Работна тема за детските заведения - 2

  • 74 591
  • 356
  •   1
Отговори
# 195
  • Мнения: 1 150
Здравейте и честита нова година на всички  Grinning
Благодаря на Спящата красавица, че ме покани тук   bouquet
Проблема за мен не е само в препаратите, ами храната, отношението, контакта родител-учител, родител-директор. В градината, в която ходи синът ми контактите са страшно ограничени. Аз не зная детето ми спало ли е, яло ли е, толкова бързат да ми го връчат, че си губя граматиката, докато реша, за кое да попитам първо  ooooh!
Преди малко успях да се срещна с директорката, която толкова сладкодумно се опита да измести темата за препарата, но щяла да обмисли въпроса за вредата и съсипаните дрехи на децата - хич не й вярвам!  Чакам резултат и ще пиша.

# 196
  • Мнения: 5 401
Мили мои колежки (като вид обобщение на "дами", "момичета", "како", "мацки"), някоя от вас следи ли критериите за прием в ДГ през 2009? Аз го правя напоследък, че дойде и до моята врата.  ooooh! Има ли нужда да поствам последно инфо по въпроса?

# 197
  • София
  • Мнения: 737
Аз се опитвам - гледам темата в "Нашите деца", според оскъдното инфо от последното заседание май пак нещата са глобално неясни, явно изписаното по пресата няма нищо общо с реалността и чакаме нещо написано. Иначе темата е пълна с безумни изказвания и нормалното дърпане на чергата към себе си. Нямам оптимистични прогнози за съжаление, почти няма новопостроени ДЗ и проблемът с недостига на места си е стария...

Последна редакция: пт, 16 яну 2009, 16:46 от tonia

# 198
  • София
  • Мнения: 2 708
Аз я следя глобално, в темата в "Нашите деца" нямам сили да чета, пишат се повече глупости и измислици, дори от фактите, да не казвам, че нищо креативно няма от много време насам. Ще помоля ако някои прочете нещо по - нормално от темата да го постне тук  Peace Изи, аз мога да ти кажа как седят нещата горе долу, може на лични, мога да ти звънна ...

# 199
  • Мнения: 3 216
Момичета ,имам следното запитване. Днес в яслата на снина ми  сьобщиха,че имало нова наредба,според която вече не могата да дьржат детето ми след навьршване на 3 год( роден е на 3-ти март и според старите наредби трябваше да си остане до юни в яслата). Сьответно ми се получава дупка от 6 месеца до приема в детската градина през септември. Не намерих никакво инфо в нета за тази наредба. От приятелка,чието дете е родено с няколко дни разлика от моето разбрах ,че наистина сьществува тази наредба,била лепната в тяхната група и била от минисерство на здравеопазването.  Вие знаете ли нещо по вьпроса. Има ли сьответна разпоредба в детските градини,която ги задьлжава да приемат тези деца като моето?

# 200
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 522
НАРЕДБА № 26 ОТ 18 НОЕМВРИ 2008 Г. ЗА УСТРОЙСТВОТО И ДЕЙНОСТТА НА ДЕТСКИТЕ ЯСЛИ И ДЕТСКИТЕ КУХНИ И ЗДРАВНИТЕ ИЗИСКВАНИЯ КЪМ ТЯХ
Издадена от Министерството на здравеопазването
 Обн. ДВ. бр.103 от 2 Декември 2008г.
...


Чл. 4. (1) Постоянни детски ясли са тези, в които децата се отглеждат без прекъсване през цялата година. Те биват дневни, седмични и смесени.
(2) В дневните ясли се приемат деца от три месеца до тригодишна възраст за дневен престой. Дневният престой се осъществява всеки ден с изключение на съботните, неделните и празничните дни.

# 201
  • Мнения: 3 216
НАРЕДБА № 26 ОТ 18 НОЕМВРИ 2008 Г. ЗА УСТРОЙСТВОТО И ДЕЙНОСТТА НА ДЕТСКИТЕ ЯСЛИ И ДЕТСКИТЕ КУХНИ И ЗДРАВНИТЕ ИЗИСКВАНИЯ КЪМ ТЯХ
Издадена от Министерството на здравеопазването
 Обн. ДВ. бр.103 от 2 Декември 2008г.
...


Чл. 4. (1) Постоянни детски ясли са тези, в които децата се отглеждат без прекъсване през цялата година. Те биват дневни, седмични и смесени.
(2) В дневните ясли се приемат деца от три месеца до тригодишна възраст за дневен престой. Дневният престой се осъществява всеки ден с изключение на съботните, неделните и празничните дни.


Ясно ми е,за сьжаление до сега можеха да се оставят децата навьршили 3 години пьрвото полугодие на годината до юни месец. А сега аз го научавам един месец преди да изпишат детето. Не може да няма някакьв вариант за тези деца. Това не са 1-2 деца Какво ще правят тези родители? Би трябвало да има нещо за детските градини.

# 202
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 522
Няма регламентиран "вариант".
През отминалата 2008г. хиляди деца в София, които кандидатстваха за общинско детско заведение не успяха да ползват тази публична услуга. Има и много, които не са кандидатствали. Проблемът е повече от реално сериозен.

