задължителен ли е бг паспорт за дете с двойно гражданство?

  • 16 693
  • 140
  •   1
Отговори
# 30
  • България
  • Мнения: 1 090
Детето ми е с двойно гражданство.В тази връзка искам да питам,(сори ,че е леко извън темата),ако някой знае със сигурност,дали дете с две гражданства може да наследи имот в България или трябва да се откаже от чуждото?

# 31
  • Мнения: 1 550
Norah, би трябвали да може. Има доста българи с двойно гражданство, наследили или купили имущество в БГ.

# 32
  • България
  • Мнения: 1 090
Norah, би трябвали да може. Има доста българи с двойно гражданство, наследили или купили имущество в БГ.
Милен@,да, за купуването знам ,че може  Simple Smile,но за онаследяването не съм много сигурна newsm78,от посолството ми казаха ,че не е възможно.Аз пуснах тема в ДИС ,ако има някой запознат юрист да се изкаже.

# 33
  • Мнения: 3 423
Откъде накъде се иска разрешение на другия
родител, за да бъде издаден български паспорт
на детето?! Ами ако въпросният родител откаже?
Нали ще бъдат нарушени конституционните права
на въпросното дете. Щом майката е българка, то е
също българче, а издаването на документи е само
въпрос на време и е в разрез с Конституцията да се
поставят под въпрос придобиването на гражданство,
изисквайки декларация от родителя небългарин.

Документът за съгласие на родителя-небългарин са
само на български. Тоест, човекът подписва на сляпо.
Ако е в добри отношения с другия родител. Ами ако не
е, тогава какво? Или ако не бъде намерен за подпис?

# 34
  • Мнения: 1 550
Norah, би трябвали да може. Има доста българи с двойно гражданство, наследили или купили имущество в БГ.
Милен@,да, за купуването знам ,че може  Simple Smile,но за онаследяването не съм много сигурна newsm78,от посолството ми казаха ,че не е възможно.Аз пуснах тема в ДИС ,ако има някой запознат юрист да се изкаже.
Norah, аз съм с двойно гражданство и имам собственост (наследство) в БГ. Така, че би трябвало да е възможно.

# 35
  • далечно
  • Мнения: 1 029
Милен@, а наследството си го получила преди или след като си се обзавела с второто си гражданство? а дали има значение дали второто гражданство е придобито по рождение или по "семейни причини" (звучи като диагноза  Laughing)

# 36
  • Мнения: 1 550
Loreley, ти ме хвърли в дълбок размисъл Thinking Като че ли беше преди да съм получила и второто newsm78. Откровено казано, не помня вече. Смятам сега като се прибера (след 2 седмици) да изясня тия правови положения.

# 37
  • далечно
  • Мнения: 1 029
сори, предателска постъпка е хвърлянето в дълбок размисъл в събота вечер   Laughing

като изясниш правните положения, нали ще ни просветлиш  Sunglasses ?

# 38
  • Мнения: 1 550
Разбира се. Макар, че (мисля си на глас) ако си с двойно гражданство (не точно ти, говоря принципно) си равноправен български гражданин и имаш всички права и задължения като останалите български граждани. По тази логика, не виждам какво променя факта, че си с двойно поданство Thinking
Но ще попитам отново как стоят нещата. А от опит знам, че получена информация от една инстанция винаги се проверява и при друга/други.

# 39
  • далечно
  • Мнения: 1 029
А от опит знам, че получена информация от една инстанция винаги се проверява и при друга/други.

мдаа. Или направо си ровим законите...ама ако ти ще разравяш тази работа така или иначе, то направо ще се наместим   Wink

и на мен ми звучат логично съжденията за двойното гражданство, ама като съм се нагледала на параграф 22 в БГ (предполагам не само аз) и малко си гоня опашката с изясняване на детайли Crossing Arms То така и тръгна темата ми за 'задължителността' на бг паспорт при двойно гражданство

# 40
  • България
  • Мнения: 1 090
Разбира се. Макар, че (мисля си на глас) ако си с двойно гражданство (не точно ти, говоря принципно) си равноправен български гражданин и имаш всички права и задължения като останалите български граждани. По тази логика, не виждам какво променя факта, че си с двойно поданство Thinking
Но ще попитам отново как стоят нещата. А от опит знам, че получена информация от една инстанция винаги се проверява и при друга/други.
Милен@ ,наистина има големи разминавания между отделните инстанции.Като разбереш ,да докладваш,ей,ще чакаме Laughing

