Червенобуза водна костенурка

  • 128 466
  • 500
  •   1
Отговори
# 465
# 466
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 289
А не е ли много трудоемко почистването на водата в такъв случай? Костенурката е в кутия, пластмасова, през 2 дни мием и сменяме водата, защото ужасно се цапа. Имаме един голям аквариум, който ако го направим за костенурката, ще трябва да му слагаме помпа за пречистване на водата; иначе не виждам как ще я сменям.

# 467
  • Мнения: 57
Здравейте, от седмица и ние се сдобихме с две костенурки. На 2+ години са, някъде към 8 см им е черупката. Получихме ги от едни приятели, които са ги хранили само с гранули. Въпросът, който имам, е свързан с храненето, по-конкретно - давали са им по 4-6 гранули Тетра РептоМин веднъж дневно (пада се по 2-3 гранули на костенурка), обаче още с пристигането костенурките изглеждаха ужасно гладни - нахвърлят се към нас като акули, разплискват водата и подскачат като делфини, следват ни като овце из целия аквариум, от която и страна да застанем. Като им дадем да ядат се нахвърлят по същия начин, за секунди изчезва всяка гранула. Изяждат по 10-15 гранули в рамките на няма и 1 мин. и продължават да търсят (спирам да давам, не знам дали могат да преядат, а и без това разликата с предишните количества е доста солидна). Аз им сипвам доста повече вода, отколкото предишните собственици - те са сипвали на дъното на аквариума, колкото да ходят във вода, а в момента плуват като рибки и умират от кеф (в началото не можеха много да плуват, особено едната, а сега са точно като рибки дори в дълбока кофа). Та може и енергия повече да хабят и затова тоя вълчи апетит? Не съм особено сигурна колко е нормално да ядат, защото попадам на различна информация - предишните собственици са давали само по 2-3 гранули на костенурка откакто са ги купили като бебета (може би има нужда от актуализация "нормалната дажба" откакто са пораснали), а на едно място с подобни гранули пише, че трябвало да им се дава количество, колкото успеят да изядат за 10-15 мин... Те за 1 мин изплюскват по 10-15 гранули, за 15 мин не знам  #Crazy Започнах и да им давам кора на банан, краставица, морков, листа от глухарче по някое време през деня, 2-3 дребни парченца, едната е луд фен, веднъж се изкефиха и на гъсеничка. Като цяло имат огромен апетит, обикновено проблемите с костенурките са, че губят апетит, доколкото разбирам и това е признак на болест. Но ме е страх да не ги прехранвам. Иначе са адски живи, жизнерадостни, палави, плуват с голям кеф, пекат се и дремят под лампата, цветовете им станаха по-отчетливи и ярки, изпъкна като гръбнак с шипове на черупката (като на динозавър съвсем леко загатнато), сякаш и черупката е по-заоблена, а не плоска, както в началото (това не знам добре ли е, не е ли). Какво ще ме посъветвате? Да се съобразявам ли с техния апетит, или да ги ограничавам до някакво количество и какво да е то? Възможно ли е да имат завишен апетит от това плуване, което предполагам им хаби доста енергия? Това е единствената промяна, откакто сме ги взели. Благодаря предварително за съветите! Hug

# 468
  • Мнения: 4 076
TaHuKa,голям късмет са извадили тези костенурки,че сте ги взели.
Водата трябва да е дълбока и спокойно да си плуват.Колкото по-дълбока,толкова повече се кефят.
2-3 гранули на ден обясняват защо така се нахвърлят на храната.Били са държани гладни и сега са в посттравматичен стрес-гледат бързо да изядат всичко,че не се знае ще има ли още.
На твое място бих давала 10-15 гранулки на всяка,засега всеки ден.Постепенно ще се успокоят и ще се хранят бавно и спокойно.Гамарусите са също вкусни за тях,но ти прекрасно им разнообразяваш храната,направила си я доста пълноценна.Като станат по-големи,може да ги храниш през ден,но все още не-малки са.
Моите костенурки поне два пъти на ден ги пускам да се разхождат извън аквариума.Когато е слънчево,се пекат на терасата.Стоят по два часа на суша,може и повече.Разхождат се,любопитстват,понякога ги взимам в мен да гледаме телевизия  Simple Smile
Отчетливите цветове на черупката и ошипяването означават,че костенурките са здрави и гледани добре.
Супер условия си им осигурила.

