Как да открия биологичната си майка?

  • 53 743
  • 53
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 1 249
Цитираш не мен. Помолих те, да четеш преди да пишеш кого цитираш. "Закони няма" не е мой израз.

С обясненията пак не улучи.
 Ос-та преди измененията  на ГПК за родовата подсъдност са били подсъдни на районен съд.  Масово не са били обжалвани защото са уважавали молбата за осиновяване. До окръжен са стигали единици. Та пита се, осиновените преди това с решение на районен къде да искат инфо. Има два изхода - за тях инфо няма или има, но с тълкуване, което прави съда в посоченото решение.
Чела си го, но не ти е достигнало нито до ума, нито до сърцето.
Не те упреквам, не те интересува, и други неподготвени съм виждала, но не наранявай хора, които трепетно четат и си преживяват нещо.

А за това, че участвам пламенно във форума от мерак за клиенти и пари - е по-голям абсурд ... #Cussing out
 Cry Cry Cry Cry Cry
Знам на своя кожа какво изпитват децата, когато попаднат в таква вихрушка на 30-40-50 години и с никакви пари не могат да си купят покой и утеха.
Не знам как такъв цинизъм у теб - млада жена, много е тъжно така да ми пишеш. Да не си никога на нашия хал.   Cry Sad Sad Sad.

Но май е много полезно написаното от теб - нека разберем,  че незасегнатите рядко влагат ум и сърце в нещата, които ни вълнуват, до адекватна на сериозността степен.  Има и приятни изключения.

Една мама питаше дали да води детето си на психолог.
Рискът да попадне на някой, който така лесно си претупва нещата,  е голям, та май по-добре ако не е сигурна в псофесионализма му, сама да си слуша и говори с детето.
 За хората сме или екзотика или източник на пари.
А че ни води друго - май не се разбира.

Последна редакция: вт, 21 окт 2008, 17:43 от Miraetta

# 31
  • Мнения: 2 123
Аз пък вероятно не пиша за последно в темата  Laughing
Не съм си задала правилно въпроса, Мираета го е направила по-точно:

Цитат
осиновените преди това с решение на районен къде да искат инфо

Ако може неемоционално - практически да ми се отговори - отиват - там и там...

Цитат
А за това, че участвам пламенно във форума от мерак за клиенти и пари - е по-голям абсурд ...
Laughing Laughing А през това е минал всеки пишещ във форуми, който си е признал, че е юрист и работи в частна организация... На мен ми се случи преди 2 години и аз много се разстроих...


Сладка хапка,
виж мила... не срещу теб лично, обаче, това което си написала за подаването на искане за информация може да подхлъзне, човек, който много се надява, дълго е търсил и отвсякъде е бил наритван. Когато в началото започнах да се занимавам с търсенето на БПроизход, бях огромен специалист  Mr. Green
Сега вече нищо не знам.... нищо конкретно не мога да обещая на хората, които идват при мен,  с подобен проблем
С тази тирада искам да кажа следното  Grinning:
Ако нямаш ти лично опит с поне 4,5 случая, които да са се развили по една и съща пътека, по сходен начин - просто не съветвай... Особено в случаи,  които са толкова чувствителни

От сърце ти казвам - двама клиенти да дойдат при теб с личните си истории - вече ще е друго...

# 32
  • Мнения: 1 249
Аз пък вероятно не пиша за последно в темата  Laughing
Не съм си задала правилно въпроса, Мираета го е направила по-точно:

Цитат
осиновените преди това с решение на районен къде да искат инфо

Ако може неемоционално - практически да ми се отговори - отиват - там и там...

Цитат
А за това, че участвам пламенно във форума от мерак за клиенти и пари - е по-голям абсурд ...
Laughing Laughing А през това е минал всеки пишещ във форуми, който си е признал, че е юрист и работи в частна организация... На мен ми се случи преди 2 години и аз много се разстроих...


Сладка хапка,
..
От сърце ти казвам - двама клиенти да дойдат при теб с личните си истории - вече ще е друго...

По първия въпрос :
Ако тълкуваме точно - осиновените преди 2003 ако нямат решение на ОС (единици имат, хиляди нямат) - нямат никакви  права по тази норма. Или законодателят съзнателно така е преценил или поради безхаберие ....

