За пореден път в гр.транспорт бременна

  • 9 299
  • 180
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 97
И да допълня въпреки всичко дори и бременна в 9 мес пак бих отстъпила място на възрастен, или на майка с дете.

# 46
  • София
  • Мнения: 7 209
Когато бях бременна не можех да се возя в кола - ставаше ми лошо. Но на мен винаги ми отстъпваха място в трамвая. Имала съм късмет явно.
Но ако втори път съм бременна, или се случа с детето в градски транспорт, и всички се правят на разсеяни - директно ще си поискам да седна!
Ако трябва и скандал ще направя.
Именно поради причината, че при рязко спиране може да стане опасно.
И за други чакания не бих си мълчала.
Няма смисъл да седиш и страдаш тихо, и да чакаш някой малоумник да се тресне по кратуната и да се сети да ти отстъпи.
Търсете си правата, бе хора.

# 47
  • Мнения: 827
red, както се оказва за една част от отговорилите по темата, бременна да иска да седне в превозно средство е глезотия, та за какво право говорим.
Как и възпитанието ни да е това, което ни кара да отстъпим място на някого, при положение, че само някои го смятат за редно; като няма и закон - хептен нищо не става ooooh!

# 48
  • София
  • Мнения: 7 209
Специално за градски транспорт, все ще се намери някоя по-благородна душа да отстъпи.
Виж, за реденето на опашки не е така.
Ити, изумена съм от някои мнения тук.
Без коментар.....

# 49
  • София
  • Мнения: 2 348
Докато бях бременна пътувах по друга автобусна линия, но НИКОЙ НИКОГА не ми е ставал, като изключим 10ината пъти, когато припадах и се свестявах на седалка. Явно някой е станал, че да ме сложат да седна  Rolling Eyes .
 Сега вече пътувам с 260, но съм с количка  Mr. Green . Случвало ми се е сама да си качвам количката. Шофьорът седи и чака, аз се боря с количката, а от рейса се чува пуфтене  ooooh! . Да, ако това го напише друг може и да не повярвам, но това се случи с мен.
 Обаче има и много готини хора. По пет човека понякога са се наемали да ми помагат  Heart Eyes .

П.п. случвало ми се е и да ми пуфтят, защото имам наглостта да се опитвам да паркирам количката на мястото обозначено за нея  Laughing .

# 50
  • Мнения: 324
Навсякъде в цивилизованите държави е прието от чисто човешка гледна точка бременните да се ползват с известни привилегии. Даже тези привилегии са законово уредени. Но, ние, българите, поне в това отношение все още сме далеч от цивилизацията.

Ценностите ни са подложени на изпитание и се все повече се губят, но не защото сме българи.
Бременността ми мина тук, в Италия. Изключително рядко отстъпват място на бременни или на жени с бебе/малко дете. Има места за трудноподвижни хора, които пенсионерите смятат за своя привилегия. Любезно и нечовечно  - такова е отношениео в тукашния градски транспорт.
(А качването в автобуса с несгъната количка е забранено.)

# 51
  • София
  • Мнения: 7 209
Сестрата не мъжа ми е омъжена в Австрия.
Не и отстъпваха място докато беше бременна.
За сметка на това съпругът и (австриец), когато пътуваха заедно в метрото, винаги директно от вратата отиваше и вдигаше някого, за да седне жена му.
Това имах предвид по-горе.

# 52
  • София
  • Мнения: 8 939
Някои от изразените тук мнения са показателни за това, какво поколение се възпитава-арогантно и невъзпитано. Ако не си длъжен да отстъпиш на бременна или инвалид, значи ли, че няма да го направиш от морални съображения? Или трябва и затова закон да се напише (не че ще спазва). Не съм се возила в градският транспорт откакто забременях с Монката. Но преди това ми се е налагало да се боря с разни "уморени" нагляри, които искат да седнат на място, което съм отстъпила на бременна. И тогава аз направих скандала, защото жената явно се чувстваше неудобно.

# 53
  • Мнения: 780
Не е въпрос на задължение, а на съвест, на възпитание, на чисто човешко чувство на добрина.
До това се свежда всичко.Болно ми е че сме станали по-малко "човеци".

Правили са ми място, докато съм била бременна.Няма да забравя една бабичка на около 70години.Качвам се в автобуса и тя ме вижда,става от мястото си и ми казва:"Ела,чедо да седнеш, трудна си."Двете девойки на съседните седалки се заляха от смях заради думата "трудна", пълничкия "чичко", който седеше отпред само се обърна, усмихна се и продължи да си чете вестника.Благодарих на бабичката, но отказах да седна.Останах права.От двете ни, тя имаше по-голяма нужда да седи.

