Колективно самосъзнание или принципът на " стоте маймуни"?

  • 4 677
  • 44
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 606
Сега ще ви кажа как действа Българското колективно самосъзнание. "Я, че преебем другио, па ако, че ми се връща.

# 16
  • Мнения: 4 965
....
Например, еднояйчните близнаци. Телепатията и други подобни явления се проявяват най-сулно между тях. Мислят едни и същи неща по едно и също време, действат по един и същи начин, разболяват се в един и същи момент и т.н.
....

Глупости на търкалета.
Моите деца имат различни вкусове, различни предпочитания, различен начин на мислене, различно поведение и т.н. Дори ми е трудно да намеря сходство, освен във външния вид и в ината. А заедно боледуват единствено от вирусни заболявания (и то едната се разболява поне 3-4 дни по-късно, защото е с по-силна имунна система).

# 17
Всичко във вселената е свързано. Квантовата физика го доказва. Следователно вселената е единна система, обединяваща в себе си невъобразимо голям брой елементи,които работят в един незабележим синхрон. Това явление се нарича морфичен резонанс. Най-силно се проявява между обекти с много близка подреденост в структурата.

             Например, еднояйчните близнаци. Телепатията и други подобни явления се проявяват най-сулно между тях. Мислят едни и същи неща по едно и също време, действат по един и същи начин, разболяват се в един и същи момент и т.н.

 Правени са научни опити за да се докаже истинността на тази идея. Събират определен брой хора, които не са специалисти в дадена област и започват дискусия по такава тема, в която не са вещи. Всеки участва с първата мисъл, която му дойде на ум. И се оказва, че се получават много оригинални и добри разрешения на проблема.

             Друг интересен пример е опита 100 Маймунки. Събират групи от по 100 маймунки и ги отвеждат на плажа (опита се е провеждал някъде из местности с близко разположени един до друг острови). По брега разпръскват сладки картофи.Маймуните ги обожават.

             Но така, изцапани с пясък,не ги щат.Но се намира една гениална маймуна, която решава да си вземе една шепа от плячката и да я отнесе в морето,където да ги измие. Другите се повеждат по нейния акъл. Така провели експеримента с необходфимия брой от по сто маймуни и се оказало, че когато групата е сама винаги броя на новаторите е един или най-много два.

             Но когато направили опит с много групи, разпръснати из всички острови, от по 100 маймуни, се стигнало до ефект, напомнящ достигане на критична маса: броят на маймуните във всяка група растял стремглаво-в прогресия. Още дин чудесен пример за действието на морфичния резонанс.

Какво мислите вие?
Е ли е възможно това?

И какви изводи трябва да направим по маймунски от първия пост? Както се казваше в един филм "Но това вече е известно, колега! Вие не доказвате нищо ново!".

# 18
# 19
  • Мнения: 2 386
Всъщност Фройд е първоосновател на колективното безсъзнателно, Юнг доразвива теорията.

Има едни прекрасни учебници, написани леко и приятно - ''Социална психология'' на Сава Джонев - 4 тома, първата енциклопедична серия в България от този тип. Препоръчвам ви 3 и 4 том по темата за лидерството и колективите, има много подобни примери, интересно е.

Аз не знам какво се очаква да коментираме, не виждам въпрос. А, да, възможно е, доказано е, цяла наука се занимава с това.

П.П. Не разбирам особено от квантова физика,  Laughing друг да обясни за морфичния резонанс. Моля.

Последна редакция: чт, 19 юни 2008, 13:13 от Ева на сцена

# 20
  • Въпрос на гледна точка...
  • Мнения: 877
Е възможно. По същия начин е възможно няколко независими учени да направят едновременно едно и също откритие. Идеите витаят във въздуха. Буквално.

Добре си го обяснила Дона  bouquet

А за въпросните маймуни.... Laughing
...."Преди около 40 години японски учени провели  експеримент на група малки островчета в Индонезия. На брега, в пясъка оставяли батати (сладки картофи), които били истинско лакомство за местните маймуни. На които се налагало преди да си хапнат, хубаво да изтръскат и избършат пясъка. В един момент на една от маймуните на един от отровите й омръзнало остатъците от пясъка по батата да й скърцат по зъбите и (все се чудя дали тя е имала най-висок IQ или причината е другаде Simple Smile отишла и го измила в морето. По пътя на елементарното подражание това започнали да правят и другите маймуни. Най-интересното е, че когато броят на миещите бататите маймуни прехвърлил сто, постепенно същото започнали да правят и маймуните на другите острови. Което вече не може да се обясни с подражание, тъй като те не си плували на гости от остров на остров.
Т.е. идеята, възникнала в съзнанието на "единичен екземпляр", разпространявайки се постепенно в съзнанието на все повече и повече екземпляри, достига определена критична маса, която прави възможно преминаването на целия вид на едно ново стъпало на съзнание."


