по разбиращ от учителки, който трябваше да гледа безпристрастно и неговото мнение е, че учителките са добри.

Ами това е до тук. Във Фоти ще ходя след карантината. Чудната къща в Люлин не ми харесва и като място и е много нова. Аз се чудех от Люлин до къде се стига лесно и има по-малко задръстване. Бях набелязала Монтесори в Горна баня и Светлина в Овча купел. За Монтесори чух противоречиви мнения, за Светлина също. Та много се чудя.

# 18
  • Мнения: 148
Аз се опитвах да се свържа на телефоните на Magic World, но безуспешно. Монтесори в Горна баня само се казва Монтесори иначе няма нищо общо с методиката. Ходих там преди доста време. Помещава се в сграда, която не е строена за градина. Условията са като в държавна градина - балатум, стари мебели, но е чисто и ми направи много добро впечатление как е организирано. Единствено ме притесни, че трябва да го взема в 16:45, което е доста рано.

# 19
  • Мнения: 3 506
Ха, значи май си е същата тази Приказна къща, със същите опасни стълби... Бях я забравила... Само не бях чувала за скъпи играчки - нали не говориш за новата Приказна къща, която е на спирката на автобуса?

За Дъга - по принцип престижно е училището. И директорката също е известна и свястна, но факт е, че си държи на училището, а детската градина винаги е на заден план. Може би затова е така.

Нямам аз такива наблюдения за боледуването. Напротив - моите деца определено боледуват по-малко там, отколкото като бяха в София. От групите им почти всички деца присъстват почти през цялото време, не съм чувала някое да е имало тежко боледуване. Знам обаче (от самата Фотева), че и се е случвало да запишат детенце, което боледува много (както се сещаш - за нея това също не е приятно).
Моето мнение е, че ако детето се чувства добре, няма да боледува. Ако се чувства зле - ще боледува. И това е чисто субективно - не зависи от нещо, което там правят или не правят. Даже, ако трябва да съм честна, режимът ми се струва доста по-здравословен от другите градини, в които моите деца са ходили - почти всеки ден са навън, вътре е хладно през зимата - не е 28 градуса развъдник на вируси и да се чудиш как да облечеш детето, така че хем да не му е студено навън, хем да му е добре вътре. Не съм виждала очеизвадно болни деца, доведени на градина (за разлика от предните им две градини), макар че и не мога да кажа, че ще върнат детето ако подсмърча примерно (но пък и не съм убедена вече, че е от такова значение).
Междувпрочем тази история за вирусната пневмония 2 месеца и аз съм я чувала, и, изхождайки от презумпцията, че тук си е едно малко село, предполагам, че източникът е един и същ  Laughing Г-жа Фотева пък твърди, че за повече от 10 години работа за пръв път в градината има карантина поради шарка, не и се е случвало досега да се разболее повече от едно дете.

Абе накратко, че нещо залитнах в обяснения, моето лично мнение е, че дали един вирус ще се изкара като хрема или като вирусна пневмония зависи на първо място от емоционалното състояние на детето, на второ - от физическото му състояние, и е безпредметно да се твърди, че в една градина децата боледуват повече отколкото в друга. Може да се каже, че конкретно дете боледува повече в една градина, отколкото в друга, което за мене означава, че на едното място се чувства по-добре.

Таня, предполагам си проучила и таксите, ако нямаш конкретна причина да не го правиш, би ли ги споделила? Винаги е добре човек да е информиран  Wink

пп (прочитайки последното мнение) Който ще ходи във Фоти - настройте се, че и там материалната база е такава вътре - балатум и стари мебели - т.е. предценете си дали това е компромис, който вие бихте направили Simple Smile

# 20
  • София
  • Мнения: 4 412
Мария, таксите бяха 300 лв. Фоти, 240 евро Дъга. В дъга ми казаха, че от септември ще има актуализация. В Приказната къща, която е до спирката на автобуса бяхме, има я на сайта на Дъга. А 2 приказни къщи ли има? Много ти благодаря, че ме подсети за температурата, моето дете е моржче и на топло не издържа. Simple Smile
... и, изхождайки от презумпцията, че тук си е едно малко село, ....
Вярно е, много слухове и изглежда лични нападки се преплитат с факти, когато става на въпрос за някои неща.

От Дъга не останах очарована. Влезнах без никой да ме спира и се разходих из градината (имам предвид из стаите) доста дълго преди някой да ме забележи.
tezzy, ти през ваканцията ли си ходила? Това не го разбрах, децата къде бяха? Пишеш, че си била в стаите и никой не те е забелязъл. Това през учебно време или в междучасие?


# 21
  • по пътя на светлината
  • Мнения: 2 290
Смехурани още ли работи.....изобщо не съм доволна от тази градина(слабо казано)!?

# 22
  • Мнения: 3 506
В Приказната къща, която е до спирката на автобуса бяхме, има я на сайта на Дъга. А 2 приказни къщи ли има?

