Какво правите с книгите?

  • 3 007
  • 51
  •   1
Отговори
  • Мнения: 372
Здравейте, искам да ви споделя какво преживях току що.
Отидох да хвърля боклука и пред казана за хартия бяха изсипани, може би един чувал, книги. Класическа българска литература. Коремът ми се сви, в казана за боклук, даже по зле, на улицата се бяха озовали, Вазов, Елин Пелин, Емилиян Станев, Смирненски, Караславов, Вапцаров и още други наши творци. Не се стърпях наведох се и си поприбрах няколко книги, които вече имам.
То въпросът ми е какво правите с книгите си. И аз като много други съвременни хора съм почитателка на модерния дом, без много мебели, да не говорим,че за библиотека просто няма място, а и книгите са основен източник на прах, след като са стояли с години. Прибирам си ги в кашони и ги качвам на тавана, за щастие го има. Но сърце не ми дава да хвърля книга.
Споделете вие какво правите.

# 1
  • Мнения: 1 195
Ох заринати сме в книги, а всеки месец купувам поне по 2, отделно списанията като Нешинъл Джеографик....... Сега в новия апартамент съм решила да си направя огроооомна библиотека в спалнята. Обожавам да чета и много често препрочитам книгас която съм чела преди известно време Peace


Отидох да хвърля боклука и пред казана за хартия бяха изсипани, може би един чувал, книги. Класическа българска литература. Коремът ми се сви, в казана за боклук, даже по зле, на улицата се бяха озовали, Вазов, Елин Пелин, Емилиян Станев, Смирненски, Караславов, Вапцаров и още други наши творци. Не се стърпях наведох се и си поприбрах няколко книги, които вече имам.
 

Думи нямам просто ooooh! Може ли такава простотия да ни тресе ooooh! Потресена съм ooooh!

# 2
  • Мнения: 372
И аз така си мечтая един ден, когато си имаме къща ще имам библиотека със сигурност....гооляма с много книги.

# 3
  • Мнения: 3 782
Това е много тъжно, аз и без това едва прежалвам книги, а още повече били те на български класици. Sick Човекът,който ги е хвърлил е ясно на какво държи.
Ние сега разчистваме и свекървата като взе да хвърля книгите,  ooooh!, не мога да го преодолея това, всичките ги заделих. Е признавам си махнах само тези руските и комунистическите. Blush
Ако предложите интересни библиотеки ще съм ви много благодарна. И според мен е най-добре мястото им да е в спалнята или пък във всекидневната.

# 4
  • Мнения: 3 215
Не мога да разбера, защо излишните книги трябва да се хвърлят  #Crazy Ние при последното местене просто дарихме част от книгите си на едно читалище.Хората ни бяха много благодарни.За всяка книга има читатели!

# 5
  • Мнения: 3 770
Не знаех , че модерният дом не се съчетава с книги , но щом казваш!? Където и да живея книгите ми няма да бъдат в кашони на тавана! То си е равносилно да я хвърлиш на боклука.

# 6
  • Мнения: 3 036
Правя дарения:
Детската литература я дарявам на училищни библиотеки.
Другите на читалища и музеи.
Имам такива,които сега не се издават и си ги пазя а са от 1943,44 година.
Винаги си купувам така секциите ,че да имам място за книгите.
А иначе си мечтая и аз като вас да имам кабинет с рафтове отдолу догоре

# 7
  • Мнения: 372
На тавана са ми защото живея в 2 стаи- спалня и кухня, а сме 4-ма. В същото време си мечтая да си ги подредя в библиотека, затова са временно там не са захвърлени. А все пак става въпрос за 7-8 големи кашона с книги не се побират на две лавички.