А при разширително тълкуване - "... духът на закона с новата разпоредба на чл. 67б от СК е право на информация да се предоставя и по делата за осиновявания, допуснати от районния съд .... " (Вт АС с приложеното решение).

Затова казах на Сладка хапка, че и третия и опит за обяснение е напълно безуспешен.

По втория въпрос: Не е само до практика, а е и до  разбиране, осъзнаване и почит към правото. Една норма се раглежда от много гледни точки.
Клиенти нямам по тези проблеми. Много ми е болно и не мога да понеса нещата. Която мама ме е попитала - винаги съм отговорила или съдействала.
И кафето си плащам сама.
Който ме познава - знае.
Няма някой, от когото да съм получила пари за подобни неща.
Ама защо съм в позицията да изповядвам и това - не знам.
 

 

# 33
  • Мнения: 2 123
 Hug Защото си "вечно виновна" затова.....  Hug

Клиенти е много условно казано - пред себе си съм си обещала - никога да не взимам никакви пари за консултиране на случаи по какъвто и да е начин съврзани с осиновяването.

# 34
  • Мнения: 115
Мираета, Фусии, моля продължавайте тази дискусия!  Hug

Аз например съм от тези, които "които трепетно четат и си преживяват нещо" и всяка информация от вас е полезна.

Ами това решение на съда (Мираета благодаря   bouquet) направо ме обезсърчи, ясно е, че това си е general case. И защо ли пък точно на мен ще разрешат да науча нещо за биологичния си произход..... Sad

Има ли смисъл да се сезира съда в Страсбург, вие какво мислите? Проблемът е общ за много хора с ограничени права. Понеже знам, че ще скочат мами, които ще бъдат силно против, бих искала да кажа, че тук става дума за пълнолетни осиновени деца, които са дееспособни! НИЕ ИМАМЕ ПРАВО НА ТАЗИ ИНФОРМАЦИЯ!

# 35
  • Мнения: 625
Mina_B ,подкрепям те!!!

# 36
  • Мнения: 2 123
Има ли смисъл да се сезира съда в Страсбург, вие какво мислите? Проблемът е общ за много хора с ограничени права.

Да има мегдан. Ще се претендира нарушение на чл. 8ми от Конвенцията. Има и едно решение насъда точно по подобен казус. Ако ви е интересно ще го публикувам. На Мира съм го пращала  Grinning

# 37
  • Мнения: 654
Момичета , мисля че нещо бъркате.,,Имаме право на тази информация"- а дали тези които са ,,информацията" искат ние да я знаем.А и как ще я ползваме.Ще създаваме семейни връзки или какво?

# 38
  • Мнения: 2 123
Сблъскват се две права - правото на майката да запази анонимност и правото на детето да узнае произхода си. За мен (и не само) между тези две права надделява правото на детето. Според едно съдилище във Франция (и не само) надделява правото на майката.
Според Евр.  съд по правата на човека  - трудно да се определи... Mr. Green

# 39
  • Вън от пространство и време
  • Мнения: 2 277
Като сте започнали със съдебните практики по света....
Ние имаме близка, която живее и работи в Израел. Занимава се с обслужване на правна библиотека. Та от нея имам сведения, че в Израел по закон детето като навърши определена възраст (мисля че 18 години) има право да прочете документите и научи всички подробности, ако пожелае.

# 40
  • Мнения: 115
Ганката, точно това винаги съм имала предвид. Че информацията винаги трябва да се предоставя на децата след навършване на пълнолетие. Какво обаче те могат да направят с нея би следвало да се регламентира, например:

- че връзката с БМ се осъществява по служебен път (защо не от социалните служби);
- че ако БМ не иска и да се среща с детето, то трябва да уважи нейното желание;
- и т.н.

Но при всички случаи детето е в правото си да знае всички известни факти за произхода си.

# 41
  • Мнения: 2 084
А мен изобщо не ме интересува нечие право на анонимност.Ако децата ми искат да я погледнат в очите и да я попитат "защо" - ще направя и невъзможното, за да им помогна.