Аз останах с впечатление, че сте били в Magic World - градината, чиито телефони и адрес си цитирала по-горе. Но тя не е до спирката на автобуса. Приказната къща, която е до спирката на автобуса, въобще не знаех, че вече работи твърдо като градина. Тя е на собствениците на "Дъга", взеха я с намерение да я развиват като детски клуб. Каката, която работеше вътре, наистина беше приятна (не знам дали все още е тя), и беше детски логопед или психолог, не помня. Там стълбите се ядват горе-долу, поне ръбовете са им обезопасени, ама дворът хич го няма, и честно казано, никога не съм виждала деца да играят отвън, макар че почти всеки ден (ако не и всеки) минавам от там...

k.a.l.i., от какво не беше доволна, сподели ако искаш, получава се хубава темичка за градините в района.

# 23
  • по пътя на светлината
  • Мнения: 2 290
Сама съм си виновна,никой на сила не ме кара да запиша детето си там....,дори таткото не му харесваше по простата причина,че първия път когато отишъл да види за какво идва реч,децата си играели на втория етаж,прозорците отворени и необезопасени,а персонала долу на пейката....
Аз посетих въпросната градина ,говорих с директорката ,казах си опасенията ,на което тя ми отговори,че никога не отваряли прозорците.....и не оставяли децата без наблюдение и двора щели да го обезопасят(както и да е премълчах си,въпреки,че при моето посещение пък на двора децата си играеха сами ).
В така наречената градина имаше 4 деца и 3 жени (включително с директорката),които се грижат за децата,което ми се видя супер изгодно за моето палаво дете,че ще има кой да се грижи пълноценно за него,знаете в други градини по колко деца са в група.
Платих таксата и се разбрахме на другата сутрин шофьора да дойде да вземе детето,на което тя ми отговори,че автобуса е развален и с лек автомобил ще возят децата на първо време....нямах нищо на против...
Първия ден тръгнахме с голямо желание на градина,вечерта като я къпех видях  синини по тялото и си казвам паднала е случва се ,но пък ме гледаше доста тъжно,помислих си, докато свикне без мен....,но втората вечер синините се увеличаваха по телцето,през тези два дни по два пъти се обаждах на директорката да ме информира как върви адаптирането на детето в градина,всичко било на ред ,всичката храна си изяждала Rolling Eyes,пък тя ми беше един каприз и хапваше като мишле,но  пък като гледа от другите деца ,може  да си изяжда храната(която по информация на директорката била първо,второ и трето,пък и до ден днешен детето разказва как ядели поръчани пици и таратор ).
На третия ден чакам колата да дойде и ми беше доста притеснено имайки си едно на ум какво виждам по телцето на детето и ето пристигат, слиза моята палавница  и картинката е ужасяваща,едната страна на лицето цялата подута,,одрана точно под очите,как не са извадени, не знам,дълбоки драскотини чак в косата на много места....,съблякох я в къщи да я изкъпя - Shockedдуми нямам синините -безброй....,извадих дрешките от раницата с които я бях изпратила сутринта на градина(направи ми впечатление,че я водят с тези дрешки които са и за игра )и целите бяха непознаваеми,всички цветове които може да имат фолмастрите,но не надраскани,а напоени големи петна,тогава си зададох въпроса колко време децата никой не ги е наблюдавал за да се получат.....,но не бързах да разпитвам и без това гледаше уплашено,къпането мина доста трудно,защото драскотите в главата и под очите също бяха не само дълбоки ,но и оцветени по какъв начин ,нямам си представа Confused
Вечерта детето ме попита ,,Нали вече няма да ходя в тази градина?,,,на което и отговорих ,,Не няма да ходиш,след като не се чувстваш  добре всъщност какво се случи та си промени мнението и вдъхновението с което тръгна на градина?,,
Ситуацията е следната децата са оставяни сами да си играят на втория етаж и съответно две от децата са се направили на тартори и резултата е на лице,всеки си е правил каквото иска...поне аз така мисля....
обадих се на директорката на другия ден и я попитах какво се е случило ,на което тя ми отговори всичко е нормално,нали вчера ми се обаждахте....
Всичко е нормално ,но като гледам детето ми в какво състояние е и дрехите и също,за мен не всичко е нормално и защо децата са оставяни без контрол,възможно ли е 3 жени да не могат да огледат 4 деца и това е за период от 3 дни,ами за 30 дни в какво ще се превърне това дете,както и целия му гардероб!?Не съм се карала с нея,помолих я да ми прати дрехите на детето  по шофьора,все пак съм си платила за цял месец,но това не се случи ,ето трета година тече....