# 8
  • Мнения: 1 671
По-голямата част от книгите ми са все още у майка. Така и за 3 години не успяхме да поръчаме библиотеката за тях. Поне сега на дневен ред е да поръчам вградения гардероб и после библиотеката. Иначе за библиотеката сама съм си направила проекта - висока и с тесни матови стъкла, с много рафтове, доста неща ще побере. Не знаех, че книгите не се връзват с модерния дом  newsm78.Иначе сега тези, които съм си взела, съм сложила в половината шкафове в кухнята, често си чета по някоя книжка. Имам и една част свалени в няколко кашона в гаража - главно специализирана литература от следването ми.
За нищо на света не бих хвърлила книга!  Twisted Evil

# 9
  • Мнения: 1 632
Нашите са си в нас,и никъде няма да ходят Crossing Arms!Нищо не ги правим,просто ги четем от време,на време и ги почистваме.И много ме е яд когато някой ме завлече с книга.

# 10
  • Мнения: 1 195
И много ме е яд когато някой ме завлече с книга.

и мен така. И най-вече се дразня като няколко пъти си поискам книгата, но се правят на ударени.  Twisted Evil

# 11
  • София
  • Мнения: 663
по образование съм библиотекар и твърдо мога да кажа, че ценя книгите. в нас имам доста, дори и смешно да звучи винаги намирам място и за още една книжка например която съм купила. тези от комунистическо време и руските (а и други които не са по моята специалност и могат да влязат на някого в употреба) ги дарявам на читалището в което стажувах-така си обогатяват и те томовете.
пс. ако някоя мама има възможност и не й трябват някои книги(няма къде да ги сложи), с удоволствие ще я свържа с читалището! Peace Hug    bouquet

а това за хвърляне на книги - направо си е грехота, все едно си хвърляме културата и книжнината на боклука (особ. писатели като: Вазов, Елин Пелин, Емилиян Станев, Смирненски, Караславов, Вапцаров и още други наши творци...).  просто нямам думи! #Crazy newsm78 #2gunfire

# 12
  • Мнения: 970
Книгите си ги пазя и нареждам в един огромен шкаф не изхвърлям  Naughty.Но миналата година колега на съпруга ми се местеше и решил да изхвърля всичките си книги събраха се 4 големи чувала -имаше романи,класика на чужди и бг.автори,ние ги прибрахме и ги занесохме в училището на дъщеря ми-в билиотеката.Но първо директорката ги заведе или както там се казва и след това ги свалиха долу в библиотеката.
Страшно се зарадваха и бяха много доволни от училището.Затова аз не бих изхвърлила а бих ги дарила ако случайно ми запречат книгите- но малко вероятно да се разделя с тях. Grinning

# 13
  • Мнения: 372
Не ме разбирайте погрешно за модерния дом, просто това, което виждам по списанията са едни празни стаи чисти и подредени с голи стени на които има някоя друга картина и максимум полица. Иначе ако питате мен би било супер една стая само за библиотека-кабинет.

# 14
  • Мнения: 18
Това наистина е непростимо, така да се отнасят с нещо толкова ценно като книгите.Ние с приятеля ми живеем на квартира,стаята ни е малка,няма къде да се обърнеш в нея,но въпреки това на рафтовете на стената си имам 2 реда с книги.И някой ден когато имаме собствен дом,дай боже,ще си направя цяла библиотека,защото много обичам да чета книги,даже да ги препрочитам.Това си ни е семейна черта.

# 15
  • Мнения: 3 376
И моите са все още при родителите ми,само около 30-тина съм си взела с мен,но и аз чакам да се нанесем с новото жилище и ще си ги прибера всичките.

Обожавам си ги,винаги съм казвала,че най-ценното/материално/,което имам са моите книги,които съм си купувала с такова желание или са ми подарявани от близки хора,защото знаят,че са ми слабост.


Ианче щом има такива на болука,представям си на вторични сурови колко много се издават Rolling Eyes

# 16
  • гр.София
  • Мнения: 380
Никога не бих изхвърлила книга. Освен това смятам, че и в модерния интериор ще се намери място за тях. Вкъщи имаме толкова много книги-мои и на приятеля ми, че част от тях сме складирали по шкафове и гардероби, но имаме намерение да си купим по-голямо жилище и тогава с удоволствие ще ги подредя на видно място. Мястото на книгите не е в кашони и на други скришни места-те трябва да бъдат достъпни. Как ще възпитаме децата си да обичат книгите и да четат, ако за целта трябва да ходят да тършуват по мазета и тавани? За мен книгите създават голяма част от атмосферата и уюта в един дом.