# 469
  • Мнения: 57
TaHuKa,голям късмет са извадили тези костенурки,че сте ги взели.
Водата трябва да е дълбока и спокойно да си плуват.Колкото по-дълбока,толкова повече се кефят.
2-3 гранули на ден обясняват защо така се нахвърлят на храната.Били са държани гладни и сега са в посттравматичен стрес-гледат бързо да изядат всичко,че не се знае ще има ли още.
На твое място бих давала 10-15 гранулки на всяка,засега всеки ден.Постепенно ще се успокоят и ще се хранят бавно и спокойно.Гамарусите са също вкусни за тях,но ти прекрасно им разнообразяваш храната,направила си я доста пълноценна.Като станат по-големи,може да ги храниш през ден,но все още не-малки са.
Моите костенурки поне два пъти на ден ги пускам да се разхождат извън аквариума.Когато е слънчево,се пекат на терасата.Стоят по два часа на суша,може и повече.Разхождат се,любопитстват,понякога ги взимам в мен да гледаме телевизия  Simple Smile
Отчетливите цветове на черупката и ошипяването означават,че костенурките са здрави и гледани добре.
Супер условия си им осигурила.

Много ти благодаря за бързия и изчерпателен отговор! Ще се радвам и занапред да се засичаме Hug

П.С. А твоите костенурки колко големи са станали (като възраст и см)? Ще ми се да им направим нов аквариум, 80х40 и с дълбочина за плуване, но ме е страх да не растат прекалено бързо в такъв и после да се чудя къде да ги слагам огромни. Пробвала ли си някакви водни растения да засаждаш? Обмислям нещо като водна леща, харесвали я да я ядат, пък се надявам и за красота да смогва да расте Grinning За Гамаруса, гледам, че продават сушен и замразен, можеш ли да ми препоръчаш марка и вид?

Последна редакция: пт, 11 ное 2016, 23:58 от TaHuKa

# 470
  • Мнения: 57
От два дена едната костенурка доста се заседява на дъното на аквариума, търси места да се крие и се държи по-плашливо. Сякаш и по-трудно изплува до повърхността и гледа да се подпира със задни крака на дъното, леко се кандилка докато плува. Иначе няма промяна в апетита, излиза и да се пече. Дали има нещо притеснително, или е нормално поведение?

# 471
  • Мнения: 49
Здравейте,
подариха ми червенобуза костенурка, която е била изхвърлена ла улицата.
За сега е в пластмасова кутия, понеже чакам аквариум. Доста е жизнена, и е на около 2 години.
Имаме я от събота и всичко си е наред. Обаче днес, докато беше извън водата за разходка, си отвори устата на няколко пъти и издаде един такъв звук, все едно се опитва да крещи. В нета намерих единствено едно мнение, че най-вероятно става дума за проблем с дихателните пътища. Ще се радвам, ако някой сподели мение, за да знам как да процедирам.

ПП От както я прибрахме в кутията(вече 3 часа), не спира да се надига по стените и да се опитва да излезе навън.
И още нещо да добавя. още в събота и пуснахме една суха скарида във водата, но си стой, не иска да я яде.

Последна редакция: пн, 06 мар 2017, 15:03 от galia8680

# 472
  • Мнения: 4 076
на няколко пъти и издаде един такъв звук, все едно се опитва да крещи. В нета намерих единствено едно мнение, че най-вероятно става дума за проблем с дихателните пътища.

ПП От както я прибрахме в кутията(вече 3 часа), не спира да се надига по стените и да се опитва да излезе навън.
И още нещо да добавя. още в събота и пуснахме една суха скарида във водата, но си стой, не иска да я яде.
Моите са кихали,излизал им е секрет от носа,отваряли са усти,но не са следвали проблеми.Наблюдавай я и ако е жизнена и се храни,може би всичко е ок.
Моите костенурки също не обичат сухи скариди,което е жалко,щото купих едно доста голямо количество.Пробвай я с гамаруси,малки парченца месо да видим как ще реагира.
И в момента се надигат по стените.Те никога не са искали да си стоят кротко в аквариумите,но откакто дойде пролетта,съвсем откачиха и искат навън.