Ей,такива неща ни се случиха,повече не отидохме там,но още говорим за преживяванията в детската градина и все повече неща научавам за събитията в тези три дни.... Simple Smile

# 24
  • Мнения: 46 518
Мога да ти препоръчам 139-та в Люлин 8, но не знам има ли смисъл да пробваш в държавните, класиранията май вече минаха ...

# 25
  • Мнения: 2 037
Здравейте,
Аз съм писала на други места във форума, че моите деца са във "Фоти". Идеята беше да са там само през лятото (миналото), но нали временните неща се оказват постоянни понякога... Малката не я приеха в държавна ДГ, а на баткото първолака училището излезе в стачка и на втория ден на стачката скоропостижно пак се озовахме в Банкя.
Впечатленията за градината ми са отлични. Никога не е плакала за мен и си тръгна от първия ден с мерак. Боледуваха по 2 пъти за по 3-4 дни тази зима. Сага изкарахме с малката вече коментираната шарка. Maria St,  гледам снимки от тържеството с малката, тя се държи за ръка с Ния, и вика, "Мамо, мойта Ния".
Храната им е отлична. Стараят се. Директорката наистина си е на мястото.
Впечатленията ми за първи клас обаче са мноооого по-различни. С четири деца чудеса можеха да постигнат, а то какво стана. Страшно съм разочарована.
Сега малката я приеха в държавна ДГ на далеч по-удобно за мен място. Смятам и баткото да го запиша в държавно училище, където се учи. Ако ни приемат в "Българско школо" също ми е вариант.

За "Приказната къща" мога да кажа, че освен извънредно опасните стълбища и вътре, и към двора, температурата е арктическа и отношението- нулево. Имаше слух, че се продава.

Притеснено ми е как ще повлие промяната на децата от септември, но друг мотив при нас е и разстоянието, много ни е далече "Фоти", а с тази цена на нафтата  Shocked също се усложниха нещата.

# 26
  • Мнения: 3 506
Толкова време вече се чудя нямаме ли някой съ-градинник във форума Simple Smile
Да, големи приятелки са нашите щерки, а твоята е всеобща любимка и голяма сладурана. Жалко, че Ния ме ревнува само като погледна към нея и не ме оставя да и се порадвам колко хубаво е проговорила.
Съжалявам да чуя, че ще се местите, но щом се налага, пожелавам поне да мине леко и безпроблемно и за двете деца.

Наистина гадно се получи с първи клас. Братовчед на моите деца също беше първокласник, те го преместиха още в средата на годината... Проблемът като навсякъде в частните заведения е текучеството на персонала, респективно променливостта на качеството - и аз много треперя да не напусне учителката на Ники (Ния по-лесно ще го преглътне) и изобщо... по този параграф не знам дали държавните заведения не предлагат по-голяма сигурност, поне спрямо тази ценова категория на частните, ама това е друга тема. Айде спирам, че скоро ще кажат, че спамим  Wink

За "Приказната къща" - не са слухове, че се продава. Продава се къщата. Собствениците са я дали под наем на градината, докато намерят някой, който да им плати желаната сума. Друг е въпросът дали ще някога ще се намери мераклия  Laughing

# 27
  • Мнения: 148
tezzy, ти през ваканцията ли си ходила? Това не го разбрах, децата къде бяха? Пишеш, че си била в стаите и никой не те е забелязъл. Това през учебно време или в междучасие?
 TanyaMG, веднъж ходих през ваканцията и веднъж през годината. Естествено през ваканцията нямаше никой, но ме порази факта, че едвам ги намерих през учебната година. Това означава, че всеки може спокойно да се разходи вътре, когато са там децата. Явно няма охрана.
k.a.l.i. направо тръпки ме побиха от разказа ти. Аз доста се чудех за Смехуранци, защото предлагат добри условия - много персонал, малко деца, превоз. Но определено вече не се замислям.
За съжаление не сме класирани в нито 1 държавна градина в района на Банкя, Люлин и Надежда.

# 28
Запис, че темата ме интересува.

# 29
  • София
  • Мнения: 4 412
Запис, че темата ме интересува.

Ти добре се записваш, ама толкова малко  ЧДГ има в района, че почти се изчерпахме да ги обсъждаме. Simple Smile

За "Приказната къща" мога да кажа, че освен извънредно опасните стълбища и вътре, и към двора, температурата е арктическа и отношението- нулево.
superslavy, вие на тържество ли сте били там, как разбра, че е много студено през зимата и кое отношението на персонала в градината ли имаш предвид. Били ли сте в градината за известно време като в детска градина? Аз видях отношението на част от персонала и ми хареса.
Ако не станат едни "колхози" ми се иска да я давам някъде. Ще посетя и Фоти и явно в нашият район това са възможностите Фоти или Дъга. А това, което е написала k.a.l.i. е ужасно.
А за тази частна градина Изворче наистина ли няма места? Имате ли някакви координати, поне да я посетя, може да се запиша в листата на чакащите.

Общи условия

Активация на акаунт