# 17
  • Майничка
  • Мнения: 12 625
Книгите ни са буквално навсякъде вкъщи, у свекърва ми и у майка ми - по рафтове, шкафове, кашони, открити повърхности. Често си препрочитаме и даваме на приятели, така че прах много-много не задържат. А и на 2-3 седмици ги преподреждаме.

# 18
  • Мнения: 3 641
Подарявам най-често. Когато много се натрупат ги нося на селото на мъж ами. Там поне къщата е голяма и има стая сам оза книги Simple Smile

# 19
  • София
  • Мнения: 1 950
Това за изхвърлените книги наистина е ужасно.  #Cussing out Не знам как може някой да изхвърли просто така класика?  newsm78

Аз също книга не мога да изхвърля - дори и тези, които отдавна не са актуални - руски и комунистически. а също имам и едни отпреди 10-ина години любовни романи, дето нямат никаква стойност, но тогава си ги купувах ooooh!  и тях не съм изхвърлила.
Нямам място да наредя книги в хола - просто новите мебели са красиви, но нищо не побират /поне моята секция е такава. Но имам една надстройка на гардероба, където съм подредила доста книги, а и в детската стая съм наредила книги в една добра стара секция, която определено не е красива, но пък колко книги събра  Grinning И на село в къщата ми е пълно с книги, а и при майка ми също имам много , но тя поне има достатъчно място за тях.  Grinning

# 20
  • Мнения: 2 388
За съжаление още не съм "измислила" място вкъщи, където ще сложа библиотека.
Засега съм отделила едното крило от гардероба в спалнята и съм ги "наредила" там.
Ако се наложи да се разделя с част от тях просто ще ги занеса в библиотеката. Там ги приемат с удоволствие. Преди три години бях на път да го направя, но не можах.

# 21
  • Мнения: 13 204
Ако някой има книги, а няма място- само свирнете Wink- работя в библиотека с деца, които изчитат всичко, което им предложа. А пък класиката се изучава задължително.

# 22
  • Мнения: 769
Много много тъжно е, че книгите стават едва ли не демоде.. след някоя друга година всичко щяло да бъде дигитализирано... да се изхвърлят книги в контейнера при това българска класика е най-малкото грозно и просташко..  Shocked Shocked У дома винаги сме имали много книги, баща ми цял живот е купувал, сестра ми го наследи в това.. Вярно е, че много често мини апартаментчетата ни не позволяват съхраняването на книги, но когато има желания, се намира решение. Има хиляди варианти на модерни и актуални секции и мебелни решения.

# 23
  • Мнения: 198
Старата секция от хола я сложихме в спалнята и всички книги са там.Сърце не ми дава да ги изхвърля.

# 24
  • Пловдив
  • Мнения: 3 745
Аз няма да съдя хората, които са си изхвърлили книгите. Вероятно са си имали причина: имат си нови издания, преповтарят се, млади собственици изхвърлят чужди вещи на починали хора....
Голям проблем е прахоулавянето на книгите, но винаги може да се измисли начин да се съхранят. Лично съм си забола идея в главата като си построя къща да има кабинет и всички книги да са там.

# 25
  • София
  • Мнения: 676
Специално направих  библиотека-гердероб с плъзгащи врати, за да събират по-малко прах.

# 26
  • Мнения: 554
Дизайнерът който ни прави вътрешният интериор ни предложи много добро решение за библиотека с плъзгащи се врати. Като реализираме проекта ще я покажа.
Оказа се, че със съпруга ми имаме много заглавия които се повтарят и сме решили да ги подарим на някоя библиотека.
За мен е грехота да се изхвърлят книги. 