# 42
  • Мнения: 1 249
А мен изобщо не ме интересува нечие право на анонимност.Ако децата ми искат да я погледнат в очите и да я попитат "защо" - ще направя и невъзможното, за да им помогна.

Предвиденото в проекта (приет само на първо четене) за нов  Семеен кодекс е безумно, по мое мнение, (всеки навършил 14 да има достъп до произхода си, чл. 110), но дано надделее разума и не се приеме преди да бъде обсъдено със специалисти и с широката общественост. Може и да не се приеме окончателно и дано стане така, по мое лично мнение.
Сега ако го намеря точно ще го пусна, че да не е само преразказ.

"
Право на информация
Чл. 110. Навършилият четиринадесет години осиновен има право да получи информация за произхода си от дирекция “Социално подпомагане”. Право да получат информацията имат и осиновителите, ако важни причини налагат това.
"
Източник: сайта на МП.

Аз не мога да преценя дали не е рано, но така без да има сериозна обосновка ми се струва рязко изхвърляне от едната крайност в другата - досега не можеше (само в спец. случаи ако съд прецени), а сега от 14 години.

Пиша, защото е по темата.
Моля много, не се натоварвайте и не се шашкайте. Ние освен вас други родители нямаме Hug и въпросът не стои на обсъждане от тази гледна точка въобще. Hug
Проектът не е от тези дни, но досега не си позволявах да пиша, а с колеги съм коментирала много.


Пак казвам, това е инфо за произхода, а не за кои са ти родителите.
Родителите ми са само едни и с тях е минал животът ми.
От другите просто биологически произхождам.

# 43
  • Вън от пространство и време
  • Мнения: 2 277
Съгласна съм с Калина - и аз бих направила всичко, за да могат моите деца да си подредят мислите в главата след като са чули и претеглили всичко. (Ако те сами пожелаят, естествено)

Но това, което пише Мираета, ме притеснява доста поради следното питане, което възниква у мен: На 14 години децата все още не могат сами да се представляват пред Съд и други институции, не е ли така? Защото ако един 14-годишен получи право сам да отиде да си иска данните... не ми се мисли направо. Имаме много приятели с пораснали деца, някои около 14, други минали ги вече - на тази възраст пубертета тресе със страшна сила, т.е. те по принцип не са наясно със себе си...

Последна редакция: ср, 05 ное 2008, 10:10 от Gankata

# 44
  • Мнения: 1 249
Съгласна съм с Калина - и аз бих направила всичко, за да могат моите деца да си подредят мислите в главата след като са чули и претеглили всичко. (Ако те сами пожелаят, естествено)

Но това, което пише Мираета, ме притеснява доста поради следното питане, което възниква у мен: На 14 години децата все още не могат сами да се представляват пред Съд и други институции, не е ли така? Защото ако един 14-годишен получи право сам да отиде да си иска данните... не ми се мисли направо. Имаме много приятели с пораснали деца, някои около 14, други минали ги вече - на тази възраст пубертета тресе със страшна сила, т.е. те по принцип не са наясно със себе си...


Безумна е подобна норма и е небалансирана.
Както по изтъкнатата от теб причина (гражданскоправна дееспособност - непълна, а такава - супер-пълна), а и по ред други причини.
Това е индиректен натиск спрямо възрастните.
 Кое дете на 14 г. и малко има собствени пари, неограничено време и възможност за пътуване (където и когато, а училището), укрепнали емоции и пр.?
И сега мами на седмокласници "сами си говорят" от уроци и изпити за кандидатстване, а ако и това им дойде до главите ...
Много неразумно и неотговорно от страна на вносителите.
Пет пъти взимах на разни колеги екземплярите, все се надявах да е печатна грешка в моя.

А и за био-майката е доста несигурно да и цъфне някой тинейджър на вратата, та може и да не се стигне до живо раждане ако е някоя по -кариеристично настроена. А така поне се надяваха, че им се пази тайната, и децата бяха малко по-пощадени от техни "случайни" аборти в Н-ти месец и неблагополучни родоразрешения.

Последна редакция: ср, 05 ное 2008, 16:19 от Miraetta

Общи условия

Активация на акаунт