# 54
  • Мнения: 827
Навсякъде в цивилизованите държави е прието от чисто човешка гледна точка бременните да се ползват с известни привилегии. Даже тези привилегии са законово уредени. Но, ние, българите, поне в това отношение все още сме далеч от цивилизацията.

Ценностите ни са подложени на изпитание и се все повече се губят, но не защото сме българи.
Бременността ми мина тук, в Италия. Изключително рядко отстъпват място на бременни или на жени с бебе/малко дете. Има места за трудноподвижни хора, които пенсионерите смятат за своя привилегия. Любезно и нечовечно  - такова е отношениео в тукашния градски транспорт.
(А качването в автобуса с несгъната количка е забранено.)
Италия е всеизвестна с отношението на шофьорите по пътищата, спазването на закони изобщо, явно и в градския транспорт са такива.
Aннa, Или трябва и затова закон да се напише (не че ще спазва). --- смятам, че от тук тръгват всичките ни проблеми - дори и да има закон, кой ли ще го спазва...
Моралът и етиката не са ни вродени - научаваме се (евентуално) на тези неща.

# 55
  • Мнения: 41
Аз имах късмет да имам съвсем безпроблемна бременност и това, че почти винаги съм се возела права в трамвая, не ми е пречело. Но интересно от къде хората, возещи се в ТМ 18 са го знаели това и почти никога не ми предложиха да седна  Thinking
И аз съм виждала "разсеяните" пътници, които "не забелязват", че съм бременна. Както и да е, аз също не смятам, че след като ме видят да се качвам, трябва всички да станат и да започнат да се надпреварват да ми предлагат място, но тук наистина говорим за случаи, в които не винаги бременността е лека.
При последното возене през бременността ми на същия този ТМ, направо останах изумена от дебелокожието на околните. Връщах се от консултация, не съм се возела "за удоволствие".
Стана ми лошо, коремът ме болеше толкова, че накрая седнах на онази издигната част, която се намира зад мястото на ватмана (не знам какво има там, мотор ли е някакъв). Е, никой не стана. Според мен това беше показателно, че и да се развикам, пак никой няма да си вдигне задника. Като се прибрах в нас цялата бях в кръв, веднага в болницата - 4 см разкритие. Имало е за какво да ми е било кофти в трамвая, нали? Не вярвам и да съм изглеждала свежарка и околните да не са разбрали, че ми е кофти.
Друг въпрос е, че контингента възрастни пътници се возят в пиковете часове, с цел да купят 2 кила чушки и едно кило домати от пазара в другия край на Сф, защото съседката им е казала, че там било с 5 ст. по-евтино, а в следващия момент са толкова зле, че не може да не седнат.
Какво да ви кажа, за мен това е извратена работа.  Tired

# 56
  • Мнения: 1 085
Обаче старите хора искат да им се прави място нали?
Аз мисля че трябва предните седалки да са за бременни и никой да не оспорва това.Все пак сме в България. Crossing Arms

# 57
  • кв.Изток
  • Мнения: 1 219
Отстъпвам място само на бременни и майки с деца.

# 58
  • Мнения: 239
Хора недейте така.Не сме тук да се караме.Просто споделяме.Не виждам смисъл от такива нападки.

На мен лично и са ми правили и не са ми правили място.Налагаше ми се да ползвам градския транспорт нямаше как Sad
Мен лично най-много ме изумяваше държанието на жените newsm78 Та нали и те са били в това състояние.Направо онемявах при репликата "И ние сме ги носили по 9 месеца какво толкова" #Crazy #Crazy
Незнам защо се насъбра толкова злоба в този народ.За мен лично това да направиш място не е задължение а възпитание,но...........
Наистина съм забелязала,че няма и капка разбиране в погледите на днешните тинейджъри за огромно съжаление

# 59
  • Мнения: 48 023
Да бе, бременните може и да не ги забелязват, ама малките деца се виждат и чуват!
Имаше случай на загинало детенце в тролей- затиснато на колелото в блъсканицата! Съжалявам, знам че тук четат бременни, и няма да им стане приятно, но е ползено да се има впредвид!
Пак повтарям- бременните и малките деца трябва да  седнат защото е по- безопасно, а не защото се чувстват зле!

Общи условия

Активация на акаунт