# 27
  • Мнения: 143
В къщата, която строим сме решили най-малката стая да е за моето и това на съпруга ми хоби - той свири на китара, а аз чета. На едната страна има място за вграден гардероб и там ще поръчам шкаф със стъклени вратички за да се запазват книгите. На другата стена ще разположим апаратурите за свирене.
Имам голяма библиотека пръсната в три апартамента. Когато съм готова с шкафа ще поразчистя някои книги. В нашата градска библиотека се радват когато им нося; един дом за сираци наблизо също приема книгите, които им давам, както и 2-те училища.
Книгите винаги има какво да се направят. Но не и да се хвърлят.

# 28
  • Germany
  • Мнения: 7 980
Ние също още не сме измислили в новия апартамент къде да държим книгите и за сега част от тях са във вградения гардероб в коридора, други при баща ми и при свекърва ми. Много искам нещо интересно и затворено да направим за библиотека, но не съм виждала досега реализирано. Давайте идеи и снимки, ако имате.

# 29
  • Countryside
  • Мнения: 11 640
Голям проблем са ми и на мен - заринати сме с книги, ама не си ги давам  Naughty Има много малка част от тях, с които бих се разделила. Никога не бих ги хвърлила на боклука  ooooh!
Има читалища, училищни библиотеки, домове за деца - всички ще ги вземат с удоволствие.
Няма да коментирам постъпката с изхвърлените книги, само ще кажа "Разни хора, разни идеали"  ooooh!

# 30
  • Мнения: 2 700
Книги, които биха могли да се четат от семейството ми не изхвърлям.
Имах богата чуждоезична библиотека на език, който в семейството ми друг освен мен не знае. Извиках хора от обява, че изкупуват книги и ги взеха. Не съм забогатяла - взеха 100/200 заглавия за трийсетина лева - но поне някой впоследствие ще ги прочете...

# 31
  • София
  • Мнения: 1 825
Не ме разбирайте погрешно за модерния дом, просто това, което виждам по списанията са едни празни стаи чисти и подредени с голи стени на които има някоя друга картина и максимум полица. Иначе ако питате мен би било супер една стая само за библиотека-кабинет.

Абсолютно съм съгласна. Аз още не съм си пренесла книгите от къщата на мама и наистина се чудя къде да им измисля място.

# 32
  • Ямбол
  • Мнения: 1 452
За съжаление голяма част и от моите са в кашони.
Направила съм си опис на всички заглавия и винаги знам къде да намеря книгата. Вярно, отне ми сума време, но си заслужава.
Относно хората, които не връщат - по същия начин - когато давам книга, предупреждавам, че си записвам датата и на кого я давам. Така си знаят и досега проблем не съм имала. Записвам си и аз от кого взимам...

# 33
  • Мнения: 2 556
Това е и моята тегоба. Имаме страшно много книги, аз купувам буквално всеки ден. В момента сме в малък апартамент, напълнила съм цялата долна част на гардероба си, една ракла, една малка библиотека и един шкаф. Останалите седят наредени до една стена в очакване да се местим скоро. Според мъжа ми по-добре да направим таванската стая на новото място на библиотека и там да наредим всичко, а аз искам да си ги държа всички в новия апартамент, но една библиотека няма да ги побере. Накрая реших една библиотека да има в дневната, а останалото в таванското помещение, колкото и да ми е неприятно  Confused

Никога не бих се разделила с книгите си и никога не бих ги дала където и да е, това са едиснтвените материални неща в целия ми дом, към които наистина съм привързана.