# 203
  • София
  • Мнения: 8 940
НАРЕДБА № 26 ОТ 18 НОЕМВРИ 2008 Г. ЗА УСТРОЙСТВОТО И ДЕЙНОСТТА НА ДЕТСКИТЕ ЯСЛИ И ДЕТСКИТЕ КУХНИ И ЗДРАВНИТЕ ИЗИСКВАНИЯ КЪМ ТЯХ
Издадена от Министерството на здравеопазването
 Обн. ДВ. бр.103 от 2 Декември 2008г.
...


Чл. 4. (1) Постоянни детски ясли са тези, в които децата се отглеждат без прекъсване през цялата година. Те биват дневни, седмични и смесени.
(2) В дневните ясли се приемат деца от три месеца до тригодишна възраст за дневен престой. Дневният престой се осъществява всеки ден с изключение на съботните, неделните и празничните дни.


Ясно ми е,за сьжаление до сега можеха да се оставят децата навьршили 3 години пьрвото полугодие на годината до юни месец. А сега аз го научавам един месец преди да изпишат детето. Не може да няма някакьв вариант за тези деца. Това не са 1-2 деца Какво ще правят тези родители? Би трябвало да има нещо за детските градини.
Eдинственият вариант е разбрана директорка. Миналата година като кандидатствах исках да ни вземат пролетта, когато малката навърши две години. Директорката ми каза, че не може, защото не изписва никой, заради приема в ДГ, който е само септември. И тя държеше деца на по 3 години и половина, защото родителите нямаха друга алтернатива. Сега се надявам пак да го направи, защото Евка прави 3 през май.

# 204
  • Мнения: 5 401
Позволявам се да копирам този пост:

                      Я да чуете и  мнението на една учителка за заплатите  и подаръците  Laughing Първо - заплатите на по - старите учители /като мен/ за стандарта на страната са даже високи,може би някои от вас получават по-ниски заплати от мен.Така ,че точно тук мрънкането не върви /от страна на персонала/.Естествено има какво да се желае,но сравнени със заплатите на някои професии,а за провинцията да не говорим , заплатите в София на учителите са добри.Проблема е с помощния персонал и медицинския такъв.Пом.възпитателите са с ниски заплати и при тях има нужда от съответно повишаване.Вярно,че не е квалифициран персонал и добавки за квалификации - няма.При учителите начална заплата от 450 лв НЕ е стимул за млади хора,а те също нямат стаж и квалификации,които носят допълнително средства към заплатата.Подаръците - винаги съм се чувствала ужасно когато са ми правени подаръци - раздвоена между желанието ми да откажа и неудобството от това,че мога да обидя някой ,който е решил да уважи труда ми по този начин.При това напълно ясно ми е кой с каква цел е решил да прави подарък.Прекалено добре се познаваме за тия години ,в които сме заедно за да се заблуждаваме.Така,че аз ,лично,предпочитам да не ме поставят в неудобно положение и да не ми подаряват нищо дори и на празник.Така е защото не ми казват "Честит празник" , а набутват в ръцете на детето подарък.По-добрия вариант е с усмивка да ти пожелаят да си жив и здрав на празника,а подарък не е необходим.Подчертавам - това са лично мои емоции и мнение по въпроса.
                       Това ,което пречи в работата на ДЗ са самите условия на труд ,липсата на достатъчно средства за консумативи,храна и т.н.При обявени 126 лв издръжка на дете за 2007 година и то по медиите.Гласност колкото искаш. Mr. Green През 2008 година отпуснатите средства от общината бяха около 90 лв.Сещате се,че цените не са същите като през 2007.Сега делегиран бюджет,ама - де го? Все още няма яснота колко и как,уж парите щяха да следват детето  Laughing , да ,ама - не.Взеха се средства от ДЗ с много деца за да се подпомогнат тези дето не могат да си наберат минималните бройки.Така,че като ще протестирате - искайте яснота относно средствата отпуснати за издръжка на дете и парите изцяло да са на разположение на ДЗ.Да следват детето както го бяха обявили.Като се гледат 30 деца поне да има пари за толкова,а не да се правят икономии и от храна,и от консумативи и отново да се събират допълнително от родителите салфетки и т.н.Да не се отклоняват в други направления,та било и други ДЗ.
                       И липсата на персонал се определя от условията на труд.Като дойде нов човек за пом.възпитател и види препълнените групи и огромните помещения,че и чиниите отгоре на всичко това / на всяко хранене по около 70 бр за миене/  и 250-270 лв запалата - малко са тези дето остават,а напоследък и няма такива.За чистенето на един офис и то два пъти в седмицата се получават 400-500 лв.Почти всички пом.възпитатели работят на две места за да вържат двата края.Дори за взимане дете от у-ще или градина сумата е 300-400 лв Е как тогава да намериш някой ,който да мие планини от чинии,да мие по 5 пъти на ден всички помещения в групата и ощееее куп задължения за заплата близка до минималната..Другата причина е .....то се видя и на стачката какво беше отношението към професията "учител",видя се и на безкрайните ремонти,които не бяха по вина на персонала ,но се изписаха страници с ругатни към този персонал.Това отношение от млади хора трудно се приема след като може да се намери работа с далеч по-луксозни  условия за работа.
                       Поради всичко това хората,чието място не е в ДЗ и сред децата май станаха повече от тези дето си обичат работата.