# 473
  • Мнения: 49

Моите са кихали,излизал им е секрет от носа,отваряли са усти,но не са следвали проблеми.Наблюдавай я и ако е жизнена и се храни,може би всичко е ок.
Моите костенурки също не обичат сухи скариди,което е жалко,щото купих едно доста голямо количество.Пробвай я с гамаруси,малки парченца месо да видим как ще реагира.
И в момента се надигат по стените.Те никога не са искали да си стоят кротко в аквариумите,но откакто дойде пролетта,съвсем откачиха и искат навън.


Какво месо им се дава и сурово ли да бъде? Иначе твоите имат ли нагревател, понеже аз още проучвам какъв да взема, а пък в зоомагазина ми казаха, че не трябвало да има нагревател.

ПП преди малко опитах с малко парче морков и ябълка, но не появи никакъв интерес. Подадох и го пред устата с ръка, но нищо.

Последна редакция: пн, 06 мар 2017, 17:38 от galia8680

# 474
  • Мнения: 4 076
Пробвала съм с маруля,морков,ябълка,краставица и т.н.,не захапват.
Не знам какво месо е правилно да се дава,но моите обичат и ядат и сурово,и печено.Днес им дадох малко сурово свинско.Накъсвам на малки парченца и им давам в устите с ръка или пинсета.Не трябва да ги прехранваш.Доколкото знам,само бебетата се хранят всеки ден,по-големите-не.
Нагревател имам,немски,с реле,вече на 10г.и още работи.Беше 25 лв.,когато го купих,което е евтино на фона на постоянно гърмящите китайски нагреватели без реле.Също ти трябва и лампа,която да огрява островчето,където ще се пече костенурчето.

# 475
  • Мнения: 49
Благодаря. Можеш ли да ми препоръчаш марка/модел за нагревателя? Предполагам, че трябва да е от тези с пластмасов корпус, иначе ако е стъклен сигурно може да го счупи?

# 476
  • Мнения: 4 076
Благодаря. Можеш ли да ми препоръчаш марка/модел за нагревателя? Предполагам, че трябва да е от тези с пластмасов корпус, иначе ако е стъклен сигурно може да го счупи?
Стъклен е,но не се чете марката.Над 10 годишен е.Тогава се бях напатила от китайски нагреватели,които гърмяха през месец,и когато ми предложиха немски за 25лв.хич не ми се даваха,мислех,че и той ще се счупи.Но издържа.
Ако купуваш лампа,трябва да е също специална,влагоустойчива.Отначало ползвах обикновена,но крушките изгаряха много бързо.Сегашната лампа също е близо 10годишна,веднъж се наложи да й сменя реотанчето.

# 477
  • Мнения: 49

Стъклен е,но не се чете марката.Над 10 годишен е.Тогава се бях напатила от китайски нагреватели,които гърмяха през месец,и когато ми предложиха немски за 25лв.хич не ми се даваха,мислех,че и той ще се счупи.Но издържа.
Ако купуваш лампа,трябва да е също специална,влагоустойчива.Отначало ползвах обикновена,но крушките изгаряха много бързо.Сегашната лампа също е близо 10годишна,веднъж се наложи да й сменя реотанчето.
Благодаря ти отново. Ще погледна в интернет какво предлагат- а колко вата е твоя нагревател и колко литра топлиш с него?

# 478
  • Мнения: 57
LilaC, из нета виждам разни снимки и видея на костенурки, живеещи заедно с рибки.. Рибките са някакви 3-4 размера по-големи от главите на костенурките, де... Дали моите хубавци ще се спогодят добре с големи рибки? Или има опасност да им разнищят плавниците и да ги хапнат? Иначе са добре, от една седмица ги ъпгрейднахме в голям 300 л аквариум и голям кеф пада, като рибки плуват Simple Smile Като ни ги дадоха бяха дребни и кафяви като хлебарки, сега са удвоили размер и са бая шарени Simple Smile Много ми се ще да им доукрася с разни камъчета, растенийца и евентуално рибки, ама не знам дали няма да хартисат... Какво мислиш?
П.С. Твоите колко см са пораснали и за колко време (че моите си удвоиха размера за няколко месеца и почвам да се пУаша  Shocked Laughing)?

# 479
  • Мнения: 4
Здравейте любители на костенурки, Animal Turtle
  Търся стъклар, който да ми направи аквариум за костенурка, по поръчка. 
Може ли да ми препоръчате някой?  Благодаря предварително.

Общи условия

Активация на акаунт