# 41
  • Мнения: 1 550
Разбира се. Макар, че (мисля си на глас) ако си с двойно гражданство (не точно ти, говоря принципно) си равноправен български гражданин и имаш всички права и задължения като останалите български граждани. По тази логика, не виждам какво променя факта, че си с двойно поданство Thinking
Но ще попитам отново как стоят нещата. А от опит знам, че получена информация от една инстанция винаги се проверява и при друга/други.
Милен@ ,наистина има големи разминавания между отделните инстанции.Като разбереш ,да докладваш,ей,ще чакаме Laughing

Непременно Wink

# 42
  • Мнения: 1 783
Откъде накъде се иска разрешение на другия
родител, за да бъде издаден български паспорт
на детето?!
Е защо пък да не искат?! Ами ако родителят, с който излиза се опитва да отвлече детето, без знанието на другия, защото са в лоши отношения? До 18 години децата са под попечителство на някой(някои) възрастен (стни) и не могат почти нищо сами да направят без разрешение на родителите (попечителите), камо ли сами да си подават документи за задграничен паспорт, тъй че не знам, за какво конституционно право говориш.

Друг е въпросът за поредните изгъзици на системата, че родителят, който не присъства при подаването, трябва да изпрати декларация и пълномощно само заверени от Бг консулството в съответната страна, на която вече е гражданин детето. Нищо друго не се приема, като обяснение или документ. Без значение е фактът, че бащата може да няма нищо общо с България, освен че жена му е от там, и че си е направил труда да ги подпише пред нотариус и завери с апостил, или пък, че вече се е съгласил един паспорт на другата държава да бъде издаден. Пусках една такава тема преди - http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=282412.msg7135796#msg7135796 и накрая се отказах да се боря със системата, баща му дойде в България и утре отиваме заедно да кандидатстваме за бг паспорт. Да видим този път, за какво ще се заядат  Rolling Eyes.


Иначе, направо ме убивате с темата пак за тези пусти декларации, какво толкова ви боли да ги правите, не ми е ясно. Има толкова трафикирани деца по света, това е основната причина да ги изискват. По-скоро се радвайте, че си вършат работата по границите.  Peace Ето в тази тема нищихме пак за декларации и този отговор е много обстоен - http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=286605.msg7558255#msg7558255


По основния въпрос на темата, отговорът е да, за да пътуваш в чужбина, си задължен да влизаш и излизаш от страната с бг паспорт, ако вече имаш гражданство. Друг е въпросът, кой го спазва и кой следи дали се спазва. Позволявам си пак да цитирам темата http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=286605.msg7570944#msg7570944

# 43
  • Мнения: 3 423
Biz, разбира се, че всяко дете, което има поне
един родител българин, според Конституцията
ни е българче. За това право говоря. Тоест, не
би трябвало да се изисква съгласие на другия
родител да бъде издаден български документ
за детето. Такъв документ се полага безусловно!
Единственото условие е спазено, така или иначе.
Що се отнася до декларациите, за деца, влизащи
с чужд паспорт в България, декларации не се искат
от нашите гранични власти. Ако обаче детето има
български документи и двамата родители са българи,
тогава декларацията е задължителна.

# 44
  • Мнения: 2 617
благодаря за отговорите - както и подозирах трябва бг паспорт.

Канинова, с декларация заверена в консулски отдел стават

регистрация май ве4е не трябва, миналата година така ни казаха на лети6тето и не правихме на мъжа ми

Бих искала да попитам за тази декларация на другия родител-чужд гражданин: достатъчно ли е да е заверена при нотариус, т.е. да се избегне "контактът' с българското посолство? Днес в "Гранична полиция" се опитаха да ми обяснят, но в целия шум, не знам, долко са разбрали въпроса ми. Препрочитах и нормативната база, но явно са вътрешни правила, т.к. открих уредени само правомощията на посолството ни да приема заявления за издаване на документи за самоличност.
Въпросът ми е: тази декларация, дали може да се завери само при нотариус?  newsm78

Общи условия

Активация на акаунт