# 21
  • Мнения: 3 405
Прочети Юнг и ще ти стане ясно  Grinning

# 22
За пояснение - лидерите/новаторите, които измили картофите се увеличават, когато опита се прави ЕДНОВРЕМЕННО с много групи на близки един до друг острови. Тоест,  както някой беше написал по горе - идеите буквално витаят във въздуха, шанса да го уловят повече маймуни нараства, когато са повече групи, колкото повече главици го "мислят" толкова повече се усилва вибрацията на тая мисъл и се улавя по-лесно , ахах абе и аз как го обясних.
Темата за мен е много интересна.
Препоръчвам филма "The secret" и"What the bleep do we think we know".

Помислете само и за наложените стереотипи и модели на поведение. Колективно съзнание на глупостта.  Колко често подобни модели се превръщат в първосигналната ни реакция в конкретна ситуация и ограничават личния ни избор. И защо го правим? Защото масите го правят.

Квантовата физика много може да помогне на човек да преоткрие себе си, да се предпазва от негативни влияния(чужди и собствени) и да си помага.

# 23
  • Мнения: 2 386
Мислиш ли, че не съм, Анджи?  Grinning (ако говориш на мен, де, не съм сигурна)
Друго питам..отговорих си сама донякъде: MORPHIC FIELD

A field within and around a self-organizing system that organizes its characteristic structure and pattern of activity. According to the hypothesis of formative causation, morphic fields contain an inherent memory transmitted by previous similar systems by morphic resonance and tend to become increasingly habitual. Morphic fields include morphogenetic, behavioral, social, cultural, and mental fields. The greater the degree of similarity, the greater the influence of morphic resonance. In general, systems most closely resemble themselves in the past and are subject to self-resonance from their own past states.

MORPHIC RESONANCE

The influence of previous structures on subsequent similar structures of activity organized by morphic fields. According to the hypothesis of formative causation, morphic resonance involves the transmission of formative influences through or across time and space without a decrease due to distance or lapse of time.

MORPHOGENESIS

The coming into being of form.

MORPHOGENETIC FIELDS

Fields that play a causal role in morphogenesis. This term, first proposed in the 1920s, is now widely used by developmental biologists. According to the hypothesis of formative causation, these fields contain an inherent memory, transmitted from similar past organisms by the process of morphic resonance.

From Trialogues at the Edge of the West by Ralph Abraham, Terence McKenna, and Rupert Sheldrake

Последна редакция: чт, 19 юни 2008, 16:32 от Ева на сцена

# 24
  • Мнения: 3 405
Мислиш ли, че не съм, Анджи?  Grinning (ако говориш на мен, де, не съм сигурна)
Друго питам..

Не на теб, Ев Simple Smile Аз за теб знам, че си.

# 25
  • Мнения: 545
а на мен баба ми казваше следното: "казаха ти! какво като са ти казали! ако ти кажат да се хвърлиш през прозореца ще скочиш ли?"

не разбирам защо се обожествяват и мистифицират неща, които са напълно естествени. нормално е на всеки един остров като се спънеш, да падаш, и е логично на всеки един остров този закон да е довел до едни и същи извод - "не падай". напрао мистика, нали?

това с маймуните щеше да е валидно доказателство, ако беше свързано с нещо ирацонално или абстрактно, не с логични и прости битово-житейски действия.

лека и полека
еди.

Така казват. Вярвам, че е е така.

# 26
  • Варна
  • Мнения: 1 383
Същият пример ни беше четен на лекции с хора, учени, достигнали до откритие независимо един от друг, в различни точки на планетата и в минимална разлика от време. Трябва да се поровя обаче за подробности, а ако някой се сети по-рано да ги постне.

# 27
  • Мнения: 545
в държави със сходно научно-техническо ниво? какво чудно има сходни същества в сходни условия да се държат сходно? мистерия... или не, по-скоро елементарно доказателство, че хората си приличат.

хайде, не отричам някои неща, но това са детски примери, не наука.

еди.

# 28
  • Варна
  • Мнения: 1 383
Е, не се дивя като на мистерия, но и определено не е закономерност. Трудно се предвижда момент на откритие - казвам трудно, но не и невъзможно.

# 29
  • Мнения: 545
не е точно така. под 'едновременно' знаеш ли какви периоди от време са скрити? години, защото откритията не са като тези на Архимед в банята. Понякога, за да стане една идея развита или даже да бъде огласена, е нужно обкръжението (на колегите, религията и прочие) да стигне определено ниво. това обуславя 'едновременноста'. както, и че много от откритията са просто решения на сходни проблеми - но в различни държави.

както и да е, още един път - не отричам възможността, просто доказателствата са такива, че ме карат да се усмихвам. "беззвучно". като дядо коледа по филмчетата.

де-факто такива доказателства вредят на тезата.

еди

Общи условия

Активация на акаунт