# 34
  • MJF
  • Мнения: 8 642
аз също имам много книги и учебници и атласи.още имам място в библиотеките, но като имам предвид размерите на книгите винаги ще им намеря място.в краен случай и нещо направи си сам ще сформирам с ширина 20-40 см според зависи.при родителите имаме голям запас детски книги.някои са прибрани грижовно в кашони и са на сухо проветриво място.не съм пробвала да се разделя с част от тях в посока общестена библиотека.това е варянт.
като дете няколко пъти заемах книжки на съученици,после като студент учебници но след няколко кофти изпълнения,сега много трудно правя такива жестове.
затова библиотеки с вратички-далече от праха и погледа на не четящи гости Wink

# 35
  • Мнения: 759
какви хора има??? как ще си хвърлят книгите??? аз не позволявам старите ми тетрадки и учебници да се хвърлят, камо ли пък книги!!! послдно време рядко си купувам наистина покрай интернета, а и заради това, че от унито ни карат да четем все неща, които мн мн не ми се харесват и си купувам всякви други учебици и помагала...

# 36
  • Мнения: 2 161
Жалко,че са ги изхвърлили.Някои хора ги продават и така аз съм си купила доста книги,които са ми липсвали в библиотеката.В дома на майка ми има огромна библиотека,която на практика си е моя,аз също имам в дома си,имам място,но може би тези хора,които са изхвърлили книгите нямат място в дома си.Можеха да ги дарят някъде,но,естествено,толкова им е бил мозъчният багаж.

# 37
  • Добрич
  • Мнения: 958
Харесвам книгите и никога не изхвърлям такива. Винаги ще намеря място за нови попълнения на библиотеката си. Малко сложно стана с купуването, но пак намирам вариант отвреме-навреме да се "обзаведа" с нова книга.

# 38
  • София-в сърцата на моите деца
  • Мнения: 1 729
Четем ги, какво друго да се правят книги!!! По-рано родителите ни , после ние, сега децата ни , а после внуците!!! Щото сега стана лукс да си купиш книга, толкова са скъпи, ама то така е по целият свят!!! smile3529 smile3529 smile3529

# 39
  • Мнения: 1 006
Грозно, надявам се, че освен теб, и някой друг си е избрал и прибрал някои заглавия - направо ми стана толкова жално - има старчески домове, училища, интернати, да не изброявам, които се радват на такива дарения - толкова ли е трудна да врътнеш един телефон!!!

Аз не давам и съчиненията на Ленин и Сталин да се хвърлят - интересно ми е как са мислели - не че ми става време да ги прелистя, но все някой ден, зраве и живот и това ще стане! Peace

Стана ми интересно Blush, Соларис, какъв е тоя език, не можеш ли да научиш някой на него? Thinking

# 40
  • Мнения: 2 401
Не мисля, че чак такава простотия е станала. Били са оставени пред кофата, не в нея. Това се прави, когато човек е сигурен, че някой минувач може да се възползва от непотребното. Причините да не се закарат до някъде, за да бъдат дарени може да са много, като напр. липса на време  Wink.
И аз  тия дни мислех да поразчиствам и се чудех какво да ги правя, първото, което ми хрумна беше да ги предложа тук.

# 41
Част от тях са подредени в хола, другата част на тавана. Стигна се до там че съм натъпкала и раклата за спално бельо. Купувам много книги, чета много, мъжът ми също. Майка ми е книгоман. Итримата сме с напълно различен вкус, така че всеки има свои си книги. Като прибавим и италианските ми списания хи се чувствам затрупана с хартия. Все се заричам, че бидейки абонат на една библиотека ще чета само заети книги, но непрекъснато се изкушавам

# 42
  • София
  • Мнения: 1 508
Досега държахме книгите наредени по шкафовете по няколко реда, но постепенно започнахме да се обзавеждаме с нови мебели. На мъжа ми му хареса да прави сам мебелите, купи си инструменти, и последното му произведение е точно шкаф за книги:



Много се гордее с прагчето, което е направил под вратичките Simple Smile




# 43
  • Мнения: 2 587
В кашони и на тавана.Макар че не мисля че това е по-добро решение от боклука(там поне някой би могъл да се възползва),но още не съм измислила по-добро.