Сред майките, списващи в "Страст"-ната тема за класирания, отново има желаещи за организиране на протест.

# 205
  • София
  • Мнения: 6 261
Изи, ако не се лъжа Didia е баба, а не майка.  Peace Въпреки че понякога не съм била съгласна с мнението й, с този й пост съм почти на 100%, но така или иначе самата тя има много опит и познания и има какво да се научи от нея.  Hug

# 206
  • Мнения: 5 401
Изи, ако не се лъжа Didia е баба, а не майка.  Peace Въпреки че понякога не съм била съгласна с мнението й, с този й пост съм почти на 100%, но така или иначе самата тя има много опит и познания и има какво да се научи от нея.  Hug

Не съм казвала, че е майка, но това няма значение. Имах предвид принципно някои майки, които и преди месеци имаха желание да организират протест, но се изпокараха помежду си и нищо не се получи.  Peace Ако този път обаче има по-сериозни индикации от тяхна страна, трябва да вземем участие или поне отношение!  Peace   bouquet

# 207
  • Върху лъчите на Слънцето.
  • Мнения: 1 994
Не се изпокарахме. Просто нямаше (както и сега) достатъчно желаещи... за съжаление. А новите мераклики, изказващи желанието си или са от скоро в темата, или чак сега "им увира" за какво иде реч. Иначе тези, които искахме, все още искаме, но само с едно искане не става. Има хора, които са се занимавали с такива неща, но не пожелаха да поемат нещата в свои ръца, за да се получат. Някои от тах (може би нарочно) от самото начало обясняваха как нищо нямало да се получи... а може би умишлено - за да настроят хората песимистично?! Едно е опитен човек да "ни подхване", друго е аз да "дирижирам" нещата, дето съм "боса" в тези неща, нали? И резултатът ще е различан. Защо ли тогава знаещите не пожелаха? Това все още ми е загадка. Имаше и тема за протест, но вече е изтрита - няма я и в архива. (Може би поради нечии интереси?)
Тъй че, желещите сме тук, но вече премълчаваме желанието си. И не искаме да тръгнем като стадо овце да се лутаме насам-натам... трябва някой опитен да подкара стадото...  Thinking

# 208
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 522
ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 11 на МС от 20.01.2009 г. за разходване на средствата от резерва за непредвидени и неотложни разходи в частта за допълнителни фискални мерки по чл. 1, ал. 2, т. 4.3 от Закона за държавния бюджет на Република България за 2009 г.
Обн., ДВ, бр. 8 от 30.01.2009 г., в сила от 30.01.2009 г.
МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ
ПОСТАНОВИ:
Чл. 1. (1) Одобрява разходването на средствата от резерва за непредвидени и неотложни разходи в частта за допълнителни фискални мерки по чл. 1, ал. 2, т. 4.3 от Закона за държавния бюджет на Република България за 2009 г. в размер 400 млн. лв.

(2) Средствата по ал. 1 се предоставят от централния бюджет и се разходват за реализирането на мерките съгласно приложението при спазване на ограничението по чл. 17 от Закона за държавния бюджет на Република България за 2009 г. за всяка от мерките по приложението.

  ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
§ 1. Постановлението се приема на основание чл. 28, ал. 1 от Закона за устройството на държавния бюджет във връзка с § 7 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за държавния бюджет на Република България за 2009 г.
§ 2. Изпълнението на постановлението се възлага на министъра на труда и социалната политика, министъра на земеделието и храните, министъра на транспорта, министъра на образованието и науката и на министъра на финансите.
§ 3. Постановлението влиза в сила от деня на обнародването му в "Държавен вестник".

 

                                                                   Приложение
 

към чл. 1, ал. 2



 

 

№ по ред

  Мерки

  Получател на средствата

  Сума

(в хил. лв.)

 
 .................. 

   3.  Мерки в областта на социалната инфраструктура

   

  94 500

 
3.1.

  Строителство и основен ремонт на социални заведения, детски градини, училища и други социално значими проекти

  Министерството на труда и социалната политика

  47 250


 
3.2.

  Ремонт и оборудване на студентски общежития и столове и подобряване на образователната инфраструктура в държавните висши училища

  Министерството на образованието и науката, „Студентски столове и общежития” ЕАД и държавните висши училища

  47 250

   

 


 

# 209
  • София
  • Мнения: 6 261
Санич, това за детските градини и училищата нещо не ми се връзва - те в повечето случаи са общински, а и са в ресора на Министерство на образованието (единствено самостоятелните ясли са в ресора на Министерство на здравеопазването). Има ли практика Министерството на труда и социалната политика да прехвърля пари към други министерства или всичките средства всъщност са за социални домове (сигурна съм, че и там има нужда)?  newsm78

Общи условия

Активация на акаунт