# 44
  • Мнения: 329
В момента голяма част от моите книги, както и специализирана литература, която съм купувала е в кашони. Истината е, че са много и трябва да се почистват често и да са на подходящо място. В училището на синът ми изгоря библиотеката и дарихме два кашона. Иска ми се и на мен голяма библиотека по възможност със стъклени врати, книгите подвързани и подредени по тематика и по големина и ........ bowuu

# 45
  • Мнения: 2 388
Досега държахме книгите наредени по шкафовете по няколко реда, но постепенно започнахме да се обзавеждаме с нови мебели. На мъжа ми му хареса да прави сам мебелите, купи си инструменти, и последното му произведение е точно шкаф за книги:

Много се гордее с прагчето, което е направил под вратичките Simple Smile



Хубаво е станало. Поздравления за мъжа ти. Обаче ще събират доста прах книгите. Лично аз си представям някакъв такъв вариант, но с витрина. Simple Smile

# 46
  • Мнения: 8 999
Книгите заемат почетно място в нашия дом. Но никога не съм имала класическа библиотека. Сега, след като се посъвзехме от грандиозния ремонт на апартамента и приключихме със строежа на вилата, мога да помисля за подходяща мебел. Имам едно свободно парче стена /около 2.3 м с височина 2.9 м./. Ще викам дърводелец да ми направи библиотечен шкаф, не по-дълбок от 30 см и висок до тавана. С лавици и вратички. Няма да отнеме много от стаята, но пресметнах, че ще побере поне около  700-800 тома. Ако не стигне мястото, мога да жертвам още една стеничка.
Мечтата ми в този живот е да имам не отделна стая-гардероб, а отделна стая-библиотека. И със сигурност някой ден ще го постигна.

# 47
  • Мнения: 154
За мен е светотатство да се изхвърля книга! По-страшно дори от изхвърлянето на хляб. Така съм възпитана, така възпитавам и сина си. Хвърлянето на книга на пода, играта с нея, мачкането, драскането, ползването и за скейтборд (последно това беше гениалното му хрумване) са неща, които не се одобряват. Книгата е на почит и уважение!
По този повод се сетих за наскоро проведен разговор с приятел. Той ми разказа за един бивш служител на Майкрософт, който попаднал в училище в Тибет, където единствените книги били тези, които хората са намирали изхвърлени от туристите. Човекът подел кампания за набиране на книги за училището в Тибет, в последствие основава фонд за набиране на книги за други страни, чиито училища страдат от липса на такива. Та с моя приятел си говорихме за това, доколко е смислена тази акция. та нали тези деца може би имат огромна нужда от храна и облекла!? Така е, но единствено знанията и широкият мироглед и могат да направят един народ по-свободен... Та това е отношението ми към книгата! Невежият човек е роб.

# 48
  • Мнения: 4 916
Не мисля, че чак такава простотия е станала. Били са оставени пред кофата, не в нея. Това се прави, когато човек е сигурен, че някой минувач може да се възползва от непотребното. ...

Абсолютно  Peace Сигурна съм, че е минал някой клошар и ги е прибрал, а след това са се появили на сергиите за книги втора употреба, пък и човека е изкарал някой лев.

# 49
  • Мнения: 332
какво правим с книгите  newsm78- ами четем ги. ЗАКАЧКА  Joy

# 50
  • Бургас
  • Мнения: 1 132
Не мисля, че чак такава простотия е станала. Били са оставени пред кофата, не в нея. Това се прави, когато човек е сигурен, че някой минувач може да се възползва от непотребното. ...

Абсолютно  Peace Сигурна съм, че е минал някой клошар и ги е прибрал, а след това са се появили на сергиите за книги втора употреба, пък и човека е изкарал някой лев.
  А пък после и аз съм минала през сергията на клошара и съм си купила някоя оттам.  Joy Joy Joy Иначе , като се понатрупат доста и аз ги изхвърлям, но не и класиците или криминалните ми романчета! Нали трябва да освободя място за новите ми покупки!

# 51
  • София
  • Мнения: 39 830
Книги не хвърлям. Учебниците си от университета продадох, оставих само някои по-специализирани.
Книгите от поредицата "литература за ученика" занесох в един дом за сираци.
Имам нужда от нова библиотека Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт